Nemzeti Sport, 1923. november (15. évfolyam, 181-200. szám)

1923-11-03 / 181. szám

2 történt, hogy mind a két csapat az egy­­bekk-rendszerre tért át, ami lesállások özö­nét és a folytonos füttyöt hozta magával. A vezető gólt újra a lengyelek érték el a 4. percben Stolinsky révén, akinek a 16-os vonalról lőtt labdáját Karlsson elvetéssel próbálta védeni. A svédek a 32. percben egyenlítettek ki egy kornerből, amelyet Ryden rúgott és Helgesson fejelt be. Az erősen csavart labda Popiel kezéből per dült be a hálóba. Ezután mind a két csa­pat hihetet­lent tempót diktál, de az eredmény már nem változik. A 15 ezer főnyi közönség igen sportsze­rűen viselkedett és melegen ünnepelte a svédeket. — Bíráskodásommal mind a két fél meg volt elégedve. Johansson csak azt jegyezte meg nekem meccs után, hogy a hatéi­­ bírák nem voltak olyan korrektek, mint a budapestiek és néhány off sidet rosszul­­jeleztek. (A Marisch-Ostraus Morgenzei­­tung dicsérőleg emlékezik meg Vértes bí­ráskodásáról. Szerk.) A banketten a hangulat jobb volt, mint Budapesten. Az ajándékok csak úgy röp­ködtek. Én egy hatalmas tintatartót kap­­tam egy futballista alakkal. Cem­arowsky dr. köszöntötte fel a svédeket és Johansson németnyelvű válaszában hangsúlyozta, hogy a közönség még sehol nem fogadta olyan lelkesen őket, mint éppen itt lera­kóban. Engem is üdvözöltek, amit én svéd és lengyel nyelven köszöntem meg. Jo­­hansson erre magyarul válaszolt. — Én még az éjjel folyamán visszain­dultam Budapestre, míg a svédek a mai napon a wialiczkai sóbányákba rándultak ki és csak holnap indulnak vissza Svéd­országba. A Ladányi-díj döntője UTE—TTC 4:2 (2:0) UTE-pálya. Bitó: Bosnyákovits. UTE: Varga—Kelecsényi, Fogl III.— Schwarcz—Baubach, Schaf­f­er—Szentey, Rósa, Jeszmás, Csontos, Szidon. TTC: Kopácsy—Kovács, Jurás—Kiszely, Gombkötő, Krausz—Maly, Györy, Hupó­cz­y, Höfflinger, P. Szabó. Az UTSE lemondása folytán a TTC vel került össze a döntőben az­ UTE, nagy bá­natára közönségének, amely ennek foly­­tán elesett egy újabb, a hegemónia kérdé­sét vitató mérkőzés gyönyörűségeitől. De így is sok élvezetet nyújtó volt a máso­dik oszályú aspiránssal való összecsapás, mert a TTC lelkesen, nívósan játszott, sőt mikor a mérkőzés már 2:0-ra állt az UTE javára, ki is egyenlített! így aztán az UTE-nek, ugyancsak bele kellett feküdnie a játékba, hogy védője legyen erre az év­re az egyik lelkes tagja által felajánlott­­ vándordíjnak. Tíz emberrel kezdi a mérkőzést mindkét csapat. Az UTE-ból Kása, a TTC-ből Maly hiányzott, akik csak az ötödik perc­ben állanak be. Az UTE már az első percben leszorítja ellenfelét s kornert ér el. A kornert Jeszmás gyönyörűen fejeli, de Kopátsy bravúrral ment. Azt azonban már nem tudja megakadályozni, hogy Jeszmász Csontos szép összjátékából Cson­­tos gólt ne lőj­jön a 4. percben. Ezután a 1TTC is próbálkozik egy-két támadással, de sikertelenül. Ezután az UTE szinte állandó fölénybe kerül Szidon labdájával Csontos kiszökik, éles lövése a kapufá­ról visszapattan s azt a ráfutó Csontos kö­zelről védhetetlenül bevágja. 