Nemzeti Sport, 1904. január-december (2. évfolyam, 1-52. szám)

1904-06-12 / 24. szám

12. oldal Henazefi Sport 24. szám váló szakértője, lankadatlan odaadással működik. Mellette működik a verseny­bizottság­, mely a rendező club és a társegyesületek tagjaiból, valamint a lawn-tennis iránt érdek­lődők sorából alakult. A Szegedi Lawn-Tennis-társaság május hó folyamán négy számból álló lawn-tennis versenyt rendezett, melyben elő­ször került eldöntésre a Szegedi Lawn-Tennis-társaság bajnoki címéért kiírt egyes mérkőzés. A bajnoki versenyt Kertész Já­nos nyerte, legyőzvén a döntőben Szielly Gyulánét 3/2, 3/6, 6/2-re. A férfi egyes hendikep versenyt Bérczel Móric h. h. fő­hadnagy nyerte, megvervén a döntőben Králik Danit 6 2, 8 4. A hölgy egyes hendikep verseny győztese Fabiny Lili, (15) Stielly Gyuláné (15) ellen 8 4. ,1 2. A vegyes páros hendikep versenyt walkoverben nyerték Stielly Gyuláné és Jankovich Arisztid h. főhadnagy Fabiny Lili és Kertész János ellen. A verseny ren­dezése főként a fegyvergyakorlatát Szegeden töltött Kertész János érdeme volt. A Ferencvárosi Torna Club lawn-tennis osztálya megtar­totta szokásos házi versenyét, mely nagy érdeklődés mel­lett a következő eredménynyel végződött : Férfi egyes: 1. Gab­­roviz Emil, 2. Oláh Tibor, 3. Oláh Aladár, 4. Scheider József. II. Férfi páros: Gabrovitz Emil—Oláh Tibor, 2. Mátrai Géza— Seben József, 3. Scheider József—Oláh Aladár. III. Női egyes : 1. dr Kissné, 2. dr Galliáné, 3. Berán Vilma k. a. IV. Vegyes­­páros : Gabrovitz—Berán Vilma k. a., 2. dr. Harkányi—dr. Kissné, 3. Scheider József— dr. Kancsné. V. Hendikep : 1. Oláh Tibor, 2. Gabrovitz Emil, 3. Harkányi, 4. Mátrai Géza. "D­eszterczebányán élénk tennis idényre van kilátás. A Beszterbányai Sport­ Egyesület rendes évi versenyén kívül a Selmecbányai Akadémiai Athleta­ Club ellen clubközi mér­kőzést szándékozik játszani. Szliácson nagyobb szabású orszá­gos verseny rendezése van kilátásba véve. Az e célra készülő teljesen sportszerű 36 m, hosszú és 15 méter széles pálya épí­tését­ a napokban kezdték meg. A bécsi verseny. A MAC. és a Wiener Bicicle Club által rendezett nemzetközi lawn tennis versenyt szerdán fejez­ték be. Eredménye a következő volt: Bécs férfi bajnoksága: 1 Ritchie 2 Nash. Kinzl visszalép. Bécs női bajnoksága: 1 Pokorny N. 2 Worisek. Prater díj: Ritchie 2 Ri­vay 3 Worisek és Landemnes. Aktív tisztek díja : 1 Arvay 2 Schmid­lch. Bécs férfi páros bajnoksága. 1 Nash — Streck 2 Ullmann — Tewry 3 Kinzl — Teller,és Ritchie — Blyth I. oszt. férfi egyes hendikep. 1 Tewry 2 Árvay 3 Dr. Güntler és Ullmann. Férfi­ páros hendikep. 1 Markstein testv. 2 Kink — Wori­sek. Hölgy egyes hend: 1. Pokorny, 2. Braun, 3. Neu és Bergler. Vegyes páros hendikep 1. Faritz Heidmann, 2. Dr. Billitzek. A 7­ napos verseny kevésbé sikerült. A bécsi játéko­sok bár figyelemre méltó javulást mutattak még mindig nem értek el Prága nívóját. Az egyetlen magyar Árvay fényesen megállta helyét. J­osenbaumné megnyerte Csehország bajnokságát Stohr ellen 6/3,­­ és Prága bajnokságát Visek ellen A. A, A-re. Cesky Lawn-tennis Club múlt héten befejezett X-ik nemzetközi jubileumi versenyére 13 versenyszámra 120 versenyző összesen 313 nevezést küldött. Csehország bajnokságát Cistecky nyerte, legyőzvén a bajnoki döntőben Z. Jansky-t, a tavalyi bajnokot, ki °/4, 1/­i után visszalépett. Prága bajnokságát Z. Razny nyerte, a döntőben ugyancsak Jansky-t a tavalyi bajnokot 8/3, 7/1, °/3-ra győzvén le. Érdekes verseny volt a jubileumi egyes verseny, melyben csak azok ve­hettek részt, kik a 10 év előtti 1895-iki versenyeken részt vet­tek. A versenyben kilenc játékos vett részt. stockholmi versenyek. A múlt héten befejezett stock­holmi versenyek, a­melyeken Európa bajnokságáért is folytak a mérkőzések, fényes eredményről számolnak be a külföldi tudósítások. A versenyeken részt vett a trónörö­kös és fia Gusztáv Adolf kir. herceg is és az utóbbi a hendikep versenyben második díjat is nyert. A versenyekben részt vett Angliából Ritchie, Flavelle és Howghi, F­ranciaországból Max Decugis, Germot és Delisle, Svédország legerősebb játszói Letterwall, Bostrom, Nordensen, Ausztriából Jansky. Európa bajnokságát ismét Ritchie nyerte. A döntőben legyőzte Max Decugis-t 7/5, 6/5- -re