Magyar Hírlap, 1984. március (17. évfolyam, 51-77. szám)

1984-03-29 / 75. szám

12 1984. MÁRCIUS 29. CSÜTÖRTÖK Bombameglepetések: kikapott a Videoton, a Csepel, a Rába Már csak a Honvéd és az Újpest? Elfáradt volna a Rába? Furcsa lenne, hisz még csak a tavaszi idény elején tartunk, így hát sokkal valószínűbb: a győrieket oly­annyira megviselte a szombati, Honvéd elleni vereség, hogy kép­telenek voltak Pécsett korábbi önmagukat nyújtani. A lényeg mindenesetre az, hogy az ETO kikapott, a Honvéd viszont meg­osztozott a pontokon a most már egyedüli vetélytársának tűnő Új­pesttel, így e két gárda újabb egy ponttal elhúzott a volt bajnok­tól. Az idény első kettős rangadójára egyébként szép számban lá­togattak ki a szurkolók, de inkább csak küzdelmet láthattak, jó játékot már kevésbé. Különösebben így sem csalódtak, főként a Rába veresége nyugtatta meg őket. Semmi nem nyugtathatta meg viszont diósgyőrieket: a DVTK újabb hazai vereségével már alighanem az NB II-re készülhet. Válságos a helyzet Nyíregyházán is: a nyírségi gárda legnagyobb riválisát, a Volánt sem tudta le­győzni, így a fővárosiak hárompontos előnye megmaradt. A baj­nokság következő fordulójára — a válogatott szabadkai és török­­országi mérkőzése miatt — á­prilis 7-én kerül sor. BP. HONVÉD—II. DÓZSA 1—1 (0—0) Népstadion, 28 ezer néző, ve­zette: Hartmann. BP. HONVÉD: Andrusch — Sallai, Sikesdi, Varga, Nagy, Dé­­tári, Bodonyi, Caraba, Esterházy, Dajka (Gere), Gyimesi (Kozma). V. DÓZSA: Szendrei — Szűcs, Kovács J., Sarlós, Tóth J, Kisz­­nyér, Kardos, Kiss, Herédi, Tö■ Jőcsik (Steidl), Ambrus (Szebe­­gyinszky). Góllövők: Esterházy, illetve Kardos (11-esből). Kiállítva: Tóth J. Igazság szerint az ország két legjobb klubcsapatát láttuk ezen a kellemes tavaszi délutánon a Népstadionban. A szép számú néző ennek megfelelően izgalmas, érdekes összecsapást várt. Öröme azonban nem volt felhőtlen, mert az első játékrész utolsó húsz per­cétől eltekintve lassú, kényelmes megoldásokat láthattunk. A Hon­véd támadott többet de Szendrei­­nek nem okozott különösebb gondot a támadások hárítása. Szünet után mindjárt egy Es­­terházy-bomba jelezte, hogy a Honvéd fölényt harcolt ki, a lö­vés azonban a bal alsó kapufáról a mezőnybe pattant. A 65. perc hozta meg a vezető gólt, amely ,Törőcsik érdeme. Az ötös magasságában, a játéktér bal oldalánál elegánsan hátra­sarkallt egy labdát, amikor a bün­tetőterületen belül labdára raj­toló Kardost felvágták. A bünte­tőt a sértett lőtte félmagasan Andrusch kapujába. Nem telt bele pár perc és egyenlített a Honvéd: egy bal oldalról beívelt labdát Esterházy Szendrei keze közül fejelt a hálóba. Változat­lanul a Honvéd támadott, de gólt nem tudott elérni. Az utolsó tíz percben tíz főre olvadt az U. Dózsa gárdája, mert Tóth a jó helyzet­ben kitörő Bodonyi lábát hátul­ról összekoccantotta, s ezért ki­állították. . A várt sziporkázó játék elma­radt, végeredményben mindkét csapat­ elégedett lehetett az ered­ménnyel. (toldy) PMSC—RÁBA ETO 3—1 (0—1) Pécs, 12 ezer néző, vezette: Ja­­czina. PMSC: Bodnár — Schulteisz, Torna, Róth (Ráfi), Brezniczky, Bendes (Pallai), Dárdai, Czérna, Lörincz, Nagy, Mészáros. RÁBA ETO: Kovács — Csonka (Szijjártó), Judik, Mile, Magyar, Kurucz, Hannich, Barcsa, Szabó, Szentes, Végi (Horváth Z.). Góllövők: Lőrincz, Nagy, Mé­száros, illetve Barcsa. Régen volt ennyi néző pécsi fut­ballmérkőzésen, mint most, még a stadiont övező fákra is jutott be­lőlük. A PMSC kezdett jobban , a Rába ETO rúgta a gólt. A 32. percben több kimaradt pécsi helyzet után Burcsának sikerült 22 méterről szépségdíjas gólt lő­nie. A szünet után a megelége­dett Rába ETO bánatára egy perc alatt fordítottak a pécsiek, majd a kitámadó győriek ellen újabb góllal bebiztosították győ­zelmüket. A második félidőben csak egy csapat volt a pályán — a PMSC. (h. 1.) TATABÁNYA—SZEGED 2—0 (2—0) Tatabánya, 3 ezer néző, vezet­te: Szabó B. TATABÁNYA: Dombai — Tepszics, Lakatos, Udvardi, Sza­bó L., Barabás, Emmer, Her­mann, P. Nagy (Schmidt), Plo­­tár, Weimper (Kiprich). SZEOL AK: Szabó L. — Sza­bó Gy., Kozma, Somogyi, Poly­­vás, Orosházi (Segesvári), Balázs (Deák), Gruborovics, Kovács, Kun, Balogh. Góllövő: Disztl L. (öngól). A Szeged védelmi taktikáját egy nagy hiba már a második percben áthúzta. Kozma rosszul hazaadott labdáját Plotár elcsíp­te, közben a védő ütközött Szabó kapussal, így a gólszerzés már nem volt nehéz. A vendégek tá­madtak, aztán a 35. percben Sza­bó kapus kiejtett egy már meg­szerzett labdát: Plotár ezúttal is résen volt és már csak a hálóba kellett gurítania. A Szeged ugyan a mezőnyben szépen adogatott, de a helyzeteket idegességében kihagyta. (t. i.) NYÍREGYHÁZA—VOLÁN 1—1 (1—0) Nyíregyháza, 5 ezer néző, ve­zette: Szávó. NYÍREGYHÁZA: Csepecz — Cséke, Gáspár, Szűcs (Czeczeli), Varga, Szikszai, Moldván, Bücs, Csehi, Kiss, Vágó (Fecsku). VOLÁN: Varga — Szabó, Tö­rök (Zombori), Hámori, Krémer, Forintos, Kékesi, Seres, Nyúl (Kajás), Szeibert, Hatvanger. Góllövők: Bücs, illetve Hat­vanger. Utolsó szalmaszálként a Volán­ba kapaszkodott a­­Nyíregyháza, de a fővárosiak egy pontot elvit­tek és ezzel a hazaiak alighanem a szakadék legmélyebb részébe zuhantak. A győzelmi remény is csak egy fél óráig tartott. Sőt, a 70. percben már a labda sem bírta az alacsony iramot, inkább kipukkant. Az új labda sem ho­zott változást, a nyíregyháziak nem tudtak lelkesedni. Pedig a második félidőben szinte tíz em­berrel játszott a Volán, mert a csereként beállt és közben meg­sérült Zombori már nem sok vi­zet zavart. Ez egyben kritika is a nyíregyházi együttes játékáról. (sípos) FERENCVÁROS: Zsiborás — Szántó, Haáz, Koch, Takács, Rab, Jancsika, Rabold, Szabadi, Ebed­­li (Murai), Pogány (Kvaszta). VASAS: Leboniczky — Rácz (Csíki), Híres, Csonka, Balogh, Komjáti, Pecha, Izsó, Kiss, Rixer, Kuti (Birkás). Góllövők: Szabadi illetve Kiss. Kiállítva: Murai. A rangadót követő örökrang­adó jobb játékot hozott, mint a Népstadion első mérkőzése. Vál­tozatosabb volt a játék, mindkét csapat többször került helyzetbe. Az első félidőben felélénkülő szél a Vasast segítette. Az utolsó 25 percben mindkét csapat