Nemzeti Sport, 1924. május (16. évfolyam, 74-94. szám)

1924-05-23 / 87. szám

2 ___________ Tenni&Utók­,sok legjobban M­a­c & e­r­iportüzlettben szerezhetők be. Polimotic­zky-utca 40. szám.— Telefon: 97—04 Változatos szép­­percek. Egyál­talán nem lehet azt mondani, hogy magyar fölény. Sőt a német tá­­ráadások mindig ideges nyugta­lanságot okoznak s sohasem le­hetünk tőlük egészen bizonyosak. A 21. percben, ismét a kitűnő Schmiedt szökteti a veszélyes jobbszárnyat, melynek lefutása során a jobbszélső Jochan ereszt meg egy szép lövést, mely bek­­keinkről kornerre jut. Ez tehát már a németek har­madik kornere. Ezt a kornert is Wiese lövi, ez is éppen olyan szépen ivett, mint a többi, de valamivel közelebb jut a kapuhoz, úgy hogy Biri az Utolsó percben még ,­­ kiboxolhat.ja. A 24. percben végre eredményes magyar támadás. Obitz szökteti a maga szárnyát, Hirzer­ élénken, frissen nyo­mul előre, s hirtelen, váratla­­lan éles lövéssel a bal alsó sa­rokba védhetetlen gólt lő. (2:0.) Kezdés után Kröninger center­­hall oszt szépen labdát ismét és ismét, melyek közül azonban csak egy bizonyul célirányosnak. Ez otthon át Werndelhez jut, aki elő­ször megzavarja védelmünket, azután partneréhez passzol. Wiese hirtelen lő, de a labdát még védel­münknek ideje van kornerre parí­rozni. Ismét Wiese pompás kornerében van alkalmuk a németeknek gyö­nyörködni. Ez a komor ezúttal Harihoz kerül, aki Vétek­, de a labda a kapu fölé kerül. (29. perc.)­­ Az első félidő 38-ik percében Molnár kiállt . (Táviratunk itt zavaros s hogy miért állt ki, nem lehetett megfej­teni. Szeri­.) és egy darabig tíz emberrel ját­szunk. Tárna,dásainkban azonban nem áll be szünet vagy megtorpa­nás, a jól passzoló­ halfsor­ tovább­ra is frontban tudja tartani csa­társorunkat. Különösen Obitz vén elemében, aki Kösd­er. leadásával ,kitűnő lapos passzal szökteti Opel­tól, az hatalmas terssel áttör a­­vé­delmen, de lövése a kapu fölött sü­vít el. A 40-ik percben reme­k, villám­gyors, ellen­felet megbolondító nagyvonalű­ akcióból születik meg a harmadik gól: Orth hosszú kérészi passzal le­futtatja Jenővel a védelmet, utób­bi a kor per­vonalról cent­erez­ő be­adását Braun mintegy 71 méterről éles, lapos lövéssel védh­etetl­enül küldi a jobb sarokba, 3:0. ■ A gól felvillanyozza a csapatot s az előbbi bravúrt talán még pom­pásat,­b- kiadásban majdnem megis­métlik. Ismét Orth készíti elő a tá­madást s pontos passzait most Béaun juttatja mesteri lefutás ut­án a kapu elé pontosam Hir- Zerhez, az ő kapásból lőtt süvöltő labdáját azonban Wollbold hihetet­­len bravúrral védi. Újabb Orth— Brann-sámstács, ami végeredmény­­ben Opatának a Wollbold által vé­dett lövésével szünteti meg a né­pietek tetőfokra hágott izgalmát. A közönség biztatására most Saar­­brücken vezet, komoly gólveszély­­lyel járó táma­dást, amelyet Biri csak vakmerő kifutással tud elhárítani, amennyiben a kitörő Werndel elől az utolsó pillanatban halássza el a.