Magyarság, 1936. július (17. évfolyam, 148-174. szám)

1936-07-14 / 159. szám

1936 Július 14. Kedd WAGMBSK­. GYURKOVICS MÁRIA SZEREPEL A SZÉ­KESFŐVÁROSI ZENEKAR TÁNCESTJÉN A Székesfővárosi Zenekar csütörtökön a Városligeti Iparcsarnok előtti zenepavilon­ban hangversenyez. Közreműködik Gyur­­kovics Mária operaénekesnő egy-egy Doni­zetti- és Mozart-ának előadásával. LISZT-KULTUSZ OLASZORSZÁGBAN Rómából jelentik. Most jelent meg az Augusteo díszalbuma, melynek vezető cikkét Liszt kapcsolatai Rómával és Olaszországgal címen Kondela Géza dr. irta. Villani Frigyes báró követ ügybuzgósága révén ősszel nagy Liszt-ünnepségek lesznek, amelyek során a kolostort, ahol Liszt a Magyar Koronázási misét írta, emléktáblával fogják megjelölni. Július 1-től augusztus 1-ig Antikvár-sorozat és egyes pél­dányok rendkívül olcsó árban Kérjük olvasóinkat, hogy minél előbb küld­jék be rendelésüket, mert csak amíg a kész­let tart, adhatjuk ezeken az árakon. A ren­delt könyvek árát és postaköltségét bélyeg­ben is beküldheti. Nyomtatványként csak a rendelő kívánságára és felelősségére küldjük. V. rész: EGYENKÉNT 1.— pengőtől 6.60 pengőig. Auer: Ferdinand naplója 1664 . . . 2.— Arany album, Thán és Lotz fényképe­zett rajzaival, kötve ...... 3.60 Benedek: Apa mesél, ifj., kötve . . . 1.— Bernáczky: A veteményeskert . . . 1.20 Buchta: Gyümölcs és zöldségfélék . . 1.20 Bársony: Magyar természeti és vadá­szati képek..........................................................1.50 Balkáni piacok a háború után I—XV. 3.— Benedek: A francia irodalom .... 1.— Babits: Gólyakalifa.........................................1.— Beöthi: A magyar írod. kistükre, férbőr 2.80 Csányi: Az uj országház, albumalak, kötve......................................................................2.80 Cserkó: 494 kérdés és felelet a takarmá­nyozásról ..........................................................1.60 Csergő Hugó munkái I—II., kötve . . 1.— Dictionnaire illustré de médicin usuelle (Larousse)..............................................1.— Dickens: Harangjáték. Tücsök szól, kötve................................................................. 1­00 Dickens: Elátkozott ember. Karácso­nyi ének, kötve ........ 1.60 Duczi költeményei, kötve.................1.— Dumas: Gróf Monte Christo I—V., kötve 6.60 Dumas: Holt kéz I—III., kötve . . . 3.60 Dumas: A világ ura I—III., kötve . » 3.60 Darwin: Fajok I—II., kötve ...» 2.— Dosztojevszkij: A félkegyelmű I—II. » 2.— Dickens: Kis Dorrit I—III., kötve . • 2.40 Dorner: Rétek és legelők........................2.— Differenciál és integrál számítás (Beke) 1.20 Dessewffy: Velence, kötve.............................2.80 Endrődi: A magy. költ. kincsesháza . 2.— Élő magyar irodalom, kötve .... 2.— Endrődi: Századunk magyar irodalma képekben, kötve.........................................2.— Frithiof: Monda (12 fénynyomatú kép) 2.80 Flammarion: Ismeretlen és lelki problé­mák, kötve.....................................................2.— Gyula­ költeményei I—II., kötve . . . 3.60 Heine: Dalok könyve, albumalak, kötve, (fordítás) .....................................................2.— Hosszú Lándzsa emlékezései, ifj., kötve 1.50 Hanauer püspök: A bérmálás kegyelme 1.— Hoel: Szerelem a strandon, kötve . . . 