Magyar Szó, 1955. július (12. évfolyam, 177-206. szám)

1955-07-04 / 180. szám

c.­uidai MAGIAK SZÓ Szerdán Noviszádon, az (L°oidaírón Y®iv©ilina —Slogan­ ben hajráztak. A Róma majd­nem az egész mérkőzés alatt fölényben volt, de a noviszá­­di csatároknak lelkes és hasz­nos játékkal sikerült áttör­niük az egyébként szilárd vé­delimet. A végén a 30.000-es tömeg lelkesen megtapsolta a győztes csapatot. NEHÉZ KEZDET A Vojvodina két középfe­­dezettel, Milovánoval és Krsztics 11.-vel játszott, Bos­kov pedig álandóan segítet­te a védelmet. A csapat rosz­szul kezdett. A Roma már az első percekben próbára tette Risetics tudását. A 10. percben Nyers a jobb szélen elfutott s Gallihoz játszik. Milovanov rajta van az olasz középcsatáron, de az mégis kapura lőtt, és a ka­pufáról lepattanó labdát Gal­li a hálóba fejeli. Két perc­cel később Galli elveszi Mi­­lovanovtól a labdát, és 5 mé­terről gólt ér el A 3. gólt is­mét Galli lövi fejjel Ghiggia átadásából A Vojvodina a 39. percben szépít Krsztics ré­vén. Meg kell említeni, hogy a 33. percben Milovanov sza­badrúgást lő, a labda kapu­fáról pattan le, de Ivos ismét kapufára fejeli. FÖLÉNYBEN A ROMA Alighogy megkezdődik a II. félidő, a Róma máris gólt lő. A noviszádiak rosszul ál­latják fel sorfalukat és így Girillano rést talált. Ezután a Róma óriási fölénybe ke­rül Csak imitt-amott bonta­kozik ki egy-egy veszélyes noviszádi támadás. HOGY JÁTSZOTT A VOJVODINA Az első félidőiben a csapat, meglehetősen gyengén ját­szott, a 3. félidőben azonban fokozatosan feljavult a játé­kosok küzdőszelleme és hi­degvérű, nyugodt játékkal, jobb kitartással győzött. A védelemben Milovanov nagy­szerű munkát végzett, Krsz­­tics II. valamivel gyengébb volt. A támadásokat Rajkov és Ivos vezette, Boskov pe­dig kitűnően kötötte össze a védelmet a csatársorral. A középcsatár gyors akciói tet­ték lehetővé, hogy társai fer­geteges támadással három gólt lőjjenek a legnagyobb nyomás alatt. I. félidő: MILOVÁNOV EGYENLÍTÉS ÉS GYŐZELEM A támadások fő részvevője Boskov, Rajkov és Ivos. A 18. percben Krsetics berohan a római büntető területbe, Rajkov ek­ játszik és a jobb összekötő 10 méterről, kapás­ból szép gólt lő. Három perc­cel később ugyanez az eset ismétlődik meg, és ismét Raj­kov eredményes. Ezúttal a­­zonban Boskovtól kapta a labdát. Még mindig a Róma van fölényben, de a noviszádi vé­delem mind pontosabban vég­zi feladatát, Milovanov pe­dig ugyanazt a szerepet játsz­sza, mint Novi­szádon. A 43. percben ismét egy gyors tá­madás indul a Róma kapuja felé. Rajkov vezeti a labdát, s 25 méterről bombalövéssel kiegyenlít. Egy perccel a já­ték befejezése előtt Rajkov ugyanilyen bombával lepi meg Morót. WACKER-VÖRÖS LOBOGÓ 2:2 A Középeurópai Labdarú­gó Kupa keretében a két csa­pat második mérkőzése is döntetlenül végződött. A har­madikk