Nemzeti Sport, 1912. január-november (10. évfolyam, 1-45. szám)

1912-06-16 / 24. szám

24. szám. HÍREK. Ausztrália az olympiádra a következő úszó­kat küldte el: Cécil Hedly többszörös világbaj­nok, veretlen középtávúszó; Harold Hardwick Anglia 1911. évi bajnoka (573/s mp.); és Leslie Boordmann. Belgium olympiai water­ polo csapata: Du­­rand, Bein, Donners, Courbet, Pletiicky, Gré­­goire, Maas, Meyboom és Hoffmann. Az Óbudai Torna Egylet által 1912. évi jan. hó 15-én esti fél 8 órakor a Császárfürdő uszo­dájában rendezendő nemzetközi és bajnoki úszó­verseny sorrendje: 1. Gyermek­verseny 34 m. 2. Gyermek-staféta 3-szor 34 m. 3. Ju­niorverseny 68 m. 4. Hátúszás 100 m. 5. Ma­­gyarorszg 100 yardos bajnoksága. 6. Előnyver­seny 68 m. 7. Előnyverseny 204 m. 8. 50 yardos gyors úszás. 9. Mellúszás előnyverseny 100 m. 10. Staféta­verseny 3-szor 68 m. 11. Főverseny 200 m. 12. Old boy staféta 3-szor 34 m. A német próbaverseny eredményei: 100 m. 1. Ramme 1 p. 08.4 mp. 2. Kü­hne 1 p. 10 mp. 200 m. 1. Schiele 2 p. 42.4 mp. 2. Kunisch 2 p. 44.4 mp. 3. Fahr 2 p. 46.1 mp. 4. Binner 2 p. 48.3 mp. 400 m. 1. Schiele 6 p. 03.4 mp. Fahr fel volt mentve. 200 m. mell. 1. Bathe 3 p. 06.2 mp. 2. Lü­tzow 3 p. 07.2 mp. 400 m. mell. 1. Bathe 6 p. 49 mp. 2. Lützow 6 p. 52.2 mp. 100 m. hát. 1. Kellner 1 p. 23.1 mp. 2. O. Gross 1 p. 23.3 mp. Fahr és Schiele fel voltak mentve. Brettin­­get és Rittert a német úszószövetség teljesen mentesítette a próbaversenyek alól. Három­­­ svéd rekordot állítottak fel a leg­utóbb Stockholmban tartott úszó próbaverse­nyen. R. Andersson 1 p. 09.2 mp.-re javította H. Julinnak előbbi 1 p. 09.6 mp.-es 100 m.-es rekordját, Thor Henning pedig 3 p. 04.8 mp. alatt győzött a 200 m.-es mellúszásban, mely­nek régebbi rekordját szintén ő tartotta. A 400 m. -es mellúszást ugyancsak Thor Henning nyerte 6 p. 34.8 mp.-es nagyszerű idő alatt. A 200 m.-es úszás szintén rekordot eredménye­zett. R. Andersson érte el azt is 2 p. 39 mp.-es idejével. Érdekes, hogy 2-ik a győztes fivére W. Andersson lett 2 p. 40 mp.-es, C. Andersson pedig 2 p. 55.4 mp. alatt harmadik. Az 1911—12. évi footballszezon utolsó napja alapos meglepetéseket hozott az első osztályú bajnokság mérkőzésein, a BTC lelkes játék után 1:0-ra megveri a saját pályáján eddig ve­retlen MTK-t, a FTC pedig 11:3 gólarányban győzi le a III. kerületiek csapatát, ezen két mérkőzéssel teljes lett az idei bajnoki lista, mely a következőkép alakult ki: Bajnok tehát ismét a FTC csapata lett, mely a lehetséges 30 pont közül 30-at szerzett, 18 mérkőzés közül megnyert 14-et, kettő eldön­tetlen volt, ősszel az MTK ellen 0:0, tavasz­­szal pedig a TTC ellen, vereséget kétszer szenvedett, őszszel a BTC-től 3:2-re, tavaszszal pedig 1:0-ra az MTK-tól. Gólaránya az idén javult a tavalyival szemben, midőn a 77 adott góllal szemben 19-et kapott. Az idei szezon végét a kiesés kérdése tette izgalmassá, három egyesület lógott hajszál­on és végül is a 33-as FC-nak jutott a sors, hogy visszakerüljön a Sl­od osztályba, a másik bu­dai csapat, a III. ker. TVE szenzációs tavaszi szereplésének köszönheti, hogy az őszi gyá­szos szereplése dacára bentmaradt az első osztályban, sorsa még az utolsó mérkőzésen sem volt biztos és az első osztályban való maradása tisztára azon múlott, hogy Fritz a szezon utolsó bajnoki mérkőzésén három potya gólt eresztett be az FTC kapujába. A BTC, mely fölött már sokan húzták meg a lélekharangot, utolsó három mérkőzésével, melyekben legyőzte a MAC, III. ker. TVE és MTK-t, biztosította magának a bentmaradás jogát. A Törekvés új pályáját a Grazer Athletik­­sport Club csapatával akarta felavatni, a mér­kőzés előtti zápor azonban annyira tönkre­tette a pályát, hogy az avatási ünnepségeket elhalasztották és az egybegyű­lt 200 néző előtt a Törekvés 4:0-ra győzte le a gráciak csapatát. Fővárosi I. oszt. csapat a vidéken nem sze­repelt az elmúlt vasárnap a MAC-ot kivéve, mely Zágrábban mérkőzött a HASK csapatá­val, melyet 3:0 arányban győzött le. A magyar kolónia vasárnap délben 12 óra 20 perckor utazik el a nyugati pályaudvarból s Berlinen s Kopenhágán