Magyar Szó, 1955. június (12. évfolyam, 147-176. szám)

1955-06-30 / 176. szám

0. oldal c am Tundás és lel Vojvodina-Róma 4:1 (2:1) Vojvodina stadion, 18.000 néző, vezette Dorogi, partjelzőik Bal­­a és Gere (valamennyi Magyar­ország). Góllövő Krsztics I. a 10., Ivos a 20., Nyers a 35., Ivos a 45. és 77. percben. VOJVODINA: Hrszti­cs — Ni­­kolics, Malencsics — Szdena, Milovanov, Krsztics II. — Ro­­ganovics, Rajkov, Boskov, Ivos, Krsztics I. ROMA: Moro — Stucchi, Elvi­ni — Bortoletto, Giuliano, Ven­turi — Ghiggia, Cavazutti, Gal­­li, Celio, Nyers. A félelmetes olaszok Róma, az olasz liga harmadik helyezettje, nagyszerű válogatot­takkal és nagynevű külföldi já­tékosokkal nagyon erős ellenfél­nek ígérkezett. Az olasz képes, lapokban egész oldalas széies ké­peket látni Ghiggia, Giuliano vagy Bortoletto játékáról. A mérkőzés előtt, mivel esett az eső, az olaszok az épület fo­lyosóján melegítettek. Moro ka­pusnak előbb Bortoletto, majd Stucchi rugdosott az alig két méter széles folyosón. Bámul­tuk, pontos rúgásaikat. A hatal­mas Bortoletto és a többi jól fejlett olasz játékos láttán nem igen bíztunk a sikerben. Meg lehet ezeket verni. Már az első percekben rájöt­tünk, hogy egy kicsit túlbecsül­tük az ellenfelet, jobban mondva nem értékeltük eléggé a Vojvo­dina tudását. Ivos már az első percben gólhelyzetben volt, a két hátvéd között 0—8 méterről rúgott­ kapura. Általában min­dig többet van a labda a novi­­szádiaknál, de amint a harma­dik percben Nyers balszélsőhöz kerül a labda, ismét elhomályo­sodik a remény , hogy megver­hetjük őket. A következő perc­­ben Cavazutti jobbösszekötő fordulás közben ügyesen maga elé teszi a labdát, de a csúszós pályán elesik. Az eső szemel, esik már egész délután és a pá­lya alaposan átázott. Úgy látjuk ez jobban zavarja a vendége­ket, mint a mieinket, mert gyak­rabban esnek és a cselek, nem sikerülnek annyira, pedig ez a főereje a Róma csatársorának. Egy előrevágott labdát Krsztics I. kap, kicselez néhány játékost a szélen és a tizenhatos sarká­ról hatalmas lövést küld — fél méternyire a kapufa mellé. Kü­lönösen szembetűnik, hogy ez a gyakran csak közepes noviszádi balszélső hogyan halmoz sikert, sikerre. Stucchit akkor hagyja ott, amikor akarja. Cselei mind beválnak. Az első öt perc hazai fölényt hozott. Az 5. perc végén Rajkov cselezés után a hátra­vont középcsatárt játszó Boskov­hoz játszik, ez azonban kapu mellé lő. A 6. percben a római kapuvédő öklöz. Az előrevá­gott labda Ghigghiahoz kerül de Melencsics tisztán (kis­­sé keményen, talán túl kemé­­nyen is startolt). Boskov rosz­­szul ad előre, még csak a közel­ben sincs senki, ahova a labdát küldi. Nagyszerű játékkal telnek az első percek, és mintha az idő is kedvezni akarna, eláll az eső. Rajkov, Ivos, Krsztics I, mind gyakrabban foglalkoztatja a ven­dégek kapusát. Ivos gyönyörű rúgása a 8. percben kapu fölé ment. A 