Nemzeti Sport, 1925. február (17. évfolyam, 19-36. szám)

1925-02-03 / 19. szám

­ GYÁRI VÉLMEG* AZ ORSZÁG LEGNAGYOBB FUTBALL SZAK­­ÜZLETE VIDÉKI RENDELÉSRE UTÁNVÉTTEL azonnal SZÁLLÍTOK 2 volt az öt tartalékkal felálló vívók A hajon, teli pályán Hegyi Mátyás bíráskodása mellett lefolyt meccs első félidejében a lelkesen játszó Vérhalom van némi fölényben , Sztancsik révén sikerül is a vezető gólt megszerezni­ük. A második félidőben alábbhagy­t tempó s a nagyobb technikával ren­delkező III. ker. nagy fölénybe­­ ke­rül, de a masszív Vér­halom-védel­met csak igen erős harc után sike­rül annyira megdolgoznia, hogy ki­egyenlítsen és még a győzelmet is megszerezze. A gólokat Szabó és Oláh (33) rúgták. A III. ker.-ből Dresszler, Szabó és Oláh (33), a Vérhalomból Lőwi, Welsz és Farkas (Monor) vált ki. A mérkőzés végén, a 44. percben botrány tört ki. Schilleng (III. ker.) a földön fekvő Sztancsikot meging­ A játékot a VÁC kezdi , hatalmas iramú játékának már az első per­cekben megvan az eredménye. Ba­ross megszerzi a vezetést Ezután is a VÁC támad, a BRSC pedig csak lefutásokkal kísérletezik. Egy ilyen lefutás alkalmával sikerül is ki­egyenlítenie: Schmied Singer sú­lyos hibájából gólt lő. A gól után Schlosser a védelembe húzódik s ott is marad, míg ki nem áll a csa­patból. Huzamos ideig tartó mezőny­játék után Katteneckert keresztül­dolgozza magát a VÁC védelmén s erős lövést küld kapura. Fischer el­vetéssel védi ugyan a labdát, de az erős lövés kiperdü­l kezéből s a háló­ba gurul. Ezután sérül meg Fischer, aki kénytelen emiatt kiállni. Szünet után a VÁC erősen támad. Látszik a csapat játékán, hogy ambicionálják a győzelmet Ám a BRSC lelkes védelme résen áll, min­den akciót szétrombol. A BRSC egy újabb lerohanásából származik a győzelmet bebiztosító gól: Schmied egy középről kapott labdával a szé­len lefut, a WAC-bekkek messze a háta mögött maradnak, úgy hogy könnyen éri el a BRSC­ harmadik gólját. A hátralévő idő váltakozó já­tékot hoz, amelybe csak Bor­oss vá­ratlan gólja hoz egy kis változást az utolsó percben. Törekvés - JSC®:o(2:6) Hagen bíráskodott a Törekvés el­ső tréningmeccsért a három uccui pál­yán. Törekvés: Lantos, Ivanesics, Mé­száros, Halmos, Lugosi, Praha, Lengyel, Palkó, Veréb Tritz, Schrei­ber. Az ég ólomszürkeségéb a sötét fel­­legeket harmonikusan egészítette ki a közönségnél­ szép számban megje­­■ient tömege. A Törekvés csapata így an nélkülözte legjobbjait, mint ■Kautzkyt Szántót, Wébert, Bari­ost,­­ de helyetteseik szépen beilleszkedtek a csapatba és tetszetős játékkal ér­demleges győzelmet arattak a lelke­sen, igyekezetük teljes latba vetésé­vel játszó JSC ellen. A Törekvés ka­pujában Lantosnak kevés dolga akadt, ami volt, szépen végezte. A bekkek fényes formáról tettek a tanú­­bizonyságot. A halfsorban játszott Halmos is a Vasasok ellen történt sérülése óta először egyelőre mérsé­kelt teljesítménnyel ami a tréning­­hiánnyal magyarázható. A halfsor­ban kiemelkedő szép stílussal Praha volt a legjobb. Lugosi egyelőre még gyenge. A csatársorban Lengyel ki­váló. Ez a kitűnő technikával ren­delkező játékos gyors­­ lefutásaival pontosan irányított erőteljes beadá­saival a csatársor legjobb embere