Magyar Nemzet, 1993. március (56. évfolyam, 50-75. szám)

1993-03-01 / 50. szám

12 Magyar Nemzet Labdarúgás J­ ÖHET A FELKÉSZÜLÉS K­ét játéknapon át (isZap)birkózta magát a labdarú­gó első osztály mezőnye, hogy most következ­hessen a felkészülés­­ az igazi tavaszra, az igazi futballra. A csapatok ugyanis januártól február közepé­ig csak a kiírásra és a télre készülhettek föl. Nem érdekel, hogy ki, miért felelős, megelégszem annak megállapításával, hogy az oly sokszor szentség­ként hangoztatott bajnokság a mostani szezonban kiér­demli a komolytalan jelzőt. Legjobb tudomásom szerint a bajnokság kiírása a szövetség dolga, akármilyen jogosítványokkal rendel­kezik a liga, a végső szót - a kiírás formájában - az MLSZ mondja ki, így aztán édesmindegy kinek, kiknek köszönhető a kétszeri bajnoki rajt, a következmény: összevisszaság. Arra nem hivatkozhatnak a magas felek, hogy történt, ami történt, már túl vagyunk rajta... Sokkal fontosabb, hogy a futball az legyen, ami: játék. És, persze üzlet, mert mostanság ezt is úton-útfélen hangoztatják a bennfentesek. Más kérdés, hogy nincs az a komoly üzletember, aki a szer­vezetlenségbe, a komolytalanságba fektetne bele nagyobb összeget - és akkor a nívóról még nem is beszéltem. A tavaszi szezont tavasszal illik kezdeni, mert a játéknak léteznek olyan körülményei (például: pálya), amelyek mi­felénk csak tavasztól késő őszig képesek hivatásukra, a lé­nyeg (a játék) szolgálatára. Minek a korai kezdés, amikor az UEFA által lekötött kupaszerdák mifelénk tavasszal mindig remek lehetőséget nyújtanak a „pótlásra”. Kétségtelen, fá­rasztó szombaton, szerdán, aztán megint szombaton és szerdán pályára lépni, ám ne feledjük: a sport egyik ágáról van szó, így a fáradtság nem lehet szempont, legföljebb csak kihívás az edzőknek. (Lásd még: a futball szakma...) Érdekességei persze egy komolytalanul kiírt baj­nokságnak is vannak. Például az, hogy föltehetően csak a Pécs, a Csepel és a Kispest legyint rá a szétszabdalt­­ságra, elvégre négy pontot gyűjtöttek hóban, fagyban, sárban is. A Ferencvárosnál már kevesebb az ok az örömre - a csapat az elmúlt héten szerdán kirándulha­tott Pécsre, szombaton pedig Békéscsaba nevezetessé­geivel ismerkedhetett, anélkül, hogy a dolgát elvégezte volna, azaz­ játszott volna a Magyar Kupáért és a baj­nokságért. A BVSC-Dreher és a Békéscsaba „okosabb” volt, ők elhalasztották az elmúlt szerdára kiírt kupa­meccsüket. Amiből az is kitetszik, hogy mifelénk a fut­ball­program nem szent írás, nem mérce, nem támpont. Esetleges, mint oly sok minden más a magyar fut­ballban. Nekem a legtöbbet egyébként a Ferencváros kapusa, Balogh Tamás nyújtotta a félbehagyva elkezdődött ta­vaszi szezonban. Elsősorban emberként. Emlékeznek rá, az első fordulóban közvetett szabadrúgást (és belőle Csepel-gólt, azaz Fradi-vereséget) eredményezően ve­szélyeztette Palaciánt. Az első olvasatban Balogh tilta­kozott, mondván, hozzá se ért ellenfeléhez. Aztán meg­nézte jónéhányszor a jelenetről készült videófelvételt, s belátta: tévedett. Nem győzködött ismerőst és ismeret­lent, hogy nem hibázott, nem esküdözött égre, s földre, hogy ártatlan, elismerte, hogy hibázott. Ahogy az illik egy sportembernél... Más kérdés, hogy csak az eredményre figyelő vilá­gunkban gesztusát senki se ismerte el. Szabálytalansága jóvoltából kimaradt a