Nemzeti Sport, 1928. szeptember (20. évfolyam, 171-191. szám)

1928-09-02 / 171. szám

Ára 16 fillér Ausztriában 25 Groséhen Jugoszláviában 3 dinár Csehországban 1 Va csk. Romániában 8 lej Németországban 15 pfennig Svájcban 20 centimé Franciaországban 1­20 franc Olaszországban 80 centesiml Amerikában 5 cent Előfizetési dijak: tiei téldre egy negyedévre 10 B (egy hónapra 4 P) Ausztriában egy negyedévre 12 P Egyéb külföldre 15 P Vasárnap 1928 szept. 2. XX. évf. 171. sz. Megjelenik s csütörtök és szombat kivételével minden nap Szerkesztőség és kiadóhivatal Budapest, VI. ker., Kassa­ utca 111. (Podmaniczky­ utca sarok ) Levélcím: Budapest 62, postafiók 24 Távirati cím: Nemzeti Sport Budapest • Telefon: 112-44, 112-45, 112-48 Ma délután 5 órakor osstrák­­m­a­g­­yar amatőr és profi boxm­érkőzések a Millenáris versenypályán Százhúsz perces kegyetlen küzdelem után egy tragikus pillanat döntötte el a bécsi kupamérkőzés sorsát Rapid—Hungária 1:o (o:o) (o:o) Góllövő: Wirtschl (Mandl lábán irányt változtatott szabadrúgásból) A kétszer tizenöt perces meghosszabbítás 9.-ik percében szabadrúgásból esett a Rapid gólja, aminek öngól íze volt — A Hungária éppen úgy megnyerhette volna a mérkőzést — A két csapat egyenrangú teljesítményt nyújtott Hohe Warte. Bíró­­* Carraro (Olaszország). 33.000 néző —­ Tele­fonje­lent­ésünk — Bécs, szept. 1. Amint a futballban annyi sok­szor megtörtént már, ezúttal is olyan mérkőzés döntötte el egy fon­tos vándordíjban a továbbjutás sor­sát, amely legigazságosabban el­döntetlenül végződhetett volna. De éppen úgy megnyerhette volna azt a vesztes is és egy szóval sem lehe­tett volna azt mondani, hogy így az eredmény irreális lenne. A küzde­lem végig izgalmas és nyílt volt. Az első öt perctől eltekintve, a , Hungária egyenrangú ellenfél volt, sőt az első félidőben va­lamivel többet is volt támadás­ban. A második félidőben egy árnyalat­tal a Rapid volt többet akcióban, de híres finise után a Hungáriában még mindig volt erő komoly és ve­szélyes támadásokra. Gólhelyzete egyformán termett mind a két csa­patnak, sőt elegendő számban is, de az idegesség, a mérkőzés fontos­ságának tudata elrontotta ezeket a szituációkat. Csak a véletlen döntötte el en­nek a mérkőzésnek a sorsát. A meghosszabbítás első negyed­órája alatt Kléber egy magas lab­dát akart fejelni, a kis Horváth persze alacsonyabbra ugrott és amikor a földre estek, ugyanúgy lehetett volna adni szabadrúgást a Rapid ellen is. De Carraro a Hun­gária ellen diktálta a szabadrúgást. És ekkor a Rapid kabalából azt a Wiltschlt szólította a labdához, aki a Herthában mindig rúgta a szabadrúgásokat. És a kabala bevált, mert a nem is valami jól irányított labda Mandl lábán irányt változtatott és szinte gúnyosan bicegett be a hálóba. A fejéhez kapott a kék-fehér, védelem minden tagja, kétségbeesve meredt egymásra a csapat minden tagja, rettenetes iramba fogott a Hungá­ria, de ekkor a Rapid már nagyon vigyázott az eredmény megtartá­sára.A Bécs nagyon megbecsülte ezt a mérkőzést. Már délelőtt, a Bécs felé száguldó gyorsvonatban, Brucktól kezdve senki sem beszélt másról, csak a Hungária-Rapid­meccsről. Mindenki lázban égett és az izgalom Bécsben kulminált. Bár délután 3 órakor kissé szeme­telt az eső, rövidesen elállt és ideális futballidőben indult meg a nézők áradata a Hohe Warte felé. Zsúfolt villamosokon, hadoszlo­pokba sorakozott autókon igyeke­zett kifelé a tömeg, amely a mérkő­zés megkezdése előtt már 30.000-re nőtt, míg a mérkőzés első negyed­órája alatt elérte a 35.000-et. A hangulat izzó volt már az előmér­­kőzés alatt, amelyet jó jelnek vet­tek, miután a Rapid tartalékcsa­pata lett a győztes. Szép számmal lehetett magyart is látni a nézőtér különböző pontjain, különösen a vezérkar volt erősen kép­viselve. Látszott, hogy ülése volt ezen a napon a Középeurópai Kupa bizott­ságának.