Magyar Hírlap, 1981. november (14. évfolyam, 257-280. szám)

1981-11-12 / 265. szám

12 1981. NOVEMBER 12. CSÜTÖRTÖK SPORT Öten azonos pontszámmal az élen Az Ú. Dózsa legyőzte az FTC-t és vezet Tovább tart a hullámzás a táblázaton a labdarúgó NB I-ben. Az eddig vezető Bp. Honvéd elvesztette idegenbeli veretlenségét, a Haladás három egymást követő vesztes találkozó után talált magára, és győzött. A forduló rangadója ezúttal jó játékot hozott, az Ú. Dózsa — bár szerencsés körülmények között született meg az első gólja — megérdemelt győzelmet aratott a Ferencváros ellen. A Rába ETO erejéből a csepeli siker után otthon sovány döntetlenre futotta. Az utolsó előtti helyen álló Diósgyőr sokáig vezetett az utóbbi időben feljavult Volán pályáján, de végül meg kellett elégednie a döntetlennel. A következő fordulót november 22-én, az angol—magyar világ­­bajnoki selejtező után játsszák. V. DÓZSA—FTC 2—1 (2—1) Megyeri út, 12 ezer néző, ve­zette: Palotai. V. DÓZSA: Kollár — Herédi, Kovács, Tóth, Nagy, Sarlós, Kiss (Bodnár), Szűcs (Birkás), Törö­­csik­, Kardos, Kisznyér. FERENCVÁROS: Kakas — Szántó, Judik (Kvaszta), Jancsi­ka, Takács, Rab, Szabadi, Pölös­­kei (Koch), Szokolai, Ebedli, Po­gány. Góllövők: Jancsika (öngól), Kiss, illetve, Szokolai. Mindvégig izgalmas, változatos eseményekben gazdag volt a mérkőzés. Az első gól Kiss rosz­­szul sikerült lövéséből született, a labda Jancsika elé került, aki nagy nyugalommal emelt saját kapusa fölött a hálóba. Ezután egy jobb oldali szögletet Szokolai mesteri fejessel csúsztatott a Dó­zsa kapujába, míg az első félidő közepén Szűcs villámgyorsan el­futott, Kisshez játszott, s ő beállí­totta a végeredményt. A második félidőben mindkét edző cserélt. A Ferencvárosban az igen mérsékelten játszó Pölös­­keit Koch váltotta fel, Judik he­lyére Kvaszta került, míg a ha­zaiaknál az utolsó percekben lép­tek a cserék pályára, nyilván tak­tikai megfontolásból. (t. f.) HALADÁS—BP. HONVÉD 1—0 (0—0) Szombathely, 7 ezer néző, ve­zette: Bárt­fai. HALADÁS: Hegedűs — Hor­váth, Király, Vörös, Preszeller, Nagy (Tar), Fitos, Hegyi (Bogáti), Kulcsár, Szabó, Garics. BP. HONVÉD: Gujdár — Pa­­róczai, Lukács, Nagy A., Varga, Pál (Pandúr), Kerepeczky, Gyi­­mesi (Mózner), Bodonyi, Ester­házy, Kuti. Góllövő: Hegyi. Legutóbb 1979 márciusában ta­lálkozott, Szombathelyen a két csapat, akkor 1—1 volt az ered­mény. Most már az első pillana­tokban látni lehetett, hogy mind­két gárda csak egy eredményt tart jónak, a győzelmet. Ennek meg­felelően mindkét csapat támadó szellemben, nyílt sisakkal játszott. A svét pont megszerzése a hazaiak­nak sikerült, méghozzá elsősor­ban lelkes játéka révén. A talál­kozón a kispesti együttes több helyzetet dolgozott ki, de Tichy Lajos csapata nem tudott gólt szerezni. (Fodor) VASAS— PMSC 2—1 (1—0) Fáy utca, 1000 néző, vezette: Tátrai. VASAS: Leboniczk­y — Farkas, Hires, Komiáti, Szabó A., Szebe­­gyinszky, Halász (Balogh), Rixer, Kiss, Izsó, Váradi. PÉCSI