Nemzeti Sport, 1924. december (16. évfolyam, 229-249. szám)

1924-12-01 / 229. szám

2 , 5©OlÍT .■ Takácson nem látszik, hogy fáj a térde, tisztára játsza Kelchent, de az ront. Azonban az FTC sem­ hagyja magát. Kékút Patakyhoz emeli, a labdát, aki kapásból akarja lőni, de lecsúszik neki. Takács új­ból áttör gyönyörűen, de centerét Ruprich fejeli ki. Most FTC-előre­­törés jön. A jobboldal akciójából Kormi tisztán kapja, a labdát de Kutruez jól fogja a lövést. Erős iramban folyik a játék. Az FTC is jó kombinációkkal teszi próbára a Vasas-védelem erejét, de ez ki­állja a próbát. Sándor próbálko­zik hosszú lövéssel, de persze nem sok sikerrel. Himmer és Grünfeld formás akciója most a Vasast hozza fel, de Amsell jókor lép közbe. Sokkal veszélyesebb az FTC támadása, de Ltsczovits fölé lő. A Vasas rá­dupláz, akciójából Szen­tinikl­óssyt tisztára dolgozzák, de az ő lövése is félrecsúszik. A 15. perc meg­hozza az első korínért, még­pedig a sport­e­nyék MGRZSi­­SfS3»4JJJE? "H” érméit, plakette*, enye- i I » sü­letn­ény-észománc-jelvé-1 | nyék MORZSÁNYI,BudapestiV,Eskü-ut 5£ " '■wa -uwwsS az FTC-nek. A Vasasok könnyen parírozzák s máris Takács sétál keresztül az FTC-védelmen, amely csak kavarodás után Amsell ráve­­tésével tud menteni. A 19. percben eski a gól. Takács újból átmegy három emberen s noha üldözik, nyu­godtan leviszi a labdát a 6-os vonalig s a várakozó állás­pontra helyezkedő Amsell mellett behelyezi. (1­ 0.) Harsány üdvrivalgás az Üllői­ úti oldal felől. Az FTC most befefetőzi­k. A Va­sas bekkek haza játszanak, majd Pataky kitör, de szerelik, a táma­dást Ko­hut folytatja, lövése em­berről kornerre megy. Rögtön ez­után Vasas korrier jön, majd a 27. percben az FTC-nek remek akciója következik. Reviczky Hagenhez passzol, ez pontosam Patakyhoz centerez­i Pataky passzát a tisz­tára játszott Kobut közelről bom­­baerősen mellé lövi. Nagy helyzet volt. Két perc múlva már Himmer szökik meg, de a beadását Takács elől elfejelik. Pataky pauszával viszont Héger roham le s Rozsos korrierre tud csak szerelni­. Héger bornere pompás, Kutrucz kiöklözi, kavarodás, o­ff száj­d. A 32. percben újból Himmer fut le, lövését Amsell kiejti, de az érkező Grü­nfeld elől még jókor elfogja. A 34. percben Rozsos megrúgja Kohutot, de a bíró nem veszi ész­re. A védelmek h­aza­a­do­ga­tások­­­kal­­szórakoznak. A Vasasok off­­szájdról támadnak, de Reviczky szerel. Ezután Sa. Vasas-térfélbe szorul a játék, de az FTC lövő­­helyzet­et nem tud teremteni. Ko­­hut két szörnyű 30 méteres szabad­rúgása ad munkát ebben az idő­ben Kutricának. Mindkettőt ki­ejti, de míg az elsővel nincs baj, a másodikra Steczovics rárohan, a labda a gól felé pattan s Király az utolsó pillanatban kornerre ment. Amsell fekve marad, csoportosu­lás, miközben Király Steczovicsot lábszáron rúgja, úgy, hogy ki kell vinni a pályáról. A jól megérdemelt kiállítás elma­rad, a bíró a kornert ítéli meg­. A 45. percben Pataky és Kobut ügyes akciójából Kobut 25 méterről , olyan lövést ereszt m­e, hogy csak­­ úgy hüledezik a tribün, sajnos­­ mellé. Formás Vasas-akció után­­ Héger száguld le, szép centerét Kölnit átlépi, de Steczovics gyenge lövését könnyen védi Kutrucz. Ez­zel végződik is az egy perccel