Nemzeti Sport, 1922. május (14. évfolyam, 35-42. szám)

1922-05-15 / 38. szám

nált akcióikat a közvetlen védelmünk mindannyiszor leszereli. Sőt a 32. percben sikerül Soltinak egyéni játék­kal a harmadik gólt is megszereznie. A magyarokat a mérkőzés után hatalmas ovációban részesítették. A mérkőzés iránt megnyilvánult érdek­lődésre jellemző, hogy Lembergből és Lodzból különvonat szállította az ér­deklődőket a mérkőzésre. II, A. osztály: MAFC—BEAC 1:0 (0:0). Üllői­ út. Bíró Sándor. A két főiskolai csapat mér­kőzése igen szép és heves küzdelmet ho­zott. Az eredmény — mint már 1913 óta kivétel nélkül — a MFC győzelme volt. Ezúttal azonban csak az utolsó percekben dőlt el a meccs a MAFC javára, miután mindkét félnek ismételten nyílt alkalma a győzelem megszerzésére. A MAFC-ból Reick helyett a fiatal Kelly játszott s tehetséges játékosnak látszik. A BEAC komplett volt, de néhány­ játékosa sérülten játszott. Az 1. félidőben a BEAC széllel és nappal hátban játszva fölényben van, de a pompásan játszó MAFC védelem el­lenállt a Bághy­tól szépen irányított táma­dásoknak. Mindkét kapu előtt volt néhány veszélyes helyzet. A második félidőben a BEAC halfsora nem állta eléggé az ira­­mot , a MAFC így időnként, döntő fö­lényben volt. A BEAC a kitűnően játszó Pluhár lefutásai révén kerül sokszor frontba, de a többi BEAC-csatár erélyte­len. A meg-megújuló műegyetemi offen­­zív­a kornerek után csak a 43. percben lesz eredményes, amikor Gang Lukáts szép passzával megszökik s 16 méterről remek, lapos, védhetetlen gólt lő. Fiz az eredmény azután nem is változik. A győztes csapat­ból a Bartsser—Ruprich­—Grubar közvetí 5,a védelem és Havas, a BEAC-ból Pluhár, Vághy , Boór voltak jók. Bíró Sándor bizonytalan­ul, többször hibásam ítélkezett. KSC—KAOE (0:0). Lóvemén­y tér. Sírd: Szeiff. Az eredmény hű kifejezője­­ két csapat eredménytelen játékának. Különösen áll ez a KAOE csatársorára, amely az első félidőben a csapat javára mutatkozott fölényt nem tudta kihasz­nálni s tehetetlenségével az eredmény­­nyel kecsegtető támadásokat is kihasz­nálatlanul hagyta. Az NSC-ről ezúttal is csak az volt megállapítható, hogy a mai­hoz hasonló ját­ékal helyezésében csak visszafelé haladhat. Spitzet kivéve, aki a mezőny legjobb embere is volt, csak a védelem végzett a csapatban elfoglalható munkát. A KAOE-ből Zsigmond kapus, valamint Krepsz jobbszélső vált ki, tizet­es bíró a mérkőzést, megelégedően vezette. OTE— ETS 1:0 (0:0). Rákosszent­mihály. Bíró: Fi­korn. Erős, sőt hellyel-­­ közzel túlerős mérkőzés, amelynek sorsát az OTE-hoz szegődött szerencse döntötte el. A játék átlagos képe egyenlő erejű el­lenfelek küzdelme volt. Mindkét félidő elején az ÚTE volt fölényben, míg a já­ték többi része az ETK sorozatos táma­dásait mutatta. Az első félidőben mind­­két