MSC: Katzirz — Kin­cses, Torna, Róth, Brezniczky, Lutz, Dárdai, Lőrincz, Nagy, Mé­száros, Dobány. Góllövők: Váradi, Rixer, illetve Lutz. Kultúráltan, szervezetten ját­szottak a vendégek az első félidő­ben, a Vasas szünet után felja­vult, és otthon tudta tartani a két pontot. RÁBA ETO—BÉKÉSCSABA 1—1 (0—0) Győr, 3500 néző, vezette: Macz­­kó. RÁBA ETO: Kovács L. — Cson­ka, Hlagyvik, Glázer, Magyar, Hannich, Póczik, Mile (Szíj­jártó), Szabó O., Szentes (Gyurmánczy), Hajszán. BÉKÉSCSABA: Rabcsák — Ki­rályvári, Kerekes, Rácz, Pásztor, Vágási, Kanyári, Kőhalmi, Stei­gerwald, Csepregi (Maján), Me­lis. Góllövők: Hajszán, illetve Ki­rályvári. Az első játékrészben túlságo­san magabiztos ETO néhány be­gyakorolt szabadrúgás szellemes végrehajtásán kívül nem vitte többre lassúsága és a viharsarkiak szervezett védekezése miatt. A második félidőben tovább táma­dott az ETO, mégis, egy gyors kontra után a jobbhátvéd Ki­rályvári talált Kovács L. kapujá­ba. A Rába nagy erőfeszítéseket tett az egyenlítésért, ami csak közvetlenül a mérkőzés befejezé­se előtt sikerült a találékony Haj­szán révén. (takáts) DIÓSGYŐR—VOLÁN 2—2 (1—0) Czabán Samu tér, 500 néző, ve­zette: Büki. DIÓSGYŐR: Veréb — Kádár, Giron, Oláh, Teodoru I., Görgei, Fükő, Tatár, Borostyán, Teodoru II., Sváb (Szemere). VOLÁN: Varga — Hámori, Ebedli, Forintos, Márkus, Szei­­bert, Krómer (Kotul), Zombori, Kékesi, Juhász (Fazekas), Magos. Góllövők: Teodoru II., Boros­tyán, illetve Szeibert, Hámori. A közepes színvonalú mérkő­zésen a diósgyőriek ellentámadá­sai 2—0-ás­­vezetést eredményez­tek, a lényegesen többet­­támadó Volán azonban a hajrában egyen­líteni tudott. NYÍREGYHÁZA—CSEPEL 1—0 (1—0) Nyíregyháza, 3500 néző, vezette: Pádár. NYÍREGYHÁZA: Kovács — Pólyák, Gáspár, Szekrényes, Szik­­szai, Szűcs, Moldván, Kozma, Czeczeli (Babis), Kiss, Fecsku (Borbély). CSEPEL: Kovács — Godán, Wé­­ber, Elekes, Kőhalmi, Varga (Bu­davári), Mészöly, Kelemen, Tuli­pán, Dékány (Tóth), Vincze. Góllövő: Fecsku. Kiállítva: Kelemen és Babos (87. perc). Mintha nem is Csepelen, ha­nem Nyíregyházán lett volna a vasgyár, úgy hengereltek az első percekben a hazaiak, igaz, csak félgőzzel. Az éles északi szél is őket edzette keményebbé, no és a 3500 főnyi nézősereget, akik végig kitartottak kedvenceik mellett. S hogy megérte, azt bizonyítja az első félidő lefújása előtti másod­percekben szögletből fejelt Fecs­­ku-gól. A második félidőben a Csepel mindent egy lapra tett fel, támadott, de igazi gólveszély nem alakult ki a Nyíregyháza kapuja előtt, sőt Czeczeli, majd Babus hagyott ki százszázalékos helyze­tet. A 87. percben Pádár az egy­mást rugdosó Kelemennek és Ba­busnak mutatta fel a piros kár­tyát. Helyzetei alapján akár na­gyobb arányban is nyerhetett volna a Nyíregyháza. (sípos) VIDEOTON—DEBRECEN 2—0 (2—0) Székesfehérvár, 3000 néző, ve­zette: Nagy M. VIDEOTON: Disztl P. — Végh, Disztl L., Baranyi, Horváth, Pal­ko­vics, Csongrádi, Vadász, Májer (Szirják), Nováth (Nagy