Magyar Szó, 1991. december (48. évfolyam, 329-356. szám)

1991-12-02 / 330. szám

XXI. évf.­48. (1031.) szám Szerkesztő: Szántó Zoltán 1991. december 2. I. LIGA Megismétlődött a múlt Proleter-Vojvodina 1:1 (1:0) - 5:4 Városi stadion, 2000 néző, vezet­te: Sumar (Hrasnica). Góllövők: Si­­movic a 3., illetve Perovic az 50. percben. A 11-eseket Teljigovic, Si­monc, Jovanovic, Govedarica, illetve Mihajlovic, Kuntic és Zivkovic érté­kesítették. Proleter: Gavrilovié 8, Bosiljčić 7, Nikolié 7, Simanic 7, Liburié 6, Te­ljigovié 7, Simovié 7 (Jovanovié -), Todorovié 6, Govedarica 6, Maglica 6 (Zelenovié -), Josié 6. Vojvodina: Brzakovié 7, Bo­­sanéic 6 (Zivkovié -), Skorié 7, Vujo­­vié 7, Saula 7, Sarcevié 6, Vukov 6, Perovié 7, Kuntié 6, Mihajlovié 7, Jezdimirovié 6. Borús, de az évszakhoz képest lab­darúgásra kedvezőnek mondható fel­tételi között, de csak alig 2000 néző előtt került sor az I. szövetségi labda­rúgóliga utolsó előtti fordulójának rendhagyó tartományi rangadójára. Azért mondjuk rendhagyónak, mert a két együttes élén két vot olyan labda­rúgó áll (Draskovic és Kovrlija), akik 11 idényen keresztül a Proleter színei­ben rúgták a bőrt. Másodszor, mert a hagyományok a Vojvodina mellett áll­nak. A zrenjanini szurkolók ugyanis nem emlékeznek arra, hogy kedven­ceik mikor nyertek hazai pályán az új­vidéki ligás ellen, nem utolsósorban pedig, mert a Vojvodina színeiben még két olyan labdarúgó játszott, akik a múlt bajnokságban a Proleter oszlo­pos tajgai voltak (Šarčević, Mihajlo­vic). Sajnos, tegnap délután ismét meg­ismétlődött a múlt. A zrenjaniniak, habár úgy tervezték, hogy behajtják a két pontot, nem tudtak győzni. De köszönhetőleg a 11-esek jobb értéke­sítésének, mégis Zrenjaninban ma­radt az egyik bajnoki pont, akár­csak a múlt bajnokságban azzal, hogy akkor 6:5, tegnap pedig 5:4 volt az eredmény. A találkozó hő­se kétségkívül Gavrilovic kapus volt, akit két tizenegyest kivédett, és több biztos helyzetet tett ártal­matlanná. A találkozó függetlenül attól, hogy rangadónak lett nyilvánít­va, nem volt magas színvonalú, de an­nál harciasabb. A helyzetek alapján a döntetlen eredmény talán reálisabb lett volna. A mérkőzés a Proleter támadásai­val kezdődött. A második percben Govedarica előtt volt ideális helyzet, egyedül állt Brzakovic kapussal szemben, lövése azonban az üres ka­pu mellett hagyta el a játékteret. Egy perccel később, egy veszélytelen tá­madás után, Simovic mintegy 25 mé­terről az egész védelmet átemelve megszerezte a Proleter vezető gólját. A 10. percben Kuntic előtt volt nagy helyzet, hogy kiegyenlítse az ered­ményt, de a kapu torkába tartó lövé­sét Gavrilovic kivédte. A 23. percben ismét az újvidékiek előtt volt kínál­kozó alkalom. Először Perovic fejes­lövése a lécen csattant, a lepattanó labdáról azonban Vukov lekésett, azaz mintegy 7-8 méterről az üres kapufa mellé lőtt. A 35. és a 45. percben Maglica 2:0-ra növelhette volna a Proleter vezetését, de sajnos, elmulasztotta a kínálkozó alkalmat, hogy megadásra kényszerítse az újvi­déki kapust. A második félidő 5. percében járt az óramutató, amikor az újvidékiek egy veszélytelen támadást vezettek a Proleter