csapat szép lövéseket küldött az el­lenfél kapujára, de vagy a kapusok, vagy a kapufák hárították el a gólt. A mér­kőzés sorsát eldöntő gól a II. félidő 14. percében esett, amikor Neisl centercsatár a balszélről beadott labdát a kapuba he­lyezte. Az RTK ismételt makacs támadá­sai nem tudták megváltoztatni az ered­ményt, mert az ÚTE közvetlen védelme nagy lelkesedéssel igyekezett a 2 pontot biztosítani. A vesztes csapat legjobb em­bere Kovács kapus volt és Belei center, Kal­, míg az ÚTE-nél Neisl, Knapp és Hajda, játszottak jól. Feltűnő bizonytala­nul mozgott az RTK két hátvédje. Zugló—ETO 4:0 (0:0). Hajtsár­u. Bíró, Iváncsics, Paper, Zteolenszky és Sefcsikkel ismét kompletten állott fel a zuglói csapat s nagy gólaránnyal, bár meg nem érdemelten győzött. Az ETC játszotta a szebb és jobb futballt, de hi­hetetlen balszerencse üldözte. A nappal hátban játszó Zugló tervsze­rűtlen támadásait könnyen veri vissza a pompásan szerelő Balasits-Pokorny hát­védpár. Az ETC tetszetős kombiná­ciókkal nyomul előre, de célralövéssel fu­karkodik s balszélsőjük folytonos offside állással több kedvező helyzetet mu­laszt el. A második félidő első öt percében már gólt ér el Zugló Séf esik és Ráca révén. ETO nem csügged, hatalmas irammal tá­mad, Zugló kézzel, lábbal védekezik, ami­nek eredménye tizenegyes lett. Eitner ki­védi, a lepattanó labdát Balasits ismét a kapusba rúgja. Az eredménytelenség lehangolja a csapatot, a pillanatnyi visz­­sza­esést Zugló előnyösen kihasználja a Zivolenszky révén újabb g­ólt ér el. ETO megadja magát sorsának s a játék vége felé lövi Neumayer­ az utolsó gólt. Nemzeti Sport Hétfő, 1922. május 15. A II/a. oszt. bajnokság állása. WIUK 9 Őszi­­ forduló helye­zése J M­á­r c­i­u­s Á­p­ril­is MájUS *o 1­5 N »o­G mor táv «» M Veszt I O 13 t op. & N 'cO cu5 12 19 26B » 23 807 14 21 28 la MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC 21 136 5 39 20 82 2. BAK Zugló Zugló Zugló BAK BAK Zugló BAK BAK BAK Zugló 33 11S 4 31 14 BO 3. RTK BAK BAK BAK Zugló BEAC BAK Zugló Zugló Zugló BAK 23 126 5 32 18 SO 4. Zugló RTK RTK UTSE BEAC Zugló BEAC BEAC, BEAC UTSE UTSE 21 128 6 33 21 27 5. UTSE UTSE UTSE RTK NSC UTSE UTSE UTSE NSC 83 FC 33 FC­ 22 105 6 32 21 27 0. 33FC 33FC SO FG NSC RTK NSC 33 FG 60FC UTSE BEAC NSC 23 107 6 25 27 27­ NSC NSC NSC BEAC UTSE RTK NSC NSC 33 FC NSC BEAC 21 122 10 111 22 288. BEAC BEAC BEAC 33 FC 33 FC 33 FC RTK­RTK RTK RTK KAOE 247 116 25 21 25 9. OTE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE RTK 239 6 8 29 23 24 10. KAOE OTE OTE ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC 237 5 11 31 35 19 11. URAK URAK ETC ETSC ETSC ETSC URAK URAK URAK URAK URAK 236 7 10 21 EO 19 12. Ék­sz ETC . ETSC OTE OTE Eksz. ETSC OTE OTE OTE OTE 165­­ 10 29 36 18 115. ETC Eksz. URAK­­URAK URAK