mérkőzést valószínű­leg ma játsszák Bécsben. Négy vajdasági az országos ökölvívó bajnokság döntőjében Pénteken és szombaton es­te tartották meg a beográdi taismajdáni stadionban a­z or­szágos ökölvívó bajnokság középdöntőjét. Mindkét na­pon néhány összecsapás ki­vételével alacsony színvona­lú küzdelmeket láttunk. Gyengén szerepeltek az ök­lözők, de a bírák néhány e­­setben még kiábrándítóbbak voltak. Az első napon pehelysúlyban M. Tkalcsics sokkal jobb volt Rákásztól. Rákász állandóan ta­szított s a bírák ezért csupán egyszer figyelmeztették, holott le kellett volna léptetni. Végül még győztesnek is őt hozták ki. Legjobb és legszebb öklözést Sovlyanszki mutatott. Különö­sen a harmadik menetben csil­logtatta tudását. Harmatsúly: Szrdanovics — Kijesin (Pula) 2:0. Pehelysúly: Rákász — M. Tkalcsics 2:0. Könnyűsúly: A Mehovics (Zse­­leznik) — Radics (Szarajevó) ta­lálkozó nem fejeződött be, mert a mérkőzésvezető szabálytalan öklözés miatt leléptette mind­kettőjüket. Kisváltósúly: Z. Tkal­csics — Banovac (P) 2:0. Váltó­­súly: Sovlyanszki — Marles 2:0. Kisközépsúly: Jakovljevics (Szplit) — Lackovics (Zs) 2:0 (t. k. m­.) Középsúly: Sztoinov — Popovics (Lokomotiva) 2:0 A két öklöző nemrégiben döntet­lent vívott Zágrábban. Most is óriási küzdelem alakult ki köz­tük. Az első menetben Szto­inov volt jobb, a második menet vé­gefelé azonban egy erős jobb­­egyenest kapott, és ettől kezd­ve gyengébb volt. A harmadik menetben azonban nagy küzde­lem után kiharcolta a győzel­met. Félnehézsúly: Bogunics — Koval (Sz) 2:0 (t. k. Tj.). A tech­nikásabb Bogunics kikerülte a nagy ütéseiket és roggyantra ver­te ellenfelét. Nehézsúly Soles — Sztefanovi­cs (Sz) 2:0 (t­. k. L). Az első menetben felrepedt Szte­fanovics szemöldöke A második nap küzdelmei: Légsúly: Terzics — Mladinovics (Rijeka) 2:0. Pályics — Popovics (Sz) 2:0 (sz. k. III.). Harmatsúly: Mitrovics — Paunovics 2:0. A középdöntő legszebb összecsapá­sa: Mitrovics nagy irammal kez­dett, de ellenfele ügyesen ki­védte az ütéseket, s ugyanakkor pontos ütéseket adott. Nagy meg­lepetésre Mladenovics bíró sza­bálytalan öklözés cílén leléptet­te Paunovicsot. Pehelysúly: Tót­h Bajics 2:0. Könnyűsúlyban Prisztov és Berbakov a döntő­ben találkozik, mivel a másik két könnyűsúlyú öklözőt lelép­tették. Kisváltósúly: Lukics — Jorovics 2:0. A noviszádi öklö­ző ügyesen kitért ellenfele ál­landó támadása elől, s ugyanak­kor sok ütést mért rá. A har­madik menetben azután nagy fö­lénybe került. Váltósúly: Voj­nics — Tiszanics 2:0. Kisközép­súly: Prokics — Milosevics 2:0. M­osevics a második menet vé­­gefeléig jobb volt. Ekkor ellen­fele véletlenül rálépett a lábá­ra, s abban a pillanatban hatal­mas jobbegyenest is adott. Ez megroggyanták a Milojevicsot. Középsúly: Szorgics (Kraguje­vác) — Petro (Oszijek) 2:0 (t. k. III.). Ebben