Magyar Sakkvilág, 1913. április - 1914. március (3. évfolyam, 1-24. szám)

1913-12-28 / 18. szám

274 Magyar Sakkvilág A Pesti Sakk-kör a nádor-utcai Velence-kávéházból, mely csak­nem negyed századig volt a magyar „Café de la Régence“, 1889 január 28-án költözött a Mocca-kávéházba. (A Zrínyi- és Bálvány­utca sarkán ma is fenáll.) Az új helyiségért Hoffmann Béla tulajdo­nosnak, épp úgy, mint előbb a Velence-kávéházban, a kör negyed­­évenkint 30 frt házbért fizetett. A Pesti Sakk-kör 1889 április 1-én tartott választmányi ülésén Ehrenstein Mór titkár beszámolójában rámutat, hogy amióta a kör új helyiségébe költözött, a kör látogatói szaporodtak s versenyek ren­dezése által élénk sakkélet létesült. A kör 1889 február havában két kihülős versenyt rendezett. Az első verseny győztese lett dr. Spitzer Lipót, II. Exner Győző, III—IV. Ehrenstein Mór és Pfeifer Ignác. A második tornán I. díjat nyert Ehrenstein Mór, II. Kemény Emil, III—IV. dr. Spitzer és Fig­­dor Adolf. Igen érdekes három osztályú handicap verseny kezdődött 1889 március 15-én. Az első osztály résztvevői Fähndrich Hugó és Kemény Emil, a második osztályban játszottak Bláthy D. Titusz, Ehrenstein Mór, Exner és Figdor, a harmadikban pedig Schuster Zsigmond és Tüm­bök István. A verseny I. díjasa lett Fähndrich Hugó, II. Bláthy D. Titusz, III. Ehrenstein Mór. Ugyancsak 1889 őszén még két kihülős verseny rendeztetett. Az elsőben győztek Fähndrich és Lőwy Sándor, a másodikban Eh­renstein Mór és dr. Spitzer Lipót. (Is.) (Folytatjuk.) JÁTSZMÁK. 11. Fb5—a4 Ba8—c8 12. Vdl—e2 c7—c5 Számításba jön 12. .. b5s utána He4. A tett lépés után sötétnek izolált d-gyalogja marad. 13. d4Xc5 Hd7Xc5 Figyelmet érdemel 13. . . bX c5, hogy a d4-pont ne kerüljön világos birtokába. 14. Bfl—dl Hc5Xa4 15. Hc3Xa4 b6—b5 Jobbnak látszik 15. BXd­ 16. BXdl, b5 17. Hc5, FXc5 18. BXc5, Vb6 stb. 16. Bd­Xc8 Vd8Xc8 17. Ha4—c3 Vc8—c4 Számításba jön 17. . . h6 vagy Fc8—b7 a7—a6 439. Elhárított vezércsel. Játszották Berlinben, 1913 nov. 20. Capablanca J. Teichmann B 1. d2—d4 2. Hgl—f3 3. c2—c4 4. Fel—g5 5. Hbl—c3 6. e2—e3 7. Bal—d1 8. c4Xd5 9. Ff­1 —b5 Capablanca új folytatással kí­sérletezik. A szokásos 9. Fd3 azonban jobb. 9.............. Fc8—b7 10. 0—0 a7—a6 d7—d5 Hg8—f6 e7—e6 Ff8—e7 Hb8—d7 0—0 b7—b6 e6Xd5