Nemzeti Sport, 1926. február (18. évfolyam, 19-34. szám)

1926-02-01 / 19. szám

2 Jövő heti programon: II. osztály URAK-pálya: UTSE—Világosság, RÁC -Zugló Vécsei­ u.: EMTK—KAOE, ETSC— BSE Határ ucca: BAK—MÁV. rangúnak mutatkozik. Az UMTE támadása komorén akad el, Praszkó beadását pedig Bódis kiejti ugyan, de nincs résen senki. Válaszul Lutz lő jó helyzetből kapu mellé, majd Fi­egel gyönyörű sarok l­öv­és­ét tolja ki SonneckSchem. A Főv. Tkörnek Bódis újabb bizonytalan­sága teremt jó helyzetet: Praszkó beadását új­ból kiejti, de Molnár közelből mellé lő. Ezután játszódik le az a csúnya és hála Isten ritka jelenet, hogy Bavlinka II. egy szándéktalan ve­szélyes rámenésért megrugdossa Vöröst és formálisan összeverekednek — a bíró háta megött, úgy, hogy büntetlen marad az eset, ami nem hisszük hogy megtörtén­hetik, ha a kiküldött határbírák megjelennek. A kitartó Főv. _TKör­­támadások megzavarják a szívósan védekező UMTE-t. Bódis újabb so­ gr. Bursics Zoltán, Ügyvéd JOG­ SZEMIN­AR­I­UM A Budapest, Berlini­ tér 3. — Váci­ út 1. Kiaséezit, jogi, közgazdasági, ügyvédi vizsgára Jegyzetbérlet Tanácsi hotá­­ lyos hibát csinál, de az elengedett labdát Praszkó nem tudja, a hálóba juttatni. Végre a Főv. TKör-bal szárny támadásából megszületik a mérkőzés egyetlen gólja. Sárközi éles lövése Nagy lábá­ról a meglepett és későn vetődő Bódis mellett váratlanul a hálóba jut. 1:0­ (37. p.) Az UMTE erélyes táma­dásai eredménytelenek, Fiegel gól­nak tetsző szabadrúgását Barbuska I. karnerre fejeli. Veszélyes Főv. TK er­ lerohan­ás fejezi be a félidőt Újrakezdés után A II. félidő nagyrészt UMTE- fölény jegyében játszódik le. Már a 3. percben Fiegel 16-os szabadrú­gása elakad a tömörülő védésem­ben. A Főv. Tkör támadásait Prasz­kó, vezeti, de befejezni nem tudja sehogy. Viszont Sonnensehein könnyelmű védése csaknem meghozza az egyenlí­­tést. Ravimnha hibás fejesét kiejti és csak Fiegel lábán kaparintja ma­gához. Majd ismét, a szerencse se­gíti meg a Főv. TKört: Várkonyi beadását Lutz pompásan lövi az el­­­len­kező sarokra, a kapus nem éri el, de a résen álló kapura ment. (18. p.) A felnyomuló Főv. TKör újabb helyzeteit Molnár és Vellay befejezetlenül hagyják. A védelme­ket erősen próbára tevő támadások után kölcsönös karrierek­kel ér véget a mérkőzés. EMTK—MÁV 2:2 (1:1) A szépen induló mérkőzés csak­nem botrányba fulladt Erzsébet ucca. Bíró: Bartos. EMTK: Kovalcsik — Kohn, Pál­­­­inger — Guliogi, Varga, Kovács — Pleszikó, Nadrai, Maurer, Csendes, Malatinszky. MÁV: Mészáros — Kl­a­v­era, Höff­­linger — Nagy, Purzeld, Trucken­­brod — Vágh, Ivanics, Madarász, Ruff II., Teichmann. Eleinte szép, élvezetes, igazi fér­fias futballból adott ízelítőt a két csapat. Ekkor a MÁV a helyzet ura, energikus, ötletes csatárai tá­madást támadás után vezetnek, szinte egészen odaszegezik ellenfe­lüket a kapuhoz. Egy lefutásból, vé­letlen góllal mégis az erzsébetiek szerzik meg a vezetést. Szünet után teljesen felbomlik a rend, minden bírói ítélkezést hangos pfujolással kísér a közönség. A kedélyek hul­lámzása oly magas fokra hág, hogy a bírónak teljes önuralmára van szükség, hogy a mérkőzés sima le­bonyolítását lehetővé tegye. Csak dicséret illeti meg, hogy a nagy zűrzavarban, a nagy káoszban neon­­vesztette el lélek jelenlétét és telje­sen pártatlanul, jól vezette tovább az igen heves mederben folyó mér­kőzést. A csapatokról Az EMTK csapatában Kovalcsik igen gyenge képességeket árult el. Kokó kevés ideig játszhatott, mi­vel feleselés miatt a bíró a pálya elhagyására kényszerítette. Pollin­­ger elfogadhatót nyújtott, de dur­vaságaival sokat rontott játékán. A halfsorban Kovács fáradhatatlan agilitással dolgozott. Említésre­­méltó volt Varga játéka is, míg Guliogi inkább a védelemben excel­­lált. A csatársor legjobb embere Csendes volt, de partnere, Mala­tinszky, gyenge szereplése miatt nem