Magyar Nemzet, 2000. november (63. évfolyam, 256-280. szám)

2000-11-09 / 262. szám

2000. november 9., csütörtök Sport­­ Hír!Í131 iVPÍOZPI U3I Makaón a hely szelleme is jó szereplésre kötelez Baumgartner Zsolt eddigi pályafutásának legfontosabb állomásához érkezik jövő vasárnap A hét végén száll repülőgépre Baumgartner Zsolt, a magyar au­tósport jelenlegi legnagyobb reménysége, aki - mint arról már olvashattak lapunkban - jövő vasárnap részt vesz a híres Formula-3-as Makaói Nagydíjon. A verseny rangját mutatja, hogy a Hongkonghoz közeli szigeten győzött már Ricardo Patrese, Ayrton Senna, Michael Schumacher, David Coulthard és Ralf Schumacher is. A hely szelleme tehát kötelez. AUTÓSPORT KFMFNSZKY Znl­TÁN______________ T­alán nem tévedek, ha azt mon­dom: ez a verseny mérföldkő lehet a pályafutásában. - Én is így látom. Eddig ugyan­is egyetlen magyar pilóta sem ju­tott el erre a nagy múltú verseny­re. Nagy elismerésnek és lehető­ségnek tekintem a meghívást, mert ez azt jelenti, hogy a Nemzet­közi Automobil-szövetség szak­emberei és a brit rendezők felfi­gyeltek rám, és szakmailag indo­koltnak tartják a részvételemet. - Korábban érezte már úgy, hogy határkőhöz érkezett? - Igen, nemcsak a saját, ha­nem a magyar autósport szem­pontjából is nagy sikernek tartot­tam azt, amikor tavaly Európa­­bajnoki harmadik lettem. Ennek is köszönhetem, hogy 1999-ben az év autóversenyzőjének választot­tak idehaza.­­ Majd az idén tizenharmadik lett a német F3-as bajnokságban, de a szezon elején még sokkal elő­kelőbb helyen állt. Az idény máso­dik fele viszont nem sikerült. - Jól kezdődött, jobban, mint gondoltuk. Többször a dobogó közelébe kerültem, sőt egy alka­lommal valójában harmadik let­tem, mert kizárták az előttem vég­zett pilótát. Csak egy probléma volt: a versenybizottság úgy dön­tött, nem hirdetnek harmadik he­lyezettet, így negyedik lettem. Tíz verseny után hatodik voltam az összetettben, de aztán szinte egy­általán nem szereztem már pon­tot. Leginkább műszaki problé­mák hátráltattak, de egyszer én is elrontottam az időmérő edzést. - Ennyire fontos a kvalifikációs tréning? - Igen, mert nem nagyon lehe­­ előzni. Ezért is tartom nagy bra­vúrnak, hogy az utolsó versenyen a 21. rajtkockából a futamon tíz helyet léptem előre. - Akkor mégis lehet előzni. - A hockenheimi pálya egy­részt nagyon gyors, másrészt úgy­nevezett esőgumikkal indultam, ami a verseny elején előnyt jelen­tett. De a végén is jobb voltam a közvetlen ellenfeleknél. - Mitől volt jobb? - Már felszáradt a pálya, s ilyen körülmények között vizes gumikkal menni nagyon nehéz, a futófelület túlmelegszik, csúszkál az autó. Én más íveket használ­tam, mint a többiek, és lehet, hogy lassabb voltam a kanyar bejáratá­nál, de jobban sikerült kigyorsíta­ni, így az egyenesben sem tudtak befogni. - Ezt tanítják, vagy itt érhető tetten a tehetség? - Tanítják is, de sokkal inkább érezni kell, mint tudni. - Kicsit emelkedjünk el - persze képletesen szólva - az aszfaltról. Ön tudatosan tervezi a pályafutása későbbi szakaszát, tudja, hová és hogyan akar eljutni? - Mivel a német F3-as bajnok­ság jelenleg a legerősebb a konti­nensen, már csak két lehetőség van: vagy az F3000 vagy a Formula-1. De még egy idényt mindenképpen versenyezni sze­retnék a német sorozatban, s meg­próbálok felkerülni a dobogóra. - Szurkolója is az autósport­nak, nézze, nézi mondjuk a For­mula-1-es versenyeket? - Édesapám 1989-ben lett a Renault partnere, s az elkövetke­ző időszakban mindig megnéz­tük a futamokat. Volt a Williams Renault-nak egy nagy korszaka, és emlékszem, én mindig Man­­sellnek és Patresének drukkol­tam. - Most van kedvence? - Michael Schumacher tudását maximálisan elismerem, de pél­daképem nincs a Formula-1-es pilóták között. - Ha a makaói verseny nem úgy sikerül, ahogyan szeretné, az meghosszabbíthatja a csúcs felé ve­zető utat? - Nem lehet elvárni, hogy már jövőre Formula-1-es pilóta legyek, de azt lehet remélni, hogy három­négy éven belül odakerüljek. Persze, ez sok mindenen múlhat, kérdés, hogy a Formula-1 mennyire akarja, hogy legyen egy magyar versenyző­je. Egy jó eredmény segíthet, de nem árthat a sikertelen szereplés sem. Ezért nem érzem úgy, hogy különösebb nyomás nehezedne rám, nagy várakozással, de félelem nélkül nézek a verseny elé. Az 19 éves magyar versenyző a kelet-ázsiai versenyen is a képen látható Opel-motoros Dallarával próbál bizonyítani fotó: g. & H. müller