kapujára. Perovic kihasznál­va a védelem tétovázását, mintegy 20- 22 méterről a kapura küldte a labdát, és az a védők mellett közvetlenül a jobb kapufa mellett a hálóban kötött ki. A 70. percben Govedarica vezetés­hez juttathatta volna a Proletert, de mintegy 25 méteres lövése centiméte­rekkel a jobb kapufa mellett süvített el. A 75. percben ismét a Proleter előtt volt nagy kínálkozó alkalom. Jo­vanovic tört fel a bal oldalon, a labdát a 16-osba ívelte, de sajnos először Go­vedarica, majd Zelenovic elmulasztot­ta, hogy a hálóba továbbítsa. Végezetül még csak annyit, hogy a Proleter a Vojvodina ellen szerzett egy ponttal sikeresen zárja az őszi idényt, és a csapatban történt változásokra való tekintettel, elégedett lehet mind a szak­vezetőség, mind a szurkolók. Sz. B. Nikica Maglica (Proleter) Már az első félidőben eldőlt Vardar-Spartacus 3:0 (3:0) Szkopje, városi stadion, 10 000 né­ző, vezette Dun­é (Belgrád). Góllövők Markovszki a­­.­, a 42. és Gunev a 35. percben. Vardar: Jonuz 6, Sztojkovszki 6, Szpaszevszki 7, Szadiki 6, Babunszki 7, Markovszki 8, Demir 7, Črić 6 (Bo­­csevszki-), Gunev 6 (Petreszki-), Gyi­­punov 7, Urošević6. Spartacus: Kujundžić 7, Milova­­novié 6, Szimonovszki 6, Milinic 5, Pejovié 5, Podunavac 6, Sipka 6, Ko­­punovié 6 (Skeledžić 5), Škaro 6, Đorđević 5, Lukovié 5 (Mandić 6). Jó iramú és végig sportszerű talál­kozón tegnap Szkopjéban már az első 45 percben eldőlt a mérkőzés sorsa. A szabadkaiak félénk és teljesen védeke­ző taktikával mutatkoztak be az első félidőben. Átengedték a hazaiaknak a játék irányítását, s már a 7. percben gólt kaptak. Húsz méterről szabadrú­gáshoz jutottak a szkopjeiak, s a jobb oldalról beívelt labda Markovszki fejé­ről a hálóban kötött ki. A gól után sem változtatott játékstílusán a Spar­tacus, továbbra is a Vardar támadott. A 35. percben Dipunov a bal oldalon futott fel, Sipkát maga után hagyta, középre ívelt labdája Gunev ugrott fel a legmagasabbra, s hatméteres fejese a tétovázó védelem mellett a hálóban kötött ki. A 42. percben Urošević jobb oldalról középre játszott, Markovszki pedig harmadszor is fejesgóllal vette be Kujundžić kapuját. Két perccel ké­sőbb egy ellentámadás során Đorđević végezte el a szabadrúgást, Kopunovic egymaga volt a kapussal szemben, de kapu mellé lőtt. A második félidőben nyíltabban játszottak a vendégek. A Vardar nem fokozta többé az iramot, a szabadkai­ak pedig ritkán kerültek gólhelyzetbe. A legérettebbet tíz perccel a találkozó vége előtt hagyták ki, amikor ismét Kopunovic jeleskedett, de jó helyzet­ből a kapusba lőtte a labdát, s a ven­dégeknek még becsületgólra sem tel­lett erejükből. Pavle DAMJANOV Durvaságok minden mennyiségben Budućnost-Sutjeska 1:0 (1:0) Titograd, Buducnost stadion, 2000 néző, vezette: Jokic (Belgrád). Góllövő: Petrovic a 39. (1­­-esből). Buducnost: Petrovic 7, Đurović 5, B. Božović 6, M. Božović 6, Vukotic 6, Save­­lic 6, Rostic­­ (Barac 6), Tatar 6, Drob­­njak 6, Milanovic 5 (Vesovic­­), Lekovic 5, Sutjeska: Giljan 7, Bandovié 7, Ja­­nicié 6, Medin 6 (Kuzeljevié 5), Damja­­novié 7, Mirkovié 6, Ščeparović 6, Beéanovié 6 (Osmanagié -), Adžić 7, Je­­liéié 