lelke­sen küzdött a győzelemért. Sem a cserék, sem pedig a 85. percben kiállított Murai kiválása után nem sikerült egyik csapatnak sem a két pontot megszerezni. (t. f.) ZTE—CSEPEL 2—1 (1—1) Csepel, 3 ezer néző, vezette: Szilágyi. ZTE: Balázs — Sipos, Persics, Konrád, Péter, Török (Farkas), Soós, Czigány, Galántai, Gass, Házi. CSEPEL: Kovács — Kincses B., Kőhalmi, Wéber, Gálhidi, Varga, Mészöly, Kelemen (Fisch­­li), Kincses S., Tulipán, Budavá­ri (Krisztin). Góllövők: Kovács (öngól), Gass, illetve Varga. A játék nagy részében a hazai­ak irányították a találkozót, de meddő támadásvezetésük követ­keztében alig-alig tudtak hely­zetet kialakítani. Már csaknem megszületett az igazságosnak mondható döntetlen, amikor szin­te az utolsó pillanatban egy vé­delmi kihagyás a vendégeknek juttatta a két pontot. MTKV-VM—VIDEOTON 1—0 (0—0) Székesfehérvár, 4 ezer néző, ve­zette: Büki. MTK-VM: Gáspár — Nagy J., Turner, Balogh, Kovács, Fülöp, Bazsó, Tóth (Turtóczky), Katzen­bach, Boda, Handel (Varga). VIDEOTON:"Disztl P. — Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G., Palkovics (Szirják), Csongrádi, Vadász, Majer, Szabó, Nagy T. (Horváth F.). Góllövő: Disztl (öngól). A Videoton végigtámadta a mérkőzést, de csatárai a legna­gyobb helyzeteket is sorozatban elhibázták. Disztl balszerencsés öngólja után pedig (49. perc) egy­re görcsösebben játszottak. HALADÁS—DIÓSGYŐR 1—0 (0—0) Diósgyőr, 4 ezer néző, vezette: Maczkó. HALADÁS: Hegedűs — Hor­váth, Vörös, Pásztor, Preszeller, Marton, Nagy, Fitos, Topor (Gö­rög), Schroter (Papp), Dohány. DIÓSGYŐR: Veréb — Teodoru 1., Tahon, Görgei, Szemere, Sza­bó (Kiss), Tőzsér, Menyhárt, Fe­kete (Szlifka), Lippai, Borostyán. Góllövő: Görög. Diósgyőrött tegnap amolyan utolsó lehetőséghez érkezett az edzőválsággal küzdő házigazda együttes. Ha nyer, még él a bent­­maradás reménye, ha viszont veszt, a szakadék szélére, sodró­dik a csapat. A piros-fehérek já­tékán egyáltalán nem látszott meg, hogy milyen nehéz helyzet­ben vannak, ritka támadásaikat könnyűszerrel hárította a kitűnő Haladás-védelem, amelynek játé­kosai jobban akarták, s ki is harcolták a meglepő, de megérde­melt győzelmet.. (t.­z.) FTC—VASAS 1—1 (0—1) Népstadion, 28 ezer néző, ve­zette: Németh. SPORT MAGYAR HÍR­LAP Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 20 12 5 3 42-15 29 2. I. Dózsa 20 9 9 2 34-21 27 3. Videoton 20 10 4 6 30-19 24 4. Tatabánya 20 9­­ 5 28-24 24 5. Rába ETO 20 8 7 5 43-31 23 6. Vasas 20- 8 5 7 20-21 21 7. Pécs 20 7 7 6 24-23 21 8. Zalaegerszeg 20 8 4 8 23-23 20 9. Ferencváros 20 6 7 7 32-32 19 10. MTK-VM 20 7 5 8 28-34 19 11. Haladás 20 8 3 9 22-28 19 12. Csepel 20 6 6 8 25-27 18 13. SZEOL AK 20 11 6 8 24-29 18 14. Volán 20 4 7 9 25-36 15 15. Nyíregyháza 20 4 4 12 19-39 12 16. Diósgyőr 20 2 7 11 13-31 11 . *A szövetségi kapitány Mezey György kihirdette a Jugoszlávia elleni szombati mérkőzésre ké­szülő válogatott keretet. A keret­ből hiányzik Törőcsik és Hajszán sérülés miatt.. A meghívottak: Kovács, Disztl