Japánba utazó válogatott keretből, sőt a Fradi kapuját se­m őrizte volna Békéscsabán - Hor­váth volt Nyilasi jelöltje. Szólnom kell még Váczi Dénesről. Egy héttel a rajt előtt láttam Székesfehérvárott, ahol a Videoton-Walt­­ham elleni edzőmeccsen csak azzal tűnt ki, hogy be nem állt a szája kezdéstől lefújásig. A „verbális futball" kép­viselőjeként készült a tavaszra, hogy aztán mindkét for­dulóban remekeljen. Sőt. Gólt lőjön a Ferencvárosnak és az Újpestnek egyaránt. Ezek persze csak apróságok. A lényeg: itt a március, a csapatok megkezdhetik a felkészülést az igazi tavaszi szezonra. Van rá három hetük. Malonyai Péter HÉTFŐ, 1993. március 1. Úgy hozta a véletlen, hogy pon­tosan azokat a mérkőzéseket láttam a fordulóban, mint Jenei Imre szövet­ségi kapitány. Márpedig most bajno­ki szünet következik és a válogatott elmegy Japánba, ezért aztán a kapi­tány nagyon figyelt. Hogy, mit láthatóul Vácott elsősorban egy bemutatót tartó Nagy Tibort. Valahogy úgy kell egy csapatot irányítani, ahogy azt ő tette a Rába ellen. Kivéve egyetlen momentumot. A második félidő megkezdése után megpróbálkozott egy sarkazásos-hátrahúzós csellel, csak hát elfelejtette, hogy arrafelé ólálkodik Pena. A győriek Csepelről titokban visszacsempészett légiósa meg se állt az ötösig, ahol Nagy, más lehetősége nem lévén, finoman összekoccintotta a bokáját. A bünte­tőt pedig Máriási annak rendje és módja szerint belőtte a kapu közepé­be. Nagy Tibor azonban olyan e­­gyüttes csapatkapitánya, amelynek van tartása. A Vác, mintha mi sem történt volna, még ugyanabban a percben, amikor az ominózus tizene­gyessel a Rába kiegyenlítette az ad­dig fölöttébb magabiztosan és jól futballozó (ellenben elképesztő mennyiségű helyzetet kihagyó) ha­zaiak előnyét, visszaszerezte a veze­tést, mégpedig egy pazar támadás végén Azt viszont nem tudom, hogy a válogatottban lesznek-e olyan tár­sai, akik azonnal helyrehozzák a hibáit? Fölöttébb nagy a gyanúm, hogy nem. Láthatott még a kapitány egy minden allűrtől mentesen futballozó Bánfit és Hahnt, valamint néhány el­képesztő ügyetlenség után pazarul megvillanó Répásit és Fülét. A ven­dégeknél csak a tizenegyest kiharco­ló Pena - fájdalom, ő román állam­polgár­­, valamint a tigrisugrások különböző formáit bemutató Végh nyerhette el Jenei tetszését. A kapus nélkül alighanem négy-öt gólos vere­séggel is hazatérhettek volna a győri­ek. Éppen ezért állok némiképp ér­tetlenül Verebes József nyilatkozata előtt. Ő ugyanis úgy látta, hogy csa­pata győzelmi esélyeket szalasztott el. Az ilyesmihez egyébként - véle­ményem szerint - illene kapura rúg­ni... Kosztának, a váciak kapusának egyébként a tizenegyes kivételével nem kellett elfeküdnie a sárban. Ennyit a Győr győzelmi esélyei­ről... A Hungária körúton Jeneinek el­sősorban Balog Tibor játéka szúrha­tott szemet - csak ne rémlene fel az emberben eddigi válogatottbeli cset­­lés-botlása. Balog, amellett, hogy lőtt két pazar gólt - az elsőt lábbal, a má­sodikat fejjel -, két társával, Horváth Csabával és Vancsával uralta a kö­zéppályát. Közben pedig Turbék és Talapa berohangászták a pálya jobb oldalát, és a Balogtól vagy Hírestől kapott labdákat lőtték ígéretesen, menetrend szerint középre. Hogy az­tán az ezen a meccsen nem kimon­dottan válogatott formában futballo­zó Hámori és Szabó ronthasson. Tetszhetett a kapitánynak