Nemzeti Sport, 1907. január-december (5. évfolyam, 1-52. szám)

1907-07-07 / 27. szám

6. oldal Sport 27. szám róttak 168-on felül, mi maga is bizonyítja az indulók át­lagának jóságát. A bajnokká avatott Szigeti igen gyors ha­ladást mutatott ez év folyamán. Tavaly még a junior­ ver­senyeken küzdött sikertelenül, ámbár a BEAC. egy verse­nyén 169 cm­-es­ eredménye volt. Az idén azután megnyerte a MAC. versenyén a magasugrást, majd most a bajnokságot. Még erősen fejlődésképes atléta. Ugyanolyan eredményt ért el a debreceni Vadon is, de a hosszúra nyúlt holtverseny utáni küzdelemben Szigeti bizonyult szívósabbnak. Vadon elsőrangú magasugró tehetség. Szikár, könnyű test, termé­szetadta képességgel és valóban pompás stílussal. A mai gárda tagjai közül csak ő tudhatná idővel veszélybe hozni Gönczy 182 cm­-es rekordját. A t­ávolugrásban meglepetés erejével hatott Rökic győzelme és Medgyessy harmadik he­lye, mert ez utóbbi az idén minden versenyét 640 cm­-en jóval felül nyerte. Múlt vasárnap azonban a WRC­ verse­nyén leszakadt alatta az elugró léc s bokája erősen megrán­dult. Ugrásai bizonytalanok voltak. A fiatal bajnok Rökck szimpatikus versenyző, jó nekifutással csak légbeli techni­káját kell csiszolnia, különben nem fog annyira fejlődni, mint kellene. Lábmunkája elég jó, csak a felső test- és kar­­lendület hiányzik s kissé laposan ugrik. A gátversenyt, mint előrelátható volt, Kéméndy nyerte meg, de nagyon erős küzdelem után, úgy, hogy még az utolsó gátnál is bi­zonytalan volt a verseny sorsa. Medgyessy igen szépen fej­lődik e versenynemben, stílus tiszta, csak állóképessége hiányzik, ami kevés tréningre vall. A bajnoki versenyek rendezése óta ez a harmadik eset, hogy egy bajnokság vidékre vándorol. Eddig két ízben sike­rült a diszkoszvetésben győzni a vidéki atlétáknak s most harmadizben Kirchoffer révén a súlybajnokság megy Nyír­egyházára. Kirchoffer hatalmas erejű és rugalmas izomzatú atléta, de jelentősebb technikai képzettség nélkül. Lábmun­kája elég jó, de vállal nem dolgozik semmit s dobása kissé zavaros is. Tréningben 12 m.-en felül dob, de most látható­lag elfogta a lámpaláz. A diszkoszvetés igazán bajnoki ered­ményt hozott. Halmos 89-17 m.-es dobása imponáló. Antal második helyét szintén jelentős dobással szerezte meg. Hal­mos kiforrott tehetség s ha jól van diszponálva, biztosan és erőteljesen dob. A fél angolban a BEAC­ aratta idei első klasszikus győzelmét Holics révén, ki váratlanul kitűnő eredményt ért el. Úgy látszik, hogy Holics e távra kiváló erő s ha erre folytat észszerű tréninget, mihamarabb a re­kordot fogja döngetni. Egy bajnokság, a 3 ang. mfd.-es, külföldre vándorolt. Hét éve múllott annak, hogy utoljára külföldi magyar baj­nokságot nyert. Nejedly, a 3 angolos bajnok nem igazi te­hetség, inkább rendkívüli szorgalma és lelkiismeretes tré­­ningje emelte fel annyira, hogy a 3 angolra, mint egyéni re­kordot 16 p. 34 mp. időt tudott elérni. Mostani ideje gyenge. Sajnos, hosszútávfutókban ezidőszerint még nagyon gyengék vagyunk, de az ifjabb erők biztatók. A rúdugrásban Kiss Imre megközelíthetetlennek bizonyult. Részletes eredmények: A győztesek mind a XI. számban „Magyarország 1907. évi bajnoka“ címet és a MASz. bajnoki arany­érmét nyerték. 1. 100 yardos síkfutás. Védő: Hellirich Miksa (UTE.) 11 mp. I. Előfutam: 1. Déri Emil (MAFC.) 10.8 mp. 2. Schubert Ernő (MTK.). Indult még Simon Pál (MAC.). Jól sikerült start után Déri teljes erőből belefekszik s 2 m­. előnyt szerez. Simon, ki csak Schubertre vigyáz, mikor a túlsó oldalon futó Déri elő­nyét észreveszi, belefekszik, de már későn. II. Előfutam: 1. Hellmrich Miksa (UTE.) 11 mp. 2. Péchy Ernő (MAC.). Indult még Márton Gyula (MAFC.) és Hirschler József (MTK.). Hlell­­mich és Péchy elhúz a másik kettőtől és könnyen biztosítják a két első helyet. Döntőben: Bajnok : Hellmich Miksa (UTE.) 10.6 mp. 2. Péchy Jenő (MAC.), 3. Déri Emil (MAFC.). Több sikertelen start után mind a 4 versenyző egyszerre kerül el a starttól. 60 yardig Péchy vezet, majd Schubert megy az élre. Húsz yarddal a cél előtt Hellmich húzódik fel ellenállhat­­lanul s itt már megnyerte a versenyt, midőn Schubert váratlanul lábrándulás miatt feladja a versenyt. 