P., Csuhay, Sallai, Nagy, Garaba, Varga, Róth, Pé­ter, Hannich, Kardos, Csongrádi, Dajka, Bodonyi, Esterházy, Sza­bó O., Mészáros. Győztek az ifik Csepelen 2500 néző előtt ját­szották az ifjúsági Európa-baj­nokság 16-os döntőjébe jutásáért a Magyarország—Románia talál­kozót. A magyar csapat Oravecz egy perccel a találkozó lefújása előtt lőtt góljával 1—0-ra győ­zött. A visszavágót április 11-én játsszák Nagyváradon. Sakk szuperbajnokság Grószpéter az élen Zaklatott kedélyállapot jelle­mezte a férfi sakkozók szuper­bajnokságának első napját. Az idegesség oka Ribli Zoltán nem­zetközi nagymester távolmaradá­sa volt. Késő estig csak annyi információ állt a versenybíróság rendelkezésére, hogy Ribli vélhe­tően beteg, nem tud játszani. Ké­sőbb megérkezett — este 9 óra után — Orsó Miklós, Ribli sze­­kundánsa és átadta a bajnokság főbírájának azt az igazolást, amely szerint Ribli lázas, fekvő beteg. A második fordulóban két par­tit nem tudtak befejezni, függő­ben maradt a Schneider—Utassy és­ a Portisch—Horváth összecsa­pás. Döntetlenül zárult a Csér— Pintér, és a Sax—Faragó találko­zó. Érdekesség, hogy folytatták az első fordulóban függőben ma­radt Pintér—Schneider mérkő­zést, ám másodszor is függőben maradt. A bajnokságban két for­duló után Grószpéter Attila ve­zet, aki szerdán sötéttel legyőzte Lukácsot és így százszázalékos. Ma viszont Portisch ellen kell játszania. Országos birkózóbajnokság Balra újra a szőnyegen Tudósítónktól. A Körcsarnok mától négy na­pon keresztül a birkózóké lesz, az országos bajnokságot rendezik meg. A szabadfogásúak 53., a kötöttfogásúak 77. alkalommal küzdenek a bajnoki címért. Ha­talmas mezőnyök várhatók, a sza­badfogásban 194, a kötöttben 250 nevezés érkezett. Bár valószínű­leg néhányan távol maradnak, így is szünet nélkül folynak majd a mérkőzések a három szőnye­gen. A válogatott kerettagok egye­sületükben készültek fel a baj­nokságra. Közülük többen is mindkét fogásnemben szőnyegre lépnek, így a nehézsúlyban ne­vezett Rovnyai és Szemerédi, a fiatalok közül Kőfalvi és Klaus, valamint — hosszú kihagyás után — Balla József is. A két­szeres olimpiai ezüstérmes fe­rencvárosi birkózó a tavalyi bu­dapesti Európa-bajnokság óta sé­rülés, illetve betegség miatt alig ver­senyzett. Nagy József és Tóth László úgy döntött, hogy csak a kötöttfogásúak között indul. Az olimpiai kerettagok közül az 57 kilós Sipos Árpád részvétele kérdéses, sérült bokájáról már levették a gipszet, de fizikai fel­­készültsége még nem százszázalé­kos. A válogatott számára ez lesz az utolsó nagy hazai erőpróba a jönköpingi Európa-bajnokság előtt, a bajnokság néhány súly­csoportban válogatott jellegűnek számít. A szabadfogásúak versenye csü­törtökön 9 órakor kezdődik. A tavalyi győztesek: 48 kg: Dóczi (SZVSET), 52 kg: Szabó L. (DVTK), 57 kg: Nagy B. (FTC), 62 kg: Orbán (Csepel), 68 kg: Szalontai Z. (DVTK), 74 kg: Fehér (FTC), 82 kg: Tóth G. (Csepel), 90 kg: Szakkai (Bp. Spartacus), 100 kg: Robotka (Csepel), nehézsúly: Balla (FTC). BVSC—Saarbrücken VVK-elődöntő Világbajnokok egymás ellen Nem sok szerencséje volt a BVSC asztalitenisz