1.20 Ibsen: Peer Gynt, kötve...................................1.60 Ing. Seubert: Aus der Praxis d. Taylor-Systems, kötve.........................................2.— Ing. Brüml: Technische Untersuchungs­metoden, kötve.............................. 2.— Illés: Nyúl- és kecsketenyésztés . » » 1.— Ilosvai: A kutya...............................................2.— Jalsoviczki: Tűzgépek és­ Balog—Sigal: Dieselgépek, egybe kötve . . . . . 3.80 Kereskedelmi trágyák (Dorner) « ■ » 2.— Kertész: Szállók az Urnák . . • « • 1.— Lenglen: Tennis, kötve, német .... 2.— Langenscheidt: Szótár francia-német, német-francia, kötve...................................2.40 Lesage: Gil Blas I—II...........................................1.60 Morva: Gőzkazánok és gőzgépek kezelése 1.— Maupassant: Harriet, Fifi kisasszony, kötve......................................................................1.60 Maupassant: Egy élet, kötve .... 1.20 Maupassant: Szalonka meséi. Yvette: Lujzika, kötve.............................................. 1.60 Móricz: Szerelem 7 felvonásban, kötve 1.— Miller: Ismeretlen Tolsztoj........................1.— Mára­: A sziget, kötve....................................2.— Magyary—Kossa: Hazai gyógynövények 1.20 Makoldy: Amint én láttam, riportrajzok 3.— Nagy L.: Kiskunhalas, kötve .... 1.60 Pauly: A festő (szobafestők, mázolók, aranyozók számára), kötve . . . . 2.— Ranke: A pápák története, kötve . a * 5.— Raffai: Az épület asztalos, kötve . ■­­ 1.— Reinach: A művészet kis tükre .... 2.— Szendrei Julia naplója....................................2.— Schmidt: Buddha élete, tana, egyháza 1.— Schneider: Néhány óra a bencések között 1.— Saphir Schriften I—X., kötve .... 3.— Szász: Virágos kert, albumalak, diszk. 2.80 Török: A magyar katholikus egyházi vagyon tulajdonjoga, kötve .... 2.— The importance of Holland, kötve, albumalak.....................................................2.— Thirring: A kéziszövés...................................1­20 Tolsztoj: Háború és béke I—III., kötve 5.— Wilde: Dorian Gray arcképe, kötve . 1.20 Wilde: Salome: Paduai hercegnő. Flo­ranci tragédia, kötve..............................L— Wilde: De profundis. Az emberi lélek, kötve ...........................................................1*— A nagy háború képekben (Nyugat harc­tere I—II.), kötve....................................3.— Diplomáciai okmányok (Dr. Németh) 2.— Kapható a „Magyarság“ könyvosztályában, IV., Eskü-ut 6. A POST Gerevich Aladár nagyszerű formában nyerte Magyarország 1936. évi kardvivó bajnokságát Második: Rajcsányi, harmadik: Kovács, Kabos visszalépett A magyar kardvivó bajnokság volt a berlini olimpiász előtti utolsó válogató verseny, amelyet megnyerni a legnagyobb dicsőség magyar vivő számára és legalább is olyan nehéz feladat, mint az olimpiászon győzni. Tizennyolc kard­­vívó vett részt a küzdelemben, ezeknek fele ju­tott a döntőbe, a következő kilenc­­kiválasztott: Rajcsányi, Berczelly, Maszlay, Kabos, Kovács, Bay, Rajczi, Gerevich és Bedő. A délutáni döntőre ezek sorakoztak fel a Szentkirályi­ utcai fellobogózott tornacsarnokban felállított plans mellett, ünnepélyes komolyság­gal. A nézőtér szokatlanul tele volt és a vívó­­szövetség teljes tisztikara és számos előkelőség mögött a Budapesten tartózkodó török olimpiai vívók és osztrák katonanövendékek foglalták el a dísztribün széksorait. Az érdeklődés