43. perc: Szünet után a TTC megembereli magát, be­­efekszik a játékba alaposan, aminek meg is van az eredménye s a belső csatá­rok sz£p­ossz játékából Höfflinger a 2. percben védhetetlen gólt lő, a 16-os vo­nalról. A gól meglepi az UTE-t s erős tá­madást indít. Jeszmás labdáját Csontos lövi, de Kopácsy ment. A 12. percben az UTE-véd­elem­ hibájából P. Szabó megszö­kik a labdával, kapura lő, de labdája Varga kezéből Visszapattan s a résen álló P. Szabó belövi. Itttől kezdve a tá­rkö­zés iuga­lmasssá válik. Az UTE minden erejét beleadja a küzdelembe, viszont a TTC sem hajlandó engedni egykönnyen s elszántan védeke­zik. Egy ilyen alkalomkor Kopácsy csak Jault árán tudja szerelni a lőni készülő Csontost. A biró 11-est ítél s azt Jeszmás lövi, de Kopácsy kornere véd. Az UTE folyton támad, de a TTC egy ideig sikere­sen védekezik, m­íg végre is megtörik az fellenálló ereje, amelynek folyományakép­pen a 25. percben Jeszmás gólt lő s ezt 3­0 perccel később egy 20 méterről lőtt kapás­­foóllal toldja meg. A győztes csapatban Vargának kevés te védenivalója s azt is gyengén látta el, Kelecsényi megfelelt, Fogl­al, igen jó volt. A halfsor leggyengébb embere trau­­baeh volt. Néha percekre eltűnt a mezőny­ben. A csatársorban Jeszmás és Csontos excellált. Kása finoman játszott, Szidon gyorsaságával tűnt ki. A TTC-ben Kopá­­tsy szépen védett néhány labdát. A hát­védek közül Jurás jól dolgozott. A csa­társorban P. Szabó és Győry játéka érde­mel dicsérete. Bajnoki mérkőzések FTC—III. ker. TVE 1:1 (0:0) Vgaf-ut. Bitó: Fenyves. FTC: Weisz—Takács, Hungler— Fuhm­aim, Szabó, Blum—H­éger, Tóth, Pataky, Eisenhoffer, Schrei­­ber. III. kér. TVE: Neilllaus--May­­h­err, Szabó—Kovásznay, Kiéber, Vadas—Menga, Palesek, Horváth, Kenyeres, Hegyi. Hihetetlen balszerencse üldözte az FTC-t ezen a mérkőzésen. Já­tékosai nem voltak ugyan legna­gyobb formájukban, de még eltől eltekintve is, hacsak minden har­madik gólhelyzetet sikeresen ak­náztak volna ki, már a félidőben legalább három-nullra vezetniük kellett volna. Szünet előtt is jobb volt az FTC, de szünet után dön­tő fölénybe került. Az egy­ bek­k­­rendszer el­en a Vivők sem tudtak semmire sem menni és egész ne­gyedórákra leszorultak saját tér­felükre, ilyen tömörült mezőnynél igen veszélyes szokott lenni egy­­egy hirtelen lefutás, így történt most is. Mengl egy váratlan lefu­tása és beadása, Weisz ideges bi­zonytalansága jó helyzetbe hozták Pálosokét, aki a 30. percben meg­szerezte csapatának a vezetést.­­ Az FTC ezután leszögezte kapujá­hoz a III. kerületi csaptot, de Tóthnak a 36. percben Héger be­adásából lőtt góljánál nem tudta többre vinni, leadván egy újra egy értékes bajnoki pontot. A zöld-fehér csapatban a csatár­sor nem tud lábrakapni. Eisen­hoffer túlzásba viszi az egyéni játékot, a cselezést, ami pedig se­hogyan sem akar menni neki mos­tanában, a többiek pedig az ellen­kező végletbe esnek: leadják a lab­dát akkor is, ha ők vannak előnyös helyzetben, sőt legtöbbször olyan­nak adják a labdát, aki rosszabb helyzetben van. Héger csak gyors, azonkívül igen kevés hasznára van