csapatának az 1983—84. évi Vásárvárosok Ku­pája sorsolásával. A tavaly első helyen végzett budapesti együt­tes holland és jugoszláv ellen­felével szemben még biztosan vette az első két akadályt, de a negyeddöntőben a nyugatnémet Zugbrücke Grenzau ellen ide­genben csak óriási küzdelemben győzött 5—4 arányban. Ez a mér­kőzés azért is volt kiemelkedő jelentőségű, mert tavaly a gren­­zaui csapat ellen vívta a buda­pesti döntőt a vasutas gárda. A BVSC péntek este (19 óra) ismét idegenben, az ATSV Saar­brücken ellen játssza az elődön­tőt, és ez a csapat még erősebb. Itt szerepel a svédek egykori legjobbja, az 1971-es egyéni vi­lágbajnok Stellan Bengtsson, to­vábbá az idei NSZK-bajnok En­gel, továbbá Böhm, aki a múlt esztendőben volt országa leg­jobbja. Börzsei János, a vasuta­sok edzője az esélyekről így nyi­latkozott: — Régen kaptunk kupasoroza­ton olyan erős ellenfelet, mint most a Saarbrücken. Vendéglá­tóink mindenképpen esélyeseb­bek, s mellettük szól a hazai pá­lya is, amely nekik mindig előny, men legalább kétezer néző biz­tatja játékosaikat. Keretünk tagjai Gergely, Takács, Nozicska és Frank, közülük csak a mérkő­zés napján jelölöm ki az asz­talhoz álló csapatot. Csak akkor lehet esélyünk, ha a világbajnok Gergely mindhárom ellenfelét le­győzi, különben csak a bravúr segíthet rajtunk. Mindent meg­próbálunk, Grenzauban sem volt könnyű, mégis győztünk. A VVK másik elődöntőjében az olasz St. Elpidio és a Messine Paris találkozik, a döntőre jú­niusban a spanyolországi Grana­dában kerül sor. Ismeretes, hogy a női döntőt — akárcsak egy évvel ezelőtt — ismét a kupát védő BSE és a Bp. Spartacus vívja. (MTI) A SZMISZLOV—KASZPAROV sakk­világbajnoki döntő páros mérkőzés 8. játszmája döntetlenül zárult, így Kasz­­parov előnye továbbra is két pont. NEMZETKÖZI TORNÁN szerepel péntektől­­Clarseille-ben a magyar vízi­labda-válogatott Jugoszlávia, Svédor­szág, Ausztrália, Spanyolország és Franciaország csapata társaságában. NEM UTAZHAT a jövő hónapban sorra kerülő tornász ifjúsági Európa­­bajnokságra Balázs, ugyanis a fiatal tornászlány a múlt hét végi vidék­bajnokságon súlyosan megsérült. Ba­lázs indult volna a március végi moszkvai nemzetközi versenyen is, de természetesen erről is le kell monda­nia, csakúgy, mint Guczoghynak, a többszörös Európa-b bajnok szintén megsérült. LEMONDOTT TISZTSÉGÉRŐL a brazil labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya Carlos Alberto Perreira, mert a szövetség nem teljesítette fize­­tésemelési kérelmét. DÖNTETLENÜL MÉRKŐZÖTT ba­rátságos, labdarúgó-mérkőzésen Zü­richben Svájc és Lengyelország válo­gatottja. Az eredmény 1—1 lett. POLITIKAI NAPILAP ’ Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: TÁBORI ANDRÁS és SZÁSZI JÓZSEF Felelős kiadó: SIKLÓSI NORBERT, a Lapkiadó Vállalat vezérigazgatója , Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: Szlávik András vezérigazgató Terjeszti a Magyar Posta Előfizetési díj egy évre 408 Ft, félévre 204 Ft, negyedévre 102 Ft, egy hónapra 34 Ft. Magyar Hírlap INDEX: 25007 HU ISSN 0133-1706