az is, hogy a Váchoz hasonlóan, az MTK egész csapata mozgásban volt, és tu­datosan igyekezett futballozni. Nem nagyon tetszhetett viszont Jeneinek, hogy a vendégek csapatában csak a félidő után pályára küldött tatár - így a válogatottban Penához hason­lóan szintén figyelembe nem vehető -Adzsejeven kívül nemigen akad ép­kézláb futballista. Tetszhetett viszont a szövetségi kapitánynak Horváth Csaba - két Balog-gól közötti - „szendvicstalálata”. Az MTK örök­mozgója egy szöglet után kipattant labdát lőtt, úgy huszonkét méterről, kapásból a bal alsó sarokba. Volt még egy ember, akit nem lehetett nem észrevenni ezen a meccsen. Akár még egy szövetségi kapitánynak is. Ez pedig Zsiborás, a hazaiak hálóőre. A második félidő­ben, amikor 2-0-nál az MTK azt hitte, hogy már zsebben van a meccs, a Diósgyőr Adzsojev vezérletével pedig minden mindegy alapon kitá­madott, az exfradista kapus olyan parádét mutatott be - közte, csekély­ség, kifogta Szvisztun tizenegyesét is­­, hogy még Petry Zsolt is bizonyára megtapsolta volna. Molnár Csaba VÁC-RÁBA 2-1 (1-0) Vác, háromezer-ötszáz néző, ve­zette: Szilágyi. VÁC FC-SAMSUNG: Koszta - Nagy - Bánfi, Szalai - Nyilas (Zsinka, 69.), Kriska, Simon (Sallai, 80.), Hahn, Aranyos - Répási, Füle. RÁBA ETO FC: Végh - Pintér — Lakos, Fekete (B. Szabó, 57.) - Csikós, Tóth, Miriuta (Klausz, 57.), Máriási, Virág - Csertői, Pena. Gólok: Szalai (13.), Máriási (47., tizenegyesből), Simon (49.). MTK-DIÓSG­Y­ŐR 3-0 (2-0) Hungária körút, háromezer néző, vezette: Stander. MTK: Zsiborás - Turbék, Híres, Horváth Cs., Keresztúri - Talapa (Ko­módi, 68.), Balog, Vancsa, Szlanó - Szabó (Zsivótzky, 82.), Hámori. DIÓSGYŐRI FC: Dobot - Szlifka, Csizi, Leskó, Budai - Farkas, Tóth, Danes - Szvisztun, Subin (Adzsojev, 46.), Szilágyi (Bordás, 46.). Gólok: Balog (10., 79.), Horváth Cs. (34.). BVSC-KISPEST 0-3 (0-0) Szőnyi út, háromezer néző, vezet­te: Tóth V. BVSC-DREHER: Vezér : Króner, Csepregi, Garaba, Cseh - Urbányi (Nagy, 54.), Bognár, Rósa, Farkas (Mundi, 51.) - Farkasházy, Borgulya. KISPEST-HONVÉD: Brockhauser - Kovács, Csábi, Duró - Plókai, Pisont, Halmai, Márton - Fischer (Vincze, 85.), Orosz (Hamar, 60.), Negrau. Gólok: Plókai (47., tizenegyesből), Negrau (53.), Csábi (63.). WALTHAM-SIÓFOK 2-1 (1-0) Székesfehérvár, ötezer néző, vezet­te: Varga S. VIDEOTON-WALTHAM: Mit­ring - Molnár, Németh, Salacz - Kut­­tor, Muzsnay, Dubecz, Czéh, Vadász -Horváth (Földes, 80.), Pálfi (Takács, 60.). SIÓFOKI BÁNYÁSZ: Bíró - Bim­bó, Zare, Olajos - Elekes, Keszeg, Var­sányi (Kirchmayer, 57.), Meksz, Maro­zsán - Kámán, Kovács. Gólok: Pálfi (21.), Takács (65.), Kámán (80.). NYÍREGYHÁZA-PÉCS 0-2 (0-1) Nyíregyháza, ötezer néző, vezette: Vad. NYÍREGYHÁZI FC: Bíró - Szat­­ke, Drobni, Cseleszki - Csehi I., Kovács, Molnár, Ivanics (Nagy, 68.) - Tóth Gy., Erdei, Rákóczky (Csehi Z., 46.). PMSC-FORDAN: Csaban - Bra­un, Balog, Palaczky - Ulveczki, Med­­gyes, Túri, Dárdai, Vókó - Barborik (Tolocsko, 88.), Azoitei. Gólok: Azoitei (31.), Túri (81.). CSEPEL-UTE 2-1 (2-0) Csepel, hatezer néző, vezette: Né­meth. CSEPEL: dr. Szieben - Ács, Váczi, Mikler - Tyukodi, Stefanov, Szabó, Somogyi, Palad­an - Süve­ges (Jakab, 72.), Szekeres (Gyime­­si, 91.). ÚJPESTI TE: Borsos - Szőnyi, Aczél, Balázs - Tomka, Katona (Mik­­lya, 46.), Cantona, Véber, Szlezák - Rosu (Miovecz, 65.), Tiefenbach. Gólok: Tomka (18., öngól), Váczi (29.), Szlezák (47.). BÉKÉSCSABA-FERENCVÁROS (A pálya használhatatlansága miatt elmaradt.) Góllista 9 gólos: Répási (Vác FC-Sam­­sung). 