OTE OTE ETSC ETSC ETSC ETSC 236 4 13 28 47 16 14. ETCE ETSE Eksz. Lksz. Eksz. URAK Eksz. Eksz. Eksz. Éksz. Eksz. I 216 3 19 17 27 15 15. BSE BSE BSE tsmmmi BSE ‘romamm BSE BSE BSE BSE BSE BSE­­ BSE _ 1 3 3 18 11 61 9 A börze Kálváriája, Halmi bácsi résen, A vasárnapi meccsek mindenkori előjá­téka, az előzetes tárgyalások színhelye, a börze válságos órákat élt át. Az MLSz előszobája, ahol kezdetben volt a börze, az idők folyamán szűknek bizonyult a­ százegynéhány intéző, az ér­deklődő klubtagok, a lárma, a dohányfüst és a megmételyezett levegő befogdására. De — Istennek hála — van valaki, aki az MLSz-t legválságosabb helyzeteiből­­ is kimenti pokoli ötleteivel. Orovg Henrik, a birák és­ a börze felkent patrónusa egy A ■gondolt s minthogy Malaky Mihály után kétségkívül az MLSz legnagyobb diplo­mata tehetsége rejlik benne, rögtön kész is volt az új megoldással. Az MLSz-szel ferdén átellenben elterülő tejcsarnok tu­lajdonosával barátságos megegyezést kö­tött a­ börze o­dahelyezése iránt. Azóta ott dühöng a börze viharja, ott adtak-vettek, ott fogyasztottak (minél kevesebbet) „Azonnal fizetni!“ jelige alatt, a magyar futballsport első-, má­sod-, harmad- és ligarendű­ intézői, külön­böző, illetéktelen érdeklődők által szapo­rítva. Utóbbi időben a hivatalos ügyek lebonyolítása a hiíringeshordószerűség miatt már komoly nehézségekbe ütközött. Az i’s börze egyetlen előnye talán az volt, hogy a lárma alig volt hallható, mert a menekült orosz ezenforradalmá­­rok éppen e célra szerződtetett réteg ze­nekara oly nemes hévvel és oly kitartóan bömbölte a „Legszebb tánc a hogy mellette minden más zaj elveszett. Csodálni való ezek után csupán csak az, hogy az intézők hogy tudták magukat egymással megértetni. Ez az ő titkuk. ha sem a túltömöttség, sem a rezes­banda nem riasztotta volna el az MLSz-t a tejcsarnok-börzétől, de egyszer levél jött a tulajdonostól. A keddi börzenapra ezentúl csak napi 1500 (ezerötszáz) ko­ronáért engedheti át helyiségeit. Ezt sok, mondá az MLSz a deficites magyar—osztrák­ meccs utáni hangulat­ban s a zseniális Halmi újra akcióba lé­pett. Erről azonban majd személyesen. A nagy­ fontosságú ügy mélyére hato­landó ugyanis felkerestük a börze-tej­­csarnok főnökét, mondaná el Vér­nívyöt a börzéről. A tejcsank főnöke így nyilatkozott : „Kezdetben, kérem, nagyon jól megfér­tünk, kevesen voltak az urak, mindenki fogyasztott, de azóta a korona zuhant, az árak emelkedtek, az urak egyre töb­ben lettek és egyre kevesebben fogyasz­tottak. Kiszorították, kérem, a rendes vendégeimet, elijedtek az emberik attól a lármás tömegtől, kérem, én nem­ bá­nom, tőlem kiabálhatják azt, hogy Új­pesti­­Soroksár! Kalaposok! vagy akármi, de legalább üljenek le az asztalokhoz és fogyasszanak. Szerdán is van kérem itt összejövetel, az „Ifin Sport Club 11 80 tagja gyűlik itt össze, de ők mind leve­szik a kalapot és leülnek az asztal mellé. Én tudom, hogy akik idejönnek, azok nem szívesen fizetnek, azért ezt nem is kívánom, de az MLSz-nek van elég pénze, az megteheti ezt helyettük. Kérem, ide 400—450 futballista jön be kedden és fo­gyaszt harminc. 