Nemzeti Sport, 1924. december (16. évfolyam, 229-249. szám)

1924-12-01 / 229. szám

A_____ Pallérokat csak a Király gőzmosoda tisztit kifogástalanul Az NSC a nehéz talajon is legyőzte a lelkes zuglóiakat NSC—Zugló 2:0 (0:0) Millenáris. — Bíró: Szeiff. NSC: Gallovich—Havas, Török— Somogyi, Tímár, Weinberger—Ré­­may III. és II., Kan, Spitz, Bellák. Zugló: Nyerges — Maszlonka, Blaskó—Juhász, Pálfffy, Ellidrger— Séf­esik, Kitti, Pollák, Vaczek, Neu­­mayer. Az öreg Millenáris mély, homo­kos talaján heves, változatos küz­delem után megérdemelt, de ko­rántsem biztos győzelmet aratott az NSC a kitűnően védekező zuglóiak fölött. Az NSC értékes győzelmét ki­tűnő csatársorénak köszönheti, bár ennek legjobb emberét, a jobb­­szélső Rémayt a mérkőzés nagy részében erősen fogták. Ennek oka az, hogy Spitz egyéni játékával mindig a helyes mederbe tudta te­relni a játékok A vele szemben­álló Pálffynak ugyanis a Rémay Hr. fedezésével elfoglalt Eli­inger munkáját is el kellett végeznie . Így egy nagy rés támadt a Zugló halfsorában, amit Spitz okosan kihasznált. Bellák így sokat volt játékban- Beadásai sok meleg hely­zetet teremtettek Nyerges kapuja előtt Nau és Rémay II. nagy agi­litásukkal és technikai, készségük­kel tűntek ki. A halfsor már nem állt feladata magaslatán. Tímár passzolva! Weinberger szerelései­vel vonta magára a­­ figyelmet Somogyinak nagy hibája a túlsá­gosan befelé húzódása, mert így Neumayer sűrűn maga mögött hagyta a védelmet Török messze felülmúlta Havast Mindketten ésszel játszó, nyugodt, nagy technikájú játékosok, Gallovieh szenzációsan védett Nemcsak Fól­lák 11-esének, hanem egész sereg kitűnő labdának a kivédésével von­ta magára a közönség figyelmét A zuglóiak csapatát végig nagy balszerencse kisérte a mérkőzésen. Nemcsak Pollák 11-ese, hanem több kitűnő gólhelyzet kiaknázat­lanul hagyása mutatja b a, csatár­sor nagy gólképtelenségét. A já­tékba a két széliső vitt ugyan len­dületet, de a belsőkön minden megakadt Séf esik belemenésével sűrűn zavarba hozta, az NSC vé­delmét. Pollák mint hali­ csa­tár, tiszta helyzetek kidolgozására törekedett, de ez az igyekezete, a jó technikájú védőjátéko­saikkal szemben nem vezetett eredményre. A hátvédek­­kitűnően játszottak. Miasatorica jó­­ technikájú, fiatal játékos,, aki nagy jövő előtt áll. Blas­kó is jó volt Belemenésével és a beadások elfogásával és ka­pásból való visszaküldésével tűnt ki Nyerges az első gólt menthette volna, egyébként jól teljesítette feladatát. A mérkőzés elő félidejében a pálya közepén állójáték folyik, a csapatok csak lefutások után jut­nak az ellenfél kapujához. A 8. percben Bellák lefutása veszélybe hozza Nyerges kapuját, de a be­adást az NSC belsők elhibázzák. A 16. percben a zuglói csapat nagyszerű gólhelyzethez jut: New­­mayer oldalt kiszökik, beadása fél méterrel a kapu előtt gurul el s Serfcsikhez kerül, aki újra cen­­terez, de most már a védelem menti. A 24. percben Spitz kiszö­kik a 16-osom, de Juhász vállal szabályosan félrenyomja. A 30. percben Vaczek­ belefut Havasba, forgócsoprton rúgja, úgyhogy kénytelen 10 percre kiállni. A 39. percben Nau centerezése Törökről Séf esik elé pattan, aki ki akar vele törni, de Nau és Török össze­futva szerelik. A 40. percben az NSC kitűnő gólhelyzethez jut: Rémay III. a kaputól 40 méterrel kitör, maga mögött hagyja a hát­védeket. d© a labdát közvetlen