­.labdát. Az utolsó percben még így: támadást vezet a magyar csa­pat, Opata okos szöktetéséül Hir­­ser kitör, lő, de akcióját, nem kí­séri -szerencse: lövése a­­kapu fölé kerü­l. ft/Zenjünk aae Angolparkfea ISlumi Molt&m !bank- és tözsde­­bélomartyi üzlet. MVjnafa*u£ca Tere,dlft —4.0 16-27^É t&tyajyk­ok vétele és eladásd­'Elvál­­mistdennemű­ tőzsdei­ megbízást se. félidő A magyar csapat részint Mol­nár kénytelen kiállása, részint né­hány t­artalékerő kipróbálása vé­gett a második félidőben megvál­toztatott össze­áll­í­tásában a követ­kező­képpen áll ki a porondr­a: Biri­th­oss Fogl III. Tóth Hajós Blum Mandl Braun Orth Eisenhoffer Weisz A német csapatban is volt vál­tozás, amennyiben a balösszekötő­ben Haun-t felváltotta Zeimet F.VS. Ez a félidő a németek támadá­sával kezdődik meg. Block szök­teti a balszárnyat, a labda a szél­sőnél, Joch­umnál marad, aki szé­pen lő, s hátvédeink ismét csak kornerre tudnak menteni! Ezt a komért a balszélső lövi, ez is szé­pen iveit, de a csatárok nem elég fürgék ahhoz, hogy Bogi Ili, el ne fejelhesse az orruk előtt a jó labdát. Lassan-lassan újra a magyar csapat veszi át a kommandót. Az elől játszó Orth leadásával a nem túlságosan jó védelemmel szem­ben nagyon érvényesülő Eisenhol­er kitör, lő, s 15 méteres, éles labdája a jobb felső sarokba jutva meghozza újabb gólunkat. (4:0) (7. iderc.) A németek most meglehetősen bizonytalanok. Újra és újra front­ban van az magyar tizenegy, a 8. percben még kornerhez is jutunk (ez az első ikorsner-ttok!), amennyi­ben Blum szöktetését Weisz a kö­zépre adta, s ezt Orth lövi, úgy, hogy a bekkek csak kornerre tud­ják szerelni. Weisz szerencsétlen kornere rövid, a védelem könnyen fogja el, s dobja támadását előre. Ám Tóth megakasztja a támadásukat, s Maraihoz passzol. A kitűnő bekk, akit most jobbszélen próbál ki a szövetségi kapitány, minthogy Braun mellé elfelejtett tartalék jobbszélsőt is kivinni a csapattal. Mandl derekasan megcsinálja, amit lehet, s a középre kerülő labdát Eisen­hoffer 10 méterről vallul be­fejeli (5:0) a 9. percben. Ezután lankad a játék. Érdem­leges akció kevesebb akad, mind­össze egy akciónkat­ érdemes fel­említeni, melyből kornér­ is leli. Tóth előre játsza ugyanis a jobb­­szárnyát, Braun Mandlt foglalkoztatja, aki nem is szégyell magát, s remek suitot ereszt meg, melyet a német jobb hátvéd kornerre ment. A szép, jól ivett korner a bekkeké. A magyar csapat egyre jobban enged az irhámból a német­eik újra meg újra Megjelennek a 16-oson belül, s a védelmünk nagyon nagy­­önbizalommal van eltelve akkor, amikor Joc­hum elkezd drigizni. Tóth Oroszra hagyja a munkát, ez viszont Tóthban bízik, s a két magyar mellett Jochum ellép, Biri kétségbeesetten ki­­rohan, de ez már nem használ, a német a labdát a kapuba gurítja a 27. percben (5:1). Erre már az olimpiai­ csapat is újra nekilelkesedik. Újra táma­dunk, Tóth­­nagyon resteli a gólt, szépen szökteti a belső triót s Braun 10 méterről a bal felső , sarokba éles, védhetetlen gólt lő (6:1) a 1 12. percben. A németek, szórványos támadá­saik során még egy kornért, érnek el. Ezt is a jobboldaluknak kö­szönhetik, Schmidt szökteti a maga szárnyát. Werndel lő­ labdája Bilimről­­kornerre jut, de a kora év­ben nincs köszönet. Az­­egyre, ernyedtebb , csapatok közül természetesen most már vég­leg a magyar a fölényben levő. Hajós passza a jobbszárnyhoz