Magyar Szó, 2008. április (65. évfolyam, 74-98. szám)

2008-04-09 / 81. szám

16 SPORT SPORTMIX ■ KOSÁRLABDA Lehetséges-e még egy csoda? Az Euroliga folyó idénye előtt a Partizan kosarasainak álma a tavalyi eredmény megismétlése volt, azaz a bejutás a 16 legjobb közé. Mivel ezt is csak végső erőfeszítések árán, néhány váratlan vereség után érték el, senki sem várhatta el tőlük, hogy még inkább előrelépjenek. A máso­dik szakaszban viszont összeállt a kép, a belgrádiak négyet nyertek a hatból, és negyeddöntősök lettek. De nem álltak meg itt sem: ma a baszk­­földi Vitoriában a négyes döntőért játszanak a Tanceramicával. Elemezve a Partizán idei meccseit, az a legfon­tosabb, hogy az első negyed hajráját és az utolsó negyed elejét átvészeljék. Legtöbb meccset ugyanis éppen ezek­ben az időszakokban veszítettek el. A CSZKA csapata ma kimondott esélyes a görög Olympiakosz ellen, holnap pedig a Maccabi győzelme várható. Az olasz Montepaschi már két találkozó után eljutott a négyes döntőre, ame­lyet május 2-a és 4-e között Madrid­ban tartanak meg. A párosítás, negyeddöntő, harmadik meccsek, ma: Tanceramica-Partizan (1:1), CSZKA-Olympiakosz (1:1), holnap: Maccabi-Barcelona (1:1). (cs.) ■ TENISZ Két magyar a második körben Nem történik meg gyakran, hogy rangos torna 2. fordulójában két magyar teniszezőnő is érdekelt le­gyen. Amelia Islanden Szávay Ágnes erőnyerőként jutott a második körbe, és az orosz Ekatyerina Makarova lesz az ellenfele, Czink Melinda pedig a rajton meglepetésre legyőzte az ausztrál Casey Dellacquát, és a nyolcaddöntőért a spanyol Anabell Medinával találkozik. Érdekesebb eredmények, 1. forduló: Czink- Dellacqua 7:5, 6:2, Domachowska- Shaughnessy 6:2,6:2, Safarova-Tana­­sugarn 6:1,6:3, Makarova-Rezai 6:2, 2:6, 7:5, Cornet-Krajicek 6:2, 6:1, Govorcova-Ruano 6:3,6:3. MONZA.­­ A challenger 1. fordu­lójában: Ventura-Vemic 6:2,7:5. (cs.) ■ SAKK Manakova az élen Két fordulóval a Kátyún zajló női országos bajnokság vége előtt Maria Manakova átvette a vezetést, miután legyőzte Rakicot, Andelija Stojanovic pedig a sötét bábukat vezetve kika­pott Petrovictól. A 9. forduló ered­ményei: Petrovic-Stojanovic 1:0, Dukic-Mladenovic remi, Urosevic- BenderacOH, Manakova-Rakic 1:0, Eric-Maksimovic remi, Jovanovic- Celuskina 0:1. A sorrend: 1. Mana­kova 7,2. Stojanovic 6,5,3. Benderac 6,5, 4. Maksimovic 6, 5. Celuskina 5,5, 6. Mladenovic 4, 7. Rakic 4, 8. Petrovic 3,5, 9. Dukic 3,5, 10. Eric 3, 11. Jovanovic 3, 12. Urokvic 1,5 pont. ■ ASZTALITENISZ Adaiak az ifi lányok ellen Ma 17 órakor az adai asztalite­niszklub termében az Ada csapata - Tóth Péter, Körtvélyesi Tícián, Kuzma Balázs és a Kanizsát erősí­tő Nagy Ottó - Szerbia ifjúsági lány­válogatottjával (Andrea Todorovic, Molnár Mónika, Barna Blanka, Marija Galenja) játszik barátságos mérkőzést. A találkozóra a szerve­zők minden érdeklődőt szeretettel várnak. NŐI RÖPLABDA Újra a Szuperligában A szabadkai Spartacus fölényesen nyerte meg az I. ligát A Spartacus a bajnokság utolsó mérkőzésén legyőzte a Vizula csapatát, így 23 győzelemmel