Nemzeti Sport, 1927. január (19. évfolyam, 1-16. szám)

1927-01-03 / 1. szám

4 sorra ,­­gy időt enged az ellenfél­nek a helyezkedésre. Obitz a pasz­­szolásban volt bizonytalanabb, mint ezelőtt. • A védelemben Hungler a leg­fittebb. Friss és gyors, biztosan rúg. Ta­kácsról már nem lehet annyi di­csérettel szólni. Szerelésben, rúgás­ban egyaránt elmarad társától Huber néhány védése mutatta, hogy kitűnő kapus, mégis tud nagy hi­bákat is, elkövetni. Gallovichnak nagy része van abban, hogy az eredmény ilyen hízelgő a Nemzetire. Vakmerősége páratlan s ha a lab­dafogása néha bizonytalan is, a he­lyezkedés szabályait túlságosan egyénileg magyarázza ,is, mindig van ötlete, akarata, ami kirántja a bajból. A két gólt más kapus sem védte volna. Jó alakú s nagy ígéret Kocsis. Kapcsolásai jók, biztos a szeme, lába.­­Hamaroan naggyá fej­lődhet. Török kör­tekül­­éssel, ru- s­tinnal játszott. A halfsorban meglepően jó volt Hőssé. Felülmúlta Volentikot, majd a he­lyébe visszavonuló Tóthot is, aki­nek nem igen termett babér az ösz­­szekötő posztján. Bartos szívós, szinte lerázhatatlan half. De na­gyon befelé húzódott,­ Bozsót nem fogta eléggé. A csatársorban ami ügyes és veszélyes volt, azt Spitz csinálta. Fürge, gyors ,és nagy technikája nehéz feladat elé állította ellenfe­leit. Kár, hogy lőni nem tud! Czé­­térnyi megértő partnere volt. Annál gyengébben játszott Rémay II., aki­től se­mm­i jót nem láthattunk. Alig múlta felül Rématy III., pedig akadt néhány olyan labdája, amivel a jó Rémay valamikor a kapuba sza­ladt Tóth és Volentik közül az utóbbi való a csatársorba! Ferencváros kezd szél ellen, de rögtön támad s Dánt csak szabálytalansággal akasítják meg. Rázsó fut el s beadása a labda után nyújtózó belsők feje előtt száll el. A fél pálya kiadó az 5. percig, amikor hendsz viszi előre a Nemze­tit. Huber háromszor is labdához jut, majd újabb meddő Ferencváros­­ostrom után két Nemzeti-támadást állít meg a bíró ofszájd miatt. Schlosser jópasim sem viszi mesz­­sze a támadást, mire Takács hend­­sze után a Nemzeti1 balszárnya tör előre ofszájdgyanu­s helyzetből Hu­­ber kiszalad, hogy Czétényi elöl fel­kapja a labdát, de kiejti s a résen levő Spitz a hálóba rúgja (0:1) 11. p. Czétényi a góllövésnél passzív of­­szájdban állott. A Ferencváros ro­hamoz most és Fuh­rmann beadását Stecovits emeli háló fölé. A Nem­zeti támadásánál mind a,­ öt csaté-’­os száj­ban van, ami viharos kacajt vált ki a nézőtéren. A következő tá­madás már veszélyes, Spitz passza után Czétényi le­­tiuber alig tudja védeni. Schlosser luftra kelt feltű­nést, majd a Kölnits-Stecovits ak­ció után megy az utóbbi labdája Gallowichba. A 17. percben esik az egyenlítő gól. rendszert rúg Fuhr­­mann. Rúzsófiott passzol s a szélső hirtelen Dán elé adja a labdát, aki haladéktalanul a hálóba továb­bítja (1:1). Váltakozva támadnak a csatárso­rok. A­­Ferencváros­ támadásai gya­koribbak, de a Nemzeti-védelem jól működik, sőt Török tapsot is kap, mikor leszereli s me­gláncoltatja Kohutot. A 27. percben gyors Rázsó —Fuhrmann kombináció juttatja kitűnő helyzetbe Dánt, de a center elhirtelenkedi nagyszerű gólszer­zési alkalmát. Törjük lábát fájlalva kiáll s pár percig Tóth