érvényesülhetett. Pleszkó gyors és veszélyes volt. Nadrai in­kább a védekezésben végzett hatal­mas munkát. A MÁV csapatában, melynek - mondhatjuk — ez volt az első komo­lyabb mérkőzése, különösen a csa­társor jobbszárnya nyújtott a csa­pat eddigi szép szerepléséhez méltó játékot. Ruff II. okosan játszott, nagy áttörő erejű játékos. A half­sorban Purzeld hatalmas romboló munkát végzett, Agilis és megértő partnere volt Truckenbrod. A véde­lemben a Klavora—Hoffninger bekk­­pár elfogadható teljesítményt nyújtott. A mérkőzés Heves, erős iramban támad a MÁV. Az első 10 percben szóhoz sem jut az EMTK. Azután lassan felnyomul a­ pesterzsébeti csapat. Rögtön azután a MÁV újra átveszi a támadás irányítását, különösen a gyors­sági val­etemében, centerét Madarász Puffnak engedi át, kinek gyenge, de veszélyes lövését Kohn parírozza. A 17. percben Kohn faul­tot vét, a bíró figyelmezteti. Kohn visszafelesel, mire a bíró kállítja. A 23. percben egy EMTK-támadás gólt eredményez. Malatinszky lefut, passzát Csendes a hálóba továbbítja. (1:0). Azután is a MÁV van front­ban. Madarász Ruff­fa játszik, ki­nek lövését Kovalcsik kiejti. Ruff­réróban és a fekvő kapus mellett a hálóba vágja. (1:1). Helycsere után lassan indul meg a játék. A két csapat szerepet cse­rél. Az EMTK észreveszi a MÁV visszaesését, átveszi a támadás ve­zetését. Kitűnő gólhelyzetre nyílik alkalma. A 31. percben labda­hordo­­zásért szigorítottat ítél a bíró a MÁV ellen, amit Malatinszky ront el. A meg-megújuló, erős pesterzsé­beti támadások ellen szívósan véde­kezik a MÁV. A 21. percben azon­ban megtörik a jég. Hoffiinger faultot vét, a megítélt 11-est Malatinszky belövi. (2:1). .A 40. percben alkalma nyílik a MÁV-nak egalizálni, Pollinger kézzel fog egy labdát­­a 16-oson be­lül. A büntetőrúgást Purzeld a ka­pusnak rúgja,. Most mindinkább emelkedett lesz a hangulat. Höfffinger kiállítása után Pollinger unfair módon akaszt meg egy támadást. A bíró 11-est ítél, erre a pánik teljes lesz. A kö­zönség egy része nem nézve kor­látot, betudid a pályára, a rendelők legnagyobb erőfeszítés­sel tudnak csak rendet teremteni. Végre, mikor a kedélyek lecsilla­podnak, a megítélt 11-esbe Ruff II. egalizál. (2:2). Azután még kétszer szakad meg a mérkőzés a közönség fegyel­mezetlen magatartása miatt, míg­­ végre az 50. percben a bíró a meccs végét jelzi. UTSE —BSE 4:3 (2:1) Az UTSE három gólelőnyét a pompásan finiselő BSE majdnem kiegyenlítette. UMTE-pálya. Bíró: Fenyves, UTSE: Csajka — Dinnyés, Reis­­ner — Laukó, Wilhelm, Hesse — Treuz, Laukó III., Szandalszky, Seiden, Ányos, BSE: Udvaros­i — Szűcs, Sopo­nyai — Váradi, Prell, Plenk — Torna, Kálix, Novotny, Borsy, Heim. Nagyszámban megjelent közönség előtt játszotta immár harmadik mérkőzését az újonc BSE és ezút­tal vereséggel volt kénytelen tá­vozni a küzdőtérről, ami a vérmes reményekkel startoló együttes esé­lyeit alaposan csökkentette. Bámu­latos lendülettel, hatalmas igyeke­zettel játszott mindkét csapat és egyetlen pillanatig sem volt egyol­dalú a játék, mert mindkét csapat egyformán támadott. A BSE-nek az első félidő végén sikerül a vezetést megszerezni, de az UTSE nemcsak pár perc alatt kiegyenlített, hanem még vezetőgólt is rúgott. A második félidőben pedig, noha a váratlan eredményesség hatása alatt, az UTSE továbbra is front­ban maradt és mindjárt a játék elején újabb két góllal már három­ra szaporította előnyét. A BSE tü­zes akarattal feküdt a játékba és szebbnél-szebb támadások közben egymásután csökkentette hátrá­nyát és kis szerencsével meg is lett volna az eredmény: a kiegyen­lítés A pálya talaja csak részben volt megfelelő. Az egyik kapunál majd­nem száraz volt az előtér, a másik­nál azonban meglehetős nagy kör­zetben nagy sártenger merült el­­amelyben valóságos tengeri ütkö­zetek folytak, a legtöbb esetiben sze­rencsém nem­ az ember, hanem a labda