volt, partnere, Palkó biztató erő. Veréb inkább védőjátékos benyomá­sát kelti, talán ott jobban is megfe­lelne. A baloldalon Tritz, Schreiber az I. osztály legfélelmetesebb csa­­tároldala lehet, Tritz kiváló techni­kája mellett eredményes is. Schrei­ber intellige­ns, gyors megértő part­ver« A JSC csapata általában jó be­nyomást keltett, mert a csapat lel­kesedése, párosulva igyekezetükkel a legszebb reményekre jogosít. A csapat több jó kvalitású játékosa kö­zül Teddy emelkedik ki, mellette a jobboldal és a centerball érdemel dicséretet. Az első félidő első perceiben Ve­réb szem­füles súgóból sikerül az első gólt megszerezni, mit nem sokkal később Schreiber gólja követ. A második félidő sorozatos­­ Tö­rekvés támadásai közepette Tritz 3, végül Palkó gólja zárja be a mérkő- Törekvés JSC IL 12:1 (1:0). BTC—Postás 1:1 (0:0) A Postás-pályán dr. Juhász Attila bíráskodása mellett érdekes mécs­eset láthatott a nagyszámú közön­ség. BTC: Palcsek—Horváth I., Stein­­gruber—Borsányi, Schweng, Jalo­­veczky—­Buknitz II., Haja, Buknitz I., Tüköry, Honthy. Postás: Orbán—Jelen II., Tresán­­szky—Vánkos, Kupferschmidt, Bob­rik—Illés, Kristóf, Kar­as, Krémer, Szű­cs. A tegnapi verőfényes februári délutánon körülbelül 1500 főnyi kö­zönség gyűlt össze a Postán-p­ilyán ét bí­r az árnyékos oldalon meg-­­­lehetősen „télies“ volt még az idő­járás, mégsem bánta meg, mert a két csapat, ha nem is túl magas ní­vójú, de végig élénk, izgalmas és változatos küzdelmet vívott. A Pos­tások tavaszi csapata elejétől­ végig méltó ellenfele volt a tartalékos piros-fehér együttesnek, mely a ki­adós téli tornatermi és futótréning után ezúttal rúgott először labdába. Lelkes és élénk iramú játék fo­lyik az első félidőben, minden pozi­­tív eredmény nélkül, bár a táma­dásból mindkét csapat egyformán kivette a részét. A második félidőben mindkét csapat kisebb változtatásokat esz­közöl az összeállításon. A Torna­klub mindjárt kezdetben energikus támadásokba kezd, minek eredmé­nyeként a félpályáról induló Buk­nitz I. négy védőjátékoson átdol­gozva­­magát, a 12. percben a 16-os­­ról lőtt ritkaszép magas lövés­­megszerzi a vezetést. A BTC tovább támad, de eredménytelenül. A köz­­be-közbe veszélyes lefutással ope­ráló Postás-csatársor akcióit azon­ban több szerencse kiséri, ameny­­nyiben a balszélre előrerukkolt Bob­rik a kornervonalról lőtt váratlan, csavart lövéssel kiegyenlít. Az ered­mény ezután — bár gólszerzésre mindkét részről elég alkalom kínál­kozik — többé nem változik. A BTC és a mezőny legjobb em­bere az ismét formába jövő Borsá­­nyi volt, d­e fedezettársai, Schweng és Jaloveczky is kitettek magukért. A többiek közül a védelemben Hor­váth I., a támadásban pedig — má­sodik félidőbeli játékával — Buk­nitz I. érdemel említést. A már jó formában lévő Postás együttesből a védelemben Jelen I. vált ki, a fedezetsor és a csapat leg­jobb embere pedig — Kupfer­­schmidt volt. A támadásban Kalos a legveszedelmesebb, míg a­, két szélső Szűcs és Illés trá­rsaságáva és agilitásával tűnt ki. BTC II.—Postás II. 0:0. Postás ifj.—BTG ifj. 5:0 (1:0). 