T.), Tie­­ber. DEBRECEN: Szűcs I. — Tímár, Szigeti, Szűcs J., Fodor, Sallai, Menyhárt, Feledi, Varga, Kerekes, Szíjgyártó (Tóth E.). Góllövő: Baranyi (2). Húsz percig lényegében semmi nem történt a pályán, majd két perc alatt két látványos gólt lőtt a Videoton, aztán a mérkőzés visszatért lassú folyású medrébe. (hollósi) TATABÁNYA—SZEOL 2—8 (0—0) Szeged, 1500 néző, vezette: Né­meth L. TATABÁNYA: Kiss — Szabó, Lakatos, Udvardi, Fischer, P. Nagy, Csapó, Hermann, Kiprich, Kovács, Weimper. SZEOL: Újhelyi — Hevesi, So­mogyi, Kutasi, Tóth, Repka, Oros­házi, Kozma, Gruborovics, Kun, Polyvás (Kovács). Góllövők: Lakatos, Hermann. Jól előkészített talajú pályán, ritkán látható alacsony színvona­lú, mondhatni nézőriogató mér­kőzést vívott a két csapat. Az első negyvenöt perc „állójátéka” után élénkült az iram. Csakhamar ki­derült, hogy a „mozgójáték” a Tatabányának felel meg jobban. Az 50. percben Lakatos szemé­lyében védő sietett a tehetetlen tatabányai támadók segítségére, a középhátvéd 14 méterről talált a szegedi kapuba. Ezt követően mindkét kapu gyakran forgott ve­szélyben, gólt elérniük viszont csak a tatabányaiaknak sikerült, a befejezés előtt öt perccel Her­mann révén. (t. i.) ZTE—ÓZD 2—1 (2—0) Zalaegerszeg, 3 ezer néző, vezet­te: Hartmann. ZTE: Balázs — Konrád, Miha­­lecz, Kereki, Major, Soós (Sípos), Fehér, Szalai, Horbor (Simon), Gass, Németh. ÓZD: Fekete — Pribék, Szilá­gyi, Kajás, Madarász, Tokár, Ambrus, Biró (Ligeti), Becsei, Utassy, Dudás. Góllövők: Mihalecz, Simon, il­letve Dudás. Heves küzdelmet és gyenge já­tékot hozott a két csapat első él­vonalbeli mérkőzése. Az addig fölényben játszó Zalaegerszeg a második félidőre visszaesett, az ózdiak támadójátékából azonban hiányzott az átütőerő. Az NB I állása Az Üllői úti pályán a 16 éven aluliak UEFA-tornáján a döntő­be jutásért selejtezőt játszott a magyar és a román válogatott. Dalnoki Jenő csapata Selyem három góljával — egyet 11-esből szerzett — 3—0 (1—0) arányban győzött. * Az MLSZ fegyelmi bizottsága Hauzert, a Sabaria játékosát egy évre eltiltotta a labdarúgás­tól. Mint ismeretes, november elsején a Szekszárd—Sabaria NB II-es mérkőzés 60. percében a já­tékos leköpte a játékvezetőt, mi­re a bíró lefújta a találkozót. A két pontot a pályán elért 1—0-ás gólkülönbséggel a Szekszárd kap­ta. * VB-selejtezők: Svájc—Románia 0—0. Svájc már nem juthat tovább. Románia csak abban az esetben, ha az utol­só mérkőzésen Magyarország le­győzi Angliát. Bulgária—Ausztria 0—0. A± NSZK mellett gyakorlatilag már Ausztria is VB-döntős. NDK—Málta 5—1 (2—1). A csoportból Lengyelország már korábban továbbjutott. 