csapatának. Schreiber szinte ki­zárólag rontott Tóth is sokat hi­bázott és Eisenhoffer sem a régi. Pataky nagy erényei így nem ér­vényesülhetnek. A halfsorrban Szabó még nem jött bele a tem­póba. A többiek­­jók voltak, külö­nösen Hungler tetszett ideálisan fair­s elegáns játékával. Weisz messze van Amseltől. A III. kerületi csapatban sok jó egyéni játékos van, a csapat összmunkáján azonban ez nem lát­szik meg. Kléber messze van vá­logatott formájától, Horváthot is láttuk már jobban játszani. Szabó, Mayherr, Kovásznay és­­Palesek­­voltak a legjobbak a csapatban. Neuh­aus pár szép védést produ­kált. bornerarány 4:2 az FTC ja­vára. A mérkőzés előreláthatólag vég­zetes befolyással lesz az FTC-baj­­nok­ aspirációira, mert a vesztett pontok erősen az MTK és ITT mögé szorították a csapatot. Csak az segíthet még az FTC-n, ha a vezetők még több pontot leadnak a további mérkőzések során. 33 FC—UTSE 3:0 (1-0) UTE-pálya. Bíró: Schiller Gyula. MFC: Zsák—Oláh, Kulik—Ko­vácsy, Zloch, Eichbaum—Mezey, J­affers, Pipa, Strasser, Újvári. UTSE: Bajusz-Minárovits, Dankó —Wilhelm, Búza, Feli,Leitner, Kojsza, Gally, Laukó, Hoisner. A második osztályból felkerült­­két csapatnak ez volt az első ösz­­szecsapása az első osztályban. Jól, sőt szenzációsan szerepelt eddig mindkét csapat, nagyratartott el­lenfelekkel szemben szerepeltek si­kerrel s tisztes helyet biztosítot­tak maguknak a bajnoki tabellán. Az első összecsapásból a 33FC ke­rült ki győztesen, aminek több oka van. Az UTSE legalább olyan jó volt, mint ellenfele, de csatársorai­­ná hiányzott a kellő erély a szé­pen induló s góllal kecsegtető ak­ciók sikeres befejezéséhez. Nagyon gyengén szerepelt a kapuban Ba­jusz is. Két gól az ő lelki­ismeretét terheli. A mérkőzés különben szép és ní­vós volt. A kapuban Zsák fényesen védett. A kétbekk igen jó volt, kü­lönösen Oláhnak volt jó napja. A fedezetsorban Zloch agilis, a lab­daosztogatás azonban­ sohasem lesz erénye. A csatársor leg­rosszabb embere a Krammer he­lyén játszó Mezey volt. Pipát láb­baja akadályozta képességei teljes kifejtésében, a többi a már meg­szokott módon mozgott. Az UTSE- ben a bekkek közt Minárovits nagy munkát végzett. Dankó a közel­harcban bizonytalan. A halfsor legjobb embere Búza, a csatár­soré Reisner volt. UTSE támadással kezdődik a meccs, majd a 33-asok­ jönnek frontba Pipa révén, akinek lövését Bajusz fogja. Ismét az UTSE ve­szi át a támadó szerepét, de Jreis­­ner lövése közvetlen a kapufa mel­lett süvít el. Újvári beadását Me­zey jó helyzetből lövi mellé. Ez­után az UTSE kerül fölénybe, Leit­ner, Gally, majd Reisner révén, labdáik azonban vagy a kapu mellé kerülnek vagy Zsák zsák­mányai lesznek. Ezután a játék a közönség túlhangos viselkedése miatt percekig szünetel. Váltakozó játék után két perccel a félidő előtt szabadrúgás az UTSE ellen. A szabadrúgást Pipa lövi. Erős, de védhető labdáját a meglepett Ba­jusz beereszti. Ssim­et után az első percben a 33-as támad s nagy kavarodásban Ujváry a labdát a későn vetődő Bajusz hasa alatt belövi. Támadás­sal felel az UTSE. Reisner lövését Zsák a