Nemzeti Sport, 1907. január-december (5. évfolyam, 1-52. szám)

1907-05-12 / 19. szám

19. szám Nemzeti Sport 7. oldal köztudomásúlag vidéken csak a nevezett 3 egyesületnek van intenzívebb sportélete. A versenyre elég szép számú, nagyob­­bára főiskolai hallgatókból álló közönség jelent meg. Apponyi Albert vall. és közoktatásügyi minisztert Gopcsa László dr. min. oszt.-tanácsos képviselte. A műegyetemi ta­nárok közül Czakó Adolf, Zselinszky Szilárd dr., Bényi Jó­zsef dr., Maróti Géza, Schimanek Emil, Cserháti Jenő stb. voltak kint. A MASz.-et Lázár József, a MAFC. volt ifj. elnöke képviselte. 4. A versenyen nyújtott sport kevés kivétellel kielégítő, sőt egyes számokban igazán magas színvonalú volt. Az idei szokatlan időjárás nagyon megnehezítette, sőt néhol lehetetlenné tette a komoly tréninget, s­em tudjuk azonban megjegyzés nélkül hagyni magát a sport­programmot. Az utóbbi két év folyamán téves irányzat kapott lábra Magyarország egész atlétikai sportjában. Ha a versenyek programmját megtekintjük, azt látjuk, hogy az ugró- és dobó­versenyek túltengésben vannak a futó­számok ro­vására. Pedig az atlétika legfontosabb, legnemesebb része a futás. Ez kíván legnagyobb előtréninget, hatása tehát az emberi testre, annak nemesebb szerveire a legfontosabb. A futó-versenyek az összes sportoknak a koronája. A többi atlétikai sportágak, mint a súly-, gerely-, diszkosz- vagy ugrási gyakorlatok másodrangúak a futó-versenyek mellett. Különösen Magyarországon az emberi test erejének és ellenálló-képességének fokozására nincsenek ezek nagy hatással, mert köztudomású, hogy tán az ugrási versenyek­től eltekintve, hol több, kevesebb tréninget vesznek, tréningre súlyt alig fektetnek. A sportok jelentőségét nem a versenyek, hanem az előkészület, a tréning adja meg, mert ez időtartam alatt kell az atlétáknak rendszeres életet folytatni, amiből a test hasznot hajt. Az a tény, hogy­ az utolsó két év alatt atléti­kánk nívója semmivel sem emelkedett, sőt sülyedt, dacára, hogy a sportű­zők száma megkétszereződött, egyenesen onnan magya­rázható, hogy a futó-versenyek mindjobban tért veszítettek, így van ez a főiskolai bajnoki versenynél is. Kilenc baj­noki szám közül 4 futó, 5 pedig más verseny volt. Az eredmény is ennek megfelelő. Rossz eredmények és túl gyenge mezőnyök a futó-versenyekben, jó eredmények és nagy számú versenyző a többi atlétikai gyakorlatban. Ezek teljesen kimerítve, amazokból klasszikus távok kihagyva. Nem csak sport-, de taktikai szem­pontból is hibás a program is. A futó­versenyek a közönség érdek­lődését teljesen lekötik, élvezetet nyújtanak neki, míg a többi gyakorlat alatt, különösen ha túlsúlyban vannak, elunja magát és erősen lanyhul érdeklődése. Mint értesülünk, az év folyamán a vidéken lesz még egy pár bajnoki verseny kiírva. Ez esetben különösen helytelen volt az összes ugró és súly­számokat egy versenyre lefoglalni, mert a vidékre most már csak a 2, 2 és 3 ang. mides futás juthat, amire a vidéknek épenséggel nincs versenyzője. Hiba volt bizonyos te­kintetben a programmot oly súlyosan megterhelni a junior- és hendikep-versenyekkel. A fővárosban rendezendő főiskolai bajnoki versenynek ideális programmja a következő volna: 100 yard, 14 ang. mfd., 1 ang. mfd., 1 ang. mfd.-es síkfutás, a 400 m.