idén erős küzdelem után. A stockholmi bajnokságot és ezzel a stockholmi vándor paj­zsot szintén és most már véglegesen Ritchie nyerte, megver­vén a döntőben G. Setterwall-t °/2, */2 Vs-ra. A férő páros versenyt Max Decugis és M. Germot nyerték, a döntőben Ritchie és Srongh ellen °/1, 8/4, 8/4 eredménnyel. A nagy evezős felvonulás. Fényes evezős ünnepet rendez­tek fővárosi egyleteink a múlt vasárnap a Margitszige­ten megtartott rózsa­ünnepély keretében. Hosszabb szünetelés után fölújították a régi, híres fölvonulást olyan hatalmas méretekben s olyan páratlan sikerrel, amelyhez fogható nem­csak nálunk hanem külföldön sem akad A nemrég Bécsben megtartott hasonló fölvonulás úgy méretek mint szépség dol­gában messze elmaradt a mienk mögött , a bécsi sajtó mégis hetekig hasábos cikkekben foglalkozott vele. Jellemző a mi vi­szonyainkra, hogy a sport­lapok rajtunk kívül egyáltalában nem, a napilapok pedig csak röviden foglalkoztak e fontos sporteseménynyel, amelynek pedig a közönség érdeklődése felkeltésének s az evezős­ sport népszerűsítése szempontjából nagy jelentősége van. Annál örvendetesebb az, hogy minden nagyobb reklámozás nélkül a Duna két partján százezernyi tömeg gyönyörködött abban a remek látványban, amit a ha­talmas evezős tábor fölvonulása nyújtott. Magában a fölvonulásban részt vettek : a Pannónia 6 skiff, 3 double, 5 négyes és 2 nyolcas, összesen 16 hajóval ; a Duna 6 skiff, 5 double, 4 négyes és 1 nyolcas, összesen 16 hajóval ; a Neptun 5 skiff, 2 double, 3 négyes és 2 nyolcas, összesen 12 hajóval ; a Sirály 3 skiff, 3 double, 4 négyes és 1 nyolcas, összesen 11 hajóval ; a Nemzeti 5 skiff, 2 double, 2 négyes és 2 nyolcas, összesen 11 hajóval; a­ Hunnia 1 skiff, 5 négyes és 1 nyolcas, összesen 7 hajóval. Összesen tehát fel­vonult 73 hajó 253 evezőssel, azonkívül a Hunnia gőzbárkája. A csónakok az újpesti öbölben gyülekeztek. Gyönyörű látvány volt, amikor az evezősök felsorakoztak : az öböl torkától egészen a hídig, körülbelül tehát 1800 m-nyi területet egészen ellepték a katonás rendben sorakozó hajók. Általában szinte példátlan volt az a rend és fegyelem, amelyet derék evezőse­ink tanúsítottak : a kitűzött időben az utolsó emberig együtt volt az óriási tábor. Az újpesti öböl partjait is óriási tömegben ellepő kö­zönség riadó tapssal fogadta az adott jelre megindult hajóha­dat, amely egyenletes nyugoti tempóban evezett a Duna pesti ágá­ban lefelé. Középütt a Hunnia gőzbárkája lobogó díszben,elől a skiffek, hátul a nagy hajók. Minden egylet a saját zászlójával. Fe­lejthetetlen látvány volt, amint a tábor a Margitsziget csúcsánál kibontozott. A közönség a bámulattól némán szemléli egy ideig a remek szép látványt , majd amint közel ér a sereg, fölharsan az orkánszerű tapsvihar, mely mennydörgésszerűen vonul végig a partokon, így vonultak végig a sziget alsó csúcsáig, ahol a tábor teljes rendben feloszlott. Általában szinte hihetetlen az, hogy az egész ünnepély alatt zavar, vagy baj nem történt. Nagy elismerés illeti a csapatokon kívül a példás rendezésért Raics L., Mannó L., Horváth A., Radisics Gy., Willener Z., Picker E., Petz, Lisznyay D. művezetőket s a szövetség fárad­hatatlan főtitkárát Ábrás Zoltánt, akik meg nem szűnő lelke­sedéssel végezték az előkészítés nehéz munkáját is. Mint értesülünk, a szövetség versenybizottsága f. hó 6-án tartott ülésén elhatározta, hogy a felvonulást ezentúl önállóan is megrendezi, még­pedig a város területén a hidak között, ami csak növelni fogja annak páratlan sikerét. (AI). A budapesti nagy regatta nevezései is igen jól sikerültek. A jelentkezett csapatok mind állva maradtak, csupán a Neptun törülte hajóját a kettős párevezős versenyben. A bene­vezett anyag is kitűnő, úgy hogy klasszikus küzdelemre van kilátás. A nevezések a következők : I. Állami-díj. 1. Donauhart: Hauser Róbert, Walter Rai­mund, Buchmüller Ottó, Wachuday Emil, Keiler Rudolf (kormá­nyos). 2. Duna: Kepes Elek, Ágai Gyula, Redlich Béla, dr Zoltán Mihály, Fehér Hugó (kormányos). 3. Nemzeti: ifj. Graf Vilmos, Kogutovicz Károly, Sztehló Gyula, Fabriczius Aladár, dr Szurmák Rezső (kormányos). 4. Sirály: Goldzieher Mihály, Bavolyár István­, dr Unger Károly, Nógrády Zsolt, dr Oppler Emil (kormányos). 5. Pannónia : Kisfaludy Árpád.