­­ A Hohe Warte téglányán ragyogó, üde zöld pázsit fogadta a csapatokat, amelyek közül az elsőnek megjelenő Hungá­ria csak udvarias tapsot, a Ra­pid tomboló üdvözlést kapott. A nedves fű persze síkos volt és ez a körülmény már eleve kizárta, hogy a meccs ugyanolyan iramban játszód­jék le, mint a múlt heti budapesti ta­lálkozás. Iram azért volt kiadós. Mi azonban azt reméltük, hogy a Hun­gária technikája jobban fog érvénye­sülni a csúszós füvön, azt vártuk, hogy a Hungária szebben fog fut­ballozni, mint a Rapid. Ez azonban nem következett be. Feltűnően meleg tapsban része­sült az olasz Carraro, a mérkőzés bírája. Fel is tűnt az új­ságírók páholyában ez és bécsi kol­légáink csodálkoztak, hogy a politi­kai feszültség ellenére is ilyen szim­patikusan fogadta a közönség Carra­­rót. Nem nehéz persze kitalálni, hogy emögött a tüntetés mögött az a hátsó gondolat rejlett, hogy hátha kegye Hungária: Ujváry — Mandl, Ko­csis — Kiéber, Wéber, Schneider — Haar, Molnár, Kalmár, Skvarek, Hir­­zer. Rapid: Griftner — Schramseis, Wiltschel — Frühwirt, Smistik, Madlmayer — Kirbes, Wesselyk, Ku­­than, Horvat, Wessely, Wessely és Molnár sorsol s a sze­rencse a magyar kapitánynak kedvez. De ez a szerencse ezúttal nem jelent sokat. Szélcsendes, borús az idő, a helyválasztónak nem juttat semmi előnyt. Azonnal meleg perceket teremt a Rapid A Rapid kezd s az első „eseményt” Molnár rendsze jelenti. Ezután két taccs következik. A másodikat rosszul jobb lesz a bíró a Rapidhoz, ha a kö­zönség őt szívesen fogadja. Erre per­sze nem volt szükség. Carraro egészen jó bírónak bi­zonyult. Az orszájdokra nagyon ügyelt, de nem is mindig látta meg pontosan azokat. A kemény játékot megenged­te. Sok hendszet reklamált rajta a közönség és végül az volt róla a vé­lemény, hogy a kezelések megítélésé­ben túl liberális. A valóság az, hogy Carraro a szabályok helyes szellemé­ben ítélte meg a hendszeket és ko­molyabb hibát csak egyet követett el, amikor azt a végzetes szabadrúgást megítélte a Hungária ellen. Erről persze nem tehet, hiszen nem tud­hatta, hogy mi lesz a szabadrúgás vége! dobjuk s a bíró szabadrúgást ítél, me­lyet­ Wessely Wesselykhez juttat, aki hajszállal mellé lő. 1 perc. Veszélyes kezdet, de hál’ Istennek vész nélkül múlt el. Rövid középjáték után a Rapid lendül támadásba, Mandl azonban taccsra szerel. A bedobás után sem szabadul meg a Hungária az ostromló Rapid-csatároktól.­­ Wessely lövéshez is jut, Újvári azonban biztos kézzel fogja el a labdát. A kirúgás után azonnal visszaterelődik a játék a kék-fehérek kapuja elé s a Hungária-védelem ugyancsak tele van a munkával. Ku­­b­an offszájdja pillanatnyi felszaba­dulást jelent, de néhány másodperc után újra a Rapid csatársor lábáról vándorol előre a labda. A mérkőzés ADAMS CHICLETS s ríkóp’rmín' szomjúságot olt, üdít, illatosít . V Térképr.: Hajdú és Tsa I., Mészáros­ u. 2 !! HÜVELY” JELU­MDÍJ­ATAT­M