elsősorban a magyar bajnok­ságnak szólt, csak azután a válogató verseny­nek, mert a három egyéni és összesen hat csa­­pat­vívó kiküldetése már teljesen biztosítottnak látszott. A bajnokság váratlan eredménye azon­ban megváltoztatta a Berlinbe kiküldendő kard­­vivók rangsorát. A pontversenyben győztes Rajcsányi és Kabos után a bajnokságot Gerevich nyerte, aki Rajczival holtversenyben lett har­madik a rangsorban. A vívószövetség válo­gató bizottsága nyomban a verseny után össze­ült és elhatározta, hogy Kabos és Rajcsányi mellett Gerevich Aladárt nevezi be harmadik­nak az olimpiai egyéni bajnokságra, mellettük pedig Rajczi, Kovács és Berczelly fogják kiegé­szíteni a hatos csapatot. Gerevich vasárnapi bajnoki győzelmének köszönheti, hogy a válo­gató bizottság az ő egyéni szereplése mellett döntött. Magyar bajnoki címe a koronát jelenti eddigi nagyszerű vívósikerei. A vasárnapi verse­nyen első asszójától az utolsóig ragyogó penge­­művészetet mutatott be, mellyel legjobb formá­jára emlékeztette a nézőket. Támadásban és vé­dekezésben egyaránt utolérhetetlen volt. Lendü­lete ellenállhatatlan, elővágásai kitűnőek, tem­pója, védekezése egyaránt elsőrangú! Rajcsányi máskor jobban tetszett, Kovács azonban az idén még nem volt ilyen jó, Gerevich fölött csak neki sikerült győzni. Rajczinak balszerencséje volt a kétes tusok eldöntésénél, Kabost már elejétől nagyon hátráltatta saroksérülése, amely egy szerencsétlen felbukás után a további küzdelem­től való visszalépésre kényszerítette. Először a klubtagok vívták le asszóikat egy­más közt. A négy tiszti vívó küzdelméből Ko­vács került ki veretlenül győztesként, Rajczi le­győzte Bayt és Gerevich csodálatos találatokkal 5:1 arányban Rajcsányit. A tizedik asszóban Kovács ugyancsak nagyszerű formában 5:0-ra verte Kabost, aki két további veresége után, Berczellyvel vívott asszója közben elcsúszott és súlyos rándulást szenvedett. Pár perc múlva jelentették, hogy Kabos visszalép a versenytől. Rajcsányi csak óriási küzdelem után, 12:10 arányban boldogult Berczellyvel. Kovács és Raj­czi asszója közben 4:4 állásnál letelt az idő és mindkettő vesztesként hagyta el a plansot. Már egyedül Gerevich volt veretlen, de őt is el­érte a végzet Kovács személyében. Gerevich már 4:1-re vezetett, de Kovács behozta és 6:4-re rávert. Pillanatnyilag tehát négyen voltak elől. A négy nagyágyú között most nyilt meg az igazi küzdelem. Először Rajczi előtt zárult le a baj­nokság kapuja: 5:2-re kikapott Rajcsányitól. Utána ugyancsak Rajcsányi kardja alatt elvér­zett Kovács is (5:3), végül Gerevich 5:0 arány­ban legázolta Rajczit. Máris hirdette a szócső: Magyarország bajnokságában Gerevich és Raj­csányi között 1—1 vereséggel az első helyen holtverseny állt elő. Rövid pihenő után Jekelfalussy százados olim­piai bajnok zsürielnöklete mellett állottak má­sodszor is szembe Rajcsányi és Gerevich. Az asszó kimenetele egy pillanatig sem volt kétes. Rajcsányi alig kezdett el valami akciót és 2:0, 4:2 után Gerevich egy utolsó tiszta tussal el­nyerte a magyar kardbajnoki címet. Magyarország 1936. évi egyéni kardbajnoksá­­gában: 1. Gerevich Aladár (MAC) 6 győzelem­mel. 2. Rajcsányi László (MAC) 6 gy. 3. Kovács Pál (HTVK) 5 gy. 4. Rajczy Imre dr. (BEAC) 4 gy. 5. Maszlay Lajos (HTVK) 3 gy. 6. Ber­czelly Tibor (HTVK) 2 gy. 7. Bay Béla (BEAC) 1 