1500 korona az 150 kávé, ennyit fizethet az MLSz 450 em­bere helyett." A dolgot a másik oldalról természetesen Helmi bécsi világította meg. Ekképpen: „Az nevetséges. 1500 koronát egy es­tére. Aldszolgája. Különben is van már új helyiség. Park­ káváltáa. Az csak 200 koronába kerül. Ott új rend lesz. Csak intézők léphetnek le. Ha egy játékos be meri tenni a lábát, máris ki van tiltva. Én majd ellátom a baját. Ezzel azonban csak egyelőre van a dolog megoldva. Én ismerem a börzét. E­gy helyen nem bírja sokáig. De van egy nagyon jó ideám. Mennyi pénze lehet az MLSz-nek? Egy­­pár százezer biztosan. Vegyem házat az ESXSs! Ki, már nyomozok egy megfelelő s­áz után­, ahol azután szegény börze is meg­felelő és — ami a fontos — állandó ott­honra találna. Erről majd annak idején nyilatkozni fogok a „Nemzeti Sport‘‘-n.sk. Ja, igen, hogy el ne felejtsem, a börze ezentúl nem kedden, hanem hétfőn lesz." II. B) oszt.­feajmok­ság állása. H. E. osztály. Acél—FSC 2:0 (2:0). UBAK-p. Bíró: lloffenren­ch. Az erősen tartalékos FSC az első félidőben majdnem végig védekezésre szorult­­ a beállított old boy kapus ,lám­paláza és ennek következtében a hátvédek bizonytalan játéka folytán két védhető gólt kapott. A második félidő első részé­ben FSC a többet támadó, de a jól mű­ködő védelem ellen a félénk csatárok nem tudnak eredményt elérni. Harmadik­­gól­ját centerezésnek szánt labd­ából éri el az Acél. Husiparos—BEVV 13:1 (6:0), Vécsey­­utca. Bíró: Vágó. A bajnoki lista élén álló Húsiparos tetszés szerint rúgja­­gól­jait az utolsónak helyezett BEVV csapata ellen. Postás—Föv. TK 2:0 (1:0). XJEAK- pá­lya. Bíró: Fenyves Miklós. Mindkét fél­időben állandó Postás-fölény. A Föv. TK igen durva, aminek következménye I’ra­­cskó és Vélek kiállítása lett. A mezőny legjobb embere Dióssy, a Postások ka­pusa volt. A gólokat Biró rúgta. A bíró a mérkőzést kitűnően és erélyesen ve­zette. MÁV—Testvériség 3:0 (1:0). Halom­­utca. Bíró Nagy L. A IX. B­ osztály egyik döntő mérkőzését nem várt nagy gól­arányban nyerte a MÁV lelkesen­­játszó csapata, a tartalékkapussal felálló Test­vériség ellen. Az első félidőben adandó Testvériség-fölény, mégis a MÁV ér el eredményt. A II. félidőben egyenlő ellen­felek, azonban a Testvériség védelmének hibájából a MÁV még két gólt ér el. A vége felé a mérkőzés eldurvult. Kelenföld—UMTE 2:0 (1:0). Bertalan­­utca. bíró: Steiner. Megérdemelt győzel­met aratott a Kelenföld a gyengén játszó UMTE felett. Kelenföld mindkét gólját Pápai centercsatár rúgta. ES­TE—V. ker. 2:2 (1:1). Erzsébet­­utca. Bíró: Vadas. Nemi EMTK-fölény, amelyet azonban a csatárok nem tudtak kellően kihasználni. BTK—MTE 2:1 (1:1). Vörösviri-ut. Biró: Schissler. Az MTK váratlaul erős ellenállást mutatott, s kis Híjja, hogy nem szerzett meglepetést is. 1.Husiiparos 24 164 4 77 32 36 pPostás 24 137 4 42 66 33 3.