kö­zelről Nyergesbe lövi. A félidő utolsó percében Séf esik Török Látóról leszed egy Labdát, kitör vele, éles szögből lő, de Galiowich elvetéssel bravúrosan védi. A második félidőben megélénkül a játék képe. Az NSC felforgatja csapatát. Havas megy centerbe, míg helyét Weinberger foglalja el Már a második percben gól­helyzethez jut az NSC. Rémay III. Bla­skó és Eringer közt kiugrik, 5 méter előnyt szerez, de közvetlen közelről , mint az első félidőben — Nyerges kezébe lövi a labdát. A 5. percben Séf esik Neumayer be­adásából felső sarok felé lövi a labdát, melyet Gallovich újra eléje üt. Most a kapu előtt gurítja vé­gig a labdát Neumayer elé, aki — mint szokta — közvetlen kezei­ről elhibázza. Még el sem kerül a labda az NSC-kaputól újra Sef­­csik elé kerül, aki most külső ka­pufát lő. Az NSC első gólja a 11. percben esik: Bellák Maszlonk­a hibájából lefut, centerez, a labda Rémay 111. elé kerül, aki bátyja elé emeli. Ez a jobb sarokba pla­­szírozza. A gól után a zuglóiak tá­madnak. A 14. percben az NSC ka­puja előtt kavarodás keletkezik,­­ melyben Rémay IL-t fej­berúgják. A zuglóiak fölénye lassam kint ál­­­landósul. A 25. percben Weinber­­­­ger Váczaket erősen faultolja, a labda Neimsayerhez kerül, ez a­­ komervonal felé megy a labdával,­­ de őt is faultolják. A bíró 11-est­ ítél, melyet Fól­ák félmagasan a­­ jobbsarokba 16, de Galiowich bra­vúros elvetéssel kiüti. A 30. perc-­­­ben Sifcsik egy hosszú, balszélről­ jött labdával kitör, de Galiowich­­ kifutva,­­bravúros rávezesse­ újból , tisztázza a helyzetet. Az NSC szí­vósan védekezik, állandóan négy halffal játszik, Zugló lelkesedése lassan lelohad s felnyomni az NSC­­ az addig pihenő Rémay III. révén.­­ A második gól a 42. Percben esik.­­ Spitz egyéni játékkal félpályától­­ a zuglóiak kapuja, elé kerül s 201 méterről az ellenkező sorokba szét­­i f­ólt lő. Rémay III. sorozatos ki-­ szökései tartják izgalomban ez­után a közönséget egészen a mér-­­kőzés végéig. NSC II.—Zugló 11. 2:1 (1:0). Zugle ifi—NSC ifj. 2:1 (1:1).­­ UTE-BEAC 4:0 (2:0) szerpihenő. Tehetsége azonban kétségbevonhatatlan. A BEAC kezd, de azonnal az UTE indít vehemens támadásokat. Pillanatok alatt az­­ellenfél kapuja előtt terem s Jeszmás passzát Ar­gyelán küldi kapura, amit Gaál véd. A többi támadás azonban már nem fejeződik be ilyen for­májan. A BEAC-védelem erélye­sen rombolja az UTE belső akcióit s lassan feloldódik a helyzet s jó tempójú mezőnyjáték folyik né­hány percig. A BEAC-előretörések közül Erhardt kiugrása veszélyes lenne, de Fogi III. a BEAC-csatár m­elllébe lép. A szabadrúgást Bla­k­ úr élesen küldi kapura, de Au­­gusztinovics biztosan véd. A BEAC most frontban marad, mert halfsára biztosan tartja az ellen­felet, de Jeszmás szöktetései, kiug­rásai veszélyesebbek. Boór így vét komért, mely eredménytelen ugyan, de egy perc múlva (13. p.) már megszületik az első gól. Cson­tos kap labdát, amit a tisztán álló Argyelánhoz passzol. Az összekötő pompásan lő. Gaált zavarja a nap, csak kapufára tolja a labdát, mely onnan a fejére pattanva a hálóba esik. A BEAC erélyes ro­hammal felel, de Erhardt passzát Pluhár kapu mellé csavarja. Is­mét az UTE van frontba®. A csa­társor kitűnően passzol, de a­ ki­szökő csatár rendszerint orszájbon hajtja már a labdát. • Egy-két eset n­em egész világos ugyan, de a tere sorra lefújja. Lövés így neon esik. A BEAC főleg