elmerü­lésével. Ilyenkor tér­veszélyesebb az egyébként durva­ság miatt kiállított Ányos volt. Gyors lefutás és értékesíthető­ be­adás tartozik erényei közé. .Szan­dalszky veszélyes lövő, míg a kissé szilaj Laukó III. nagytechni játékos, de túl sokat­ tartja magánál a labdát. Trenz tréninghiányát mu­tatta. A BSE csapata törekvő, agilis együttes. Ha későbben — az erős csatákban megedződve — megfelelő rutinra tesznek szert, még sok si­kert láthatunk tőlük. A kapuban a fiatal Udvaros ta­­lentumos játékos, aki bravúrral tett ártalmatlanná egy-két nehéz labdát. A bekkek mérsékelt formát játszottak, Szűcs volt a jobb. A b­alfsor szorgalmas és hasznos mun­kát végzett, Plenkkel az élén, Vá­radi túl erélyes. A csatársor­­ külö­nösen az első félidőben játszott igen tetszetősen, de az ellenfél vé­delme, meg a nagy sortengernagy akadályokat gördített az eredmé­nyesség elé. Heim volt­ a legjobb, de elhanyagolták, míg Borsy part­nere kitűnő irányító érzékével a legtechnikásabb ,­az egész csapatban. Novotny ügyesen, a jobboldal el­lenben gyengén játszott.­­ A mérkőzés A BSE kezdi a játékot és mind­járt támadólag lép fel. A 10. perc­ben Szűcs a 16-oson belül 11-est vét, amit Reisner hatalmas lövéssel a felső belkapufának lő, onnan Ud­varos hátáról válik eredménytelen­­né. Tovább változatos mezőnyjáték után a 40. percben Borsy passzát Heim­a, középre, onnan Novotny nehéz helyzet­ből a kapuba továbbítja (1:8). De már a 42-ik perc meghozza a­ ki­egyenlítést, amennyiben Hosec hosszaiig szökteti, Treuzet, az tisztán kiugratja Laukó II.-at, aki az üldöző Szűcs előtt gólt rúg, 1:1, majd a következő percben Szan­dalszky élesen lőtt gólját látjuk a hálóban. (2:1.) A második félidő 5.-ik percében Szandalszky kapura lő és a vetődő Udvaros elöl Laukó III. a láb­­dót a kapuba lövi (3:1). A 7.-ik percben Treuz szép beadó­­­sát újból Szandalszky juttatja nagy erővel rendeltetési helyére. Továbbra is az UTSE marad frontba, addig, amíg Plenk szereli Laukó III.-at és mintegy 30 méterről gyönyörű ívelt gólt rúg (4:2). A nem várt eredményre a BSE ha­talmas iramba kezd, mégis Udva­rosnak kell fogni Laukó kitörését. Majd Novotny szökteti Kálixot, akit Reisner ugyan szeret, de a labda Tornához kerül, aki — a BSE-közönség­­élénk örömére —­ gólt rúg (4:3). Fokozódó ambíció­val tör a BSE a kiegyenlítés meg­szerzésére, de siker nélkül, viszont a játék legvégén­­az UTSE támad veszélyesen, de a szívósan védekező BSE mindent ment. utbalista , nas, nenmszezep­nek, atlétáknak nélkülözhetetlen Kertész 11 képes sportárjegyzéke, melyet b. vevőinek és érdeklődőknek vigye, küld szét január hó végén. •A nagy érdeklődésre való tekintettel saját érdekein már most jegyeztesse elő. Ne vásároljon addig, míg versenyen kívüli árainkat per nem érdeklődte Kertész­­né. Aunarássy­ út 36. ele­fon: 32-20. Telefon: 32-20 Az ország legelső, legnagyobb választékú sportü­zlete. Vidékre expressz utánvét szállítás. Hétfő, 1928 február . mészetesen sok ügyes akció és gól­helyzet fulladt a pocsolyába. A csapatokról a győztes csapaton nem látszik meg­ a tréning hiánya.­ Ha a mai formáját továbbra is megtartja, ismét a régi nagy lehet. Csajka a kapuban egy-két eset­ben korát meghazudtoló fürgeség­gel védett, de azért már időszerű volna,­­ha fiatalabbnak adná át a helyét. Dinnyés, ki korábban halfot szokott játszani, mint bekk is meg­felelt. Reisner viszont, mint bekk, feltűnő jó volt. Tértölelő biztos rú­gásai Fogo IL-éhez hasonlók. Ein­el­ Jett nagyszerűen szerel. A halfsor­ban Wilhelm nagyszerű játékával emelkedett ki, mellette csak a fia­tal, jóalakú Hossó sűjtt fel. A csa­társor ötletes, kombinációs játékkal többet mutatott ellenfelénél. Leg- Művészi sportérmek és plaket-­ tere, sportszobrok (kelyhek, órák­­ stb.) mint tisztelet- és vándor­i díjak, egyesületi stb. jelvények a Sovossámyinál* Budapest IV. Eskü­­ út 5. szám