33FC—BEAC 2:2 (2:1) Bíró: Herzog Edvin. . Teljesen tréningjellegű, két fél­órás mérkőzést játszott a két csa­pat. A játék alatt mindkettőnek az összeállítása változott. Főleg a 33FC vezetett ebben, mely egész se­reg fiatal új tehetséget próbált ki, így érthető, hogy­ egyik oldalon­em alakult, ki egységes, kombinatív já­ték, hanem percről-percre váltakozó stílusban játszott a két csapat. Az első gólt a 33 érte el. Balszélsője szé­pen centerezett egy labdát, amit a center közvetlen közelből, kapásból Gaál kapujába helyezett. A BEAC csatársor nagyon élénken támadott erre , néhány szép lövés védésével mutatta be Zsák káprázatos tudását. Egy lapos, éles lövést azonban rövi­den üthet csak ki s a résen álló Szántó a hálóba vágja a labdát. A vezető gólt Pipa feltartóztathatat­lan kitörése hozza, melynek befeje­­zéseképen remek lövéssel küldi a labdát a léc alá. Helycsere után a 33 van többet frontban. Zloch jól osztja a labdát. Ujváry és Szenczy egyre-­másra fut el, de középen semmi sem sikerül, két nagyon nehéz helyzetet pedig a BEAC-kapus, Wesseliff tisztáz ügye­sen. Pompásan játszik Boór és időn­ként Sághy, a másik két half, Soly­­mossy és Buday is megállja a he­lyét, a csatársorban azonban semmi összhang sincs. Reinhardt néni hasz­nálja ki okosan nagy gyorsaságát s minden labda a 33 védelemé lesz. Kettészt nem értik meg partnerei, de ő is. Borbély is ideges s így csak a balszárnyon esik egy-két támadás. Plesskó dr. kornert csikar ki Kopá­csiva­­ szemben. A jól rúgott labdát Zuglói VII. ker AC— Világosság 2:0 (2:0) Beve­jpálya, Bíró: Szabó. ry ZMl°: Nyerges—Blaskó, Hajdú- Pollak Pálfy Dobrev—Lang, Szabó Kitti, Menyak Neumayer, _ Világosság: Stern—Lengyel, Zeizl­insehler, Kukorelli, Schaeffer—Mi­kes, Pócs, Tóth, Durmics, Zsedényi A Világosság egyenrangú ellenfele volt a ZAC-nak és csak kapusa gyenge védése miatt kapott ki.A gó­­lok­at Kitti és Tálfy rúgte. Zugló ifi.—Világosság ifj.: s-j (2:2). Föv. T. kör—BAK 6:1 (4:1) Frangepán-utcai pálya. Bíró: Mészáros. Föv. Tkör: Sonnenschein— Bav­­linka II., Sárközi—Stemler,­ Steiner, Erti­­nger—Praszkó, Szabó, Dán­iellai. Török. BAK: Erlich—Guttvilig, Miloso­­vits—Schwartz (Fali), Vilhean, Fried—Lantos, Donét­h, Magyar. Frőlich, Korpás. _ Szép fair mérkőzés, mely Erlich jóvoltából a Föv. Tkör nagy gól­­arányi­ győzelmével végződött. A Föv. Tkör három, a BAK öt tarta­lékkal állt fel. A Főv. Tkör csapatá­ban a Sonnenschein, Bavlinka II. Sárközi közvetlen védelem jól vé­gezte munkáját, a Steinler, Steiner, Ertlinger felállítás és halfsor nem állott feladata magaslatán, a csatár­sorban Török Vella-i balszárny gyö­nyörű dolgokat csinált. Dán lövései­vel tűnt ki, míg a Szabó, Praszkó jobbszárny sokat hibázott. A BAK csapata nagyon gyenge játékot mu- Hiiwwmiiw» mnTimi mmim­~m­)i"-H-----­Művészi SPORTÉRMEK | I »lakettek és Jelvények g torzsánknál, Budapest, Iv. Eskü út 5. szám g ja, mire egy Vérhalom-drikker be­ront a pályára és tettleg inzultálja Schwengel. Ebből parázs verekedés keletkezik, aminek csak a rendőrség és a rendezőség erélyes fellépése vetett gátat. BRSC—VAC 3:2 (2:1) Lóverseny tér. Bíró: Roller. BRSC: Riezmayer—Holler, Klötzl Hs.