Nemzeti Sport, 1929. április (21. évfolyam, 62-82. szám)

1929-04-02 / 62. szám

| ■i AAA A­A­A­A | ! TÖLTŐ;TOLLAK | i szakszerű ' i javító­' jÚÉf * i helye , i * i JW » \ Jf Öllői-út 2. | W Kalvin-tér sarok ; TURCSÁNY i mwtustrvin­tok 2 ­soni. Hungária—Sparta 2:1 (1:0) Jobb csatárjátéka juttatta a Hungáriát megérdemelt győzelméhez Góllövő: Skvarek, Opata, Sim­y Hungária-út, 10.000 néző. Bíró: Sackenreuter (Nürnberg). Hungária: Németh — Maradi, Ko­csis — Nádler, Kiéber, Schneider — Haar, Molnár, Opata, Skvarek, Híres. Sparta: Hochmann — Hojer, Per­­raer — Madelon, Kada, Carvan — Ko­­lenaty, Patek, Silny, Moudry, Helma. A sérült Kalmár és Wéber helyén Nádiért és Skvareket szerepeltette a Hungária. Ugyancsak két emberét, Baront és Kuchtát kellett pótolnia a Spartának. Sackenreuter, a sovány nürnbergi bíró sípjelére a Sparta kezd, de hama­rosan kialakul az élénkebb Hungária fölénye. Szorítja félelmetes ellenfelét, de az első lövések célt tévesztenek. A Sparta csak elvétve jön előre, de ak­kor a kitűnő Silny révén nagyon ve­szélyes. Egy Silny-bombát Németh bravúrosan tol kapu fölé, Molnár ka­pufát lő. A 25. percben Híres pompásan ott­hagyja Hojert, a vonalról beível­ő Molnár védhetetlennek vélt fejese is a kapufa éléről pattan vissza. De ami késik, nem múlik. A 26. percben Haart a komer vonalon szerelik, hogy kiesik a pályáról, a labdát Nádler még jókor elcsípi, lapo­san centerez és Skvarek a 6-osról szenzációs oxforddal ka­pásból lövi Hochmann feje fö­lött a hálóba. (1:0). Ritka, remek gól, végre a közönség is örülhet. A Sparta a gól után sincs sehol. Hochmann a 30. percben kirú­gás helyett a földbe rúg, Molnár el­szedi tőle a labdát, de a lövést a tá­vollevő kapus helyett Pemer menti szenzációs robinzonáddal , fejjel. A Hungária könnyít a tempón s ekkor megint esik a színvonal, mert a Spar­ta mit sem tud kezdeni. A 42. percben Molnár magasan emel kapura, Hoch­mann, Híres és a bekkek egyszerre ugranak a labdára, Hochmann elterül. Egy percig élesztgetik. Patek lő még siralmasan, aztán közkívánatra véget ér a félidő. A Hungária jól kezdi a II. fél­időt. A 3. percben taccsdobás után Hojer a 16-oson Opata elé fejeli a labdát­­­­,­­ Zoli fényes lövését mintha zsi­nóron húznák be a felső sa­rokba. (2:0). Csuda gól! A csehek most már mintha kezdenék komolyabban venni a dolgot. A 7.-ik percben vezetik az első rendesebb támadást s az mindjárt eredményes is. Kosenaly, az egykori híres fedezet, aki hosszú térd­betegsége után most mint tartalék­szélső jutott szerephez, okos támadás végén középre gurít Silnynek, a bek­kek hibáznak, Silny gyengén kapura lő, Né­meth érthetetlenül szalad a labda után, ahelyett, hogy ve­tődne s így nem éri utól. (2:1). A csehek most egyre élénkebbek lesz­nek s a Hrangária-védelem ki-kihagy. Szerencse, hogy rosszul lőnek a cse­hek s ha olykor kapur­a is megy a lab­da, Németh többször nem hibáz. Ne­­gyedóra után Opata kimegy a bal­szélre s Híres és Skvarek eggyel bel­jebb. A csere nem használ. A Hungá­ria mindinkább átengedi a teret a Spartának, amely a mezőnyben ki­mondott