jut, onnan át a balösszekötő helyére, Etzenhütter oda is ér, és 20 méterről, jobb hu­jján, egy tes­­sék-lássék lövést ereszt meg, ami a legnagyobb meglepe­tésre a bal alsó sarokba jut és megvan a hetedik gól (34. perc). Ezután a gól után már nincs is Csapatunkban ezúttal a csatársor, fő­leg az 1. félidőben, keltette a­­legjobb benyomást. Gyors volt, ötletes és pom­pás kombinációival a­­legjobb napjaira emlékezteteit. Az olasz meccsen játszott ilyen lendülettel csatársorunk. Ifjú cen­­tercsatár­unk. Opata öregeknek is becsületére való körültekintéssel dobta frontba majd az egyik, majd a másik szárnyat. Ez annál dicséretre mél­több, mert a két szárny közül ezúttal a Hirzer­-feny­­hatszárny lényegesen jobb volt. Braun még nem talált magára ezúttal sem és Molnár sem fitt még teljesen. () külön­ben az I. félidő végén kiállt, de táv­iratunkból nem derül ki, hogy miért. Táviratunk jelzi különben Hirzer sérü­lését is, de csonkítás miatt ez a részlete nem érthető jól. Valószínűleg hátsérü­lésről van szó, de a félidőt azért alig­hanem végigjátszotta. A II. félidő csatárai már nem nyújtottak kiválót, de játékuk mégis kielégítő volt. A csatársorban már sehogyan sem ér­zi jól magát, a halfsorban azonban ezúttal nagy­szerű játékot produkált Orth. Mellette Obitz volt­ a halfsor­ legjobb embere, a többiek sem játszottak azon­ban rossz­ul. A bekkek teljesítménye ezúttal nem volt a szokott kiváló. Rúgásaik csak tiszta helyzetekben voltak a megkívánt biztosak. Kifogás merülhet fel helyez­kedésükkel szemben is. A német csatá­rok nem egyszer kipasszol­ták őket, megállapítandó azonban, hogy a közel­harcban kifogás­tl­an­ok voltak. Biri­c kapuban kellemesen lepett meg játékával. Ruganyos fia, aki jól fogja a labdát és a kéjes helyzetekben nem sokat tétovázik. Bravúros kifutásaival néhány kellemetlen helyzetet tisztázott imponáló módon. A gólról nem tehet. A német csapat jól megtermett, hatalmas fizikumú já­tékosokból áll. Technikai téren még so­kat kell ugyan tanú tnlok, hogy a ma­gyar csapat tudását elérjék, de így sem megvetendő ellenfelek. Rámenős játék­­modorukkal — úgy látszott — se akar­ semmi esemény, mert pár­ pillanat­tal később a bíró a későn k­ezdett meccset a sötétség beállta miatt a 35. . percben lefújja, s ezzel olimpiai csapatunknak a párisi torna előtti utolsó próba­galoppja befejeződött. ják hengerelni a könnyű magyar csa­patot. Az ismert energikus, német stí­lust­ játszók, de durváknak egyáltalá­ban nem lehet nevezni őket. .Játékked­­vük egy pillanatra sem csüggedt és igazán elismerésre méltó, hogy az ötö­dik gól után feküdtek csak igazán bele a játékba s energikus munkájukkal si­került gólt is rúgytak a magyar, olim­piai csapat, kapujába. A bíró, a ludwigshafeni Becker, nem árult el különösebb képességeket, különösen az­­offszájdok megítélésében, volt gyenge. A magyar csapat Syöeiyörü hálóik, ebétisőre, uriszo,Csák möassía Soistól Pártosait, Andrássy­ út 52. — (Zötvös utca árok) Lakások, bútorozott szobák állandóan kaphatók. Lakások, üzletek átadását leggyorsabban.'iesneebfeiKáSbban.fcön­­­vetíti £160 fövárosi IngaKanfo^jaum vállalat, Vácfsítaa Jf. S- W tel.:%S2~S5 ' - -*• - - .