8 gólos: Sallói (Videoton-Walt­­ham). 7 gólos: Füle (Vác FC-Sam­­sung). Az NB I állása A keret keretet hirdetett Jenei Imre szö­vetségi kapitány. A csütörtökön ja­pán túrára utazók: Petry, Babócsy, Brockhauser (kapusok), Nagy T., Csábi, Telek, Duró, Lőrinci, Lipcsei, Bánfi, Urbán, Fodor, Pisont, Détári, Balog T., Márton, Kiprich, Hámori, Kovács K. Totóeredmények Középpontban, amit Jenei Imre láthatott Nagy sarkazásától Horváth kapáslövésén át Zsiborás parádéjáig 1. Vác 17 12 2 3 30-15 26 2. Kispest 17 11 3 3 28-15 25 3. FTC 16 10 2 4 23-12 22 4. Waltham 17 9 3 5 27-20 21 5. Vasas 17 6 7 4 21-18 19 6. MTK 17 6 6 5 29-20 18 7. Csepel 17 7 4 6 20-19 18 8. Békéscs. 16 5 6 5 20-19 16 9. Pécs 17 7 2 8 20-20 16 10. BVSC 17 6 3 8 15-20 15 11. Diósgyőr 17 5 5 7 18-25 15 12. Siófok 17 5 3 9 17-24 13 13. Rába 17 3 7 7 16-23 13 14. UTE 17 2 8 7 17-23 12 15. Veszprém 17 4 4 9 17-31 12 16. Nyíregyha 17 2 5 10 9-23 9 1. Brescia-Parma2 2. Cagliari-Atalanta1 3. Fiorentina-lnternazionaleX 4. Genoa-Lazio2 5. Milan-Sampdoria1 6. Napoli-AnconaX 7. Roma-Juventus1 8. Udinese-Foggia1 9. Bari-Lucchese1 10. Bologna-ReggianaX 11. Pisa-CremoneseX 12. Piacenza-Ascoli1 13. Verona-PadovaX 14. Torino-Pescara1 Külföldi stadionokból Frankfurti kérdés: megfiatalodott-e Yeboah NÉMETORSZÁG. A 19. forduló mérkőzései­nél nagyobb port vert fel a Yeboah-ü­gy. A ghánai csatárt a Bayern München szeretné megszerezni, csakhogy szerződtetéséhez kell a játékos életkora is. Az eddigi jegyzőkönyvek szerint Yeboah 28 éves, ám most előkapart valahonnan egy másik útlevelet, melyben csak 26. „Annak idején egy saarbrückeni baártom hibásan írta fel az adataimat. Csak 26 va­gyok" - mondta. Ha valóban csak 26, a Bayernnek kevesebbet kell érte fizetnie. A bajorok egyik alel­­nöke, Karl-Heinz Rummenigge: „Mindegy, hogy 26 vagy 28 éves, a lényeg, hogy jól játsszon." Ami a 19. játéknapot illeti, a listavezető Ba­yern a Kaiserslautern otthonában lépett pályára. A a kilencedik percben a Bayern megszerezte a veze­tést, Wohlfarth fejelt a hálóba. Az 54. percben Hel­mer ugratta ki Schuppot, aki egy lövőcsel után nagy gólt lőtt. (0-2). A 72. percben szépítettek a hazaiak a csereként beállt Vogel jóvoltából. A 79. percben Wohlfarth második sárgája után kiállt, a 85. percben pedig minden eldőlt Jorginho szólóját követően (1-3). Az Eintracht Frankfurt a Kölnt fogadta. Yebo­ah hamar megsérült és kivált a Frankfurtból. Féló­ra elteltével Uwe Bein szabadrúgásából lett gól, majd a 45. percben Egar Schmitt perdített a kapu­ba. A vendégek a 88. percben szépítettek Andrzej Rudy nagy góljával (2-1). A mérkőzés legjobbja a frankfurti Jay-Jay Okocha volt, fantasztikusan játszott. A forduló mérkőzésére Gelsenkirchenben került sor: a Schalke 04-Dortmund meccsre 71 ezren (!) váltottak belépőt. Az első félidőben a Schalke játszott fölényben, a második negyvenöt percben följött a Dortmund, ám a vége: 0-0. Az utolsó percben egyenlített a Werder Bremen Leverkusenben Hobsch­ góljával (2-2), 0-2-ről fordított 3-2-re a Nürnberg a Stuttgart ellen. További eredmények: Karlsruhe-Saarbrücken 2-2, Bayer Uerdingen-Wattenscheid 1-1. A Ham­burger SV-Dynamo Dresden mérkőzés