Nemzeti Sport, 1922. május (14. évfolyam, 35-42. szám)

1922-05-15 / 38. szám

I yHLl ■ • /ASj ,Át) T • & / J * a. Jr i XIV^évfolyam 38. szám. I­V. -1 tWg korona 211 V. 6 Vfolyam, OO. szám. ^ ' ^ Ausztriában 1.0 K, ,,usto*zlátnában 5 K, Cseh-Szlovákiában 3 soHol, Ro­_____ ' \ mániában 5 lei, Amerikában 8 cent / i j \ j ,v f I i i i A szöveges kiadás m­egjelenik hétfőn és szombaton reggel. Egységes előfizetési árak: Egész évre 800 K, félévre 400 K, negyed évre 200 K Az Országos Testnevelési Tanács, a Magyar Athletikai Szövetség, a Magyar Birkózók Országos Szövetsége, a Magyar Kerékpáros Szövetség, a Magyar Országos Céllövő Szövetség, a Magyar Országos Testedző Egyletek Szövet-­ sége, a Magyar úszó Szövetség, a Magyar Vivő Szövetség, a Keresztény Magyar Sportliga és a MOVE országos sportszervezetének hivatalos lajsja Szerkesztőség és Kiadóhivatal Budapest, VIII. RöKK Szilárd­ utca 4. sz. Telefon: József 53 és József 63 Csak­ interurbán: József 43 BudapestBertin (2:2) Megé­pitemett, Msros győzelem M mazgárainQ& a. második félMö&en. d&mé® fölényben — Cvth pompásan játszott, — M németek egyik offszerö&&S­evedt, Bettiin, gFumetottSen­ staaM&sn, 25.000 taéxe. — A Nemzeti Sport kiküldött tudósitójától, — Arra a fájdalmas sebre, amelyet az osztrák-magyar mérkőzés kudarcnak is beillő eldöntetlenje ejtett f­utball­­sportunk jóhírnevén, Berlinben szerez­tek gyógyítá­­rt Budapest válogatottjai a tegnapi vasárnapon. Győztünk! Az elmúlt két hét nyomott kedélyhangu­­lata felengedett s ha nem is úszunk örömmámorban, az elégedettség jóleső Nyugalmával gondolunk a hatalmas német főváros reprezentánsai ellen ki­vivott diadalra. Bizonyos, hogy a grünewaldi stadion­ban a nagyobb tudás írta fel a 4:2-es sikert a magyar sporttörténelem táblá­jára, valamint nem kétséges az sem, hogy a további fejlődés lehetősége adva van számunkra, csak becsületesen, melléktekintetek nélkül kell felhasznál­nunk azokat a nagy erkölcsi értékeket, amelyek a magyar futballsportot a kontinens egyik legelismertebbjévé tet­ték egy decenniummal ezelőtt. Ez az örvendetes tanulsága a berlini győze­lemnek, ezért tapsolunk szeretettel fiaink sikerének. A mérkőzés: Budapest Knol TI­TE t­otál II. Mandl UTE MTK Kertész II. Hajós Blum MTK Törekvés FTC Pa­ulasz Orth Weisn ÚJTE MTK Törekvés Molnár Hirzer MTK Törekvés Wolicr Hartmann Vorwitrts TJnion-P. H. Schmidt Rollack Hoffmann Proussen Preussen Vorwarts Schumann Tetves Kaldunc Vorwarts Viktória Union 92. Bachc Staudtkc Wackcr Union-O!-. Schwedler V, f. B. Pánkom Berlin A grünewaldi stadionban 25 ezer néző előtt folyt le az izgalmas mérkő­zés, melyet a szívósság és a nagyobb technika döntött el a mi fiaink javára. A mérkőzés lelkes magyar támadással kezdődik, sorozatos rohamuknak azon­ban csak a 23. percben van eredménye, Ilitzer pompás beadását Orth belövi. 1:0. A magyar támadások nem szűnnek meg, a szépen kombináló csatársor a kitűnően működő halfsortól újra és újra előre dobva, szép támadásokat vezet s a 35. percben Molnár ötletes egyéni játéka váratlanul meghozza a második magyar gólt. 2:0. A magyar tempó kissé alábbhagy, a berliniek fürgén vezetnek támadásokat, amelyek azonban meglehetősen rend­­szertelenek s csak egy védelmi hibából sikerül Schmidtnek a 38. percben lőni az első gólt.2:1. Nemsokára Hartmann erős off-side állásból a 42. percben kiegyenlít. , 2:2. A félidő utolsó percében az erős já­ték áldozata lesz Hajós, aki helyett a második félidőben Mandl megy centerhallnak és Focil III. áll be bekknek. A csapatot az össze­roppanástól féltik, ebben azonban vá­ratlanul kellemesen csalódtak. Mandl ugyan nem tudott nagyon belehelyez­kedni új