gy. 8. Bedő Zsolt (HTVK) 0 gy. 9. Kabos Endre (UTE) visszalépett. Újpest csapata bejutott a Kö­zépeurópai Kupa elődöntőjébe Újpest—Prostejov 2:0 (2:0) Közel tízezer néző előtt a bécsi Frankenstein bíró vezetésével folyt le a vasárnapi kupamér­kőzés a megyeri pályán. Az Újpest azonnal támadott és máris Kállai két lövését fogta gyors egymásutánban a cseh kapus. A 10-ik percben viszont a cseh Drozd lesgyanús helyzetből lőtte Hári kezébe a lab­dát. A 12. percben Zsengellér lövését Schramm kiejtette, de a befutó Kállai közelről kapu mellé lőtte. A 18. percben Vince megsérült, mire levitték a pályáról, de az Újpest 10 ember­rel is támadásban maradt és Zsengellér várat­lan 30 méteres bombáját a kapus alig tudta ki­öklözni. Ezután szinte percenként váltakoztak a támadások, míg a 25. percben megszületett az Újpest első gólja, amelyet Pusztai sarokrúgásá­ból a kapus mellett Kocsis lőtt a cseh hálóba. (1:0). Ezután Vince visszatért, így ismét teljes lett az újpesti csapat és a 27. percben Szűcs szabadrúgását Kállai a kapu bal felső sarkába fejelte. (2:0). Szünet után is az Újpest irányította a játékot, azonban a gyenge hátszéltől támogatott Pros­­tejov is többször szóhoz jutott. A 12. percben Hencsi, majd Melke lövései tették próbára Hári tudását. A 18. percben Hencsi megsérült és el­hagyta a pályát. A 23. percben Seres három emberen is átment, de helyezett lövését a jól helyezkedő Schramm biztosan fogta. A játék­idő végefelé a Prostejov szépíteni szeretett volna az eredményen, az újpesti védelem azon­ban csírájában fojtotta el igyekezetüket. A Középeurópa­ Kupa további eredményei (Róma) Róma—Sparta 1:1 (1:1) (Milánó) Ambrosiana—Vienna­ml (1:1) (Prága) Slavia—Austria 1:0 (1:0) A július hó 19. és 26-án lejátszásra kerülő középdöntőben tehát a következő négy csapat fog mérkőzni: Ambrosiana—Sparta, Újpest—Austria. () Nagy formában vannak a hollandi hölgy­úszók. Amszterdamból jelentik: A holland úszóbajnoki verseny során a 100 méteres hölgy hátúszásban Mastenbreek 1 perc 17.4 mp.-vel győzött, ugyancsak ő nyerte a 100 méteres hölgy gyorsúszást is 1 perc 07.4 mp. idővel Den Ouden előtt. A 200 méteres hölgy mell­úszásban Kasteyn győzött 3 perc 09.2 mp.-vel. () A XI. olimpiász magyarországi szervező irodája (VII., Rottenbiller­ utca 1.) közli, hogy azok, akik a társasutazásban nem vesznek részt és belépőjegyekre igényt tartanak, e hó 17-ig a még készletben lévő csekélyszámú stadion- és úszóbérletjegyeket (számozott ülőhelyek) pengő­fizetés ellenében átvehetik. Formában a japán úszók Aray: 56.6 mp! Yusa: 57.1 mp! Taguchi: 58 mp! Berlinből jelentik: A japán válogatott úszók hétfői tréningjén Aray a 100 méteres gyorsúszás­­ban 56.6 mp.-et úszott, ez a legjobb idő, ame­lyet nyílt uszodában 50 méteres pályán eddig elértek. Yusa és Taguchi ideje 51.1, illetve 58 mp. volt. A 100 méteres hátúszásban Kiyokava olim­piai győztes 1 perc 08.4 mp.-et, Yoshida 1 perc 08.8 mp.-et, Ake pedig 1 perc 11 mp.-et úszott. A 200 méteres gyorsúszás eredménye: Sugiura 2 perc 12.6 mp. A 209 méteres mellúszásban Hamuro 2 perc 12 mp.-es időt ért el. Makino a 400 méteres gyorsúszásban A perc 17 mp.-es idővel lett első, Nagami és Harada előtt. Udo és Tanaka 1500 méteren 19 perc 30.2, illetve 19 perc 41 mp.