meg­hosszabbított félidő. A II. félidő heves FTC-táma­­dásokkal indul. Kottler durván faultol, majd Ko-­i hat beadási­ hoz újabb FTC-kor- s nert. A kornerből Stec­zovics éles,­­ helyezett lövését Kutruez bravú­ros elvetéssel tolja kornerre. A­­ kornert Kutruez öklözi ki. Pataky­­ faultol! A 6. percben Héger, bár­­ gáncsolják, remek lefutást csinál,­­ beadása a 6-oson Pataky elé esik, s aki általános elképedésre lyukat rúg. Utána Steiner 25 méteres , szép lövése csúszik a léc fölé. Pa­­­­taky hosszú labdájára Héger fut rá, Kutruez kiszalad egészen a 16-os sarkáig és éppen, hogy meg­előzi Hégert. Hevesen folyik a já­ték, de csak a mezőnybeli. A 13. percben végre Héger elszalad, gyönyörűen centerez, de belül túl­­kombinálják labdáját. Takács át­megy megint két emberen, de Re­viczky összecsap vele s mindket­ten nehezen állanak lábra. A tribünön nagyon izgalmas a hangulat. A bíró két percig­ nem i­s­ ad jelt ezért a továbbjátszásra. Takács azért rögtön akcióra képes, de Ruprich közbelép és máris Pataky kerül tiszta helyzetbe, de gyenge lövése nem ad Kutruczna­k nehéz munkát. Finom Vasas-akciót Rup­­rich rombol szét, majd Ivókút tör át energikusan, beadását Steczo­­vits elől el­szedik. Az FTC fokozza a tempót, de lövőhelyzetet nem igen tud összehozni. A 27. percben Takács szenzációsan átmegy négy emberen, a lövés pillanatában Am­sell ráveti magát a lábára, a labda kipattan. Amsell fekve marad, de amikor Takács elismerőleg meg­veregeti a vállát, feltápászkodik, Kutrucznak ad munkát egy sza­badrúgás, ma­jd izgalmas és­ heves játék folyik a mezőnyben, némi FTC-fölénnyel A Vasas-bekkek azonban nagyszerűen funkcionál­nak. Steiner 25­ méterről fölé lő. Takács megint áttör, de a beadása nem sikerül. A 38. percben Rottler összeütközik S­tein­errel, Steiner el­terül a földön, Kiss Tivadar bíró, igen helyesen, nem akasztja meg a játékot, mert az FTC támadás­ban volt. Sőt! A labda Keviczkynél van, aki a centerhall helyéről 25 méter­ről laposan lő, Kutrucz későn vetődik s a labda becsúszik a balsarokba (1:1). Megvan a ki­­egyenlítés! A sérült Steiner átmegy a bal­oldalra , összekötőnerc,­ Héger lesz a jobbszélső, Kohut a bal. Az FTC hevesen támad, már-már a régi híres FTC-finisre készülnek el a nézők, de a­ fellángolás nem tartós. Kolhut gólhelyzetbe kerül ugyan, de csak Korner lesz az eredmény. FTC-fault felhozza a Vasasokat. Himmer támadása a 42. percben Vasas-kornert eredményez, amely­ből Tomecskó fölé lő. A 43. perc­ben Takács 20 méterről jó helyzet­ben mellé lő. Az izgalmak az utolsó, percben sem érnek véget, sőt a meccs legérdekesebb momen­­tuma éppen­ a 45. percre marad. Vasas térfelében a labda. Az FTC térfelében csak Matkovich t­artózkodik. Rozsos labdájával Kereken a fél vonalról megszökik, Matkovich ráfut, mire ő középre adja a labdát a hátulról érkező Takács elé, akire Amsell kifut, Ta­kács lövése azonban Amsellt érint­ve a kapu felé perdül és szép las­san be is gurult Közben kiderül, hogy a bíró fütyült, még pedig Takács or­­szájdja miatt s igy a gól nem gól. A szabad­rúgással azután vége is a játéknak. Az utolsó perc eseményei élénk megbeszélés hangját képezték a meccs után. V­ego,szóltak a véle­mények az o if száj dbhe­lyaeffeat ma­gát illetőleg