vasárnap lapzárta után ért véget. Az élcsoport: 1. Bayern München 29 pont, 2. Eintracht Frankfurt 28, 3. Werder Bremen 26. FRANCIAORSZÁG. A 27. fordulóban is gyengélkedett a sokáig biztos bajnoknak vélt Pa­­ris-Saint Germain. A csapat Metzben már negye­dóra elteltével gólt kapott, a cseh Lubos Kubik lőtte büntetőből. A 80. percben megint Kubik következett és ismét tizenegyesből. A PSG két perccel a befejezés előtt szépített „Ricardo” Go­mes Remondo fejesével (2-1). A Bordeaux a Nan­­tes-t látta vendégül, s 3-0-ra nyert. A legtöbb gól Nimes-ben volt, ahol a Strasbourg a cseh Hasek, Dobos, Bail­s, Keshi és Keller (2) góljaival nyert 6-2-re. A Monaco a listavezető Olympique Marseille-t fogadta, azaz a 14 gólos Klinsmann a 13 találatot el­ért Rudi Völler ellen játszott. A Monaco öt esz­tendeje nem tudott nyerni riválisával szemben. A 31. percben a Marseille hátvédje, Basile Boti brazil Luis Enrique lábát találta el a tizenhatoson belül, a büntetőt a 25 éves Jerome Gnako lőtte be (1-0). Völler az első félidő végén bordazúzódás miatt el­hagyta a pályát. Arsene Wenger, a Monaco edzője: „Völler lecserélésekor nagy kő esett le a szívem­ről." Az utolsó tíz percben a horvát Boksics a kapu­fát találta el, a moldáviai Dobrovolszkij pedig a ka­pusba, Ettoriba lőtte a labdát, így maradt az 1-0. (Klinsmarm: Szerencsével győztünk"). További eredmények: Auxerre-Montpellier 2-0, Le Havre-Caen 2-3, Lens-Lille 0-0, Lyon-St. Etien­ne 0-2, Toulon Sochaux 0-4, Toulouse-Valencien­­nes 1-2. Az élcsoport: 1. Monaco, 2. Marseille 37-37, 3. PSG 35. ANGLIA. A 31. fordulóban a listavezető Aston Villa csak kínkeservesen győzte le a Wimbledont (1-0), a 79. percben a trinidadi Dwight Yorke lőtte a gólt. A Manchester United a Middlesbrough-ot fogadta, s a 20. percben Ryan Giggs góljával már vezetett. A 19 éves fiú végig nagyszerűen játszott, számtalanszor hozta magát helyzetbe, ám a ziccereket kihagyta. A 79. percben Irwin szabadrúgása, majd a 85. percben Cantona gólja jelentette a végered­ményt (3-0).. A Tottenham 3-2-ra verte a Queens Park Ran­ger­st. Teddy Sheringam két gólt lőtt, így két utolsó bajnokiján ötször volt eredményes! A 82. percig vezetésre állt a Liverpool a régóta veretlen Sheffield Wednesday (Hutchinson lőtte a gólt) otthonában, ám ekkor Anderson egyenlített (1-1). Dori­go (72.) büntetőjével verte a Leeds az igen gyenge csatárjá­tékot bemutató Ipswich Townt (1 -0). További eredmények: Crystal Palace-Co­­ventry 0-0, Everton-Oldham Athletic 2-2, Notting­ham Forest-Manchester City 0-2, Southamp­ton-Sheffield United 3-2, Norwich-Bakkburn 0-0. Az élcsoport: 1. Aston Villa 59 pont, 2. Man­chester United 57, 3. Norwich 52. OLASZORSZÁG. Az A-liga 21. fordulójá­ban: Brescia-Parma 0-1, Cagliari-Atalanta 2-1, Fiorentina-Internazionale 2-2, Genoa-Lazio 2-3, Milan-Sampdoria 4-0, Napoli-Ancona 0-0, Ro­­ma-Juventus 2-1, Torino-Pescara 3-1, Udine­­se-Foggia 3-2. Az élcsoport: 1. Milan 37 pont, 2. Internazio­nale 27, 3. Lazio 25. SPANYOLORSZÁG. A 24. forduló rangadó­ján Madridban: Real Madrid-Deportivo La Coru­na 2-1 (0-1). Gólok: Zamorano (56.), Gonzalez (84.) illetve Barragan (33.). Ezzel a Real került a táblázat élére. Rónay Tamás - - - ^ *7 /r Λ S <5 S77 & JT S Nemzetközi Reklámügynökség · 1055 Budapest, Fálk Miksa u. 3. II. em. · Telefon: 111-3831, 111-5055 , Fax: 131-5123