bekkel. Ko­csis faultolja Stecovitsot, a rúgás után Rázsó szépen ad be s Dán alig fejel kapu mellé. A 30. percben Tö­rök beáll, most meg Volentik fejel össze Bukovival s Hanglér rúg sza­badrúgást. Schlosser labdái, S Steco­­vits kitűnő helyzete romlik sorban,­­jó passzot viszont Hungler húz le kapusra valló ügyességgel. Volentik és Tóth helyet cserél, Gallov.Mich ka­puja előtt két tumultuózus jelenet jelzi a veszélyt, m­íg a 39. percben Schlosser remek, félmagas­lövése teszi próbára a Nemzeti kapusát. Kiejti a labdát, de Kocsis kor­­nem­ ment. Kohut mesterien rúgja a komért, nagy pillanat a kapu előtt, de eredmény nélkül múlik el Rémay III.A Volentik támadását Hungler nehezen tudja leszerelni, míg a tiszta helyzetben kényelme­sen stoppoló Kohut elől a gyors Török elviszi­­a labdát. Az újabb támadást és a félidőt Kohut célt tévesztett lövése­­fejezi­ be. Szünet után a Nemzeti viszi az első támadást, de az első lövés Schlesser lábáról megy Gadowichig. Czétényi is, Rázsó is kapu mögé centerez egy­szer, majd Bartóssal való párharca után Rázsó komért rúg -­ rosszul. Spitz ofszárdja, Rázsó mellé ment lövése jelzi a játék váltakozását, míg a 7. percben Schlosser sz ép lövése alig kerüli el a kaput. Kohut beadását Gallowick fogja, Rémay III. lefutása pedig komort­­eredményez. Rózsót Bartos sza­­­­bálytalanul akaszt­ja, Fuhrmann rosszul reg, de korner lesz az akció­ból. Nagy rumli támad a komor nyomán, amiből szabadrúgás sza­badítja fel a kaput. A jobbszárny meg is ugrik­­.Volentik a 13. perc-­­ ben futtából alig háló mellé lő. Nem I kéz hátraadást szed fel Gallowich­­ Kohut elől, majd az Obitz—Volen­­­­tik kolliz­ió után a Nemzeti csatára , pár percig­ kiáll. Kocsis-,szépen sze­­r­rel, Takács viszont csak kornerre is tolhatja Rémny Hl. elől a labdát s a rúgást Bukovi fejeli ki. Kohut okos, hosszú labdával küldi előre Rázsót, de ez a beadás rossz, a kö­vetkező pedig Galiowieké lesz. Ste­­j­kovits kétszer is emberbe lő, a az egyetlen Kohut-bomba pe­­dig részes erővel vágódik a kifutó Garomvics­ gyomrának. A szél Rázsó felemelt labdáját el­bújja a vonal mögé s m­íg a közönség hiába reklamál kétszer­­ is kenyszet, a­­Nemzeti lefutása­­ugyancsak veszé­lyes helyzetet teremt. Takács hiába fu­t Spitz után, a labda­ jobbra száll, Huber is kifut, de Rémay III. nem talál az üresen hagyott kapuba. Spitz fölé lő, Huber­ hazaadást fog, a 23. percben meg­­ Spitz beadását Hungler élesen éppen­ csak a háló mellé fejeli.­ A kor­ner­ helyzetet te­remt, de Huber véd,­­ majd Spitz ielé lő. A játék most a másik kapu elé terelődik-s Galigl­iob merész ha­lálugrásokkal tisztáz több jó helyze­tet . A 29. percben remek: Czétényi— Spitz-támadás ,fejlődik ki s Huber fogja az­ összekötő lövését. Spitz mégegyszer elfut, komért szerez s a­­jó rúgást Huber bgbolja ki. Egy-két sikertelen támadás után­ a 36. perc­iben esik a győztes gól: Rázsó magasan adőbe, Kohut Dán elé emeli a labdát s a center lábáról hálóban a labda (2:1). Villámgyors, szép akció volt. A Fe­rencváros támadásai állandósulnak most, de az eredmény már nem vál­tozik.