Magyar Hírlap, 1983. május (16. évfolyam, 102-127. szám)

1983-05-26 / 123. szám

121983. MÁJUS 26. CSÜTÖRTÖK SPORT Ismét pontelőnnyel vezet a Rába ETO Pécsi bravúr a Fáy utcában • Hét gólt rúgott a Haladás Teljes fordulót játszottak szerdán labdarúgásunk első és máso­dik vonalában is. Az NB I-es mérkőzéseken sok gól esett, összesen 35, egyedül a Vasas maradt gólképtelen. A Rába ETO az első fél­idei gyengélkedés után már a szokott formáját mutatta, és győzel­mével újra pontelőnnyel vezet a táblázaton. A Ferencváros is vesz­tésre állt egy darabig az Üllői úton, de aztán — nem éppen baj­nokjelölthöz illő játékkal — fordítani tudott, és újra a második helyre került, mivel a Bp. Honvéd csak egy ponthoz jutott Tata­bányán. Gólparádét rendezett a Haladás, és megmenekült a ki­eséstől. A Pécs a Fáy utcai bravúrral ugyancsak nagy lépést tett a bentmaradás felé. Fölényes győzelmet aratott a Videoton (a 14. helyen álló csapat gólkülönbsége pozitív lett!), és helyet cserélt a Nyíregyházával, elkerült a kieső helyről, de még koránt sincs biz­tonságban. Az utolsó helyezett Békéscsabán legfeljebb a csoda se­gíthetne. Az NB II rangadója, a SZEOL és a Siófok mérkőzése gól nélkül ért véget, a Salgótarján viszont győzni tudott, és pont­számban beérte a szegedieket. A Volán döntetlent ért el Kecske­méten, előnye továbbra is öt pont. RÁBA ETO—DEBRECEN 5—1 (0—1) Győr, 12 ezer néző, vezette: La­zin. RÁBA ETO: Kovács — Cson­ka, Hlagyvik, Mile, Magyar, Han­­nich, Póczik (Szepesi), Barcsa, Szabó, Szentes, Hajszán. DEBRECEN: Mező — Ludánsz­­ky, Szigeti, Deákvári, Fodor, Sal­­lai, Menyhárt, Selyem, Farkas (Tímár), Kerekes, Jankovics. Góllövők: Szabó O. (2), Hannich (11-esből), Barcsa, Szentes, illetve Kerekes. Negyedóra alatt zsinórban öt nagy helyzetet hagyott ki az egyébként­ lendületesen rohamo­zó Rába. Később kissé alábbha­gyott a zöld-fehérek lendülete, és a vendégek is vállalkoztak né­hány ellenakcióra. Farkas nagy helyzetben hibázott. Nem úgy Kerekes, aki Menyhárt minta­szerű labdájából Kovács kapuson átemelve, meglepetésre még szü­net előtt vezetéshez juttatta a DMVSC-t. Térfélcsere után zuho­gó esőben, a Rába vitatható 11- esből lőtt egyenlítő góljával foly­tatódott a játék. Ettől kezdve már a megszokott ritmusukat diktál­ták a győriek, és egyre fokozva az iramot, felőrölték a derekasan harcoló debreceniek erejét. Végül három kapufa és egy elhibázott büntető ellenére is biztosan nyert a bajnok , különösen sziporká­zó utolsó negyedórájával és sze­rezte meg a két bajnoki pontot. (takáts) FTC—NYÍREGYHÁZA 2—1 (0-1) Ülllői út, 16 ezer néző, vezette: Pádár. FTC: Zsiborás — Szántó, Judik, Rab, Takács, Nyilasi, Eb­edli, Ra­bold, Szabadi (Murai), Szokolai (Koch), Pogány. NYÍREGYHÁZA: Csepecz — Pólyák, Szűcs, Bezzegh, Varga J., Halász, Moldván, Kléninger (Szikszai), Cséke, Kiss, Barta (Szécsi). Góllövők: Ebedli, Pogány, il­letve Kiss. Nagyon nehezen született meg a közönség által várva várt győze­lem. A Nyíregyháza szoros em­berfogással védekezett, és a Fradi ennek az egész mérkőzésen nem találta az ellenszerét. Hiába volt szinte végig a zöld-fehéreknél a labda, a támadók keveset mozog­tak, s így gólhelyzetük is alig akadt. A vendégek az első