Nemzeti Sport, 1929. szeptember (21. évfolyam, 169-190. szám)

1929-09-02 / 170. szám

8 A II. ligában: A Turul vette a legjobb startot, de Rákospalotáé és a Vac Fülé sem írt egyesendő Vác FC—Megyer 3:1 (0:1) Megyeri­ út. Bíró: Klein Á. Vac FC: Léderer — Bálán, Davi­­dovits — Klopfer, Grün­d, Kohn II. — Singer, Neuspiller, Haar, Engl, Schwarcz. Megyer: Bíró — Mészáros, Birk­­mayer — Szekeres, Vámos, Makádi — Wágner, Mentes, Schalkovszky, Walcz, Karazsi. A játék úgy indul, hogy a Vác Kólókkal veri ellenfelét. Az első ne­gyedóra teljesen az övé, a megye­­riek" alig tudnak a kapuja elé ke­rülni. A 15. perctől feljön a megye­ri együttes és lelkes játékával át­veszi az irányítást. A 28. percben nagy kavarodás keletkezik a Vác kapuja előtt: Wágner éles lövése a kapuba kerül, 0:1. A gól után vál­tozatos az iram, több jó, de kiakná­zatlanul hagyott gólhelyzettel Helycsere után az első negyedóra ismét a Vác­é. A megyeriek mint­ha eltűntek volna a pályáról. A kritikus negyedóra után ismét fel­jönnek, de most már nem tudnak veszélyessé válni. A Vác a 24. perc­ben kiegyenlít: Haar egy jobboldali támadást védhető góllal fejez be. 1:1. Neuspillert megrúgják, pár percre a pályán kívülre kerül. A 30. és 32. percben Haar két újabb gólt fejel a megzavaroldott megy­e­­riek kapujába. 3:1. A hátralevő idő ezután­­a Vác-é, állandóan a me­gyeri kapu előtt tanyázik,­­ de eredmény nélkül. A győztes csapatban Haar volt a legjobb. Pompás trükkjeivel nagy­szerűen érvényesült. Mellette Sin­­ger mutatott a jobbszélen elsőrangú játékot. A balfsor szürke volt, míg a közvetlen védelem jól állta a har­cot, a rendszertelen megyeri táma­dásokkal szemben. A vesztes csapat védelme végig bizonytalan volt. Szerencséje­ a csapatnak, hogy több gólt nem kapott. A balfsorból Vá­mos messze kiemelkedett, míg a lelkes csatársort Wágner és Schal­­kovszky vezette támadásra. 11. percben eredményt ér el: Izsépy szélről adott labdáját Stumpf éle­sen belövi. 1:0. Pár perc múlva Laubheimernek­ van jó helyzete, de magasan föl­­lő. A­ 22. percben Pflum H. kapufája az esemény. Majd Hackspachernek nyílik al­kalma gólt lőni, közvetlen közel­ről azonban kapusba lő. Szünet után a Bak TK nagy lel­kesedéssel fekszik a küzdelembe és támadásai egyre-másra veszélyez­tetik Soroksár kapuját, de Szabó mindig helyén van. Végre a 25. percben Kocsis pompás magas lö­vése védhetetlen. 1:1. A Bak TK nem enged az iramból és továbbra is támad, míg Soroksár csak he­lyenként veszélyeztet, gólt azonban már egyik fél sem tud elérni. Ko­vacsics Soroksár kiállítva. Jók: Szabó, Hoffmann, Hackspacher és a sérült Schweier, illetve Müller, Spanitz, Bursi és Kocsis. A II. liga állása: 1. Turul 11-------5:0 2 2. Vác PC 11-------3:1 2 3. Rákospalota 1 1------­ 7:3 2 4. Terézváros 1 1 ----------:— 2 5—6. Baki TK 1 — 1 — 1:1 1 5—6. Soroksár 1 — 1 — 1:1 1 7. Kossuth* 1------1 —­---------8. Zala-Kanizsa 1------1 3:7 — 9. Megyer 1-----1 1:3 — 10. Merkúr 1-----1 0:5 — 11—13. Józsefv.