baloldalán tá­mad erélyesen. Hidassy többször átdolgozza magát a halfsoron, de labdái near, pontosak. A két Fogi sorra leszerel mindent és csak Sághy hosszú labdája jut el a kapuig. A rendiszertelen BEAC támadó­­sorral szemben az UTE-é csaknem teljesen egységes. Jók a passzok s Csontos lövését Gaálnak­ kell vé­denie. Hullámzó játék után Hi­dassy felel lövéséé, egy Solymossy —Marczn­alkó kombináció után, a­miit komerre véd a kapus. Rabár kapu mögé rúgja. A kirúgás után kapja a labdát Jeszmás. A fél­pályáról megugrik s mig Forgó tétlenül kiséri, húsz méterről éles, lapos lövéssel megszerzi a máso­dik fiúit. (30 p.) A BEAC nem tám­­kad. Csatársora nagy lamdütettel támad, ment, az ÚTE halfsor nem tudja tartani. Egy baloldali be­adást Pelcs korrierje feje! amit most Hidassy küld a kapu mögé. Az UTE csatársorana­k pince telje­sen keresztülvitt támadása, mert a BEAC halfsor és védelem min­dig jókor lép közbe. Tömi a csa­társort s csak a két Fogi nagy já­téktudássa s energiája törli meg a támadás lendületét, Fogi II. nagy igyekezetében­­ legázo­lja Hidassyt, de a BEAC egyre támad. Erhardt átadásából Pluhár bombaisaelm­i lö­vést küld kapura, de Augusztino­­vics az utolsó pillanatban kiem­er­­ve ment Pluhár jól rugott labdá­ját Hidassy alig fejeli kapu mellé, mely után imamarosan végződik a félidő. Lanyha tempóval indul újra a játék. Az első percekben inkább a BEAC legénykedik, de sikertele­nül. Majd Jeszmás jól adogatott labdáival lendül előre az UTE tá­madás. Lövés is megy, de Argye- Nívós, szép mérkőzés a Lágymányoson jutott szóhoz a BEAC-balszárny,­­ míg az előtte levő szárny csak ke­­­­vés, nehéz, magas labdát kapott­­ tőle. Király volt a legmegbizhat­­­tóbb hal­. Jól helyezkedett, oko-­­­san passzolt. Érezhetően támo­­­­gatta csatársorát, de ott volt a vé­­­­delemben is, ha szükség volt reá. is Ez elég gyakran előfordult,­­ Fogi III. el­é­ kalandozott néha, de­ gyorsasága kisegítette legtöbb-­­­ször. Ha az nem, úgy Fogi II. két- i főzte­ meg energiáját s tisztázta a­­ veszélyes helyzeteket. A BEAC- s csatárok nem nagyon respektálták­­ a testvér bekkpárt, mely azonban biztosan állott a lábán. Biztos kezű, jó szemű kapus Augusztino­­vics. Pluhár vehemens lövését az utolsó pillanatban is kornsvre­­ védte, egyébként a szerencséjének i­s a BEAC csatárainak köszön-­­­hette, hogy a legtisztább helyzet­­­tek után is kapu mellé jutott a­­ labda. Mert a BEAC-csatársor­­na­k is hű maradt­ önmagához. Jól ját­szott, jó helyzeteket is teremtett, de azok kihasználásában éppen olyan gyenge és minden szerencse nélküli volt, mint eddig. Legjob­ban Hidassy tetszett. Bátor és szorgalmas volt, de mégsem igazi csatár, mert a góllövés tudomá­nyában még nem egyetemista. Amellett lassú, mint a többi belső. Papp is gondolkozik legtöbbször, ha meg kapásból osztja a labdát, kiadásai rövidek, vagy célt té­vesztenek. Erhardt a nagy tech­nika embere, de ez az átka is. Nem passzol idejében, a kitörés­hez meg most kevés az ereje. Mar­­czinkónak csak gyorsasága és eré­­lye a jó oldala, de technikája még mindig nagyon fogyatékos. Plu­­hár az első félidőben csinált egy­két szép dolgot, de később elide­­geskedte a ritkán kapott labdákat. A balfsorból kiemelkedett Soly­mossy játéka. Hibája, hogy nem támogatja eléggé a támadást. Egyébként nagyszerű technikával felszerelt, okos, nyugodt játékos. E­lérni méltó társa