félidő­ben mindössze két ellentámadást vezettek, ebből egyet eredménye­sen, így előnnyel vonulhattak az öltözőbe. A második játékrész elején két szép egyéni alakítás után a Fradi fordítani tudott. A Nyíregyháza ezután már jobban kitámadott, és ennek következté­ben mindkét kapu előtt több gól­szerzési lehetőség nyílt, ám eze­ket a csatárok rendre elhibázták. (p. gy- i.) TATABÁNYA—BP. HONVÉD 1—1 (0—0) Tatabánya, 4 ezer néző, vezette: Maczkó. TATABÁNYA: Kiss — Tep­­szics, Lakatos, Udvardi, Fischer, Emmer, Fükő, Kökény (Schmidt), Kiprich (Horváth R.), Weimper, Hermann. BP. HONVÉD: Andrusch — Pa­­róczai, Kanász, Garaba, Tóth, Ke­­repeczki, Nagy A., Détári, Gere (Kozma), Gyimesi, Esterházy. Góllövők: Weimper, illetve Kozma. Nem bírt egymással a bajnok­­aspiráns Honvéd és a középme­zőnybe felkapaszkodott Tatabá­nya. Igaz, néhány felvillanástól és elpuskázott gólhelyzettől el­tekintve túlzottan nem is erőlkö­dött egyik legénység sem a győ­zelem kivívására. Az első játék­részben többnyire taktikai harc folyt, majd a szünet utáni bá­nyászgól némileg felpaprikázta a kedélyeket. A 63. percben Kozma révén egyenlítettek a piros-fehé­rek, és úgy tűnt, hogy az egy ponttal mindkét együttes kiegye­zett. U. i.) HALADÁS—MTK-VM 7—1 (2—0) Szombathely, 4 ezer néző, ve­zette: Hartmann. HALADÁS: Hegedűs — Kiss, Vörös, Fitos, Preszeller, Nagy, Pásztor, Papp, Hegyi, Dobány, Szabó. MTK-VM: Brünyi — Silye, Tur­ner, Valuch, Szabados, Varga I­., Katzenbach (Handel), Borsó, Fo­dor, Fülöp, Boda. Góllövők: Dobány (3), Hegyi, Nagy, Szabó, Fitos, illetve Borsó (11-esből). A két csapat eddig 58 mérkőzést játszott, a Haladás 15-ször, az MTK és jogelődjei 31-sz­er nyer­tek. A vasi csapat legnagyobb arányban 1971-ben nyert, akkor 3—0-ra. Legutóbb pedig 1978. de­cemberében győzték le a zöld-fe­hérek a fővárosi együttest. Ezen a találkozón sikerült valamit törleszteni hátrányukból, hiszen nagyarányú gólkülönbséggel győz­tek. Szünet után nyújtott káp­rázatos csatárjátékukkal szinte percek alatt érték el góljaikat a szomba­thelyi csatárok, és így tel­jesen megérdemelt győzelmet arattak. (bodor) PÉCS—VASAS 1—0 (0—0) Fáy utca, 2000 néző, vezette: • Győri. PMSC: Katzirz — Kincses, To­rna, Róth, Brezniczky, Lutz, Dár­dai, Gallai, Lőrincz (Hrotkó), Nagy, Mészáros. VASAS: Kakas — Rácz, Híres, Balogh, Balázs, Birinyi (Segesvá­ri), Seres, Birkás, Váradi, Kiss (Szabó), Izsó. Góllövő: Nagy. Álmos első félidő után a Pécs rájött, hogy idegenben is van ke­resnivalója, ritmust váltott, és vezetést szerzett. Ha a piros-ké­kek kapusa, Kakas nem véd sok­szor bravúrral, a különbség még nagyobb is lehetett volna. A Va­sas rendkívül gyenge napot fogott ki, az elején néhány játékosuknak volt egy-egy biztató megmozdulá­sa, de aztán ők is hozzászürkül­tek a többiekhez, szünet után a hazaiak megérde­melten szereztek vezetést, és akár növelhették is volna az előnyt, de Oláh egy 11-est a felső lécre lőtt. A hajrában egyszer megingott a diósgyőri védelem, s ez a hiba a hazaiaknak egy pontjukba került. A mérkőzés nagy részében a DVTK korszerűbben és lelkeseb­ben futballozott. CSEPEL—BÉKÉSCSABA 4—3 (2—1) Csepel, ezer néző, vezette: Makó. CSEPEL: Kovács — Kincses, Wéber, Godán (Vincze), Gálhidi, Mészöly, Kelemen, Varga, Fisch­­­li, Dékány, Budavári. BÉKÉSCSABA: Oláh — Ki­rályvári, Kerekes, Plastyik (Rácz), Fabulya, Sulija, Pásztor, Ador­ján, Kunyári, Kurucz, Szekeres (Melis). Góllövők: Dékány (2), Mészöly, Kelemen, illetve Adorján, Melis, Sulija. A Békéscsaba csak az első ne­gyedórában bizonyult egyenrangú ellenfélnek, ebben az időszakban frissen, ügyesen kombinált. Ez­után visszaesett a vendégcsapat, a Csepel 4—1-re elhúzott, de könnyelműsködni kezdett — en­nek tudható be a szoros ered­mény. A két támadósor közötti különbség volt a döntő. A Békés­csaba vereségével gyakorlatilag már elbúcsúzott az első osztálytól. VIDEOTON—ZALAEGERSZEG 5—1 (4—0) Székesfehérvár, 2500 néző, ve­zette: Palotai. VIDEOTON: Disztl P. — Bat­sányi, Disztl L., Csuhay, Végh, Palkovics (Kiss), Csongrádi, Va­dász (Horváth F.), Nagy T., Sza­bó, Nováth. ZTE: Balázs — Konrád, Pecsics, Kereki, Péter, Sipos, Török, Fe­hér (Czigány), Varga (Gass), Soós, Simon, Góllövők: Szabó (3), Nagy T., Nováth, illetve Kereki (11-es­ből). Éppen 15 esztendeje volt hason­lóan nehéz helyzetben a Video­ton, akkor ki is esett az NB I-ből. A szebb napokat is megért fehér­vári gárda régi napjaira emlé­keztetően játszott, és már az el­ső félidőben behozhatatlan előny­re tett szert. Szünet után Kereki ajándék 11-esből szépített. A Vi­deoton ezzel a győzelmével meg­kezdte a felzárkózást. (hollósi) DVTK—Tj. DÓZSA 1—1 (0—0) Diósgyőr, 12 ezer néző, vezette: Huták. DVTK: Gulyás — Szlovák, Sa­lamon, Csorba, Görgei, Oláh, Fe­ledi, Kerekes (Lippai), Teodora I., Borostyán, László (Kovács). J. DÓZSA: Szendrei — Herédi, Tóth, Sarlós, Árky, Szebegyinsz­­ky, Steidl, Szabó (Horváth), Kisz­­nyér, Kiss, Töröcsik. Góllövők: Borostyán, illetve Kiss. Az első 45 percben alig-alig történt említésre méltó esemény, a két csapat játékában nemigen volt elképzelés. A diósgyőriek többet birtokolták a labdát, de kevés helyzetüket kihagyták. '' A A góllövők élén 21 gólos: Dobány (Haladás). 18 gólos: Hannich (Rába). 17 gólos: Kiss L. (Vasas). 16 gólos: Nyilasi (FTC). 15 gólos: Kiss L. (V. Dózsa). 13­ gólos: Esterházy (Bp. Honvéd), Pölöskei, Szokolai (FTC), Váradi (Va­ 12 gólos: Burcsa (Rába ETO). Döntetlen az NB II rangadóján Az NB II 34. fordulójának eredményei: Ózd—Debreceni Kinizsi 3—0 (2—0). Ózd, 5 ezer néző, vehette: Ádám. Góllövők: Mohácsi, Dudás, Leith (öngól). A jó iramú és szín­vonalú mérkőzésen a Debrecen nem játszott alárendelt szerepet, de a két támadósor között jelen­tős különbség mutatkozott. SZEOL AK—Siófok 0—0. Sze­ged, 5 ezer néző, vezette: Divinyi. Igazságos döntetlen született a nagy iramú, küzdelmes találko­zón.22. sz. Volán—Hódmezővásár­hely 6—2 (2—2).­­Rákoscsaba, 3 ezer néző, vezette: Bogyó. Gól­lövők: Németh L. (3), Aranyosi, Németh J., Roik, illetve dr. Bá­­l Unt, Tasi. Szünet után nagyon belelendült a Volán, és rászolgált a meglepő arányú győzelemre. Keszthely—Nagybátony 6—2 (4—0). Keszthely, 1800 néző, ve­zette: Köböl. Góllövők: Rácz (2), Németh, Kovács L., Kiss, Pál, il­letve Kiss Gy., Loch. Jó iramú mérkőzésen a Keszthely végig fölényben volt. Baja—Dorog 1—1 (1—0). Do­ rog, 1800 néző, vezette: Benkő. Góllövők: Szőcs, illetve Gold­schmidt. Végig a hazaiak támad­tak, mégis