-----------------:— — 11—13. Sabaria------— — 1—:— — 11—13. Vasas — —--------—:-----­* A Kossuth—Terézváros mérkőzés két pontját a Kossuth felfüggesztése miatt a Terézváros javára írtuk. Soroksár—Bak TK 1:1 (1:0) Rákospalota, Bíró: Gébért. Soroksár: Szabó — St­hweier, Licktner — Menáseh, Hoffurano, Kovacsics — Izsépy, Pflum II., Zwick, Stumpf, Hackspacher. Bak TK: Janics — Mü­ller, Spá­­nitz — Liptay, Buzási, Pavnicza — Blaskó, Becsei, Bursi, Kocsis, Laubheimer. A tavalyi két sereghajtó csapat nagy csatát vívott a pontokért a palotai homokban. A mérkőzés képe alapján a győzelmet a Bak TK fiataljai­­ érdemelték volna meg, mert a második félidőben döntő fölényben voltak és táma­­dást­ támadásra vezettek. Ám ré­szint Soroksár kitűnő kapuvédje, részint a feneketlen homok alatt nagy fölényüket csak egy gól ere­jéig tudták kihasználni. Változatos, heves támadásokkal indul a mérkőzés. Soroksár már a és „*»«**»» traeai Rákospalota—Zala­­i&Fsru­zsa 7:3 (5:2) Rákospalota. Bíró: Biró Sándor. Rákospalota: Hosszú — Mináro­vits, Reisner — Roszkopi, Laukó IV., Mődl — Fessler, Trenz, Szan­­dalszky, Laukó III., Dénes. Zala-Kanizsa: Megyeri — Réder, Fekete — Tamás, Babos, Horváth — Farkas, Orsolyák, Csidi, Bako­nyi, Csász. Rákospalota együttese játékával rácáfolt nyári gyenge eredmé­nyeire és olyan kitűnő, eredmé­nyes és gólratörő formát árult el, hogy a csapat, egy-két­ gyengébb posztnak a megerősítésével a má­sodik liga egyik­ legerősebb tizen­egye lehet. Zala-Kanizsa komplett csapata csalódást keltett, bár sú­lyos vereségét menti, hogy a ho­mokos palotai pályán sehogy sem talált magára. Hatalmas iramban indul a mér­kőzés. Rákospalota Laukó III. ré­vén már a 2. percben eredményt ér el. 1:0. A 14. percben Dénes la­pos beadásából újból Laukó III. ér el gólt. 2:0. Majd újabb pompás palotai támadás következik, amely Trenz helyezett góljával jut kife­jezésre. 3:0. Ezután Szandalszky hatalmas kapuralövése következik. Némi mezőnyjáték után a kifutó Megyeri mellett ismét Laukó III. gurítja a labdát a hálóba. 4:0. Rö­viddel ezután Orsolyák­ révén éri el a Kanizsa első gólját. 4:1. Majd ugyancsak Orsolyák által lőtt 11-esből a másodikat. 4:2. Az utolsó percben Dénes pompás korneréből lövi Laukó III. a mérkőzés leg­szebb gólját.. 5:2. Helycsere után némi Kanizsa­­fölény. Az iramot azonban lassan a palotai csapat átveszi, aminek a 25. percben Fessler szélről lőtt gólja az eredménye. 6:2. Pár perc­es Orsolyák 11-esével szépítenek a vendégek az eredményen. 6:3. A mérkőzés utolsó gólját Medl lövi, ugyancsak 11-esből. 