1 yarddal első, 1 yarddal harmadik. II. Súlydobás. Védő: Dávid Mihály (BEAC­) 12.49 m. Bajnok : Kirchoffer Kálmán (Nyíregyházai TVE.) 11.73 m. 2. Kozla András (Bácska Sz. SE.) 11.71 m. 3. László Géza (MTK.) 11.65 m. Indultak még: Mózes István (Deb. AAC.) 10.96 m., Kocsa Tibor (MAC.) 11 m­., Mudin István (MAC.) 11.52 m. és Horváto­­vits László (MAC.) 10.77 m. A győztes harmadik dobásával érte el győzelmét, ugyanakkor a favorit Kozla 2 cm.-rel kevesebbet dobott. A győztes dobásai: 11.21, 11.53, 11.73, 10.97, 11.64, 11.41 m, III. Magasugrás. Védő: Szegedy Géza (BEAC.) 172 cm. Bajnok : Szigeti (Polyákovits) Elemér (MAC.) 172 cm. 2. Vadon Géza (Deb. TE.) 172 cm. 3. Holics Ödön (MTK.) 168 cm. Rendkívül erős küzdelem. A 168 cm.-t hatan ugorják. A 172 cm.-re feltett lécet Vadon második ugrásával viszi át, míg Szigeti harmadikkal. Mindkettő közel volt ahhoz, hogy a 174 cm.-t átugorja, de Szigeti fejével, Vadon kezével ütötte le. A 172 cm.-re vissza­tett lécet egyik se ugorja át, míg a 168 cm.-t Szigeti második ugrássával viszi át. A 3-ik helyért hármas holt­verseny volt ifj. Urbáry Sándor (MAC.), Kéméndy Ernő (UTE.), Földessy Tibor (MAC.) és Holics Ödön (MTK.) között, kik mind 168 cm.-t ugrottak és 172 cm.-nél estek ki. Indult még: Szende Andor (MAFC.) 150 cm., Zöld József (DTE.) 164 cm. és Szé­chényi Szabó Béla (DAAC.) 164 cm. A zsűri határozata értel­mében a holtversenybe kerültek a harmadik helyért szerdán d. u. küzdöttek, melynek eredménye, hogy Holics Ödön (MTK.) 164 cm.-rel győztes lett. Kezdő magasság: 140 cm., majd 150, 159, 104, 108, 172, 174. IV. 14 angol mértföldes síkfutás. Védő: Bernegh József (BPU­SE.) 54 mp. Bajnok : Veres Sándor (MAC.) 55,6 mp. 2. Holics Ödön (BEAC.), 3.­­ Fekete István (MAFC.). A start jól sikerült, de bár Veres 3-as startszámmal in­dult, mégis ő került legutolsó helyre. A vezetést Fekete veszi át s vezet a túlsó egyenesig, hol Veres tértölelő lépésekkel mindjob­ban elhúz a társaságtól, a fordulóban még néhány m.-t szerez. Holics a fordulóban sportba fog, Braun és Frankó feladják, Fe­kete pedig lemarad. Veres 6 m. előnynyel fordul be az egyenesbe. Holics teljes erővel belefekszik, mindjobban felnyomul, de Verest behozni már nem tudja, svb 1 m.-rel első, 30 m.-el harmadik. Indult még Braun Ferenc (FTC.) és Frankó Zoltán (BEAC.). V. Távolugrás. Védő: Bartkó Jenő (BPU­SE.) 639 cm. Bajnok: Rökk Ede (MTK.) 639 cm. 2. Kéméndy Ernő (UTE.) 629 cm. 3. Medgyessy Iván (MAC.) 618 cm. Indult még: Péchy Ernő (MAC.) 598 cm., Kell Kornél (MAFC. ) 598 cm., Schiller Frigyes (MTK.) 599 cm., Szende Andor (MAFC.) 555 cm. K­ökk elettől végig­­vezetve győz. A favo­rit Medgyessy ugrásai bizonytalanok, s megrándult bokáját lát­­hatólag félti, mert ha ki is jött volna a lépése, mindig inkább rövidített. A győztes ugrásai: 628, 618, 614, 631, 633, 639. VI. 3 angol mértföldes síkfutás. Védő: Gál Gyula (BAK.) 17 p. 41 mp. Bajnok: Nejedly Arnost (SC. Slavia Prága). 17 p. 34­6. 2. Forgács Jenő (BAK.), 3. Miskey Árpád (BAK.). Indult még: Lovas Antal (BTC.), Becske Kálmán (MAC.), Jagicza Andor (Typ. SE.), Sax Leopold (WAC., Wien) és Gutt­­mann Ernő (MTK.). Start után Lovas megy az élre s az első körben igen erős tempót diktál (1 p. 7 mp.). Rövid ideig Sax vezet, később Nejedly, ki első helyét azután végig megtartja, kinek tempóját csak Becske tudja tartani 8 körön, h­ol feladja. Jagicza a 3-ik, Guttmann az 5-ik, Sax a 6-ik kör után adja fel a versenyt. Nejedly miután Becskét lerázta, egyenletes, de meg­lehetős lassú tempóval futja be a hátralevő 4 kört s rövid sporttal fejezi be. Elért ideje gyenge (1 ang.-ra 5 p. 12.0 mp., 2 ang.-ra 11 p. 15.2 mp.). 80 m.-rel nyerve, 140 m.-rel harmadik. A srácoki*?! vonatkozólag szerkesztőségünk elhatározta, hogy ezentúl azok­ V v? I öC 11 y M 1i CioUM Cl nak a? egyleteknek kiírásaiért, amelyeknek lakunk nem hivatalos közlönye, köz­ösi dijat számit. Díjszabás: 30 petit sorig 3 korona, azontúl soronkint 20 fillér. (Egyszeri közlésre.) A díj a kiadóhivatalnak (VII., Erzsébet körút 41), a szöveg a díjra való hivatkozással a szer­kesztőségnek (VIli., Esterházy­ utca 6) küldendők be.