a küzdelemben szin­te nem lehet megszámolni az ütéseket. A menetek elején min­­dig Petró, végefelé pedig Szor­gics volt jobb. A harmadik me­netben a kragujeváci öklözőnek több ereje volt még és így győ­zött. Fél­nehézsúly: Sabanovics— Z­etics 2:0. Nehézsúlyban majd­nem megszületett a jugoszláv ökölvívás legnagyobb meglepe­tése. Krdzmanicsot még egy ju­goszláv ökölvívó se győzte le, de a pancsevói Szretenovicsnak ez majdnem sikerült. A máso­dik menetben a közönség nagy buzdítására ügyes taktikával ki­kerüli a menetet. A harmadik­ban körülbelül egyenlő ellenfe­lek voltak, de a bírák 2:1 a­­rányban Ku­zmanicsra szavaz­tak. A döntő küzdelmet lapzárta­kor tartották. ZÁTOPEK NYERTE A DERBYT A beográd­i lóversenytéren vasárnap futtatták a 33. ju­goszláv derbit. A nagy érdek­lődéssel kisért versenyt és a 359.000 dináros első díjat a zaravani ménes Zátopek ne­vű lóva nyerte. Lovagolta Sztokics. Másodiknak a pa­lánkai ménes Sajó nevű lova ért célba, a fruska gór­ai mé­nesből származó Szil­i előtt. Serenczek a fi­ zónába jutásán Szmederevó: ,Az első félidőben igen é­­ben pedig újra hazai fölény SZMEDEREVÓ__PROLE- i­~nak folyt. Mindkét csa alakult ki, és a 78. percben TÉR (Zremanin) 4-1 (1-0) pat JS? vesztly€S támadást Magyaréi* beállította a vég­h­é­t 7 vezetett, s ezekből mindkét eredményt 1500 néző, játék vezető Szvir részről 3,3 gól A másé Szekulics­esevics (Be­ograd). Góllövők:­ök­k félidőben alábbhagyott a Atyamovics (3) és Popovics játék irama. A vendégek né­miksoda: (1)­­tizenegyesből illetve fölényre tettek szert és HAJDÚK (Kul­a)—BÁNÁT Omeragics Vodalov a 8. percben messze 3:2 (3:1) A Prole tér kiábrándítóan verte a győzelmet. A Bácska­­- • * játszott és megérdemelt vere két gólt lesből ért el­ , mintegy véget szenvedett. A hazai csa­k " (Solymosi) 100!!, nézi' Játékvezető Niko­pat játéktudása elmaradt a­ PcP°vics (Noviszád). Gól­gyan a Proleteré mögött, de vinkovei a szerzők: Vlaski, Legyer­ac és a technikai tu­day hiányát a m­vr­.Me­rintv S ZTVO Pavkov, illetve Bakovlyev játékosok nagyobb lelkesedés TEDINSZTYO e9 Erdélyen, sem pótolták és ez elegendő (Versec) 3:0 (2:0) A mérkőzés hihetetlen idő volt a győzelem megszerzése 2000 néző. játékvezető Szter­ges játékkal kezdődött. A hez. (Oszijek). vendég­csapat már az első tíz A hazai csapat teljesein percben 2:0-ás vezetéshez ju Ada, megérdemelten győzött. Nagy tett, és fölényét még egy gól BÁCSKA ÍR PALÁNKA)_ lelkesedéssel és lendülettel jól biztosította, a Bánát csak BRATSZTVI) 4-2 r1-2) kezdték a játékot és Donén szépíteni tudott az eredmé- BRAASZIVA 4.3 (3.3) góljával már a 4. percben nyer. A Bánát a második Ada, Bratsztvó pálya, 1000 megszerezték a vezetést félidőben szintén egy góllal néző, vezette Bogesics (Szu­ majd a 12. percben Vukusics terhelte meg a vendégcsapat botica) Gólövök: Vodalov (3) újabb gólt ért el. A félidő hálóját. A vendégek gyöze’­­Nesic? illetve Péter II. (2), végéig nagyrészt mezőnyré­­me megérdemelt.’ Popovics és Radovics. t­ék folyt, a második félidő- játékvezető a Rámát javára nem ismert el egy tizen­egyest, amit Levaics partjel­ző beintett. A Bánát megóv­ta a mérkőzést. L. I. A többi eredmény: Beograd: BVSK — Jedin­­sztvo (Sztara Pezova) 0:0 Szt. Mitrovica: Ml Rad­nik (Pozsakjevac) —­ Streim 3:2 Kosztolac, Rudar — Rad­­nib­eki (Zombor) 1:0 Bél­im­anasztir: Sumadija (Arangyelovac) — Sparta 3:2 Hétfő, 1955. VII. 4. Jó eredmén a vasutas Európa-bajnokságon Szombaton és vasárnap tartották meg Szuboticán a Spartacus stadionjában a nemzetközi vasutas szövetség II. Európa-ba­jnokságát. A Spartacus a versenyt kitű­nően rendezte és a küzdel­mek lebonyolítása zökkenő­­mentes volt. Kifogásként csak az hozható fel, hogy a nagyszerűen feldíszített sta­dionban a versenyzők zene­szó nélkül vonultak fel, ha­bár tudomásunk szerint a Vasutas kulturegyesületnek is van fúvószenekara. A bajnokságon Ausztia, Belgium, Dánia, Finnország, Jugoszlávia, Olaszország, Nyu­gat -Néme­t­ország, Norvégia, Svájc és Svédország csapata vett részt. Néhány kitűnő e­­redmény született, közülük legjobb a belga Verheusen 3:56,8 perces eredménye 1500 méteren, és Szimiessé disz­koszve­tésében. Az első három helyezett­nek járó arany, ezüst és bronzérem mellett a Harcos Szövetség szuboticai szerve­zete három serleget ajándé­kozott a legjobb futónak, do­bóna­k és ugrónak. A serle­get a belga Verheusen, a ju­goszláv Szimiics, Kuzmics nyerte. Tavaly Rómában az első bajnokságon Franciaország kapta a csapatverseny győz­tesének járó vándorserleget. Mivel a franciáik nem vehet­tek részt a versenyen, meg­hívták a győztes csapatot párviadalra. Eredmények: 100 m: Rasshaert (B) 10,9, Schneider (Svájc) 11,0, Cordela (O) 11,3, 200 m: Rass­­haert 22,8, Ottoson (S) 22,9, Sio­­ravanti (O) 23,2, 400 m: Schmied (Svájc) 50,8, Finettio (O) 51,4, Zsupanics (J) 51,5. 800 m: Futó (J) 1:56,8, Pehrs (S) 1:58,0, Fred­­rikson (S) 1:58,6. 1500 m: Ver­heusen (B) 3:56,8, Vierima (F) 3:58,8, Futó 3:59,0 (egyéni csúcs). 5000 m: Zierimaa (F) 15:08,6, Pur­ge (B) 15:10,6, Toldi (J) 15:13,0. (új vajdasági csúcs). 110 m, gát: Halme (F) lfi.O, Zurkovics n. (J) 16,1, Nevalainen (F) MA. 4x100 m: Jugoszlávia 45,2, Svéd­ország 45,3, Finnország 45­. Magasugrás: Laxtinen (F) 180, Ivanics (G) 180, Kaupilla (F) ITS. Távolugrás: Hordela (O) 641, Balden (F) 518, Hitine (F) 616. Hármasugrás: Kuzmics (J) 14,14 (egyéni csúcs), Kaupilla 13,­11, Szekulics (J) 12,65. Rúdugrás: Laitinen (F) 350, Cserpez (J) 390, Voltti (F) 330. Súlylökés: Bar- Uca (J) 13,57, Van Tierentinck (B) 13,02, Ziimmermannn (Svájc) 12,80. Gerelyvetés: Ij­as (F) 57,9, Sundholm (F) 56,89, Zimmer­mann 