Nemzeti Sport, 1927. július (19. évfolyam, 106-127. szám)

1927-07-01 / 106. szám

& i( Ára 16 fillér Ausztriában 25 Groschen Jugoszláviában 2 dinár, Csehországban 17? csk. Romániában 8 lej­f Németországban 15 pfennig Svájcban 20 centimé franciaországban 1.30 franc Olaszországban 1 líra Amerikában 5 cent Előfizetési díjak: Belföldre egy negyedévre!!) P (egy hónapra 4 P) Ausztriába egy negyedévre S12 P Egyéb külföldre IS P Tildén is, Cacosie a wimbledoni viadal Péntek /£?£­/« 1927 július 1. XIX. évf. 106. sz. Megjelenik: csütörtök és szombat kivételével minden nap Szerkesztőség és kiadóhivatal Budapest, VI. ker., Rózsa-utca 111. (Podmaniczky­ utca sarok.) Levélcím: Budapest 641, postafiók 24. Távirati cím: Nemzeti Sport Budapest. Telefon: 112-44, 112—45, 112-46. Az Országos Testnevelési Tanács, a Magyar Olimpiai Bizottság, a Magyar Athletikai Szövetség, _ _ _ Szövetség, a Magyar Birkózók Országos Szövetsége, a Magyar Országos Céllövő Szövetség, a Magyar Országos Lawn-Tennis Szövetség, a Magyar Országos Testedző Egyletek Szövetsége, a Magyar Ökölvívók Szövetsége, a Magyar Vívó Szövetség és a Pénzintézeti Sportegyletek Szövetsége hivatalos lapja — A Nemzeti Sport tudósítójától — Az erdélyi kombinált 3=1-es vereséget­t szenvedett a budapesti kombinálttól A mérkőzés egész különös körülmények közt jött létre — Első félidő alatt Wetzer, illetve Takács góljával döntetlen — A másodikban Takács és Skvarek lövése győzelmet jelent — Fáradt volt a pesti csapat — Kraszt Orth váltotta fel — Hivatalos és magán­nyilatkozatok — A hazatért Hungária-játékosok elbeszélése Sok viszontagság után lefolyt az aradi magyar—román kombinált mérkőzés, amelyet eredetileg Buke­restben a­kartak lejátszani, de nem­­­csak színhelye, hanem jellege is meg­­­­változott, mert hiszen a b­ukaresti­­ szövetség a roma válogatott c.­tól készült kiáll­­n­i a magyar pro­fesszionista válogatott csapat ellen. Már legutóbbi számainkban jeleztük, hogy a nagy politika ezúttal zavaró­lag hat közre és tényleg­ komolyan lehetett tartani attól, hogy válogatottjaink túrája hirtelen félbeszakad. A romániai sorozatos kormányvál­ság meglehetősen feszült hangulatot teremtett az országban és erre ve­zethető vissza az a sok komplikáció, ami professzionistáink erdélyi túrá­jával kapcsolatban felmerült. Szerencsére a sport egészséges szelleme diadalt ült minden nehézsé­gen és ha bizonyos módosításokkal is, de mégis le lehetett játszani a péterpáli meccset, amely a budapestiek 3:1 (1:1) arányú győzelmével végződött. Csak a mérkőzés előtt közvetlenül jutott tudomására a román szövet­ségi kapitánynak, hogy Arad katonai parancsnoka nem engedi meg a já­tékban való részvételt azoknak a ro­mán válogatottaknak, szolgálatot teljesítenek, akik katonai így azután hirtelen Arad és Nagyvárad egyes kéznél levő játékosaival kellett ki­egészíteni a román csapatot, amely­ből a katonai intézkedés folytán Tanzer, Fogl és Teszler kiesett. A megváltozott helyzet folytán Má­­riássy dr., a PLSz szövetségi kapi­tánya a magyarországi csapatot csak mint budapesti kombináltat volt hajlandó játszatni és ezen az alapon a két együttes a következőképpen állott fel a mérkőzésre: Budapesti kombinált: Biri — Lőwy, Dudás — Nádler, Kvasz, Eich­­bauro — Rémay III., Takács, Orth, Skvarek, Opata.' Tem­es binált: Zombiory ___1T. várad)', Steinrer II. — Matek, t .