Nemzeti Sport, 1923. október (15. évfolyam, 158-180. szám)

1923-10-01 / 158. szám

Ára 400 korona , A Mattiéban ISQO c. korona, Jugoszláviában 3 dínár. Cehozlovákiában Vb ca. k, Romániában (P/a­let kitüntetési árak egy negyed ewt . bsUBldre 17000 korona, (egy hónapra 3300 korona) Jóridba: 90,000 a. kor., Jugoaldmába: 120 dinár . Csihszovdreidba: 50 ca. kor. Romániába: 280 lei, Jm­erităba: másfél dollár Tek. Zuber Ferenc urnák ■ ICaO 1923 októbert« XV. évf. 158.se. év pántok kivételével minden nap torkecslőeó« én kiadóbM* tál : Budapest, VI. ker. Mzaa-utca 111. üzém. (Podmaniczky-utca »arak; Lavélcim: Budapest 611, j­ostsBík . Távirati cim: KmzeH Sport BudapaM Telefont , «S-», 118—S0, 118—n 4a­una. Teetnereségi Tanács, a Magyar Athletikai Szövetség, a Magyar Birkózók­ és Boxolók Óra*. Szövetsége, a Magyar Kerékpáros Szövetség, a Magyar Oisa. Cétlörő Szövetség, a Magyar Onaátyos Lavrn-Teimi­s Szövetség, a Magyar Országot Testedző Egyletek Szövetsége, a Magyar Úszó Szövetség, a Magyar Vívó Szövetség és a MOTE oroz. sportszervezetének hivatalos lapja Klasszikus küzdelemben győzte le az MTK 2:1 (0:1) arányban az FTC-t 35000 néző a Hungária-úti pályán — Az első félidő az FTC-é, Tóth lövi a gólt — A második félidőben az MTK kerül felül — Winkler két bravúros fejes gólja dönti el a meccs sorsát — Orsh és Szabó, a két centerhall ellentétes stílusú, de egyaránt tökéletes játéka . Az Amsei­ nélkül felállott FTC nem volt rosszabb az MTK-nál amiril, azt sejteni lehetett, a vit­­ballderbi iránt tanúsított érdeklő­dés felülmúlta a válogatott meccs iránti érdeklődést is. Ha akkor némi jóakarattal becsültük a nézők számát harmincötezerre, ám bizto­san meg volt a harmincötezer. Egyre időszerűbb lesz a Hungária­­uti pálya közlekedési problémája. ’ A mai közlekedési viszonyokon javítani kell, mert nem méltó a tegnapihoz hasonló nézőtömeget­­’ h­ez. A nagy tömeg nem hiába vonult fed a futballderbire. Olyan mérkő­­­­zést élvezhetett végig, amely nem­csak a múlt heti válogatott,raerko­­llsea felett állott toronymagasság­­bap, hanem felülmúlta az utolsó évek minden futballeseménnyét a svéd—magyar meccsig visszamenő­­leg. Két nagy klasszisú magyar csapat mérte össze erejét változa­tos, remek küzdelemben. A nagy meccs méltatásában nem szabad megfeledkezni arról a ha­talmas szélről, amely alig szüne­telt tegnap délután s amelyen mégis biztosan diadalaskodott, a két csapat technikája, játékstílusa és tempóbírása. A mérkőzés képét — véíemé­­■­nyünk szerint — leghívebben az 1:1-es eredmény tükrözte volna vissza, mert az MTK-csatársorra váró mutatkozó előnyt az FT­C - b­ekkek és halfsor fáradhatatlan munkája egalizálta. Az MTK győ­zelmét annak köszönheti, h­ogy az­ FTC-t hagyományos balszerencsé­je ezúttal sem hagyta el. Amsell az utolsó pillanatban mégis le kellett­­mondjon a zöld-fellér kapu őrzésé­ről s helyettese nem tudta távollé­vőt elfeledtetni. Bármi volt is az eredmény, az elfogulatlan sportember, örömmel állapítja meg, hogy a magyar fut­­ballnívó visszaesése megállt, sőt határozott emelkedőben van. A teg­napi derbi két csapatának tizenegy legjobbja legalább négy gólt, négy törvényes gólt helyezett volna el Ausztria múlt he­ti válogatottjá­nak hálójába. Rem­éljük, hogy a válogatott csapatunknak még az ősszel sikerül tanúságot tennie visszatérő nagy képességéről. Hogy erről a régen áhított jelen­­­­ségről számolhatunk _­ de most a magyar sportközönségnek, azért köszön­etet mondunk a futballderbi szép, férfias küzdelmet vívó hu­szonkét résztvevőjének. A két csapat h­él 4 órakor lépett a