fölénybe kerül s a Hungária most már csak lefutásokkal operál. Simny lövése csak arasszal csúszik a léc fölé. Patek a 6-oson belép Mandl rúgásába s Németh alig bírja kor­­nerre tolni a sarokra pattanó labdát. Viszont Haar is nagy helyzetet hagy ki, két lépésről a kapus­nak irányítja a labdát. A helyzet olyan, ho­gy a kiegyenlítés nem érné a közönségeit váratlanul, bár a Hungária nem esik teljesen vissza s eléggé változatossá tudja tenni a játékot. Az utolsó percben Híres jó labdát kiereszt a taccsvona­­lára. Nyilatkozatok: Náthám, a Sparta elnöke, Három emberem, Moudry, Madelon és Hofer csődöt mondott. Különben más lett volna a játék. A Hungária csatársora szépen játszott. Első félidőben ők szünet után mi voltunk jobbak. Csa­patomból Silnyvel, Patekskal és Car­­vannal voltam a legjobban megelé­gedve. Révész, a Hungária trénere: Ahhoz képest, hogy a csapat tartalékosan s új csatársorral állt ki, egész jól ját­szott. 2:0 után azért forgattuk fel a csatársort, mert kímélni akartuk a fiúkat, hiszen mi holnap is jóformán csak ugyanezzel a csapattal állhatunk ki, míg a Ferencvárosnak négy-öt pi­hent embere van. Sackenreuter bíró: Az I. félidőben a Hungária, szünet után az erősebb fizikumú Sparta volt jobb. A Hun­­gária-csatársor jó, de kissé puha. A Sparta állójátéka (Stellungsspiel) szenzációs. Alig futnak és mégis megy a játék. Nekem tetszett a mér­kőzés. Magas színvonalú volt az egy lövéstől eltekintve. A játékosok na­gyon sokat játszanak karral. Löknek összetett kezekkel s azután hirtelen szétterjesztik karjukat, hogy a közön­ség nem is tudja, hogy miért fütyül­tem. Nagyon raffináltak. A hendsz­­reklamálásokcra csak annyit mondha­tok, hogy csak a szándékos hendsze­­ket ítélem meg. CSÁNYI E. MIHÁLY (Ferencváros) úri szabó VII.,Dohány­ u. 82. Tel.: 1.432-74 Sportemberek kedvelt szabója = Fizetési kedvezmény! ”a Sparta—Újpest 1:1 (0:0) Újpest tíz emberrel játszotta végig a meccset, mégis sokkal jobb volt és győzelmet érdemelt volna Góllövő: Landmann, Török Hétfő, Üllői­ út, 10.000 néző. Bíró: Sackenreuter. Pontosan fél háromkor jönnek ki a pályára a játékosok. A bíró sípjelére. Kada és Fogoly 111/ indul­ócaput vá­lasztani. A cseheknél a szerencse s így Újpest hatalmas szél ellen áll­ fel. Sparta: Hochmann — Burger, Per­­ner — Madelon, Rada, Carwan — Kolenaty, Patek, Landmann, Silny, Kuchta. Újpest: Adit — Fogoly II.. Fogoly III. — Wilhelm II., Lutz II., Enyedi — Török, Avar, Veder, Spitz, P. Szabó. A Sparta támad először s az első percekben Újpest kapuja előtt tanyáz. A 3. percben a ravasz Patek csőrrel küldi a labdát ka­pura és a szél nyíl­egyenesen viszi a lövést, Adit azonban nyugodtan és szépen véd. Újabb cseh támadásnál Kolenaty csap éktelen kiabálást, színészkedik, siránkozik. Az Újpest is szóhoz jut, de szél ellen nem igen megy a játék s így a Sparta támad újból és kornert ér el. A sarok­rúgás után Újpest nyomul fel, előbb­ P. Szabó ront, majd a csatársor tolo­gat sokat, végül sarokrúgáshoz jut­nak. Ezt Lutz fölé küldi. A válasz rá szintén sarokrúgás, de ez sem hoz eredményt. Most Kolenaty csap össze Fogoly III.