volt Ságiig is a centerhalf nehéz posztján, de kissé lass­ú, nehézkes. Pescynek fá­radt. Csak óriási energiája a régi. Helyezkedése gyakran hibás, lab­dái nem precízek. A helyezkedés gyenge oldala Forgónak is, az if­júságiból előrukkolt kekknek, aki Kotrasehaket helyettesít! A rutin hiánya okozta néhány kollizióját s a gólt, amit a saját kapujába fe­jelt. Néha megzavarta Boórt is, aki egyébként sincs igazi formá­jában. Neki a helyezkedése minta­szerű, de rúgásai most nem bizto­ságymányosi pálya. Biró: Schiller. UTE: Augusztinovics—Fogd II., Fogi III.—Kelescsényi, Peics, Ki­rály—Leitner, Argyelán, Jeszmás, Csontos, Grossmann. BEAC: Gaál—Forgó, Boór—Pe­­sovnik, Ság­hy, Solymossy—Plu­hár, Erhardt, Papp, Hidassy, Mar­­czinkó. 9 Hatalmas iramban indult meg a játék, melyben azonnal az UTE lépett fel támadólag. Nagyban se­gítette a BEAC-nak szembetűző nap, mely a védelmet alaposan megzavarta. Rúgásai, melyeknek erejét a szél is tompította, igy bi­zonyt­alanokká váltak s alig jutott­­tak el a támadósoráh­oz. Az UTE- támadások igy sorra veszélyesek voltak, de nagyrészt ezeknek a kö­rülményeknek volt betudható az első gól. Az újpesti együttes meg­érdemelte a győzelmet, de a játék alapján súlyos az eredmény. Az egyetemisták tizenegye erős, len­dületes küzdelemre szorította el­lenfelét s némi szerencsével jóval enyhébb eredménnyel fejezhette volna be a játékot. Az UTE-ról elmúlt a sorozatos vereségek, balsikerek nyomán fa­kadt levertség, gólképtelenség s ismét a régi lendülettel, energiá­val küzd s használja ki a kínál­kozó helyzeteket. A három belső csatárra áll ez elsősorban. Jesz­más újra a veszedelmes áttörő s jól lövő center. Csontos finom hú­zásokkal, váratlan passiókkal len­díti előre a támadást. Grosszmann nagyszerű labdákat kapott tőle s a fiatal szélső nem is igen rontott el egyet sem. Nem tudja még fe­ledtetni Szidont, de olyan játékos, aki hamarosan teljesen beváltja a hozzá fűzött reményeket. Nagyot fejlődött Argyelán is. Erélyes, gólerős játékos, de a belsők igazi tudományában, a helyzetek terem­tésében, váratlan szöktetésekben nem mester. Igaz, neki is, de még inkább Leitner­nek, nagyon nehéz volt a helyzete, mert Solymossy nagyszerűen tartotta ezt a szár­nyat. Leitner nem is igen produ­kált semmit. A halfsor az UTE leggyengébb része. Ez volt az oka, hogy a BEAC-csatársor sokat, veszélye­sen támadott és alaposan megdol­goztatta a védelmet. Percs szép labdákat ad, ha megszerzi. De gyakran követ el helyezkedési hi­bákat és sok labdát elfejelnek előle. Kelecsényi mellett könnyen sok. Gaálon meglátszik a kény­ Sportruhák SZVATEK MIHÁLY, URISZABÓ ,Budapest, IV. kerület, Királyi Pál­ utca 12. szám ! FO­OTB­ALL- FELSZERELÉSEKET SÜSS a leghjobbat és legolcsóbbat vehet Veszek használt footland­-felszereléseket, u.­m cipő dressz stb.11 Sport- és vadászati felszerelések, kellékek legelőnyösebb beszerzési forrása Morotny J. Rt. Budapest, Váci­ utca 28 — Telefonálóm: 9-23 Felh­ívás a sport­barátokhoz! Ajánljuk a 20 év óta fennálló Fővárosi verseny­­gyüleségot VII. Rottenbiller­ utca 4/a alatt amely férfiöltönyt,­­töllkabátot 850.000 koronától kezdve készít mérték szerint, a raktá­ronlert finom és lesújabbdivatú szöveteiből Hétfő, 1924 december 1 ZSOLDOS MALAHTANFOLYAM VI, VII, DOHÁNY­ U. 8). Tel: József 124-41. Előkészít középiskolai magánvizs­­gákra, érettségire vidékieket is.