Magyar Sakkvilág, 1913. április - 1914. március (3. évfolyam, 1-24. szám)

1914-02-22 / 22. szám

336 Magyar Sakkvilág gyűlésen ismét felszínre került a helyiség kérdése, amit azonban megoldani nem sikerült. Az 1893. évben szintén gyarapodott a vidéki körök száma. Meg­alakult 26 taggal a Temesvári Sakk-kör, melynek elnöke volt Kiss József, alelnök dr. Steiner Adolf, titkár Mayer György, 1892 végén pedig a Máramarosszigeti Sakkozó Társaság alakult meg Nagy Pál elnöklete alatt. A Pesti Sakk-kör a Mocca-kávéházban 1894 január 26-án tar­totta rendes közgyűlését. Az évi jelentést Ehrenstein Mór olvasta fel. Ebből kitűnik, hogy részvétlenség folytán versenyt rendezni nem sikerült; bár a kör egyéb tevékenysége a rendes volt, a tagok száma nem szaporodott s a viszonyok általában nem voltak kedvezők. A kör vagyona 1307 frt. A Pesti Sakk-körnek mint olyannak, ez volt utolsó közgyűlése. Ezután újra fölmerült, majd a megvalósulás felé közeledett a két fő­városi sakkegylet egyesülésének eszméje. E célból a Pesti Sakk-kör és a Budapesti Sakkozó Társaság 1894 február havában közös helyi­séget béreltek az „István főherceg szálloda“ kávéházában. (Akadémia­utca 1. sz., a Béla­ utca sarkán.) Bár a két egylet közös helyiségben tartotta összejöveteleit, azért azon év mégis esemény nélkül, csendben múlt el. Egész évre felfüggesztette megjelenését a Budapesti Sakk- Szemle is. A Pesti Sakk-kör pénztári könyve 1894 decemberben lezáratott 1365 írttal, hogy azután egy új korszak kezdődjék. A tényleges fúzió 1894 december 22-én, illetve a folytatólag december 29-én tartott közös közgyűlésen létesült. E közgyűlésen a Pesti Sakk-kör és a Budapesti Sakkozó Társaság tagjai elfogadták az újonnan alakított Budapesti Sakk-kör alapszabályait, kimondván, hogy testületileg belépnek az új egyesületbe. Ezzel megszűnt tehát a 30 éves Pesti Sakk-kör és az 5 évig fennállott Budapesti Sakkozó Társaság, s helyükbe lépett a Budapesti Sakk-kör, amely immár további 20 év viharait küzdötte át. A Budapesti Sakk-kör. Az 1894 december 29-én tartott folytatólagos közgyűlésen a Budapesti Sakk-kör tisztikara következőleg alakult meg. Tiszteletbeli elnök: K. Jónás Ödön, elnök Ungár Ignác, alelnökök Ehrenstein Mór és Lehner Vilmos, tikár Schuster Zsigmond, pénztárnok Feldmann József, ellenőr Sütő János, háznagy Havasi Artur; választmányi tagok : Bláthy Ottó Titusz, dr. Exner Kornél, Fleissig Sándor, dr. Győri Lipót, Heller Mór, dr. Jacobi Samu, Makovetz Gyula, Maróczy Géza, Pfeifer Ignác, dr. Pollák Manó, Pottornyai Vilmos, dr. Theiss Imre. A Budapesti Sakk-kör első ténykedése volt egy nagyobb sza­bású házi verseny rendezése, mely 1895 áprilisban nyert befejezést.