pályára a két csapat, az MTK hosszanti, az FTC harántcsíkos, kék-fehér, illetve zöld-fehér dresszé­ben. . A csapatok hangulatára jellem­ző, hogy a fény-­­­képészek hiába in­vitálták őket barát­ságos megörökítés­re, nem álltak meg, hanem rohantak a kapukhoz, ki­próbálni a lövőtudományt. Közben Kertész és Blum választanak. Hatalmas örökkk­e,ballal veszi rá­ Az első félidő­ ­t, MTK kezd, Winkler jobbra adja ki a labdát, Szabó azonban szerel. Héger a taccsvonalon szépen lefut, beadása Pa­­tahyhoz, majd Potyához kerül, A­rth azon­ban elegánsan ment. Kelemen gyenge lö­vését Fábián fogja, majd Jenny fut le, de Takács taccsra szerén. Egymásután több taccsdobás következik, majd Molnár rontja el Orth nasszát. Az FTC-baloldal veszélyes akcióját Fuhrmann szépen sze­reli, majd a 1. percben Héger beadását Mandl hibázza, a labda fejéről korneno pattan. Az FTC-é az első korne­. Héger beadását Pataky Orth elől éle­sen fejeli­­ a léc fölé. Fuljimenu ton­­­tolja Opatát, majd Nyui küld rossz passzt Jounyhoz. Winkler magas átadását Weisz kifutással elfogja. Majd Mandl bizonyta­lankodik, de Orth tisztázza a kínos hely­zetet. Az FTC-védelem hosszan előadott labdájára Pataky rászalad, de Senkey fejjel hazaadja. Winkler hosszú kiadását Hangler II. halássza el Braun elől, majd Nyúlt ton­tolják. Iváncsics bíró kissé későn fütyül, ami nem tetszik a közön­ségnek. Senkey felszabadító rúgása Fuhr­mann fejéről tapcsra csúszik, a dobás után Orthhoz jut a labda, aki már lövésre emeli a labdát, de szerelik. A 8. percben Kertész II. erősen belefut Patakyba, amit a zöld-fehérpárti közönség hango­san elitél. Szabót a bíró figyelmezteti, majd Potya offszájdállását bünteti sza­badrúgással. Kele­men energikusan bele­talpal Kenkeybe, de a nála maradó labdát nem tudja idejében beadni. Az FTC-bal­­szárny akcióját akasztják meg, majd Hiúmnak kell közbelépni. A 11. percben Jonny rossz pasasa Szabóhoz jut, majd Pataky fejes passza téveszt irányt. Pa­­taky — Eisenhoffer — Kelemen akciójából utóbbi nagy erővel lő a kapu fölé. Az FTC Rrallsor kitűnően dolgozik lőnek te a csatársor helyett, így Szabó domásul a zöld-fehér közönség, hogy Blum­nak kedvezett a szeren­cse. Az FTC széllel hátban játszik. A cs­apatok így állanak fel Iván­­csics bird sipjelére. MTK: Fábián — Maudl, Lenkey T. — Kertész IL, Orth. Nyul I. — Braun, Molnár, Winkler, Opata. Jenny. . TO- Weis/ - Takács, Hungler 11. — Fuhrmann,. Szabó. Blum — Heger, Kelemen, Pataky, Bienn­ium fér Tóth. és * ll. percben, igaz, hogy csak a kapu fölé. Kertész megcsinálja a* ereö mókát. Potya azonban szigorúan fellüki. Szabad­rúgás. A 14. percben Potya tiszta helyzet­ben túlszalad a vonalon, majd Takács hibáz, de rögtön javít is. Az MTK jobb­­szárnyát Hungler szereli. Héger tiszta labdát kap, de a beadást Mandl Orthhoz passzolja, ő vezeti azután az első komoly MTK támadást, amelyből Winkler maga­san kapu fölé lő. Orth miatt szabadrúgás, amelyet ugyancsak Orth tesz jóvá. Szép passzt ad Opatána­­, aki a lesben álló .Tennyt szökteti, Jenny beadását Weisz elvetéssel szépen elfogja, közben azonban Iváncsiól már fütyült. A beadás előtt Jenny összefutott Takáccsal, úgy hogy lábsérülése kinyúl s ezért a 11. percben kiáll. Újabb szép MTK-támadás után a 19. percben gyönyörű FTC-cserét indit meg Pataky, labdáját Eisenhoffer Potyá­hoz csúsztatja, aki alaposan visszajátszik, a labdával Eisenhoffer kiugrik, Fá­bián elébe fut, a labda kettőjükről a hátulról érkező Potyához kerül, aki az ü­res kapuba az FTC vezető gólját lövi. A sor után az FTC tovább támad, a 20. percben szabadrúgás az