10. percben elállt a lé­lekzetünk. Ghiggia mintegy 30 méterről szabadrúgást rúgott. A tizenhatos vonalon felsorakoz­tak a védők és a támadók. La­posan, erősen rúgja meg a jobb szélső a tizenhatos túlsó felére, és ott Galli a kapunak háttal szétveti a lábát és abban a pil­lanatban, amikor a labda oda­ért — oldalt ollózva — sarokkal megváltoztatta a labda Irányát. Alig ment a kapu mellé, Risz­tics verve volt. 1:0 A 10. percben gól esett a ven­dégek kapujába. Ivos egész a kapuvonalig jutott, ott befelé kanyarodott az 5,5-es körül, a­ A vajdasági paprikást Dicsérni kiül, nem megfőni Mert jobb volt mint körítése, a római makaróni mikor a kapus rávetődött esés közben a kapus alatt középre rúgta a labdát és a befutó Krsz­tics I a hálóba vágta. HASZNOS CSELEZÉS... Az egész mérkőzésen lát­hattuk, de különösen akkor, amikor a noviszádiak a leg­nagyobb nyomást gyakorol­ták a rómaiakra, hogyan cse­lez Ivos, Rajkov, Krsztics L, Krsztics II., Boskov, de né­ha még Szevtena és Milova­­ne­v is. Mindig csak egyet cseleztek ld, tehát egyetlen esetben sem egyéni feltűnés fűtötte a játékosokat, hanem az, hogy lerázzon egy játé­kost és utána biztosabban, könnyebben adhassa tovább a labdát. Bizonyítja ezt ez is: alig fordult elő, hogy va­lamelyik noviszádi játékos­tól elvették volna a labdát. A cselezés nagymestere Ivos és Rajkov volt. Krsztics I. is talán élete egyik legna­gyobb mérkőzését játszotta. ...ÉS KÁPRÁZTATÓ, DE MINDEN HASZON NÉLKÜLI A 15. percben Gbiggh­a vala­hol a pálya közepén megka­parintotta a labdát, megin­dult, végi cselezte a Vojvo­dina fedezetsorát, és a köd­ben hátrahúzódó Boskovot, sőt már a hátvédeknél tar­tott, amikor végül a tizen­hatos környékén elvették tő­le. Kápráztató volt teljesít­­ménye, de minden haszon nélkül. A 18. percben láthattuk, hogy a vendégek is megso­­kalták már az alánrendelt s­ze­repet. Cellio Bortolettóval vi­tatkozik, veszekszik. Úgy lát­szik nem jönnek rá, hogy gyorsabban kellene a labdát továbbítaniuk­, nem megvár­ni, amíg a szemfüles és vak­merően rámenő noviszádiak egymás után szerelik le őket. 2:0 A 10. percben Moro tehe­tetlen volt. Risztics I. beadá­sát Ivos gyönyörűen a háló­ba továbbította. 2:0. Ettől kezdve mind gyakrabban ki­tűnt a vendégcsapat védel­mének bizonytalansága. A 28. percben majdnem gólt szereztek a vendégek. Risz­­tics kirúgás közben megcsú­szott, és éppen csak érintet­te a labdát. Az gurulva ment Nikolics felé, Gallc ráfutott, de mégis Nikolics kaparin­totta meg. A vendégek e­gyéb­ként lassan hozzák fel a labdát és legtöbbször már a noviszádiak fedezetsorá­ban elakad. NYERS GÓLJA A 35. percben Ghiggia sza­badrúgást rúgott mintegy 25 méterről a jobboldalról. A be­ívelő labda egyenesen Nyers Lábára esett és a római bal­­szélső kapásból ritkán látott gólt rúgott Egészen előre­­lendülve taposan rúgott, és a labdát csak akkor láttuk, amikor visszapattant a