1. I. Dózsa 13 6 5 2 22-12 17 2. Vasas 13 fi 5 2 27-19 17 3. Bp. Honvéd 13 7 3 3 22-14 17 4. Tatabánya 13 6 3 2 27-21 17 5. Videoton 13 7 3 3 21-15 17 6 Rába ETO 13 7 2 4 38-27 Ifi 7. Haladás 13 6 2 5 20-18 14 8. Nyíregyháza 13 5 4 4 13-15 14 9. Ferencváros 13 6 1 1i 29-23 13 10. Pécsi MSC 13 fi 1 6 22-19 13 11. Csepel 13 4 5 4 12-14 13 12. Zalaegerszeg 13 4 4 5 12-19 12 13. Ózd 13 4 3 fi 22-21 11 14. Volán 13 2 7 4 17-20 11 15. Békéscsaba 13 3 5 5 1f1-21 11 16. Debrecen 13 3 4 6 19-23 10 17. Diósgyőr 13 2 5 fi 16-28 9 18. Szegedi EOL 13 1­­ 12 7-33 2 * Asztalitenisz Szuper Liga Továbbra is veretlenül Őszi harmadik Szuper Liga mér­kőzését játszotta szerdán a magyar válogatott, az ellenfél Lallingen­­ben az NSZK együttese volt. A bajorországi város sportcsarnoká­ban telt ház, 1300 néző előtt kez­dődött meg a találkozó. Mind a két szakvezető taktiká­zott az összeállítással, végül Ber­czik Zoltán úgy döntött, hogy Klampár mellett Molnár játszik a férfi egyesben, és Kriston a pá­rosban kap játéklehetőséget. Meg­lepetést keltett, hogy a nyugatné­meteknél Stellwag mégsem ját­szott, és a tehetséges fiatal Rebel is csak párosban állt asztalhoz. A hét mérkőzés sorrendben így következett: Molnár—Engel 2:0 (11, 22). Az első játszmában a magyar játékos kiütötte ellenfelét, a másodikban Engel már jobban tartotta magát. Klampár—Wosik 2:0 (11, 15). Jól bevált a Klampár ütőjének fo­nák oldalára felragasztott új borí­tás. Bajnokunk az első játszmát imponálóan nyerte, a következő­ben 6 :6 után húzott el. Oláh—Kamizuru 0:2 (—19, —13). Kamizuru szerencsével nyerte az első játszmát, a másodikban vi­szont fölényben volt. Klampár, Kriston—Stellwag, Rebel 2:0 (16, 20). Látványos mér­kőzés eredményezte az újabb ma­gyar pontot. Kriston, Urbán—Wosik, Kami­zuru 1:2 (—14, 19, —19). Kamizu­­rut nem véletlenül tartják Euró­pa egyik legjobb párosjátékosá­nak, döntő része volt a győzelem­ben. Klampár—Engel 2:0 (10, 9). Be­mutatót tartott a magyar verseny­ző: Molnár—Wosik 0:2 (—18, —27) Az első játszmát Molnár 18:17-ről vesztette el, amikor ő adogatott. A végeredmény: Magyarország —NSZK 4:3, a magyar együttes to­vábbra is veretlenül áll a Szuper Ligában. Sportágról sportágra Női tőrözőink jól kezdtek VÍVÁS. Foggiában megkezdő­dött a vívó Európa-bajnokság. (Csak egyéniben avatnak bajno­kot.) Női tőr egyéniben nyolc or­szág versenyzői jutottak a legjobb 16 mezőnyébe, közöttük a magyar Stefanek, Györffy és Kovács. Olaszország és Lengyelország is 3—3 női tőrözőt vitt el a legjobb 16-ig, mellettük 2—2 francia és nyugatnémet, valamint egy-egy svéd, román és bolgár küzd to­vább A verseny lapzártakor még tartott. KOSÁRLABDA: Kétszeri hosz­­szabbítás döntött a női kosárlabda Ronchetti Kupában Szófiában, a Szlávia és az MTK-VM visszavá­gó mérkőzésen. Az első találkozót a magyar együttes 59:48-ra nyer­te, a visszavágón a rendes játék­idő után a bolgár csapat vezetett 66:55-re. A második hosszabbítás után csak tíz pont volt a különb­ség (79:69), így az MTK-VM 128:127-es összesítéssel jutott to­vább. Ugyancsak Ronchetti Kupa­­mérkőzésen a Vasas Izzó fölényes, 108:30 arányú győzelmet aratott a Megyeri úton az osztrák DDE Wien ellen. KÉZILABDA. Tirgovistében a Kárpát Kupa női torna negyedik fordulójában Magyarország 23:21 (11:11) arányban győzött Románia B