csak két perccel a be­fejezés előtt tudtak egyenlíteni. Kecskemét—Volán 2—2 (2—2). Kecskemét, 2500 néző, vezette: Fekete. Góllövők: Ravasz (11-es­ből), Supka, illetve Nyúl, Magas. A Kecskemét már a 7. percben 2—0-ra vezetett, mégis meg kel­lett elégednie az egy ponttal. Salgótarján—Bauxitbányász 1— 0 (0—0). Salgótarján, 3500 néző, vezette: Czirba. Góllövő: Balga. A végig támadó hazaiak csak a 87. percben tudtak gólt szerezni. Eger—Nagykanizsa 3—0 (0—0). Eger, 2 ezer néző, vezette: Juhász. Góllövők: Móricz (2, egyet 11-es­ből), Csepregi. A hazai csapat meggyőző fölényben játszott. Sopron—Kazincbarcika 3—0 (2 —0). Sopron, 3500 néző, vezette: Vankó. Nagyobb arányban is nyerhetett volna a soproni együt­tes. Szekszárd—Ganz-MÁVAG 3—2 (2—1). Szekszárd, ezer néző, ve­zette: Lovassy. Góllövők: Bony­­nyai, Koroknál, Schaffer (öngól), illetve Boda, Nagy. A hazaiak sok helyzetet kihagytak, nehézzé tet­ték a győzelmüket. 1­­ A BEK-döntőn: Hamburg—Juventus 1-0 A Bajnokcsapatok Európa Ku­pájának döntőjét Athénban ren­dezték meg szerdán este. A nyu­gatnémet Hamburg és az olasz Juventus zsúfolt ház, 80 ezer né­ző előtt mérkőzött egymással.. HAMBURG: Stein — Kaltz, Hieronymus, Jakobs, Wehmeyer, Groh, Rolff, Magath, Milewski, Hrubesch. Baslrup. JUVENTUS: Zoff — Gentile, Scirea. Biro, Cabrini, Bonini, Pla­tini, Boniek, Tardelli, Bettega, E.0SSÍ. A hamburgiak már a 8. percben vezetést szereztek, Magath tört előre, és 17 méterről óriási gólt lőtt a bal felső sarokba. Az ola­szokat megzavarta a gól, idege­sen játszottak. Védelmük , több­ször is zavarba jött. Szünet­ után a Juventus nagy erővel támadott, többet birtokol­ta a labdát, de az átütőerő kevés volt. A hajrában a hamburgiak­nak volt két helyzetük, de az eredmény már nem változott: Hamburg—Juventus 1—0 (1—0). A BEK elnyeréséhez — akárcsak az előző öt évben — ismét elég volt egyetlen gól. Cserék: Bastrup helyett Van Heesen, illetve Rossi helyett Ma­­rocchino. Az NB I állása 1. Rába ETO 27 16 5 5 71-32 39 2. Ferencváros 27 17 4 6 69-44 38 3. Bp. Honvéd 27 16 6 5 51-30 38 4. Csepel 27 11 10 6 45-42 32 5. I. Dózsa 27 12 7 8 41-36 31 6. Vasas 27 11 6 10 52-44 28 7. Tatabánya 27 8 11 8 38-35 27 8. Haladás 27 9 7 11 31-37 25 9. Diósgyőr 27 7 10 10 31-40 24 10. Pécs 27 8 7 12 38-45 23 11. Zalaegerszeg 27 7 9 11 32-41 23 12. Debrecen 27 7 9 11 30-44 23 13. MTK-VM 27 9 5 13 37-55 23 14. Videoton 27 9 3 15 44-43 21 35. Nyíregyháza 27 6 8 13 23-35 20 16. Békéscsaba 27 5 7 15 38-68 17 Az NB II állása 1.Volán 3417 12 576-3441 2.SZEOL AK 34169 962-4041 3.Salgótarján 3417 71055-3841 4.Siófok 341412 856-4040 5.Kecskemét 3413111049-4137 6.Hódmezőv. 3416 51350-5037 7.Kazincbarcika 3414 71351-5035 8.Sopron 3412111137-3«35 9.Baja 3411121146-4234 10.Szekszárd 34­13 81343-5634 11.Eger 34 14 51564-5433 12.22. sz. Volán 34­ 12 91360-5933 13.