­sáry, Steiner I. — Sch­wartz (Arad), Teleky, Wetzer, Zem­ler, Barbu (Arad). A mérkőzés a román kombinált támadásaival kezdődik és a 9. perc­ben Schwartz fejesét Wetzer kapás­ból be is lövi. A 20. percben Kvasz kiáll, helyére Orth vonul vissza. Opata lesz center és a balszélre Dressler áll be. A 30. percben Ta­kács szabadrúgásából esik a kiegyen­lítő gól. Szünet után a 7. percben Takács szépen kidolgozott akciója a második, Skvarek lövése pedig a har­madik magyar gólt eredményezi. " A magyar csapa­t amely még­i­s Temesvárt. , ” Dudás, 3- esi achilles-sarka sor volt. •" Ő játszott, mit emben for> ‘­ban Rémay 111. érdemel dicséretet, azonkívül Orth, aki végig a legnagyobb agilitással küzdött. A románoknak nem volt veszteni valójuk, bátran játszottak és ügye­sen használták ki ellenfelük gyen­géit. Egyénileg Hoksáry, Wetzer, Barta és Matek vált ki. A mérkőzést , a bécsi Göbel bíró vezette. A mérkőzés rekonstruálását a la­punk más helyén közölt grafikonun­kon kívül egyrészt a helyi sajtó cik­keiből, másrészt tegnap este megér­kezett néhány válogatott játékosunk előadásaiból végezheti el az olvasó. Rendkívül érdekes azonban a mér­kőzés mellékkörülményeit megvilágí­tó­ román és magyar hivatalos jelen­tés, melyeket teljes terjedelmükben itt közlünk: Az FSSR futballközpontja Az Oficiul nevében National de Educatio Fizica (ONEF) a Budapesten leját­szott francia—magyar mérkőzésen állítólag történt incidensek miatt — a mérkőzést a magyar közönség irre­denta tüntetésre használta volna fel nem engedte át stadionját a ma­gyar—román mérkőzésre. Mivel az FSSR nem tartotta indokolt­nak a szemet-szemért, fogat-fogért törvény alkalmazását, úgy határo­zott, hogy a mérkőzést Aradon ját­szatja le. Annak előrebocsátása mel­lett, hogy a román válogatott csa­pat öt játékosa katona, a hadügy­minisztérium bizonyára illetéktelen és járatlan, de mindenesetre rossz­hiszemű referáda alapján a katonai játékosok részvételét eltiltotta azzal,­­­hogy a kiállítandó román csa­pat nem képviseli Románia váloga­tottját. Mivel a román válogatott összeállítására csak mi vagyunk ille­tékesek, ez ellen a rendelkezés ellen, melyet 6 órakor közöltek­ velünk hi­vatalosan, a legerélyesebben tiltakoz­tunk ugyan, de ellene tennünk nem volt fizikai időnk. Úgy állapodtunk meg tehát a magyar szövetség jelen volt képviselőivel, hogy a válogatott mérkőzés elmarad és helyette kiállí­tunk egy Arad—Timisoara kombi­náltat, mely Budapest ellen fog ját­szani. Hisszük, hogy a hadügymi­nisztérium kellő felvilágosítása után sikerülni fog elérni azt, hogy téve­désüket belátják és azok, akik ezt a kínos ügyet inszcenálták, annak konzekvenciáit le fogják vonni. Ro­mán nemzeti érzésből senkitől bé­két nem veszünk és Romániát tudjuk úgy reprezentálni, ahogyan kérf Az FSSR futballszak­osztályának titkára: laviu luga m. p. Az FSSR futballszak­osztályának elnöke: Dr. Aurél Leucutia m. p. A Magyar Labdarugók Szövetsége nevében Felelősségünk teljes tudatában ki­jelentjük, hogy a Budapesten leját­szott fam­cia—magyar­ mérkőzésen semminemű tüntetés a franciák ellen nem volt. A franciákat a legnagyobb előzékenységgel és szeretettel fogad­tuk úgy a játéktéren, mint az azt kö­vető, hajnaltájba nyúló banketten. Mi sem jellemzi jobban azt, hogy francia sportbarátaink mily jól érezték magu­kat, mint az, hogy a banketten meg­jelent francia miniszter és francia sportférfiak hosszú beszéd keretében köszöntötték és üdvözölték a francia —magyar sportbarátságot. Megkö­szönték a szíves fogadtatást és kije­lentették, hogy minden igyekezetük­kel azon lesznek, hogy a magyar csa­patot Párisban legközelebb hasonló szíves fogadtatásban részesítsék. Egyébként a budapesti francia követ, meghatalmazott miniszter úrtól a tün­tetésről szóló hírek cáfolata és annak igazolása, hogy a francia csapatot a legnagyobb szeretettel fogadtuk, írás­ban beszerezhető. Hogy ez az írás az illetékes román hatóságoknak eredeti­ben rendelkezésre álljon, e tekintet­ A román és a magyar szövetség hivatalos jelentése v. MODIANO SZIVAR*A PAPÍR ES HUVELYA " ) f­ELVLmALHATATIM Sportemberek csemegéje a MINDENÜTT sportcsokolád KAPHATÓe T