—Kollár, Csizlinszki, Schlos­ser (Mayer)—Schmied, Lux, Kal­­ianecker, Crumpft, Liebe (Saga II.). VAC: Fischer (Rosenberg)—Gross H., Singer—Jakobovits, Klopfer, Szabó II—Gross IV., Haag, Boros, Engl II., Zanderman, Az erősen tartalékos VAC megér­demelt vereséget szenvedett a lelke­sem játszó S­chips.serre­ megerősített KRSC-től. A VAC ezenkívül annak a lélek és ambíció nélküli játéká­nak köszönheti vereségét, amelyet m egész mérkőzés alatt folytatott. A WAC-ban csak a két bekk volt jó, de ez azért nem jelenti azt, hogy­ ezek egyáltalában nem hibáztak, mert pl. a harmadik gól is az ő lel­kiismeretüket terheli. Fischer csak a­z első félidőben védett, mert­­ egy Liebevel való összefutás alkalmá­val combján megsérült, úgy hogy ki kellett állnia. Munkáját ő sem látta el hibátlanul, mert a második gólt okvetlenül védenie kellett vol­na. A half sorban csak Klopfer volt megfelelő. Két tartalék partnere közül Jakobovits rontotta többet. A csatársor lélek nélküli játékot produkált, ennek köszönheti, hogy csak két gólt bírt elérni. Egyénileg a legjobb Baross és Haar volt. A két szélső közül Orosz IV. volt a veszélyesebb. A BRSC-ben a védelem Schlesz­­szerrel, a sokszoros válogatott bal­­összekötőnkkel az élén hatalmas munkát végzett. A half sorból Csiz­­linszky és Kollár emelkedett ki jó játékával. A két szélsőcsatár olyan nagyszerű játékot mutatott, ami­lyen ritkaság a harmadosztály­ban. A csatársor többi tagjai is megtették kötelességüket. Chrom footballcipő varróit talppal 300 000 Balogh és Társa spomzakdileu Bpeat VII. Járzgibet körút ( r­iptot) ■ József 1­9-28. IKoval Orl. Kedd. 1923 februAr ft Hidassy Kertész elé fejeli, aki éles, lapos lövéssel küldi a kapu sarkába. Csermák nem védhette a gólt. Az e­gyenlítés után néhány vehemens 33-as támadás fejezte l­e a játékot az ekkor már jócskán me­geredt eső­ben. 33FC II—BEAC komb. 2:­0. KAC—ETSC 4:0 (2:0) KAC: Faragó—Bene (Dudás), Sa­ge­ly-Lőwy, Beck, Buday-Gulyás, Stalmach, J­ürsteuer (Bene), Ölvedy, Gresch II. ETSC: Leinwander—Gröble, Iré­­ner-Flossmann Simon, Claudin­­ger-Bruda, Schu­ck II., Klevács, Talmach, Lovicsek. A KAC csapatának a sárkány­­utcai tréningmeccsen igen meg­felelő­ ellenfele volt a Kárpáthy­­csoport I. helyén álló ETSC-ben melynél még meglátszik a tréning­­hiány. A KAC csapatában Löwy, Stalmach, Bene és Ölvedy már is jó formában van. Az ETSC játékosai nagy lelkesedéssel küzdöttek, kár hogy a gyenge bíró sokszor rosszul ítélkezett.­­ Az I. félidőben hullámzó játék, melyben a KAC a belső csatáraival támad, míg az ETSC támadásait Bruda és Lovicsek vezeti. A gólo­­t­ ij. ,Vlvedy és Stalmach lövi. A II. többet támadó Je!­a ival kevesebbet, de veszélye­se­bben támad. Bene előremegv­ően­ Fu­rstner foglalja el, akit később Dudás vált fel. Az utol­­só percekben a KAC fölénybe ke­rn­­­es Gulyás és Bene szép lövései­ Vel,TnTTZaPT?­a a g­ólok számát. KAC II.—ETSC II. 4:2 (1:1). KAC ifj— ETSC ifj. 2:2 (1:1). Legszebb ajándéktárgyak esélyek hosszú időre sok örömet­­ okoznak: | Fényképező­gép — 200 000 K-tól| Elektr. asztali vasút 1,150 000 Színházi látcső tokkal 375.000 Kis, házi mozigép — 217.000 | Rugóhúzós vonat 195­ 000 Kis gőzgép............. 100.000 Motor vagy dinamó 100.000 |tekintse meg kirakatainkat) Vidékre postai szétküldés. H­ATSCHEK J. FARKAS IV., Károly h­áz 26. mi. VI. Ank­ássy út 31. cz ....