pozíciójába, de annál jobban dolgoztak partnerei , főleg ezeknek köszönhető, hogy csatársorunk újra és újra frontba kerül. Orth életének talán legszebb játékát produkálja s nagy­szerűen bevált mellette Hirzer s nem vallott szégyent Molnár sem. Utóbbi kettő összjátékából, Hirzer szép be­adását élesen lőve, szerzi meg már a 9. percben Molnár a vezető gólt (3:2). Az eredmény felvillanyozza a csapa­tot. A félidő legnagyobbrészt magyar fölény jegyében telik el, amelynek eredménye a 38. percben mutatkozik. Paulusz beadását Orth ugyanis góllá értékesíti s ezzel megpecsételi a meccs sorsát. A magyar csapat. A mieink közül mindenek Orth nevét kell kiemelnünk. Mai játéka egyenesen lenyűgöző volt, brilliáns formájának mintha tetőpontján lenne. Nagy könnyebbségére volt ugyan ki­tűnően diszponált két összekötője, Ilitzer és Molnár. Főleg a második félidőben érezték magukat elemük­ben, különálló technikájukkal végleg tönkretették a német védelmet. Ez a három belső volt ma a ma­gyar csapat legjobb része, bár a half­­sor is jól megállotta helyét, sajnos azonban inkább csak időnként. Blum és Kertész kitettek magukért és Mandl is nagyon jó volt. Fogl 77.-nek voltak nagyszerű percei is, de időnként olyan bizonytalan volt, amilyennek még sohasem láttuk őt. A csapat gyenge pontjai Knoll, Weisz és Pau­lusz voltak. A játék általános jellemvonása: ná­lunk a nagyobb technika, a németek­nél a fürgeség. Nálunk a nyugodtabb­ stílus, nálunk a nagyobb állóképesség, a németeknél voltak nagyszerű fel­buzdulások, de voltak nagyon gyenge momentumaik is. Egészben véve azon­ban kiegyenlített játék, és — amint az eredmény hűen kifejezi: — csak a második félidőben lehet szó magyar fölényről. A berlini csapatból Tewes és Wal­ter játéka emelkedett ki. A meccs után bankett volt a magya­rok tiszteletére, amelyen a mi ré­szünkről Mamusich Mihály dr., az MLSz alelnöke magas szárnyalású be­szédet mondott. Magyarország—Litsiyelország 2:0 (1-1) Krakó 20.000 néző. — A magyarodat melegen ünnepeltél!!. — A szegedi Solti 2 gólt r­úgott. A Nemzeti Sport telefonjelentése Bécsen át. A Lengyelországi elleni kiküldött válogatottjaink megduplázták Buda­pest csapatának győzelmét. Húszezer néző előtt bizonyították be, hogy a magyar akkor is félelmetes ellenfél, ha kétfelé kell megosztania az erejét. Akár a fájdalmas emlékű­ világháború­ban. A magyar színek képviselői egész szívvel a győzniakarás min­dent elsöprő rend­e­lésével játszottak Kralv Oleffin, tisztességére maguknak, becsületére a magyar névnek. Ezt vártuk tőlük s boldogok vagyunk, hogy megkaptuk, amit vártunk. * Nappal és széllel a hátában kezd a magyar csapat és azonnal frontba is ny­it. Az eleinte még tűrhetően mű­ködő fedezetsor ismételten előreveti a támadósort, amely néhány igen szép akcióval veszélyeztet. Eredményt azonban mégis csak a 20. percbe® ér el a csapatunk, amikor egy a szél­­ről jött labdát Selden 20 méterről meglepetésszerűen a gólba lő. Seldeni pompás góljáért percekig tapsolják. Továbbra is Magyarország támad, de a lengyelek védelme most már­ résen van. Csak röviddel a befejezés sikerül , Soltinak Slatzer centerét be­­fejelnie. Szünet után változik a helyzet. A lengyelek erős támadásba fognak, ami annál is inkább sikerül nekik, mert a magyar csapaton az utazás okozta fáradság jelei mutatkoznak. Pár perc­cel a kezdés után Kuchar hatalmas lövését Neuhaus csak nagy bravúrral tudja védeni. Magyarország fedezet­sora teljesen visszaesik, a lengyelek támadásai ennek megfelelően mint veszélyesebbek, azonban a tulkombi. félidő 2:0 KERTÉSZI G DÓR Budapest­i h­a­b­a­w­e-s­w­s * 1V­­kR!STOF­TER. FOOTBALL­S.AWE4 -YENMIS­AYHksma SPORTCIKKEK