és mindössze 1 vereség­gel megszerezte a bajnoki címet, s bejutott a legjobbak társaságába, azaz a Szuperligába. A mérkőzés előtt Alek­­sandar Bicanin, a Szerbiai Röplabdaszövetség nevében átadta a bajnoki címért járó serleget Sonja Klisurának, a Spartacus csapatkapitányának. Sasa Nedeljkovic, a Spar­tacus edzője a már semmiről sem döntő találkozón főként a junioroknak szavazott bizalmat. Az állandó kezdőcsapat­ból Cesljar, Bokan és Stojanovic a kispadon kapott helyet, de az őket helyettesítő három junior (Sara Klisura, Helic és Medic), a stabil kezdő Nikictyel, Memisevictyel, Sonja Klisurával és Markovictyal együtt igazolta az elvárásokat, s simán behajtotta a pontokat a belgrádiak ellen. Az első két játszmában a hazaiak akarata érvényesült, Helié pompásan irányított, labdáit Markovic és Medic védhetetlenül ütötte a vendégek térfelére, a belgrádi támadásoknak pedig a Kli­sura nővérek és Nikic alkotta sánc állta rendszerint útját. A harmadik játszmában a Spartacus egy kissé elfáradt, ezt a vendégek - főleg az elemében levő Vojvodic jóvoltából - kihasználták, s drámai befejezésben megnyerték a játsz­mát. A negyedik játszma 3:3-ig egyenlő erők küzdelmét hozta, majd Medic sorozatban 3 pontot szerzett, ezzel a szabadkaiak döntő előnyhöz jutottak. Ezt követően csak egy csapat volt a pályán, a hazaiak szárnyaltak, és szebbnél szebb pontokkal késztették tapsra hűséges szurkolóikat. A találkozó utolsó pontja Danica Markovic nevéhez fűződik, aki egy foghatatlan adogatással vetett véget a találkozónak, s ezzel kezdődhetett a megérdemelt kék-fehér ünneplés. - Végre elérkezett a már oly régóta várt április 4-e, és visszatérhettünk a Szuperligába, ahol a helyünk. A bajnokság kezdetén kitűzött célt elértük, és mindössze egy vereséggel szereztük meg a bajnoki címet. Tíz nap szünetet követően elkezdjük a felkészülést a Szuperligára - mondta Sonja Klisura. - Rendkívül elégedett vagyok a fiatal játékosaink (Helic, Medic, Sa. Klisura, Markovic) teljesítményé­vel, nagyon jól oldották meg a rájuk bízott feladatokat, s kedvező előjelekkel várhatják a hétvégi juniorbajnok­ság Szabadkán megrendezendő elődöntőjét. Az első két játszmában védekezésben és támadásban is ellenfelünk fölé kerekedtünk, a harmadikban azonban nem bírtuk a pontról pontra ránk nehezedő nyomást, és ezt a tapasztalt belgrádi csapat kihasználta. A folytatásban újra maga­biztosakká váltunk, és megnyertük a mérkőzést. Pihenni nincs sok időnk, hamarosan el kell kezdenünk a csapat­­építést a következő idényre. A szuperligás csapatok már erősítéseken gondolkodnak, nekünk is szükségünk lenne legalább 1-2 játékosra, de a jelenlegi kerettel is optimis­tán nézhetünk a magasabb rangfokozat elé - nyilatkozta a találkozót követően Sasa Nedeljkovic. Szabadka: Spartacus-Vizura 3:1 (25:14,25:16, 23:25,25:12). Sétaerdei sportcsarnok, 300 néző, vezette: Miljkovic (Belgrád), Antic (Szabadka). Spartacus: Bokán, Kmezié, Memisevié (liberó), Nikié 14, Sa. Klisura 6, Stojanovié, Helié 9, Markovié 18, Medic 17, So. Klisura 12, Cesljar, Matic. Vizura: Otasevié 3, Prokovié (liberó), Gosovic 6, Furtu­­la 4, Staíiié 6, Mirkié 1, Stankovié 4, Lazarevié 3, Élez 1, Radojiéié 6, Vojvodié 13. Dejan Vukovic RÖPLABDA Dráma drámát követ Az újvidéki Vojvodina röplabdázói egyet­len lépésre jutottak a hazai bajnoki rájátszás döntőjétől. A Vojvodina ugyanis Belgrádban megnyerte a második meccset is a D­ zvezda ellen, így a sorozatban 2:0-ra vezet, vagyis a döntőbejutáshoz egy győzelem kell a lehető három mérkőzésen. A második erőpróba ugyanolyan drámai volt, mint a múlt heti első, vagy ha fokozni lehet, annál is dráma­ibb, hisz ezúttal három játszmában folyt a harc különbségre. A 142 perc játék utáni végeredmény: D­­zvezda-Vojvodina 2:3 (25:21,20:25,35:37,33:31,14:16). A Vojvodina dolgát nehezítette, hogy a sérült csapatkapitány, Zoran Jovanovic nélkül kellett kiállni, őt viszont nagyon jól helyettesítette a fiatal Marko Maksimovic, aki a múlt nyáron érkezett a kragujevaci Radnickiból. A Vojvodina jobban játszott, mint az első meccsen, de a hibák számát csökkentette a belgrádi csapat is, így a két egyenrangú gárda küzdelmét a valameny­­nyivel higgadtabb, a döntő pillanatokban pszichikailag erősebb újvidékiek nyerték a nyolcadik meccslabdával.­­ A győzelmen kívül a legfontosabb, hogy a csapat ismét végig játékban volt, nyert állást épített ki, majd drámai végharcban kipréselték magukból a sikerhez szükséges erőt. Továbbá a bajno­ki döntő küszöbére olyan gárda került, amelynek néhány ma már meghatározó tagja az idény előtt nem is számíthatott komolyabb bevetésre - értékelt Nikola Maric technika. Radovan Dabic vezetőedzőt erősen megviselte a mérkőzés. - Egyes pillanatokban azt hittem, túl sem élem. A látványos akciókat kezdők­re jellemző hibák követték, s a meccsnek sehogyan sem akart vége lenni. Az egyen­súlyt tartani tudtuk, de a kegyelemdöféssel ismét gond volt. Végül amikor mindent összevetek, megérdemelten jutottunk 2:0- s előnyhöz, de nem hitegetem magam azzal, hogy már döntősök vagyunk, hisz a 2002/03-as idényben már megtörtént, hogy a D­ zvezda 0:2-ről fordított ellenünk. Az elődöntő másik párját a Radnicki és a Partizán alkotja, a sorozatban 1:1 az állás. A harmadik meccseket csütörtökön tartják meg, a Vojvodina és a Partizán lesz vendéglátó. ■ cs. IX. KISMEDENCÉS USZO-VB Hat szerbbel, magyarok nélkül Szokatlan, hogy egy évben előbb tartanak nagy­medencés világversenyt, majd csak azt követően lép fel a mezőny a téli időszakra tartalékolt kismeden­­cés versenyen. Az olimpiai esztendőben ilyesmi is megtörtént, néhány héttel a nagymedencés Eb és az úszónagyhatalmak országos olimpiai selejtezője után az élvonal újra a 25 méteres­­ uszodában gyülekezik. Manchester lesz mától vasárnapig a 9. vb színhelye, s termé­szetesen a mezőny nem lesz a lehető legerősebb. Az olimpiai játékokra összpontosító sztároknak most nem felel meg a vb, viszont a verseny mégsem nélkülözi teljesen a színvonalat, hisz a benevezések alapján látható, hogy a pekingi vízumot kiharcolt ausztrálok közül 17 fellép a Brian Goodhew-ról, a britek 1980-as