is. A semleges nézők körében i­s akadtak az ítélkezésnek helyeslői és hely­talen­ítői is. A sajtópáholyból a­ helyzet nehezen volt megítélhető, a benyomásunk szerint nem volt lesálltás. Vitatták azonban az ítéleten kívül a síp­jel­zés időpontját is. A biró — a tacosbirák szerint is — azonnal fütyült, egyes vélemények szerint azonban csak, amikor a labda Árn­yaltal túl­jutott. Mi egyáltalában n­em hallottuk a sípjelzést. Min­denesetre ajánlatos volna, ha bi­­ráink erőshangú sípot szereznének be hasonló viták kikerülése céljá­ból. FTC II.—Vasas II. 3:0 (2:0). FTC ifi.-Vasas ifi. 5:1 (2:0). Football VJT ^ 'ff ^ WW Hó- és sáretpő Tensiisz §NL i­f 1| javítás, eladás Atlétika w MMLm Korcsolya Bős Andráss.v-ut 36. szám (Párisi áruházzal szemben­ Mofi­lí Vidéki rendeléseket utánvéttel azonnal szállítunk és nem fény­képez! Pedig már 9x12 Contessa Nettel gépez kihúzós, (harmonikás) lemez és filmpacsra. 2 kazettával, idő- és pilla­natzánal, féraelsü­tővel, méterskálával, szű­kíthető és bővíthető fény­rekesszel (dia­­traerma), hossz és keresztirányban hasz­nálható tükörkeresővel, homályos üveggel már 480 ezer koronáért kaphat, felvételeit kidon­gozzu il. negativjelről n­­nyitást készítünk. Vidékre postai szétktedés. I ATS CM EK és ,­ARKAS BiSOAyEaT, AnDraesy-ut 31. és Károly-Bonn 2b­­m Citrom footballcipő I vaootl tafopa1 300 OOOI - 7 '- k. — - * - -— . „ . t­­­a S­t 5 t­l..vü„ j tponszal­azHít. Bnes. v­il, trrs hat Itörut SS­­, | Teiaion: Saim 1.3.26. Itboyal-Ori­­mensttl jg Hétfő, 15:24 december 1 Látogatás két ifi meccsen sthol nem szidják a bírót • Vasárnap reggeli élet az Üllőg­aton és az MTK-pályán­­ Szemet-lelket gyönyör­­ködtetően játszanak a jövő válogatottjai Riport az FTC—Vasas és az MTK—KAC ifjúsági mérkőzésről Mindig szerettem nézni az ifjú­sági csapatok mérkőzéseit, ahol a pontharcra menő küzdelmek nem olyan kiélezettek mint az első csa­patok találkozásánál, mert azok­nál még nem megy olyan nagyba a játék. A mai fiatalság techniká­ban már lepipálta a nagyokat, fi­zikummal pedig még nem bírják annyira, a vezetők is jobban kézben tartják a gyerekeket, na­gyobb a fegyelem, kevesebb — né­hol majdnem hiányzik a durvaság. Elszántam magam tehát tegnap és hajnali hétkor kelve, a szép napsütéses, szinte tavaszias időben felkapaszkodtam egy üres 22-esre, amely az FTC pályája feléé­ s tartott. Álmos tekintetű kalauz, egy Erzsébetfalvára családi kirán­dulást rendező família és egy ima­könyvvel templomba siető hölgy társaságában tettem meg az utat és a villamosról leszállva, a jól is­mert bejáraton jó néhány ajtót meg kellett próbálni, hogy melyik is van nyitva. Azt hittem, hogy fél kilenckor még nagyon korán ér­kezem, hiszen 8-ra volt kitűzve a mérkőzés és most ünnepélyesen KnAGAnalnf Irávfth­ mrv fi 7, Tt’T'fl, mint a Vasas ifi-jeitől és derék ve­zéreiktől, mert bizony negyed kilenckor már vigan puffogott a labda és Nádas Inesternek, a 33 FC régi oszlopos tagjának, a Ferencvárosi Vasutas jelenlegi derék vezérének sípja már vígan jelezte a játékból kikerült labdákat. Egy pillantás a tribinire m már el­árulta, hogy mások is értékelik a fiatalok játékán érzett élvezetet, az első félidő végén már mintegy 5—600 ember topogott a friss reg­geli hangulatban