Ózd 34 12 91353-5633 14.Keszthely 34 1­3 51654-5431 13.Deb. Kinizsi 34 9131237-4131 16.Ganz-MÁVAG 3412 71652-7831 17.Nagykanizsa 34 13 41750-6130 18.Dorog 34 9111442-5129 19.Bauxitbánya 34 11 71645-3629 20.Nagybátony 348 4 2243-8820 Magyar Hírlap Tornász EB Guczoghy harmadszor? Várnába utazott szerdán reggel a magyar férfi tornászválogatott, a szombat-vasárnapi Európa-baj­­nokságra. A küldöttség vezetője dr. Mezei Gyula, a szövetség el­­­nöke, a szakmai irányító Bordán Dezső szövetségi kapitány, a ver­senyzők: Guczoghy György, Bor­kai Zsolt, Paprika Jenő, és a tar­talék Mókus Lajos. A győri Bor­kai és a dunaújvárosi Paprika még nem vett részt EB-n. A magyarok szerepelhetnének erősebb összeállításban is, ha a márciusi csapatbajnoki forduló­­ban nem sérült volna meg Kakuk József és Kovács Péter, a 29 éves Donáth Ferenc pedig ebben az évben a világbajnokságra össz­pontosít. A legutóbbi négy kontinensver­senyen minden alkalommal volt magyar az összetettben az első hat között: 1975-ben Magyar, 1977-ben Donáth, 1979-ben Ko­vács, legutóbb Guczoghy. Utób­binak most is van esélye a ha­gyományok folytatására, lólengés­ben pedig sorrendben harmadik aranyérmét­ nyerheti. A triplázás eddig csak egy tornásznak sike­rült, Magyar Zoltánnak. Torná­szaink kivétel nélkül a lólengés specialistái, második legjobb sze­rük a nyújtó. A gyengéjük a gyűrű, annak ellenére, hogy Gu­­czoghynak egy eredeti eleme is van. Bordán Dezső elégedett len­ne, ha versenyzői három-négy szeren bejutnának a legjobb nyolc közé. A szakvezető minden tizedpontot fontosnak tart, a bu­dapesti világbajnokság és az olimpia előtt szükség van arra, hogy a pontozóbírókban jó be­nyomás alakuljon ki versenyző­inkről. EREDMÉNYEK ,ESEMÉNYEK SIKERESEN FOLYTATTA szereplé­sét Tbilisziben a magyar vízilabda­­válogatott. Csapatunk szerdán a Grúz SZSZK ellen 13:8-ra, Görögország el­len 13:6-ra nyert, így 10 pontjával a mezőny élén áll. A szovjet váloga­tott ugyancsak tízpontos. A MESTEREK TORNÁJA asztalite­nisz-versenyen a jamaicai Kinsgton­­ban Molnár 2:6-ra győzött az angol Andrew ellen, majd 2:1-re kikapott az ugyancsak angol Preantől. Jónyer és Kriston második napi mérkőzéseinek eredményeiről nem kaptunk jelen­tést. BUDA ISTVÁN államtitkárnak, az OTSH elnökének meghívására francia sportvezető-küldöttség érkezett Bu­dapestre Edwige Avice asszony, a sza­bad­idő, ifjúsági és sportügyekkel megbízott miniszter vezetésével. JUAN ANTONIO SAMARANCH, a NOB elnöke május 18. és 20. között Törökországban és Egyiptomban tett látogatást. Az olimpiai mozgalom első emberét Törökországban fogadta Ke­nan Evren köztársasági elnök, és fel­kínálta azt a lehetőséget, hogy a NOB 91. ülését 1987-ben Isztambulban rendezzék meg. Samaranch Egyiptom­ban találkozott Hoszni Mubarak el­nökkel. HOLTVERSENYBEN a harmadik he­lyen végzett két magyar vitorlázó re­pülőnő, Bolla Mária és dr. Daróczy Éva, az Európa-bajnokság második napján. A belgiumi Saint-Hubert­­ben folyó versenyen Bolla negyedik, Daróczy az ötödik helyen áll. GYERMEKMAJÁLIS­­keretében ren­dezik meg­­ vasárnap a Majális futást a FUTAPEST Klub és a Pajtás szer­kesztősége szervezésében. A rajt a Körszínháznál lesz, itt lehet jelentkez­ni 8.20 órától. POLITIKAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Felelős kiadó: SIKLÓSI NORBERT, a Lapkiadó Vállalat igazgatója © Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: Szlávik András vezérigazgató Terjeszti a Magyar Posta Előfizetési díj egy évre 408 Ft, félévre 204 Ft, negyedévre 102 Ft, egy hónapra 34 Ft. INDEX: 25007 Magyar Hírlap HU ISSN 0133-1906