- - - ‘ - - • I a - ^ la ■' - -H*s- 7, ■ ■ Z. - 'Zté - z.. - - 1 .-a, ..v - 3SS­T Péntek, 1924 május 23. A játék j®$i®m%és®A legjobbnak vélt összeállításában felálló magyar csapat erős trén­j­ng­­m­ccsnek­­tekintette a saarbrückeni összecsapást, amelyen a már Züteiben is észtett hibákat végérvényesen ki lehet küszöbölni még a Pár­isba való érkezés előtt. A s­aarbrüc­keniekinek félelmes hírét terjesztették az ott már megfordult magyar ce­aiparok és ezé­rt válogatot­­t tűnik elővigyázatossági uttasi­tásokkal s tartott, azonban nagy technikai és taktikai fölényünk mellett a németek állítólag erős játékmod­o­ra — úgy lát­szik — nem érvényesü­lhettett. Csapa­tunk azonnal magá­hoz ragadta a kez­deményezést s bár az első gólt némi szerencsével értük el, fölén­yün­k már a játék elején érezhető volt. A saar­­brückeniek nagy lelkesedéssel és ener­gikusan küzdenek és ekkor eléggé vál­tozatossá is­­teszik a­­meccset. Gyakran támadnak, azonban nincsen annyi gól­helyzetük, mi­nt nekün­k. Negyedórás játék után azonban tel­jesen érvényesül a magyar csapat nagy­­technikai és­­taktikai tudása. A játékot teljesen a kezében tartja­­a csapat, a mezőnyben abszolút magyar fölény, a salnrbrüc­keniek csak elvétve jutnak át a fél vonalon. A magyar csapat tel­jes erővel küzd és­­remek csat­ár játéka két szép gólban nyer kifejezést. A II. félidőben a kicserélt magyar csapat szintén be­csülettel állta meg a helyét. Az új csapat lendülete­­természetesen nem érte el az előbbiét, de technikai, tudása őt is a saarbriiekeniek­­fölé emelte. Természetesen a saarbriiekeniek­­fárad­­hatatlan csapata a "kevésbbé lendületes " együttest jobban­­tudta kon­t­raka­rrí­­rozni, a játék változatosabb most, min­t az első félidőben, a labdát fel­váltva ragadja magához mind a két fél. A magyar csapat csak egy árnyak­­lattal van inkább frontban, főleg­­a kapu előtt válik érezhetővé nagyobb tudása. Eisenfieiffer két gólja után azután engedünk az iramból, a csatársor már nem­­veszi a dolgot komolyan is a saarbrückeniek ezt rög­tön kihasználják, így jutnak fölénybe s így érik el góljukat. Erre a gólra még felslán­golt a magyar csatársor játékkedve, vissza is adták megdup­lázva, sőt, ha a sötétség nem akadá­lyozza meg a játék folytatását, további­­magyar gólokról kellene beszámol­nunk. O­lcsó­n kaphatók könyvosztályunkban mindaddig, amig a készlet tart. A labdarúgás iskolába Számos képpel,­ szakszerűen tanítja a futball technikáját és taktikáját. A futballsport történetét is összefoglalja. Min­den futballistának nélkülözhe­tetlen. Ára ................ 14.000 K 1921. évi Atlétikai Évkönyv A legutolsó teljes évkönyv, amely a még ma is szereplő kiváló atléták fényképeit is tar­talmazza. Leszállított ára 8300 K A MASz szabálykönyve Ara.............................. ... 8600 X A MASz jubiláns, évkönyve Az atlétika 25 éves történe­­tétével, írásban és képben. Ára .............................. 18.0130 K A tvíBBOS* sz&sálykönyve Ara ................. ....... ... 10,000 K Valamennyi könyv kapható a­ STÁDIUM könyvosztályában VI. Podmaniczky­ u. 57. Vidékre a portóval felemelt összeg előzetes beküldése, v. utánvét mellett küldjük.