háló­ból. A kapus meg se mozdul­hatott 2:1. A mérkőzés végén kissé alábbhagyott az iram, e já­tékosokat kimerítette a csú­szós pálya, de a félidő hátra­lévő részében is a Vojvodi­­ran volt fölényben. A 40. perc­ben Ivos ismét megugrik és mintegy 18 méterről hatal­mas lövést küld kapura, de Moro fogja. A­­következő percben majdnem megismét­lődött Nyers gólja, de ezút­tal a másik kapunál. Rajkov rúgott olyan erősen, ahogyan a noviszádi csatárok közül csak ő tud, kapásból, mint­egy 18 méterről és a labda a bal felső saroktól a kapu­fától pattant vissza. Alig kezdődött meg a má­sodik­ félidő, a noviszádiak 3:1-re növelték az eredményt. Talán 30 másodperc se múlott el, amikor Rajkov Roganovics­hoz játszott ez pedig a ráfu­tó védő mellett vissza a már előre futó Ivosnak. Giuliano rá­futott de a párharc közben Ivos erősen a sarokba lőtte a lab­dát: 3-1. Ettől kezdve mind gyakrabban látjuk hogy a vendégek vitatkoznak egy­mással, a noviszádiaknak vi­szont megy a játék. A kapu elé nem jutnak ugyan any­­nyit, mint a mérkőzés ele­jén, de a játék irányítását nem engedik ki a kezükből. IVOS ÉS GIIIILIANO, MAJD KRSZTICS­­ NÉLKÜL A második félidő 31. percé­ben sajnálatos esemény tör­tént. Ivos előretört a bal­szélen, Giuliano támadta és mind a ketten elestek. A kö­vetkező percben mér mind a ketten az öltöző felé mentek. A mérkőzés után megkérdez­tük a játékvezetőt, hogyan történt az eset. — Amikor elestek, Ivos szándékosan megsúgta az ol­asz játékost, ez pedig né­hányszor megütötte, — mon­dotta Dorogi. Ettől kezdve elfajult a játék, különösen a vendégek részéről. Gyakran durva összecsapásokra került sor, és egy ilyen összecsa­pásnál Krsztics­­ annyira megsérült, hogy levitték a pályáról. A 32. percben Raj­­kov egyéni akcióból gyönyö­rű gólt szerzett. Venturi állt előtte de az összecsapásból Rajkov került ki győztesként. Mintegy 8 méterrel rúgta a gólt, Moro semmit sem tehe­tett. A KÖZÖNSÉG NEM VOLT TÁRGYILAGOS Kétségtelen, hogy a vendé­gek idegesek lettek, amikor mindinkább bebizonyosodott vereségük. Előbb kedvetle­nül, majd durván kezdtek ját­szanni, de közönségünk sem eléggé sportszerűen viselke­dett. Talán azt is megjegyez­hetjük, hogy hátvédeink néha túl kemények voltak. A 41. percben például hely télen volt a nézők egy ré­szének tiltakozása, fütyülé­se, amiért a játékvezető sza­badrúgást ítélt. Ghiggiat, Sze­lena és Ivos ollóba fogta. A j­átékvezetőkről egyéb­ként elmondhatjuk, hogy jól végezték feladatukat. Dorogi­nak nehéz dolga volt, külö­nösen a második félidőben és csakis erélyes kézzel ve­zethette a mérkőzést. (A ven­dégek annyira kedv nélkül játszottak az utolsó tíz perc­ben, hogy talán nem is volt eléggé sportszerű részükről). A partjelzők is minden eset­ben tárgyilagosan ítéltek. A vendégek közül nagysze­rű játékot mutatott a mér­kőzés elején Bortoletto, Ghig­gia és Galli, és támadósoruk általában azt a benyomást keltette, hogy kiváló kezelői a labdának. Védelmük azon­ban sokkal gyengébb volt.