­Bíró Sándornak rossz napja volt. iszonyokról eddig táplált jó véleményem ugrásszerűe­n megváltozott . Röviddel , ezután új játékost szer­zik tettünk. Tudod egy nagy klub kény­telen állandóan új emberek után nézni. Ekkoriban volt, hogy Jiimmy Duan, a helyettesem jelentette, hogy Goo­am és Clark kibékültek és most a legjobb ba­rátok. -- Kérdően bámultam rá. — All r­igiht, — szólt sértődre Jimmy. — Ha nem hisz nekem­, lássa saját sze­meivel ! ,— .És, tényleg. A két halálos ellenség ott ült egymás mellet szorosa­n. Harmo­­nibá®oitt. Fújták tőle tüdőből és velük együtt, velük szemben­­fújta az új fiú, Peter Quicb­l­and is. — Psszt. — szólt Goalan. — Peter Quiland új szinfóniáját játszóik most, amit Neked ajánl­ott, öreg! Noby,­­Pé­ter meg én már nagyszerűen tudju­k. Ugy­e Noby? Kár, hogy a fiúk közül senki se tudja hozzávern­i a dobot. Cso­dálatos lenne! Bár így is mi it vagyunk a villát? legjobb szájhab­raom­ tikusai. — És hogy játszott ezek után a csa­pat? — kérdeztem kíváncsiam. — Pompásam, fiú, pompásam — kiál­tott fel az öreg köszvényes lábait emel­getve. A zenekar megalakítása után a csapatba is visszatért a harmónia. Pe­ter Quinnland ugyanis a csapat con­­terhalfja lett, aki úgy ügyelt a zene­kar két tagjára, hogy még nézni is öröm volt őket. Goolan harminc és Noby huszonöt gólt lőtt. Ezek után iga­zán nem volt csoda­, hogy a csapat a tabella­ élén végzett. — Na és Piorothy? — kérdeztem. — Dorothy? — legyintett nevetve az öreg. Feleségül ment egy londoni hang­­szergyá­roshoz. Hétfő, 1927 január 3. Újpest—III. ker. TVAC 5:3 (4:1) alpesi könnyen győzött, de ha jó a budai kapus, melegebb lett volna a meccs Góllövők: Lutz III., Péter, Drössler, Jeszmás, Jeszmás, Lenn­ért, Jeszmás, Horváth ,Üllők­út. Bíró: Hazai. Újpest: Beneda — Fogl II., Fogl III. — Borsányi, Lutz II., Péter — Künsztler, Wilhelm II., Lutz III., Jesin­d­ás, P. Szabó. III. ker.: Zach — Werster, May­­herr — Nagy, Kovásznay, Kenyeres — Leimért, Konyor, Horváth, Skva­­rek, Drössler. Az óbudaiak nem vették a meccset elég ko­molyan s a ki­tűnő kondíció­ban lévő újpes­tiek, noha csa­tárjátékuk nem volt, éppen min­taszerű, már az első félidőben bebizto­sították maguknak a m­érkő­­zést. Szünet után azután a III. kerüle­tiek — úgy látszik — megfeledkez­tek arról, hogy a téli hónapokban csak­ félűzetést kapnak s­ teljes gőz­zel dolgoztak, amivel el is érték,­­ hogy a második félidőt ők nyerték Imelt Sajnosba bajnoki­ rendszabá­lyok, amelyek szerint a téli kupát is rendezik, még mindig nem hono­rálják­­ezt a körülményt s így a III. kerületiek félgyőzelmük dacára fél­­pontot, sőt félprémiumot sem kap­nak. Igaz, hogy Újpest, amikor megvolt a maga két gólelőnye, kicsit engedett az iramból s amikor az előny leapadt, ak­kor egy kicsit megint rákapcsolt Tény azonban, hogy ha a III. kerület kez­dettől fogva ambícióval játszik s ha Zoeh nem szed be egy csomó potya gólt, Újpestnek nem lett volna a meccs olyan sétggalopp, mint ami­lyen volt- legalább is első fél­időben. A győztes újpesti csapat természetesen nem játszott oly­an jól, mint a Slavia ellen, amikor az ellenfél teljes tudása kifejtésére ösztökélte, de így sem keltett rossz benyomást. Kétségtelen, hogy a csapat a belső trió kivételével jól ■ „együtt van“ s ami a formákat illeti, csak a két Fogd ellen lehet