kapuvonalon belül fogja, az UTSE gólt reklamál, de a bíró tagadólag válaszol. Kajszu lövését Zsák kiejti, a labda Leitnerhez ke­­rül, aki biztos gólhelyzetből mellé lő. Váltakozó játék után ismét a 33-asoknak kedvez a szerencse, aminek eredményeként a 25. perc­ben Laffers a harmadik gólt lövi. Ezzel biztossá válik a 33-asok győ­­zelme s a játék már a hátralevő időben semmi említésreméltó ese­ményt sem hoz. H1. osztály OTE—URAK 0:0, bíró: Sebanilm, TIRAK-pálya. A múltkor elmaradt mérkő­zésre az OTE két tartalékkal állott ki, s mégis majdnem mindig­ fölényben volt, de csatársora gólképtelen­sége folytán nem győzhetett. Két kapufalövés és egy meg nem adott, gól érdemel csak megemlítést. Az ÚTE-ban Neuehenbamn, Spreszl, az UKAK-ban Arányi, Markó, Lüwy és Schneider volt jó. UMTE—BSC 3:1 (1:0). Margit-sziget. Bíró: Federith. (22 perces pótlaérkőzés.) Már a 3-ik percben gólt ér el a BSC Mar elbánni révén, s az­ egész időben ismét ők támadtak többet, csatáraiknak azonban a góllövésben nem volt szerencséjük.­­ Az UMTE gólja az utolsó percben esett a ’centerhall szép rúgásából. Eredmény tehát a múltkori játék beszámításával 3:1 az UMTE javára. Jók voltak az ÚJMTE- ből Lutz János, (ki ezúttal óvatosabb volt) valamint a halfsor, míg a budaiak­nál a belső csatárok. A BSC tartalékos csa­pattal állt ki. Elök­éSXK­C Cukrász—KE VB i):a. BEVV-pálya. Bi­ró: Zimmermann. A tartalékos Cukrász mindvégig erős ellenfele volt a komplett KEV Ebnek. .Tók voltak: Pallér, Haraos (KftVE) és Baross (Cukrász). Hungária—Siketnéma 12:0 (2:0). So­­roksári-út. Bíró: Reich. Barátságos mérkőzések Testvériség ifi—BTK ifi 3:0 (0:0). V. ker.—OFK 3:1 (1:0), bíró: Bayer. Az V. ker. góljait az V. ker. c.ontexhallja lőtte a kis OFK kapus feje fölött. URAK ifi—UTE ifi 4:1 (0:1). Bíró: Rátz. Tendloff Dittrich gépgyár—Weisz Man­­fréd gyár 6:3 (3:1). A győztes csapat, mely nemrég az Északi főműhelyt győzte le 3:0-ra. Szabó, Wechinger (2), Mátéffy (3) góljaival. Kelenföld—Haladás 6:2 (2:2). Amatőr ifjak—MAC ifi komb. 2:0 (0:0). BSC komb—Tabán 3:1 (1:1). Marcibányi­­tér. Biró, Szabó J. Góllövők: Gyimóthy, Szvoboda és Gerlics BSC. Novák Tabán. I . ker. Lipótvárosi SC—OFK 3:1 (1:0). A gólokat Welai rúgta. Jók voltak: Welai, rizso, Kasovitz. Vérhalom komb.—VII. kér. TSF, 3:2 (0:2). Élvezetes, változatos játék. A Vérhalom góljait Tálasi (2) és Frindt, a VII. kér.-ét a jobbszélső rúgta. MAFC Pannónia 4:0 (2:0). Bíró: Bartzer. A gólokat Bigler (2), Cjukáts és Náray lőtte. , Pannónia 11.—MAFC 11. 1:0 (0:0). OTK-ILSz II.—III l­er. MSE ifj. 0:0. Diadal FC—OTK 1:0 (1:0). ILSz-bajnok­­ság: BTK—Testvériség 3:0 (1:0). Amerikai­ak Bira: Ijewi M. A BTK megérdemel­ten győz. Az első félidőben állandóan tá­mad a másodikban némileg visszaesik, de így is biztosan nyer. Góllövők: Mácsai, Eibenstein és Farkas. Legjobbak: Burger, Mácsai (BTK), Szalontai és Nagy (Test­vériség). KAC—E. Törekvés 1:1 (2:0). Sárkány­utca. Biró, Sztankovics. A KAC új ösz­­szeállításával kipróbálására használta fel a mérkőzést és új erői kitűnően be­váltak. Így elsősorban a BEYV-ből át­igazolt csatár Gulyás. Jó ötletnek bizo­nyult Ságulynak a centerhallba való állítása is. Mor­vay bekket játszott, Buday balösszekötőt. Igen jó kapusnak bizonyult a tartalék Balta. A gólokat Gulyás, Buday, Dsida és tronik rúgták, az E. Törekvését, a center. A KAO végleges összeállítása valószínűleg ez lesz: Biri—Morvay, Dudás—Craix, Ba­­auly. Juberhardt—Gresch, Narilt, Dsida, Buday, Gulyás. KAC ifj. komb.