­­A győztes csapatban har­ciasságáért és küzdéséért mind a tizenegy játékost meg­dicsérhetjük, de magasan ki­tűnt Ivos, Rajkov, és Krsz­tics I. GIRTZO László Visztics egy veszélyes labdát öklözé­ssel ment. (Brezsán Gyula felv.) Rajkov gólja a mérkőzés végén. (Barta Géza felv.) BUDAPEST: Vörös Lobogó —Wacker (Bécs) 3:3 (1:2) Középeu­rópa-Eu­pa mérkő­­zés. NEMZETKÖZI VÍZILABDA MÉRKŐZÉS MOSZKVA: Szovjetunió — Jugoszlávia 5:3 BEOGRÁD—BUKAREST 4:3 142. 1 keresztrejtvény Vízszintes sorok: 1. Növendék, szerbül, 4. Régi török rang, 5. Bolgár pénzegység, 7. Indulat­szó, 8. Ez, szerbül, 9. A labda­rugó is ezt teszi, 10. A mai nap, 9. Tejtermék, 12. Roma, szer­bül, 13. A Crvena Zvezda volt labdarugója. Függőleges sorok: 1. Alexand­riai csillagász, 2. Női név, 3. Or­­nagóral, 4. Mag­yarországi titkos rendőrség, 6. Madách „Ember tragédiá“-j­áinak egyik alakja, 7. Csak­ németül, 9. Szeszes Ital, 11. így becézik a galambot (t. 1.) A 141. megfejtése Vízszintes sorok: 1. Mu­csa­ith, 7. Jezs, 9. Tri, 10. Idol, 12. Levi, 13. Ró, 14. Épp, 15. Ikarusz, 16. Bakarics. Ant­alázst alma, szilva és egyéb gyümölcshöz, gyékény­­szatyort, kosarat Igen előnyösen árusít »VITAMINRA « Növi Sad, Petra Koosttya 1. 2363 VÉTEL-ELADÁS Olcsón eladó üzemképes hatos magánjáró CSÉPLŐGÉP, nyol­­c és új típusú, lehet egyenként is. Szabó György Ivanovo, pancse­vói járás. _______2360 Csütörtök, 1955. VI. SO. A szauboticai »Trudbenik« építkeztet vállalat hiteles ipari tanulóik felvételére: ács szakmaira 6, épület asz­talos szakmára 4, kőműves szakmára 18, tetőfedő szak­mára 1 és épületlakatos szakmára 1 tanulót. A jelölteknek a következő iskolai végzettséggel­ kell rendelkezniük: az ács kisérettségivel, az épületasztalos a nyolcosztályos iskola 6 osztályával vagy 2 gimnázi­ummal ,a kőműves, tetőfedő és épületlakatos, legalább 4 elemivel. A kérvényeket a vállalat titkárságához kell benyúj­tani ,legkésőbb 1955. VII. 15.ig. 2290 „ZMAJ“, Zemun „OLT“, Osijek „POBEDA“ Novisad FÖLDMŰVESEK! FÖLDMŰVESEK! A kassai mezőgazdasági gépgyárak 1956 július 3-án NAGY MEZOGAZDASÁGI GÉPBEMUTATÓT­­ rendeznek Szubotica mellett Verusicson a mezőgadasági állomáson Ugyanezen a helyen 1955 július 2-től 4-ig kiállítják termékeiket a zemuni ZMAJ: noviszádi POBEDA és őszijeid OLT.­­ Bemutatják legújabb termékeiket, többek között: a zemuni ZMAJ: LUCERNAÖBLÖT a noviszádi POBEDA: KARDÁNTENGELYES ARATÓGÉPET az őszijeid OLT: NÉGYTÁNYÉROS TÁRCSÁZÓT és egyéb hazai mezőgazdasági gépet Közlekedési eszközök biztosítva: Július 3-án Szu­­boticáról autóbusz indul a Szadaság­ térről 9,30-ko­r, Topolyáról a tűzoltó-otthon elől 9,30-kor. Mindennemű útbaigazítást ad: Agroszervisz Szubotica, telefon 17.22 Pobeda, kereskedelmi osztálya, Noviszád, tel.:34-23 Olt.képviselet, Noviszád telefon: 24 85 2324