-et úsztak. () Kiváló atlétikai eredmények a világ min­den tájáról. Helsinkiből jelentik: A finnek vasárnap rendezték olimpiai próbaversenyüket közel 20.000 főnyi nézősereg előtt. A világ­­viszonylatban is kiválóbb eredmények a követ­kezők: Magasugrás: Kotkas 203 cm. (finn re­kord!) 5000 méteres futás: Höcker 14 perc 30.8 mp., Salminen 14 perc 31 mp. Súlydobás: Bauerlund Suto 16 méter 23 cm. (finn rekord!). — Newyorkból jelentik: A szombaton rendezett atlétikai próbaversenyen Owens Jesse a 100 mé­teres síkfutásban 10.4 mp.-es idővel győzött Metcalfe és Wykoff előtt. A távolugrásban szin­tén Owens győzött 788 cm.-es teljesítménnyel Brook előtt (770 cm.). A kalapácsvetésben Dreyer győzött 52 méter 41 cm.-es dobással. — Parisból jelentik: A vasárnap megtartott francia atlétikai bajnoki verseny fontosabb eredményei a következők: 400 méter: Skavinsky 48.6 mp. 800 méter: Soulie 1 perc 54.6 mp. 1500 méter: Goix 3 perc 56.4 mp. 5000 méter: Lefèvre 14 perc 56.4 mp. 10.000 méter: Tostain 31 perc 33.2 mp. Távolugrás: Paul B. 724 cm. — Berlin­ből jelentik: A német atlétikai bajnoki verseny második napján több jó eredmény volt. Wölfner a hármasugrásban 15 méter 06 cm­-es teljesít­ménnyel német rekordot állított fel. A máso­diknak helyezett Joch 15 méteres ugrásával szin­tén jobb eredményt ért el a régi rekordnál. Magasugrás: Weinkötz 193 cm. 800 méter: 1. Harbig 1 perc 54.1 mp. 2. Dessecker 1 perc 54.4 mp. 3. Mertens 1 perc 54.7 mp. 1500 mé­ter: 1. Schaumburg 3 perc 54.6 mp. 2. Böttscher 3 perc 55.6 mp. Diszkoszdobás: Schröder 49 mé­ter. Gerelyvetés: 1. Weimann 72 méter 24 cm. 2. Stock 69 méter 17 cm. 400 méter: 1. Hamann 48.9 mp. 2. Voigt 49 mp. () A német tenniszezők három megnyert mérkőzés után elutaztak Zágrábból. Zágrábból jelentik: A német—délszláv Davis-Cup mérkő­zést vasárnap nem tudták befejezni. Mensel Werner már 6:4, 6:3 arányban vezetett Puncec ellen, amikor felhőszakadásszerű eső miatt a mérkőzést félbe kellett szakítani. Mensel és Lund hétfőn Londonba utaztak az Ausztrália elleni mérkőzésre. 13 Az amerikai Albritton és Johnson holtversenyben 2 méter 8 centiméterre javí­totta a magasugrás világ­rekordját Newyorkból jelentik. Az Északamerikai Egye­­sült Államok vasárnapi atlétikai olimpiai próbaversenyén a következő eredmények vol­tak: 200 m.: 1. Owens Jesse 21' mp., 2. Mc. Robin­son, 3. R. Packard. 400 m.: 1. A Williams 46.6 mp., 2. H. Mall­wood, 3. J. Lavalle. 800 m.: 1. Woodruff 1 perc 51 mp., 2. Chi. Hornboste, 3. Williams H. 5009 m.: 1. D. Lashi 15 perc 04.1 mp., 2. L. Lamperini, 3. T. Deckard. 110 m.-es gátfutás: 1. Forrest Towns 14.3 mp., 2. F. Porlard, 3. R. Stanley. Magasugrás: 1. D. Albritton 208 cm, világ­i rekord. Eddigi világrekord 206 cm. Marty USA, 2. C. Johnson, 3. Thurber. Hármasugrás: 1. R. Romero 15 m. 17 cm., 2. D. Wilkins, 3. W. Brown. Rúdugrás: Gruber Bill, 2. E. Meadows, 3. W. Lelfron. Mind a három 435 cm.-et ugrott Diszkoszdobás: 1. G. Dunn 48 m. 05 cm., 2. K. Carpenter, 3. W. Wood. Manning a 3000 m.-es akadályfutásban f1l perc 08.2 mp.-es idővel győzött Mc­ Cluskey előtt. Glenn, Hardin a 400 m.-es gátfutásban 51.4 mp.-es pompás teljesítménnyel győzött Patterson előtt. Cunningham az 1500 m.-es sík­futásban 3 perc 49.9 mp.-es kitűnő idővel győ­zött. Venske 8 m.-rel a harmadik helyen vég­zett. Bonthron világrekorder negyedik lett. Cun­ningham mögött második helyen a fiatal San­­romani végzett. Torrance súlydobásban 15 m, 65 cm.