7, Jovičić 7. A pályán bokáig érő sár és csatatér. Szegény Rostié. Már a 3. percben meg­járta: olyan csúnyán felvágták, hogy kórházba kellett szállítani. Agyrázkódás­ban szenved, ki tudja meddig. Azután Janide belerúgott a gólra törő Drob­­njakba. Csak igen rövid időre vált csen­dessé a pálya. Petrovic, a hazaiak kapusa a hálóba talált a 11 - es pontról, de alig indult el a labda a felezővonalról, olyan általános verekedés tört ki, hogy eleinte a belgrádi bíró is megijedt, és a partjelző védelmét kérte, majd a karhatalmiakét is. Onnan, a partvonalról sípolt, követel­ve, hogy a hazai csapatból Lekovic, a nikšićiből pedig Kuzeljevic sétáljon le a pályáról. Nem ment ez olyan simán, több mint 7 percbe került, amíg úgy ahogy helyre állt a rend. Ennek megfe­lelően a bíró jól meghosszabbította az el­ső félidőt. A fordulás után a Sutjeska vette kezébe a játék irányítását, de nem tudott boldogulni a sportszerűtlenül vé­dekező titográdiakkal. A játékvezető ál­talában úgy bíráskodott, hogy ki ne hív­ja az egyik fél haragját se. Főleg ő okol­ható azzal, hogy olyan sok botrány tarkí­totta ezt a köztársasági rangadót. Húséin TUZOVIĆ Tovább a lejtőn OFK Beograd-Sarajevo 1:3 (0:1) Belgrád, ifjúsági stadion, 1000 né­ző, vezette: Mirovszki (Szkopje). Gól­lövők: Špoljarić az 54. (1­­-esből), illet­ve Vrabac a 36., Vidakovic az 51. és Nedic a 89. (1 l-esből) percben. OFK Beograd: Kravajev 5, Mirko­vié 6, Jankovié 5 (Puaéa -), Terzié 6, Pupavac 5, Đurđević 6, Curćić 6, Spoljarić 6, Đukanović 5 (Milovano­­vić -), Lončar 6, Nikoličić 5. Sarajevo: Jakovljević 8, Vidakovié 7 (Varesanović -), Omanović 6, Slaga­­lo 7, Raičković 7, Duro 6, Vuksano­­vić 8, Nedić 7, Vrabac 7 (Vazda -), Suljagić 6, Jašarević 7. Az OFK Beograd szemmel látható­lag hullámvölgyben van, amit ez a ta­lálkozó is bizonyított. Néhány héttel ezelőtt, amikor a Partizán 6 góllal ter­helte meg hálójukat, azóta nem tud­nak magukhoz térni. A találkozón igen gyenge játékvezetőt láttunk, aki többször idegesítette és meg is nevet­tette mind a játékosokat, mind a kö­zönséget, a 36. percben 20 méteres szabadrúgáshoz jutottak a vendégek. Vrabac lövése a kapuvonal mögé ke­rült, de nem érintette a hálót és csak a partjelző beintése után ismerte el a fő­bíró a találatot. Két percre rá inci­densnek volt szemtanúja a közönség. Mirovszki játékvezető egy szemmel láthatólag szabálysértést a vendégek 16-osa előtt nem ítélt meg, és a hazai játékosok körülfogták, ráncigálták, és ennek eredménye csak egy sárga lap lett. A folytatásban a hazaiak tovább bizonytalankodtak. Az 51. percben Vidakovic kapta a labdát, mintegy 16 méterre a hazaiak kapuja előtt, és szép lövéssel megadásra kény­szerítette Karavajevet. A hazaiak a já­tékvezetőtől kitalált nem létező 11- es­­ből szépítettek az 54. percben Špolja­­ric találatával. A végeredményt egy perccel a találkozó befejezése előtt, ez­úttal egy jogosan megítélt 11-es után, állította be Nedic, amikor Jašarevitet a hazaiak kapuvédője szabálytalanul akadályozta meg az OFK Beograd 16- osában. Zoran RANGELOV Zemun - Crvena zvezda 0:1 (0:0) Željezničar - Borac 3:0 (1:0) A következő forduló: Crvena zvezda - Željezničar, Borac - Vardar, Spartacus - Peliszter, Radnički - Proleter, Vojvodina - Sloboda, Velež - Buduénost, Sutjeska - OFK Beograd, Sarajevo - Partizán, Rad - Zemun. A táblázat 1. PARTIZÁN 16 12 3(1)1 29:6 25 2. C. ZVEZDA 16 10 2(2)4 36:14 22 3. ZEMUN 168 2(1)6 26:17 17 4. SARAJEVO 168 3(1)5 20:16 17 5. PROLETER 167 3(3)6 22:22 17 6. VARDAR 167 3(2)6 24:15 16 7. OFK BEOGRAD 167 5(2)4 29:21 16 8. ŽELJEZNIČAR 166 3(3)7 18:19 15 9. RADNIČKI 167 1(1)8 17:19 15 10. VOJVODINA 167 2(1)7 15:19 15 11. BORAC 166 5(2)5 12:13 14 12. RAD 166 2(0)8 21:25 12 13. VELEŽ 165 3(2)8 19:27 12 14. SLOBODA 165 2(2)9 15:28 . 12 15. PELISZTER 165 2(1)9 15:29 11 16. SUTJESKA 165 1(0) 10 20:24 10 17. BUDUĆNOST 164 5(1)7 12:189 18. SPARTACUS 164 3(0)9 11:298 Őszi bajnok a Partizán Partizan-Rad 1:0 (0:0) Belgrád, M­H stadion, 15 000 né­ző, vezette Matic (Titel). Góllövő: No­vak az 56. percben. Partizán: Omerovic 7, Stanojkovié 7, Milanié 7, Novak 8, Mijalkovié 6, Gudelj 7, Bogdanovié 7, Mijatovié 7, Vorkapié 6, Zahovié 7, Krémarevié 6 (Miiedé -). Rád: Civovié 7, Mirkovié 6, Ra­­osavljevié 6, Mariéié 7, Momcilovié 7, Vasié 6, Stevié 6, Aéimovié 6, Milojevié 6, Dabié 6 (Gvozden -), Drulovié 7. A M­H stadionban semmi új. A Partizan továbbra is győzedelmeske­dik. Akadályt nem ismerve ezzel a mi­nimális, de megérdemelt győzelem­mel a Rád ellen bebiztosították az őszi bajnoki címet, megérdemelten. Az ősz folyamán kimagaslóan a legjobb játé­kot mutatták az első szövetségi labda­rúgóligában. Igaz, a tegnap esti talál­kozón nem tündököltek, de harcias­ságból ismét kitűnőre vizsgáztak. A nagy akaratnak a mérkőzés végén megvolt az eredménye. Hogy több­ször nem találtak a banjicai szomszé­dok hálójába, azt elsősorban csatárso­ruk ügyetlenségének tudhatják be, meg az igen jól védő Cicovic vendég­kapusnak, mert néhány veszélyes lö­vést, sőt az első félidőben egy 11-est is kivédett. A büntetőt Mijatovic végezte el, de a szemfüles és jól helyezkedő Cicovic meghiúsította akaratában. Az első félidőben a Partizán uralta a me­zőnyt, a Rád térfelén folyt a játék, de sem helyzetek, sem gólok nem voltak. Érezhető volt a Partizánban Vujačić hiánya, ami bizonytalanságot szült a hazaiak védelmében. Természetesen a beteg Brnovic távolléte is gyengítet­te a csapatot. A vendégek állandóan védekeztek, néha szabálytalanságok­kal telítve, aminek eredményeként a 34. percben Raosavljevic buktatta Mi­­jatovicot, és a játékvezető a fehér pontra mutatott. (Az elvétett 11 -est már említettük.) A mérkőzés folytatá­sában a Partizán még nagyobb nyo­mást gyakorolt a Rád kapujára, az ak­ciók azonban igen szervezetlenek vol­tak. Az 56. percben mégis megrezzent a Rád hálója. Egyúttal ez volt a talál­kozó legszebb akciója, amikor Mijato­vic áttörte magát a bal oldalon egé­szen az alapvonalig, és beadott labdá­jára Džani Novak futott rá az ötös vo­nalnál, és látványosan a sarkával a meglepett Cicovic mellett az ellenkező sarokba küldte. Ez a találat jelentett a belgrádiaknak az őszi bajnoki címet is. Nyugodtan állíthatjuk, hogy ez a csa­pat Osim vezetése alatt megérdemel­ten nyerte az „első félidőt”. Živa VERECKI Hideg zuhany Bitolában Peliszter-Radnički 