—B. Törekvés ifj. 2:1 (1:0). VAC—BAK 3:2 (2:2). Lóverseny-tér. Igen szép játék, amelyben a BAK re­organizált csapata egyenrangú ellen­fele volt a VAC-nak. A BA­K két új szélsője, a volt MAC Telkes és a­­MAFC Gárdonyi veszélyes támadásokat­ veze­tett és általában az egész csapat meg­lepetést keltett stílusos játékával. A VAC-ban Léby, Ivanovszky és Orosz II. játszott jó­­s góljait Léby (?) meg Jocke lőtte. MTK ifj.Postás ifj. 1:0 (0:0). A kitűnő Postás ifjúsági ellen csak erős küzdelem után győz az MTK. A gólt Bús lőtte. URAK ifi—UTE ifi 1:1 (0:1). MTK ifj. II.—Postás ifj. II. 12:0 (2:0). Bőrösök—Szentendre 3:1 (1:0). Knapp-díj Vasas II—UTE II. 3:1. Mindkét csa­pat több ifjúsági játékosával egészí­tette ki tartalék csapatát. Ezzel a Knapp-díjat ez évre a Vasas-csapat­ megnyerte. Szövetségi d­íj VI. ker. FC—ZSE 5:0 (3:6). P­ K­ő: Földi. Vidéki eredmények Szentes: SzSE Komb. Színészek 14:9 (0:0). Barátságos mérkőzés. Szeged: Vasutas—Zrínyi 1 10 (0:0). Bajnoki. A 28-ró­l elmaradt 10 perc a Vasutasok teljes fölényével, de ered­ménytelenül folyt le. — Zrínyi—Megyeri TK 3:0 (2:0). Dorintián-díj. Nívótlan játék. Megyer csatársora sok jó alkal­mat szalaszt el. Dorog: KTE—DAC 1:0 (0:0). Bíró: Juhász dr. A kőbányaiak egyetlen gól­ját a jól játszó Konyor lőtte. Kívüle Nell és Oberdorfer, a DAC-ból pedig Kertész kapus és ott Voltak a legjob­bak. Pénteki eredmények MAC atléták—Színészek 3:0 (0:0). Margitsziget. Bíró: Iváncsics. A játék első felében egészen egyenrangú játék folyt, majd felülkerekedett a nagyobb tempóbírás és az atléták hatalmas finis­sel az utolsó 20 percben biztosítják győ­zelmüket. Mint legjobb finiselés, Bene­dek rúgja az első gólt Fixl beadásából, Boross ideális centeréből Gál lövi a másodikat, míg a harmadik a váratla­nul kiszökő Fixl érdeme. Kívülük jó volt még Farkas és Belloni, mig Gás­pár Jenő biztosan védte a méterekkel kapu fölé lőtt labdákat is. — A szinész­­csapatban Kocsis, Pethes és Sebestyén volt jó. Vízművek—VIII., IX. ker. elölt: 1:1 (0:0). Sipőcz-serleg. Bíró: Juhász dr. Mindkét csapat tartalékosam állott fel s igy meglehetősen gyenge volt a játék. A Vízművek csapata szerezte meg a vezetést Jakab góljával, de a kerület Kutzky révén kiegyenlít. Rajtuk kívül Bossányi és Buchnitz játszott jól. A kerület cenderhallja, Hahn dx. a má­sodik félidő 28. percében vállcsontját törte Buchnitzal való összefutás alkal­mával. Ezután már a sötétség miatt a mérkőzés félbeszakadt. I Szombat, 1923 november 3. | Hungária-ott "* Tásáraá^^IíüteT „„.MTK-UTSE ,, KAC-III. ker. bajnoki mérkőzések UTE-Stadium, Megyeri­nt Vasárnap d.a­z UTE-Törekvés I. osztálya bajnoki mérkőzés Elere a II. csapatok