-es dobással lett első. A gerelyvetésben az eredmények gyengék voltak. Bartlee 68 m, 05 cm.-et dobott. A szombat-vasárnapi eredmények alapján az USA az olimpiai versenyekre a következő atlé­tákat nevezte: 100 m.: J. Owens, R. Metcalfe, F. Wykoff» 200 m.: J. Owens, M., Robinson, R. Packard» 400 m.: A. Williams, H. Mall­wood, J. Lavalle, 800 m.: J. Woodruff, C. Hornbostell, H. Wil­liamson, 1500 m.: G. Cunningham, A. Sanro­­man, G. Venske, 5000 m.: D. Lash, L. Lampe­rini, T. Deckard, 10.000 m.: D. Lash, E. Fenti, S. Wudika, 110 m.-es gát: F. Town, F. Pollard, R. Stanley, 400 m.-es gát: G. Hardin, J. Patter­son, D. Sheffield, 3000 m.-es akadály­futás: H. Manning, J. Mc.­Cluskey, G. Dawson, 4x100 m.-es staféta: Draper, Glickman, Stoller, Robin­son. 4x400 m.: Fithch, Young, Gagle, Torbien, 50 km.-es gyaloglás: E. Köhler, G. Grossbie, A. Mangin. Magasugrás: C. Johanson, D. Albritton, D. Thurber. Rúdugrás: E. Meadows, W. Lelfton, B. Gruber. Hármasugrás: R. Romero, D. Wil­kins, W. Brown. Távolugrás: J. Owens, J. Brooks, R. Clark. Súlydobás: J. Torrance, S.­­Francie, D. Zaitz. Diszkoszdobás: G. Duna, K. Carpenter, W. Wood. Gerelyvetés: A. Bartlett, M. Metcalf, A. Terry. Kalapácsvetés: H. Dreyer, W. Rowe, D. Favor. Dekatlon: G. Morris, R. Clark, J. Parker. Maratoni futás: E. Brown, W. Mc. Mahon, J. Kelley. () A magyar kerékpárosok ismét győztek az osztrákok ellen. A Magyar Kerékpáros Szövet­ség az osztrák kerékpáros szövetséggel karöltve a múlt vasárnap edzésjellegű olimpiai próbaver­senyt rendezett Budapest körül, most vasárnapi pedig Bécsben a Bécs—Fischamond—Bécs kö­rüli útszakaszon ugyancsak 104 kilométeres távon volt a revánsmérkőzés. A magyar gárda — mint idehaza — ismét győzelmet aratott az osztrákok ellen. Részletes eredmények a követ­kezők: 1. Bognár (magyar) 2 óra 51 p. 45.4 mp. 2. Sehwalek (osztrák) 2 óra 51 p. 45.8 mp. 3. Zinkowszky (osztrák) 2 óra 51 p. 46 mp. 4. Kies (magyar) 2 óra 51 p. 46.2 mp. 5. Karaki (magyar) 2 óra 51 p. 46.4 mp. 6. Mádi (magyar) 2 óra 51 mp. 47 mp. 7. Kühn (osztrák) 2 óra 51 p. 47.4 mp. 8. Hieffner (osztrák) 2 óra 51 p. 47.6 mp. 9. Liszkai (magyar) 2 óra 51 p. 47.8 mp. 10. Adorján 2 óra 51 p. 48 mp. 11. Gerei 2 óra 51 p. 48.2 mp. Magyarország legjobb há­rom reprezentánsa összesítve 8 óra 35 perc 18 mp. időt futott, a legjobb három osztrák 8 óra 35 perc 19.2 mp. alatt végzett. () Rendkívül erős a japánok kosárlabda­csapata. Berlinből jelentik: A japán válogatott kosárlabda-csapat edzőmérkőzés során a német válogatottat 70:6 (39:2) arányban verte. () Amerika úszói is javában dolgoznak. New­yorkból jelentik: Kiefer a hét végén rendezett úszóversenyen a 100 méteres hátúszásban 11 perc 07.5 mp.-es idővel győzött Wandeweghe előtt. Flanagan a 400 méteres gyorsúszásban nagy meglepetésre legyőzte Medica-t 4 perc 47.8 mp.-es idővel. Aránylag gyenge eredménnyel végződött a 100 méteres gyorsúszás, amelyben Highland győzött 58.8 m.-es idővel Fick és Lindegren ellen. MOST JELENT MEG1 A napfürdőzés és a napfény gyógyhatása Akarja életét meghosszabbítani? Akar ott valóban egészséges lenni? Ha igen, úgy napfürdőzzön, de helyesen / Vásárolja meg 8 Dr. BUCSÁNYI GYULA egészségügyi tanácsos most megjelent nagyszerű művét! Ara csak P 2.60. Kapható a „Magyarság“ könyvosztályában, Budapest, IV., Eskü­ ut 6.