0:1 (0:1) Bitola, 700 néző, vezette: Kirovszki (Szkopje). Góllövő: Petkovic a 23. percben. Peliszter: Paunov 6, Veszelinovsz­­ki 6, Cvetkovszki 5, Zlatkov 5, Vaszi­­levszki 6, Dimov 6, Szavov 7, T. Mi­­cevszki 6, Kitanovszki 6, Jovanovszki 7, V. Micevszki 6. Radniéki: Stojanovié 8, Dimitri­­jevic 6, Momcilovié 6, Kuzmanovié 6, Grujié 7, Mladenovié 6, Jokšić 7, Petkovic 8, Vukié 7, Antié 7, Kuzelo­­vié 6 A hazaiak őszi leggyengébb játé­kukkal kiábrándították szurkolótábo­rukat. A Peliszternek az egész mérkő­zésen egyetlenegy helyzete sem akadt, ezzel szemben a vendégek nagyon ve­szélyeseknek bizonyultak, gyors ellen­­támadásaik sokszor pánikot keltettek a bitolai védelemben. A nišiek a 23. percben lőtték győztes góljukat, az ak­cióban részt vett a fél csapat, végül is Petkovic tíz méterről laposan a jobb sarokba küldte a labdát. A gól után nagy megpróbáltatások következtek a hazai védelem számára, de újabb gól mégsem született. E vereség után a Peliszter sokban rontott a helyezésén, nyilvánvaló, hogy a tavaszi idényben a bennmaradásért való küzdelem vár rá. Csak egy pont a hazaiaknak Sloboda-Velez 1:1 (1:0) - 4:3 Tuzla, 200 néző, vezette: Kocev (Stip). Góllövők: Tahirovic a 20., illet­ve Maslovar a 64. percben. A 11-esek értékesítői: Milošević, Sadikovic és Tabakovic, illetve Maslovar és Be­­širević. Sloboda: Beširovic 6, Sadikovic 6, Heric 5, Beširević 7, Tabakovic 7, Konjic 6, Teofilovic 5 (Turčić­­), Mi­­lošević 7, Saric 6, Lukic 6, Tahirovic 7 (Omerovic 6). Velež: Pudar 6, Pintul 6, Musa 5, Glogovac 5, Peatovic 6, Pušić 6, Toki­­šić 6, Gosto 5, Juricic 5 (Džafić­­), Maslovar 6, Beširević 5. Az első félidőben a Sloboda volt a jobbik csapat, és úgy tűnt, hogy bizto­san megnyeri a találkozót. A 20. perc­ben szerezte meg a vezetést, a gólt ka­pu előtti kavarodás előzte meg. Tahi­rovic 20 méterre a kaputól kapta a labdát, majd nem sokat teketóriázott, és rászúrta, az pedig a felső sarokban kötött ki. A szünetig a hazaiaknak még két kitűnő helyzetük akadt, de kihagyták őket. A mérkőzés második részében a mostariak kerekedtek felül, és a 64. percben egyenlítettek. A baloldali be­adást Maslovar kezelte le, és mind­össze néhány méterről a hálóba to­vábbította a labdát. A hátramaradt időben az ellenfeleknek nem volt sem ötletük, sem erejük, hogy változtassa­nak az eredményen, így 11-esek kö­vetkeztek. Az egy pont Tuzlán ma­radt, hála Beck­ovic kapusnak, aki a Velež három labdarúgójának a lövé­sét kivédte. Totóhíradó A tel itala latos szelvény: 1. Peliszter-Radnički.................2 2. Proleter-Vojvodina ..............0 3. Sloboda-Velež .....................0 4. Budućnost-Sutjeska , . . .1 5. Partizan-Rad ........................1 6. Inter-Milan ............................0 7. Juventus-Roma ..................1 8. Lazio-Napoli ........................0 9. Sampdoria-Torino ..............0 10. Verona-Foggia.....................1 11. Atalanta-Parma ................. 12. Cremonese-Fiorentina . . .2 13. Radnički (K)-Becse.............1 A kisszelvény első nyolc páija azonos a nagyszelvényével. 9. Bari-Genova ........................2 10. Vrbas-Sloboda.....................1