át június 18-án este 6 óra 34 perckor érkezik Göteborgba. A magyar—svéd mérkőzés június 20-án lesz. Indulás Göteborgból június 21-én délután 1 óra 42 perckor, érkezés Krisztiániába este 9 óra 43 perckor. Magyar—norvég mérkőzés június 23-án. Norvégia fővárosából június 24-én déli 12 óra 11 perckor folytatják útjukat a magya­rok Stockholm felé, ahová ugyanaznap este 9 óra 10 perckor érkeznek. Négy napi pihenő után a június 29., 30., július 1­­2., 3­­4. és 5-én le­folyó olympiai torna szólítja őket új munkába. Az olympiai mérkőzés befejezése után, július 5-én este 7 óra 30 perckor elutazik a csapat Stockholmból Helzingforstba, ahol julius 7-én magyar—finn mérkőzés lesz. Másnap reggel in­dulás Péterváron át Moszkvába. Ide julius hó 11-én reggel 8 óra 35 perckor érkezik a csapat s 12-én lesz az első, julius 14-én a második ma­gyar-orosz mérkőzés. Indulás Moszkvából jú­lius 15-én délután 2 óra 20 perckor, érkezés Varsón keresztül Budapestre július 18-án este 9 óra 45 perckor. Az első osztályú bajnokság állása: ~ 5 N­­e C 4- ■£­ ö ig S o o. a Z U­N­E­X­CL FTC 14 2 2 74 17 30 MTK 9 4 4 38 21 22 BAK 8 4 6 36 36 20 MAC 8 2 9 36 39 18 UTC 7 3 8 24 43 17 Törekvés 7 2 9 25 24 16 NSC 7 2 9 26 40 16 BTC 6 3 9 29 30 15 III. ker. TVE 6 1 11 25 44 13 „33“FC 5 3 10 16 31 13 A válogatott csapat útja. A magyar reprezentatív csapat vasárnap, jú­nius 16-án indul el az olympiai tornával kap­csolatos északi túrájéra. A tizennyolc játékos­ból álló csapatot Kárpáti Béla elnök, Steiner Hugó főtitkár, Minder Frigyes pénztáros és Herczog Ede szövetségi kapitány kíséri. A vá­logató­bizottság által kijelölt csapatból egyedül Koródy fog hiányozni. A tartaléknak beállított kitűnő center helyett Kertész II. vesz részt a túrában. A reprezentatívok közül baj volt Pa­­takyval is. A mai napig kétes volt az utazása, Herczog szövetségi kapitány ma délelőtt elhá­rította a kiutazása elé gördült akadályokat. Do­monkos László fölépült a legutolsó szereplésén szenvedett sérüléseb­ől s igy résztvehet ő is a túrában. A terv szerint mindenik meccsen ő lesz a kapuban s csak Moszkvában fogja Zsák Károly, a 33-asok kapuvédője helyettesíteni. Külföldi eredmények. Bécs, junius 9-én. WSC—WAF 2:1. — Wienna—Hertha 4:3. — Rapid—Amateur 3:0. — WAC—Simmering 3:3. — Floridsdorf—Cricketer 7:1. Vasárnapi eredmények: Egyletek Játék neme Eredmény Törekvés—Grazer Athletik Club nemzetközi 4 : 0 BTC I. MTK 1. I. o. bajn. 1 : 0 FTC I.—III. kér. TVE 1. „ 11:3 KAOE I.—BTC I. II. o. bajn. 4 : 0 MTK 11.—BTC 11. I. o. szöv. 4 : 2 TTC 11.—MAC 11. „ 2:1 BTC II.—KAOE II. II. o. szöv. 2 : 1 FTC I. cs. 1.—III. kér TVE I. cs. I. UTE serleg 3 : 0 Vidéki eredmények: Egyletek Pálya Eredmény Tatabányai SC—Szegedi AC Szeged 4 : 2 Ékszerészek SC—Kecskeméti AC Kecskemét 2 : 0 Kecskeméti AC II.—Kecsk. műnk. „ 2:1 Kassai AC—BSC Kassa 4 : 0 Kassai o. b.—Kassai Jogászok „ 2:2 Pécsi AC—Kaposvári Testv. Pécs 2 : 1 Szombathely—Grazer Sturm Szombathely 7 : 1 Mátyásföldi SC—Péceli TC Pécel 4 : 1 Debreceni KAS—Debr. MTK Debrecen 3 : 0 Ferencv. SC—ETO Győr 4 : 0 MAC—Akademski Zágráb 3 : 0 HÍREK. Footballistáink Oroszországban. Mint tudjuk, a MLSz. a stockholmi versenyek utánra egy football körútra szerződött Oroszországba. Bár­mily lealázó, barbár és a korhoz nem méltó dolog, mégis úgy van, hogy Oroszországba izr. vallású embert nem eresztenek be. Legutóbb Finnországban indult egy magyar athleta ki­nek a budapesti orosz főkonzulnál csak a leg­nagyobb nehézségek között, a legkülönbözőbb bizonyítványokkal sikerült útlevelét láttamoz­tatnia. Nehogy valaki a magyar csapatból a határon meg nem érdemelt, jogtalan visszauta­sításnak legyen kitéve, felhívjuk a MLSz­ fi­gyelmét arra, hogy az orosz konzulátussal mi­előbb lépjen e tárgyban érintkezésbe. Bodnár Sándor, a MAC reprezentatív jobb összekötője nem vehet részt az MLSz külföldi túráján, mivel főnökétől nem sikerült az egész túra tartamára szabadságot kapnia, így csak az Olympiai football mérkőzéseken vesz részt, melyek után haza jön, hogy elfoglalja hivatalát. Bodnár, múlt csütörtökön tette le az érettségi vizsgálatot. 9. oldal