a, sok vihart lá­tott nagy tribünön. Sok olyan régi FTC-drukert lehetett a nézők so­raiban látni, akiket az I. csapat mérkőzésein már nagyítóval sem lehet felfedezni, lelkesednek a fia­talokért! Meg is érdemlik! Olyan szépen játszanak, pasz­­szolnak, kombinálnak, az első félidőben még fürgék mint a nyulak, nem akarnak senkit sem lerúgni. Az FTC a jobbik együttes, az első húsz percben két szép gól­lal terhelte meg a Vasas-hálót. Ér­dekes, hogy a két szélső rúgta a két gólt, a baloldali Kammerler és a jobbszélső Fiiesz, az ifjúsági válogatott. A Vasas is jó cs­apat, különösen a balhátvéd Márkusa és a jobbszélső Kohó sokat igérő fia­tal erők. A pálya szélén gyönyörköd­nek, bízta­tnak, korholnak a vezetők-Arrturesa­, a­zészt jó időben a nagy­­ csapatoknál. Izsák, az FTC Zsuzsá­ja már fél nyolckor itt volt, hogy minden ifi­nek rendben legyen a dressze, cipője. Itt van már Kle­­ment, Kovács, Bródi Sanyi, a Va­sasból Schreiber Matyi, mind fi­gyelik a jövő csillagait. Szigeti el­nök is állandó nézője az ifjúsági csapat mérkőzéseinek, ma úgy­­látszik kicsit később kelt fel, mert még nincs itt. A pályán vígan folyik a játék, senki sem szidja a bírót, igaz, hogy nem is csinál hibát, csendben elhatározom magamban, hogy ezután csak ifi-meccsekre fo­­■Vol kijárni. Vége a félidőnek. El­mondja Zsazsa bácsi, hogy régen volt ilyen hatalmas ifjúsági anya­ga az FIC-nek. Alig tud válogatni közülük, pedig nehéz dolog ám ez, mert sok sűrű könny hullik el ren­desen egy-egy csalatkozott re­ménység nyomán. Itt még az egy játékosnak a legnagyobb bünte­tése, ha kihagyják a csapatból. Akármennyire is szép napsü­téses reggel van, az álldogálódban csak megdermed az ember, a gya­­logutat választom tehát, amikor átsietek az MTK-nál jára, hogy megnézzem az MTK és KAC ifjait is. A Hungária-útra néző aj­tók, ahol délutánonként tolong a nézők serege, zárva át csak a klubház melletti ajtón le­het átjutni a fapalánkon. Itt már javában folyik a játék, sőt már a második félidő derekán vannak. A tempó már alábbhagyott, kü­lönösen az MTK ifijein látszik a fáradság. Technika és kombináció terén fölötte állnak ellenfeleiknek. Mindenki lehet soíför! Mindenki lehet sollör! Sofffiriskola! Minden öntudatos ember követelje, hogy pénzé­ért szakszerű kiképzést kapjon, nem kell hang­­zatos hirdetésekre adni, ne örüljön az olcsó tan­díjnak, mert hiányos kiképzéssel az életben boldogulni nem tud alapos komoly kiképzésért forduljon az or­ság legmegbízhatóbb autószak­iskolájához, bol jelenleg is 80 növendék hallgatja az előadásokat, azért felelősségünk tudatában­­csak a „Viktória"­­ soffőriskolát ajánlhatjuk, mert itt gépészmérnö­­­­kök végzik az elméleti és gyakorlati kiképzést a modern autókon, műhelygyakorlattal iztbekötve, hatóság előtt sikeresen levizsgáz­­­­tatják. Mindenki tudja, hogy az ország legjobb , autóvezetői „Viktóriai” autószakiskolából ke­­­­rülnek ki. Napod­ és esti tanfolyamok kivánóág­­y szerinti időben, miután több mér­ök végzi az­­ oktatást Szasm-tbet­eknek kedvezmény. Tandij :bármily*­ részletekben fizethető b­eiratkozá­s*” „Viktória' j auuóiak.skola város! Irodájában, vI. kerület,­­ Vörösmarty­ utca SI. telefon: 13-30. Levil­­­gezottjncTechtisek ensglowéaat elősegítjük