kifogás. Igaz, hogy­­az ő teljesítmé­nyüket az ember kritikusabb szem­mel nézi, mint a többiekét, de tény, hogy a közel­harcban a Fogl-gát­ a téli szezon folyamán nem a szokott biztos. A spanyol túrát határozot­tan érzik ők­­, a január—februári pihenő az ő számukra elsősorban esedékes. Benedai játéka hasonlított az övékéhez, szép dolgot csi­nált, de közbe néhány elemi hibát ,­ g amelyek gólt is eredményeztek. A csapat legjobb részének most is a halfsor bizonyult. Ezzel a nagyszerűen fejlődő trióval még a tavasszal is gyakran fogunk találkozni. . A legjobban most Péter játszott. Igaz, hogy ön volt a könnyebbik oldal, de jó­formán hibátlanul oldotta meg minden feladatát. Borsányi csak az első félidőben játszott teljes gőz­zel, akkor ő is mindenben a leg­jobbkor volt benne, később azonban el-elengedte a veszélyes III. kerü­leti baloldalt. Lutz II. is kielégí­tett, bár az újpesti belső trió mö­gött játszani nem hálás és nem mu­tatós dolog. A csatársorból messze kiemel­kedett az újra formába jött Künsztler. Szédületes lefutásait alig bírta az óbudai védelem megakasztani s leg­feljebb az az erény írható f­el hibá­jául, hogy önzetlen. Gólt ,ugyanis a belsők a legjobb bedásaiból sem igen rúgták. Még Jeszmás volt a leggól­­képesebb csatár de ő is inkább a vé­delem hibáiból érte el góljait s vi­szont a lövésen kívül egyelőre semmi sem megy neki. Lutz III. és Wil­helm is sok csiszolásra szorul még, a kvalitása azonban egyiküknek, sem rossz és­­joggal várhatunk tőlük fej­lődést. P. Szabóra is ráférne egy kis lehiggadás,­­ de ő legalább a szórvá­nyosan hozzájuttatott labdákat tűr­hetően megjátszotta. A III. kerületi csapatból első­sorban Zachot kell kiemelni, de nem­ nekünk, hanem a HL kerület vezetőségének. Ez a­ fiatal játékos, aki annak idején az ifjúsági váloga­tottban és állítólag­­ a­ tréningeken ma is olyan jó képességeket árult el,a mérkőzésen- úgy látszik- elfelejti a tudományát. Ezúttal is legalább két gólt foghatott voln­a. A­­gólok egy­­részében rajta kívü­l benne volt Wer­­ner, aki jó half, de rossz bekk. Ha,­tar­­talmas lyukjai nemzetközi viszony­latban is elsőrangúak. Mayherr ren­des jó formáját játszotta ki. A half­sor tartalékos volta dacára is jól dolgozott, sőt amikor Nagyot kiállí­tották, még akkor is frontba tudta dobni a csatársort. Kovásznay dol­gozott a legtöbbet, de,­Kenyeres is megfelelt. A csatársornak az első félidő­­ben alig volt rendes akciója, szünet után azonban veszélyes volt s helyenként szinte nyílttá tudta tenni a n­eccs sorsát. Pedig valami nívós csatár játékról nem lehetett náluk beszélni. A máskor legveszé­lyesebb csatárnak, Dresslernek most nem volt jó napja és Lennart még több használható labdát kül­dött a középre. A belső trió a me­zőnyben kielégített, a kapu előtt azonban egyikük sem elég gyors és erélyes. Míg Újpestnél a f­első trió­ban egy igazi center „ sincsen, itt min­d a három belső cen­ter. Mind­egyik oszt inkább, sem­ hogy szo­rozna, aza­z hogy lőne. POLAR KORCSOLYA NORVÉG Sl, sto RODLS. ■ és hozzávaló minden egyéb FELSZERELÉS, CIPÓ, RUHÁZAT legjobban és regeícéóbti&a Plöki és Kac­s-nál Vi., An^rftssy-ál . Kérjen árajánlatot. A c­ uire ^ -hez* számra ügyren­üük .