-es staféta-verseny, 120 yardos gátfutás, magas- és távol-ugrás, súly­­dobás. A többit a vidékre lehetne bízni, így a programot elég gazdag s idejében lebonyolítható volna. A 100 yardos síkfutásban sokan állottak starthoz. Tavalyi eredménye alapján Majunkénak kellett volna győzni, miután azonban a távolugrás a 100­­. előtt volt, meglehetősen hendike­­pek­en indult neki s félyarddal 3-ik lett. A győztes Márton nem jobb, mint Déri, ámbár egyik se igazi sprinter-klasszis. Márton stílusa rossz. Hátravetett testtel és fejjel nem lehet jól egyen­súlyozni a testet, még kevésbbé előrevinni. Márton és Déri jó tréninggel állott ki és ez magyarázza az aránylag jó 11 mp-es időt. A súlydobás eredményei jók. Zay ezzel, úgy tudjuk, első szenior­ versenyét nyerte. A magasugrásban Szegedy jobb rutinjá­val és természetadta képességével szerezte meg a győzelmet. Tré­­ningje nem igen lehetett. Somody András ez év folyamán még szép eredményeket fog elérni. Legértékesebb eredményt kétségkí­vül Jeschina ért el a gerely vetésben. Minden dobása 37 m.-en felül volt, sőt egy 38 m.-en felül is, de ez elveszett, mert kilépett. Lendület vétele kitűnő, a dobásba nagy erőt ad, a gerelyt jól irányítja. Hibája a test egyensúlyozásának hiánya, mert e miatt esett ki a szalagokkal határolt négyzetből. A diszkoszvetésnél Antal 36.36 m­-es eredménye kitűnőnek mondható. Technikája már tavaly is jó volt s most erőben is maggyarapodott. Jó tré­ning mellett az idén igen szép kilátásai vannak. Bár győzött a bajnokságban, az aligha lesz az ő zsákmánya, mert óvás adatott be ellene, hogy nem tagja a BEAC­-nak, amely egylet színeiben indult s igy a bajnok Veres (Kolozsvár) lesz, kinek stílusa még nagyon sok kívánni valót hagy hátra. A gátfutásban ketten in­dultak, azonban egyiknek sem volt halvány fogalma sem a gát­futás technikájának mibenlétéről. Mindketten mintha magasug­rást végeztek volna, páros lábbal vették a gátat s az utolsónál mindketten a gát felső lécébe ugrottak s csak a jó szerencse men­tette meg őket komolyabb természetű derékrándulástól. Az 1 ang. mfd.-nél igen kellemetlenül hatott az a feltűnő mód, am­ely­­lyel Holics Rezső elajándékozta Feketének a versenyt, amely még annál érthetetlenebb is, mert hisz csak nem is klubtársak. A Főiskolai SSz.-nek, ha versenyzési szellemre súlyt fektet, pél­dásan kell Holicsot megbüntetni. A verseny rendezése jó volt s ebben Lindner Ernő, a MAFC­ neves ifj. elnöke, Moór Jenő titkár és Hajdú Pál szereztek érde­met. A felügyeletet a klub tanárelnökei Rényi József dr. és Ma­róti Géza személyesen gyakorolták. Múzsa Gy­ula,M­úzsa Gyula a parlamentben. A atlétikai sportoknak ha­talmas nyeresége volt Múzsa Gyulának országgyűlési képvise­lővé történt megválasztatása. A dunapataji kerület küldötte Múzsát függetlenségi programmal a törvényhozásba, melynek Múzsa rövid idő múlva épp oly nélkülzhetetlen és becses tagja lesz, mint a magyar sportéletnek. Múzsát nem kell külön föl­fedeznünk, hiszen a hazai sportélet vezérkarában foglal már rég­óta helyet. Nemcsak mint a MAC­ háznagya tett klubja keretein kívül is közbecsü­lésben részesült szolgálatokat, hanem mint az utóbbi évek minden nagyobb külföldi sportexpedíciójának hono­­rary managerje az egész magyar sportéletet olyan hálára köte­lezte, aminőt rajta kívül még kevés emberről mondhatunk el. Nagy tapintatával, európai műveltségével és bámulatos nyelv­­ismereteivel a legutóbbi két olimpiádon is jórészt egyedül ellen­súlyozta azokat a hiányokat, amelyek miatt a magyar csoport egyébként háttérbe szorult volna. Arról pedig, hogy mint ven­déglátó házigazda mennyire el tudja felejtetni a külföldiekkel szemben az idegen környezetet, a nálunk járt angolok egyhangú elragadtatással nyilatkoztak. Múzsa e mellett telivér sportember minden tekintetben. És ami különösen értékes, elismert szaktekintély is. Díszes tiszt­jében most szélesebb munkakört is nyert s nagy befolyásával bizonyára még nagyobb támasza lesz a magyar sportnak. POPPER EDE bookmaker Telefon 84-97. BUDAPEST, IV., KOSSUTH LAJOS­ UTCA 8. Telefon 84-97. Elfogad fix és startodds fogadásokat a budapesti, bécsi és alagi versenyekre délután 3 óráig.