MTK ellen. Eisenhoffer húsz méterről élesen lő, a labda lepattan, de közben Héger már így is offszájdra futott. Az FTC-csatársor szép kombinációkkal közelíti meg az MTK-kaput, Potya trükkje kap tapsot, amely után Eisenhoffer conterez s Kele­men élesen lő Fábián kapuja mellé, a 21. percben Braun és Molnár ázsióját Hung- ter szépen menti tapcsra. Az MTK bal­oldali kornerzászlója körül nagy kavaro­dás, amelynek végén Kertész oldalról éle­sen lő a kapu mellé. A 24. percben Molnár gyönyörű húszméteres lövését Weisz szé­pen fogja, majd az FTC -'-'adása Héger faultja miatt akad el. A tempó nagyon erős, most az MTK diktálja a tempót, a 26.­­percben Braun szép beadásába Opata a hatoson ad­va, lyukat rog, majd Bégért szöktetik hosszan, úgy hogy nam tudja elérni. Bungler szereli Braunt, majd Potya és Kenés­, Vili újabb összeür­­közése okoz derültséget. Winkler és Opata szél­ akciója nagyon veszélyes, de Winkler­ Takács az utolsó pillanatba b­e szereli, mindkét len a térdre esnek. Takács csak a paasik­ozás után kel fel újra. A 7A. perc­ben Jenny beáll, a 21*. .percben Braun be­adása nagy kavarodást idéz elő, Wrist­ ki fut s a labda Hangiéiról komorra pattan. A kavarodás áldozata ezúttal Opata. A 2*. percben rúgják a koráért. Jenny szép be adása után az MTK-csatárok passzoljál­­nak, a fu­­ végül is Blum fejez be. Az FTC támadása fault miatt megakad, a labda Orthhoz kenul, föydhely/­elbán van, lövés helyett azonban balra szöktél* az FTC azonban szerel. A 63. percben Potya láza a­lól* krintyt eren anyagoz, ugyanő rúgja mintaszerben a kor ser­ is, amely­ből néger gólhelyzetbe kerül, de két m­á­tőrrel a kapu előtt .Nyal leszű­reti. A ki­adás után Takács Vi akiért fourtolja, aki rövid ideig a földön hever, a szebadrúgás offsmilh miatt elakad, majd Orth szerel szépen, utána Eisenheifer tör ki gyönyö­rűen, hatalmas hívóét küld s­ kapu mellé­, azonban már előzőleg henri szét csinál, a 1­­13. percben Pataky remek mészméteres révben csúszik el a kapu fölött, Ibasil Ortuit szerel és­ Winklert szökteti, ati azonban ront. Braun támadása fonkton­ akad mag, majd Orth harmincméteres lövése megy kapu mellé. A 38. percben Tatára ők Opata összefutnak. Opata a földre eset, az MTK-játékos­ok erősen rekla­­málnak, a játék öt percre megakad. Opatát leviszik a pályáról, az MTK :A lakosok azt állít­ják, hogy Takács kézzel ütött Opata gyomrába, ami el­lett az FTC játéko­sok, Blummal élükön, kérrel-lábblal tilt*, koznak. Az incidens szabadrúgással vég­­ződik, amelyet a 45. percben Scafcay vag­y­­Orth élesen fejez a balsarokbe­­a kap«« feje fölött. Takács azonban a gólvonalon állva, fejjel m­ent « « h­or­ra került labdát Braun élesen kapu fölé lövi. Rösztlei­­utána Eisenhoffer Héjert özökleti, hosszú labdáját azonban néger­ nem ért al. .V. MTK-balszárny akc­óját Weisz kifutva menti, utána Winkler Orthhoe, az a jó helyzetben álló Molnárhoz passzol, 7. gyors FTC védelem azon­ban jókor lép közbe. A fb percben Winkler átállásából Braun lő a kapu fölé, majd a kitörő Eisenhoffert, Mandl csak kornerre tudja szerelni. Potya pompás komerét Fábián borolja el a fejek elől, majd az UTK védelem sorozatos, de-nem végzett» hibái után az 50. percben végződik a te­inő. A mérkőzés Blum Zoltán bank- és tőzsde­­bizományi üzlet­ IP.Ba/á’utca 12 Ér­tékpapirok vétele és eladása. Élőál­lat mindennemű tőzsdei megbízást TeUfoit 16.-27 különlegessé» ÖNBOROTVA PENGE megint kaphatnj taesitftiés etvJatsljiHl ; m m IGlUCÉSFIAlv.K^ i'al^n^; DREHER TINNISI 15? Weszely István 8“££ cíkHsk sport­cikkek Budapest, IV« Vácsi­ utca 9« az. NC1IAU