válogatottja ellen. További eredmények: NDK—Románia 27:22 (13:10), OSZSZSZK—Cseh­szlovákia 21:18 (13:8). Az állás: 1. NDK 8 (96:74), 2. OSZSZSZK 6 (90:86), 3. Magyar­­ország 4 (90:85), 4. Románia A 4 (87:83), 5. Csehszlovákia 2 (72:82), 6. Románia B 0 (67:92). TENISZ. A Federation Kupa női csapatverseny második for­dulójában a legjobb nyolc közé jutásért, hét találkozón a papír­forma érvényesült, a nyolcadikon azonban az esélytelennek tartott szovjet csapat 2:1-re legyőzte a második helyen kiemelt Csehszlo­vákiát. A két egyes után eldön­tetlen volt az állás — Mandliko­­va és Szalnyikova volt a két győz­tes — a párost pedig Zajceva és Csernyeva 6:4, 6:3-ra nyerte a Mandlikova, Tomanova kettős el­len. ----------------------------------------------------------------------­Szabó Lászlót eltiltották Pozitív volt a doppingvizsgálat eredménye Néhány héttel ezelőtt a Nem­zetközi Atlétikai Szövetség illeté­kesei értesítették a Magyar Atlé­tikai Szövetséget, hogy Szabó Lászlónak, a Tatabánya súlylökő­­jének versenyzési jogát felfüg­gesztik, mert doppingvizsgálata pozitív eredményt mutatott. Azóta a kontrollvizsgálatok is megtör­téntek —­ megerősítették az első próbát —, s döntést is hozott a nemzetközi szövetség. A dopping­­szabály értelmben Szabó Lászlót automatikusan 18 hónapra eltil­tották a versenyzéstől, s a Nem­zetközi Atlétikai Szövetség nyo­matékkal felhívta a magyar szö­vetség figyelmét, hogy hasonló szellemű, döntést hozzon. Ennek megfelelően a Magyar Atlétikai Szövetség fegyelmi bizottsága Szabó László versenyzési jogát ugyancsak felfüggesztette. A nem­zetközi szövetség szabályzata va­lójában csak örökös eltiltást fog­lal magában, ám a gyakorlat az, hogy tizennyolc hónap elteltével az érintett nemzeti szövetségek kérelmezhetik a versenyző eltiltá­sának megszüntetését. EREDMÉNYEK —ESEMÉNYEK A JÉGKORONGBAJNOKSÁG szer­dai eredménye: Ferencváros—II. Dó­zsa 4:2 (2:1, 1:1, 1:0). AZ IHF KUPÁÉRT lejátszott férfi­kézilabda-mérkőzésen Lipcsében a Ta­tabánya 27:20 (17:10) arányú veresé­get szenvedett az SC Leipzigtől. A KORÁBBI WIMBLEDONI BAJ­NOK amerikai Stan Smith gyors bú­csúra kényszerült a londoni nemzet­közi teniszversenyen, az első forduló­ban 6:3, 6:2-re kikapott az új-zélandi Simpsontól. CSEHSZLOVÁK SIKEREKKEL zá­rult a Vértes hegységben a szocialis­ta országok legrangosabb tájfutóver­senye, a Barátság Kupa. A férfiaknál Zuzanek, a nőknél Kucharová szerez­te meg a győzelmet. A TENISZEZŐK GRAND PRIX VERSENYÉBEN továbbra is a cseh­szlovák Lendl vezet 2238 ponttal. Két amerikai, McEnroe (1055) és Connors (1517) előtt. Taróczy 736 pontjával a 15. helyet foglalja el. Magyar Hírlap POLITIKAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: VARGA JÓZSEF és TÁBORI ANDRÁS Felelős kiadó: SIKLÓSI NORBERT, a Lapkiadó Vállalat igazgatója © Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: Soproni Béla vezérigazgató Terjeszti a Magyar Posta INDEX: 25007 HU ISSN 0133-1906 Magyar Hírlap