53,71. Diszkoszvetés: Szi­­mics (J) 45,19, Spaggiari (O) 44,31, Van Tierentinck 43,04. (G-d) Zenta—Radnicski (Verbász) 16:4 Vajdasági ökölvívó liga baj­noki mérkőzése. Zenta jobb technikával és erőnléttel győ­zött. Bírák Béres és Bancsics. Eredmények: Halász — Vucsu­rovics 2:0, Berec — Vukovics 0:2, Csermák — To­bik 2:0, Hor­váth — Jeremszki 2:0, Heréd­— Bélics 2:0, Baráti — Perovics 2:0 (t. k. II.), Máté — Drasko­vics 2:0 (t. k. III.), Juhász—Csha­jac 2:0 (t. k. I­), a zentaiak és a verbásziak két-két pontot küz­delem nélkül kaptak. Th. M. Majdnem rekord Zentán Vajdaság ifjúsági atléti­kaii da­l és a kulai Hajidujc ver­, csoportbajnnokságának döntő­senyzett. Zenta 9.868, a C.­jét Zrenyaninban és Zentán Zvezda 8.447, a Hajdúik pe­­tartották meg. Zentán a Zen­dig 6.751 pontot gyűjtött ősz­ta, a bácakapalánkai C. Zvez­dze. Említésre méltó a zentai Radonics eredménye magas­ugrásban, mert majdnem si­került kiegyenlítenie a jup­­oszláv magasugró rekordot. EREDMÉNYEK: 100 m: Rado­nics (Z) 12,0, Dimics (C. Z.) 12A Urban (Z) 12,2. 400 m: Bérlés (Z) 55,8, Bjelica (C. Z.) 58,1, Pa­sajlik (C. Z.) 1:00,8. 1500 m: Be­léc (Z) 4:30,8, Szabó (H) 4:37, Győri (H) 4:37,6. 4x100 m: Zen­ta 48,0, C. Zvezda 49,4. Súlylö­kés: Drnogorac (C. Z.) 12,20, Tu­ri (Z) 11,98, Johanisz 11,26. Ge­relyvetés: Markovics (H) 37,00, Malisevics (C. Z.) 31,82, Tausán (Z) 35,40. Diszkoszvetés: Turi 35,10, Johanisz 33,71, Benedek (H) 32,88. Magasugrás: Radonics 185, Radulovics (H) 165, Johanisz 160. Távolug­rás: Tausán 609, Ur­bán 566, Ivánovics (C. Z.) 561. Th. M. BERRA ELHAGYTA A HAJDUKOT A szpliti Hajdúk kapusa szombaton elhagyta egyesü­letét és Beográdba utazott, hogy a C. Zvezdával írjon alá szerződést. Beara ezt ak­kor tette meg, amikor csa­pata Zágrábba utazott, hogy ott megvárja a Wacker—Vö­röslobogó mérkőzés eredmé­nyét, hogy onnan Bécsbe, vagy Budapestre utazzon. Beara elhatározásáról nem értesítette'' az egyesületet. K. B. ­'Ba fuutics 'Dajdai drf. teniszboljnoka Péntekien, szombaton és va 6:1, 7:5, Kaszap—Mile­tics 7:5 Párnap tátották meg Zombor 6:4, Miletics győzelme megib­­ban Vajdaság teniszbajnoksá­getés, de megérdemelt, gát. A döntők eredményei: Leány egyes: Dobrin—Ma­ Férfi egyes: Divild— Tyu­­lagorszki 6:3, 8:6, Goszpity— Kity 6:0, 6:2, Popovics—Gra- Saranovics 6:2, 6:1, Dobrin— Nyanszki 6:4 6:3, Popovics— Goszpity 6:3, 6:4, Divild 9:7, 3:6, 6:2 6:0. Férfi páros: Popovics, FiH Női egyes: Verner-Csana- Petrovics di 6:4 6:3, Popovics—Kene­ 6-4, 6 : K-4- dics 6:1, 6:3, Popovics—Ver- Ifjúsági páros: Erg, Mérő­ ner 6:3, 6:4. —Miletics I. Miletics II. 9:7, Ifjúsági egyes: Miletics— 8:6. Mérő 6:0, 6:2, Kaszap—Erg Tucakov Antim S­AKK M­ucky here Serire foer­ellsaffén Pénteken délután Beográdban megkezdődött Szerbia sakkbaj­noksága 3 csoportban. A csopor­tok beosztása csupán