-al és letépi annak nadrág­ját. Fogoly III. nem szól semmit, csak a kapu mögé áll és nadrágot cserél. A 19. percben Veder lövése után meg Kolenaty nadrágja szakad el. A cseh azonban már nem olyan csendes, or­dít, folyton mutogatja magát a bíró­nak, siránkozik, majd amikor a bíró elfordul, hátulról gáncsot vet Fogoly Ill.-nak. Ez erre dühösen megfordul, mire a bíró is odanéz s Fogolyt fi­gyelmezteti. A kirúgás nyomán újra össze­csap a két játékos, Kolonaty marad alul és a bíró a 21. perc­ben kiállítja Fogoly III.-at. Futball-felszerelés Magyar Cserkészek Sportáruházában IV., Váci­ utca 40 -ig a jobbnál jobb helyzetek alakul­nak ki. A szél ereje most má­r nem olyan nagy, a 6. percben Spitznek közvetlenül a kapu előtt csúszik le a lábáról a labda és megy mellé, majd Wilhelm lő kétszer is fölé. A 17. percben Veber végre gólt szerez, de a bíró orszája miatt érvénytele­níti. Később, a 23. percben egymásután két sarokrúgás is jelzi Újpest fölé­nyét, de így sem születik meg a meg­érdemelt és nagyon várt győztes 0-j-­­pest-gól. Újpest teljesen beszorította a Spartát, amely három hátvéddel igyekszik tartani az eredményt. Egy-egy Veder, vagy P. Szabó lövé­l­sére néha hárman is állanak a kapu­ban. A sikertelenség Újpest csapata­­­­nak­ kedvét veszi, úgy, hogy az utolsói percekben a Sparta is szóhoz jut, de­ az utolsó támadás ismét Újpestén, P. Szabó azonban a kifutó Hochmann­­ mellett nem tudja hálóba vinni a lab- ■­dát. Kornerarány 1:3 (1:3)/ Újpest jav­­vára. Nyilatkozatok: Langfelder Ferenc: A balszerencse­­ csimborasszója volt ez a mérkőzés. 10­0 emberrel egy kapura játszottunk a vi­­­lághírű Sparta ellen. Fogoly III. ki­ Sportüzlet Erzsébet­ körút 48. sz. a Royal Apollóval szemben TURISTA-, TENNISZ-, FUTBALL-, TORNA-, EVEZOS- cikkeinek kirakataiban feltüntetett bevezetési árai olcsóságuk mellett jó minőségről győzték meg a t. vevőket Hátizsák 45X45 Viharkabát 1 Sportharisnya I 490 Impr. 1*720 | Végig A 10 i ■■ övvel 1 i ÖBB 9 mintás — heh Tennisz-rakett ” ‘ ” Evezőstrikó I dupla Q 60 k g 60 bolorosás hb h mm morva Kedd, 1929 április 2 Avar megy hátra hátvédnek. A játék egyébként eddig színtelen, semmi tervszerűséget sem látni. A 26. percben Pemer szabadrúgást küld a kapu felé, Adit csak kiütni tudja, közben el is akarja kapni a labdát, de Kolonaty ott van és az üres kapu lécére rúg, onnan a labda Landmannhoz pattan, aki az üres kapuba gólt lő. 1:0. Gól után a bíró néhány hibás ítéle­e­tével vonja magára a figyelmet, majd lassan-lassan Újpest-fölény alakul ki,­ amely a 37. percben megérdemelt gólt­ hoz. P. Szabónak sarokrúgásból be­küldött labdáját Török szép fejessel góllá értékesíti. 1:1. Szünetben nagy a kiabálás a prá­gaiak öltözőjében. Mindannyian izga­z­tottak. A folyosón Langfelder és­­ Náthán, a két vezető ember egyezik meg abban, hogy a játékosaikat szebb­­ játékra figyelmeztetik. Fogoly III. szomok­ban nyilatkozik: „Senkit sem bántottam...” Szünet után Újpest fölénye je­gyében folyik a játék, állandóan támadnak a lila,fehérek, de sehogyan sem tudnak gól­t rúgni, de-