olimpiai bajnok mellúszójáról elnevezett medencében. Magyarország nem képviselteti magát a 127 ország csaknem 900 fős mezőnyé­ben, hisz azok, akik képesek lennének a jobb eredményekre, gondolatban már az ötkarikáson járnak. Szerbiából sem a ténylegesen legjobbak szerepelnek, Mladen Kapor szelektor ugyanis Mladen Tepavcevicet (50 és 100 mell), Lazar Bogdanovsz­­kit (100 és 200 hát), Miroslava Najdanovszkit (50 és 100 gyors), Nada High (100 és 200 mell), Jovana Bogdanovicot (100 és 200 mell), valamint Danijela Dikanovicot (50 és 100 pillangó, 50 és 100 hát) jelölte. A versenyek ma kezdődnek, több világcsúcs megdöntése is elképzelhető a követ­kező öt nap során. Az első napon öt számban osztanak érmeket. ■ cs. VÍZILABDA Győzelmet remél a Partizán Annak ellenére, hogy a belgrádi első meccsen döntetlen született, időközben pedig a csapat a válogatott Filip Filipovic nélkül maradt, akit fegyelmezetlenség miatt zártak ki a keretből, a Partizán táborában biztosra veszik, hogy bejutnak az Euroliga négyes döntőjébe, amelyet május 9-én és 10-én Barcelonában tartanak meg. A Partizan ma Zágrábban vendégszerepel, és 16.30-as kezdettel a helybeli Mladost­­tal csatázik. Hasonló erejű csapatokról van szó, és bármilyen eredmény elképzelhető. Csupán döntetlen nem lehet, hisz ez esetben hosszabbítások következnek. A negyed­döntő többi visszavágóján nem kell csodát várni, hisz a budapesti Vasas idegenbeli győzelemmel várja otthonába a kotori Primoracot (20.30-as kezdet), a dubrovniki Jug ötgólos előnnyel utazott Athénba, a Pro Recco pedig képes megvédeni Nápoly­ban három találatot. Az oroszországi Kazanyban kiosztják az idény első serlegét, a LEN-kupa döntőjének visszavágóján a helybeli Sturm döntetlennel esélyesként indul a magyar Eger ellen. A mai műsor, Euroliga, negyeddöntő, visszavágók: Mladost-Partizan (az első meccsen 9:9), Vasas-Primorac (8:6), Olympiakosz-Jug (5:10), Posillipo-Pro Recco (10:13). LEN-kupa, döntő, visszavágó: Csehov-Eger (8:8). JÉGKORONG Győztes rajt Az erdélyi Csíkszeredán, a Vakar Lajos Jégcsarnokban megkezdődött a II. divíziós jégkorong-vb A csoportjának versenye. Szerbia az 1. fordulóban Írországgal játszott, és fölényes, 13:1 arányú győzelmet aratott. Érdekes, hogy a vezetést az ellenfél szerezte meg a 7. percben, s Szerbia csak az első harmad hajrájában tudott fordítani. A mérkő­zés legjobbja Marko Kovacevic volt, aki négy gólt ütött, és három gólpasszt adott, így hét ponttal a góllövőlista élén áll. Szerbia válogatottja a 2. fordulóban a vendéglátó, és a feljutásra fő esélyes román válogatottal találkozik. Eredmények, 1. forduló: Szerbia-Írország 13:1 (2:1, 3:0, 8:0), Belgium-Bulgária 8:1, Románia-Izrael 13:0. Az 1. divíziós vb-t Innsbruckban (A csoport) és Szapporóban (B csoport) vasárnap­tól kezdve bonyolítják le. Magyarország válogatottja Japánban szerepel a vendéglátók, Litvánia, Ukrajna, Észtország és Horvátország válogatottaival. A topdivíziós vb kezdete május 2., a helyszín a kanadai Halifax. A Csíkszeredai Vakar Lajos Jégcsarnok 2008. április 9., szerda