annyiban változott, hogy a második cso­portban Zdravkovics helyett Mi­lenkovics játszik, a harmadik­ban pedig, mivel Herbatin mes­terjelölt nem érkezett meg, he­lyette Zdravkovics szerepel. Az első két fordulóban mind­három csoportban igen nagy harc alakult ki. Mi sen­ bszo-­t nyítja ezt jobban, minthogy az I. csoportban például Tomovics mesternek csak egy pontja van. Bradvorevics mesterjelöltnek és Ivkovicsnak, Vajdaság ezévi bajnokának pedig csak fél: a N­ csoportban Avk­ovics mesternek két veresége, a Ill-ban Tóth és Gyula mesternek két-két dön­tetlenje, stb. A vajdasági sakko­zók elég jól kezdtek, Gyár­tár­nak másfél pontja van. Pető szintén nyerésre áll félbeszakadt játszmájában, úgyhogy neki is másfél pontja lesz, és sokan 50 százalékos eredményt értek el. AZ ELSŐ KÉT FORDULÓ EREDMÉNYEI: I. csoport: Zsivanov — Kara­nyac remi, Vuletics — Bradva­­revics 1:0, Vujosevics — Lukics 0:1, Ivkovics — Szabados remi, Tomovics — Marics 0:1, Vaszi­­ljevics — Jovánovics remi, Zsi­vánov — Vuletics remi, Korá­nyáé — Marics 0:1, Bradvare­­vics — Vujosevics remi, Lukics — Ivkovics 1:0, Szabados — Va­­sznyevics remi, Jovánovics — Tomovics 0:1. A helyezés: Má­rics és Lukics 2, Vuletics 1,5, Zsivánov, Vasziljevics, Tomo­vics, Szabados 1 pont stb. II. csoport: Knezsevics — Pet­ronics remi, Andrics — Avilo­­vics 1:0, Rákics — Ugrinovics remi, Bozsics — Nikolics 1:9, Pistir — MHenkovics remi, Vuk­csevics — Gyantár 0:1, Piszár— Knezsevics remi, MHenkovics— Gyantár remi, Petrovics — And­rics 0:1, Avilovics — Rákics 0:1, Ugrinovics — Bozsics remi, Ni­­kolics — Vukcsevics remi. He­lyezés: Andrics 2, Rákics, Gyón­­ár, Bozsics 1,5, Knezsevics, Ug­rinovics, Piszár, Mlenkovics 1 pont stb. III. csoport: Mihalycsisin — Szokolov remi, Carev — Pavlo­­vics remi, Pető — Zdravkovics remi, Dobrojevics — Jovanics 0:1. Jovcsics — Gyája remi, Ki­­csevics — Tóth remi, Mihalycsi­sin — Cárev remi, Szokolov — Tóth remi, Zdravkovics — Dob­rojevics 0:1. Jovanics — Jov­csics remi, Vukovics — Jeftics remi, Gyája — Kicsevics remi. Félbeszakadt a Pavlovics — Pe­tő és a Jeftics — Vukovics játsz­ma. A táblázat élén Jovanics áll. Prrc—Udovcsics 1:0 A ljubljanai nemzetközi sakk­verseny 4. fordulójának eredmé­nyei: Karaklajics — Grosek 1:0, Krivec — Vidmár félbeszakadt, Vitkovszki - Bogdanovics 1:0, Persic — Gabrovsek 0:1, Milics — Robach 1:0, Bertók — Paoli félbeszakadt, Puc — Stahlberg 0:1, Picc — Udovcsics 1:0, Pa­­devszki — Kinninger félbesza­kadt. A harmadik forduló félbesza­kadt játszmáinak eredményei: Stahlberg — Bertók 1:0, Vidmár — Grosek remi, Puc — Kinnin­ger remi. A táblázat élén Stahl­berg és Karaklajics áll 3,5 pont­tal. A Jugoszlávia — Olaszország nemzetek közötti sakkmérkőzés­e hó 30-án és 31-én lesz Ljub­­ljanában nem pedig Szplitben, mint ahogy előzőleg bejelentet­ték.