­Testvériség 23 135 5 52 19 31 4.MÁV 23 135 5 41 18 31 5.BTK 23 135 5 43 22 316.EMTK 23­­108­­5 47 28 28 7.Acél 23 107 6 37 25 27 8.FSC 239 8 6 31 27 26 9.Kelenföld 24 105 9 28 33 25 10.V. ker. GC 236 7 10 35 38 19 11.Vérhalom 235 8 10 21 34 18 12. MTE 234 7 12 18 54 15 13.Főv. TK 236 2 15 26 42 1­4 14. UMTE 242 6 16 11 40 10 II.BEVV 241 4 19 10 859 III. A) oszt. bajnokság állása. Weker.P eteler) 25 195 1 66 15 43 BRS­C 24 172 5 58 22 36 TLK 25 156 4 59 25 36 Pestújhely 26 155 6 69 24 35 Vasclub 25 136 6 52 25 32 TLC 289 125 48 38 30 PATO 25 117 111 59 32 29 OTK 25 108 7 31 28 28 FIÁK 1­49 6 9 27 37 24 Megye­r 24 103 11 40 36 23 Haladás 248 3 13 31 49 19 USC 255 5 15 19 65 13 VLI 236 s 615 25 55 14 Kéve 244 6 14 17 55 14 KIT 243 6 15 18 37 12 Cukrász 254 6 23 13 894 JVs­tadel mig meg nem mutatta Jámbor ji/e­v, + ~ ékszer Üzletében Üllöi-nt 3. gflgSZgggg»_» Kálvin-tér mellett. Aranyat ezü­s­­öt, brilliánst, régiséget legmagasabb árban veszek. elsőrendű zsíros bőrből 1 2 1!­4 i» tömlővel (nem bazáráru) 500 oító 720 LCO 000 K­V-os meccslabda 1(H30 K, belsők 120 K-tól 150 IC-ig. Ren­delésnél elő-1 Ann I »cFh m­unmiáru nagykereskedők legküldendői-“‘‘Így*««' ‘^Budapest, József-kurut 11 Opalograph készülék Sokszoposit kéz- és gépírást, rajzot, az» tetszés szerinti színben egyszerű késelés, olcsó üzem, nem kopik. Díj­mentesen bemul­a­tj­a : fotóipar Budn­­pest, IV. ker­., í­éreticsiek­­ters 2, félemelet. Telefon 122-70 neraibotesok részére, aggélKAHHr­aK­mrtwffifirail­aag( Ezüst salvarssn­ok­ás) Rendelés egész nap. VTL .Rákóczi-ut 32. s. erv. 2. (Rókussal szemben ■■. taeamatmBoma fMlAVSÓ JóZSEF ij pusk­asfüves és fegyverkereskedő BUDAPEST,VII. KÁROLY-KÖRUT 9. ) Elvállal: mindenféle fegyver javítását,­­ átalakítását és felújítását. | Elad : elsőrangú gyártmányú­­ golyós,­­ sörétes, ismétlő és automata vadász­­t egy véreket, pisztolyokat, revolvereket, j. Legjobb minőségű mindennemű go­­­­lyós, sörétes töltények és lőszerek, füüflilSP érmek, plakettek, dtyth RSr 9S| fkFSi* ác raniarr-niann'rnMW-JEOT■* tóik a szalagok,ekieverek Egy’lati zománc- és fémjelvénye te, bélyeg­zők, vésetek­ és cimtáblák első­­rendűen, elkészítve kaphatók iMuzsásm­­össef mmíh, Budapest, IV., Eskü-ut 5. sz. (Klotild-palota) | Sackett hurokul ií legelőnyösebben 6 Oeiger M. "%# hanQC.xcrnacv k­ereskedéséből i |Bue­an­$ií,{/l.,Hagyme 2 S-u. 37/39 ! | Eladás csak nagyban kereskedik ijek. , y S Telefon: 2E-0!. „