7:3. Jók: Reisner, Laukó III., Rosz­­kopf, Szandalszky, illetve Réder, Farkas és Csász. Turul—Merkúr 5:0 (1:0) Lóversetty tér. Bíró: Salgó. Turul:­­Spindler — Polacsek, Gutt­­mann — Búza, Polt, Herzfeld — Durmics, Vaczek, Sanger, Altmann, Fischer. Merkúr: Kohn — Friedrich, Pe­rina — Tar, Fiegel, Tima — Szán­thó, Iglósdy, Pápai, Swicker, Lak­­ner. Merkúr kezd, nap ellen. Az első percekben változatos mezőnyjáték folyik. Az 5. percben Altmann a 16-osról váratlan lapos lövést ereszt meg,­ mely a meglepett védők közt hálót ér (1:0). Továbbra is válta­kozó támadások, de egyik csatár­sor sem eredményes. A második fél­időben a Turul támad többet. A 10. percben Pápait saját csapatkapi­tánya kiállítja és Szánthó megy centerbe. A 17. percben Friedrich a 16-oson belül hen­dszet vét, a ,11-est­­Sanger értékesíti (2:0). A 24. perc­ben Fischer lövésébe Friedrich be­leteszi a lábát és a labda gólba jut (3:0). A csonka Merkúr ezután erő­sen visszaesik és a Turul Fischer és Vacek révén újabb két gólt ér el A 45. percben Friedrich a ki­ugró Fischert elvágja a 16-on belül, a 11-est azonban Senger kapufának lövi, utána vége a mérkőzésnek. Turul csapata sokkal egységesebb volt. Legjobb része a csatársor, ab­ban is az Altmann—Fischer-duó. Senger sokat és rosszul driblizett, Vacek pedig nem tudta megértetni magát Durmiccsal. A halfsor és az egész mezőny legjobb embere Búza volt, míg Porth és Herzfeld szür­kén, de hasznosan játszott. A véde­lem kevés dolgát jól végezte, Spindler biztoskezű kapusnak mu­tatkozott. A Merkúr csapatának legjobb része szintén a csatársor volt. Pá­pai kiválása után az egység meg­bomlott, és az összekötők is halfol­­tak. A halfsor igen gyengén ját­szott, támadásba ritkán lendült, úgyhogy a csatársor az összekötők labdáira volt utalva. A két bekk közül Friedrich tűnt ki a rendszer­­rel. Jó rúgású, de nagyon kapkodó játékos, aki amellett túl keményen játszik is. Az új, óbudai akvizíció Kohn jól védett, a gólok közül csak az elsőt védhette volna. II. osztály: Stobbe-csoport TTC-ZAC 6:3 (5:2). Thököly-út. Bí­ró: Gombos. TTC: Régi — Karácsonyi, Pacsovai — Romfeld, Kleineisel, Kor­­pátzky — Szántó, Vajda, Fischer, Ta­kácsi, Eisenberg. — ZAC: Spindler — Scheffer, Törpényi — Linek, Hérai, Menyász — Kalmár II., Blaskó, Tencser, Neubauer, Bán. A múlt vasárnap óta so­kat javult TTC csatárok már az első negyedórában 3 gólt lőttek a bizonyta­lan ZAC-védelemnek. A második félidő­ben a változott felállítású zuglóiak ál­landóan támadják a TTC kaput, de a szívósan védekező védelemmel nem tud­nak megbirkózni. Góllövők: Fischer (2), Kornfeld, Szántó, Vajda és Eisenberg, illetve Blaskó (2) és­ Kalm­sár II. — ZAC ifj.—TTC ifj. 3:1 (2:0). Vérhalom—Turul TE 1:1 (1:0). Po­zsonyi­ út. Bíró: Révész. Vérhalom: Jiőwy II. — Tiburzió, Ágendorfer — Bá­ron, Lőwy I., Rosenstock — Weisz, Csabai, Majsa, Lendler, Bernwaller. — Turul TE: Buda — Füzi, Bezdovics — Tauzin II., Buda, Szecsei — Paul, Tau­­zin I., Eger, Varga, Fábry. A Turul TE a játék túlnyomó részében fölény­ben játszott, azonban Lőwy I. szenzá­ciós védései megakadályozzák pozitív eredmény elérésében s közvetlen a be­fejezés előtt egy tipikus potya góllal sikerült csak döntetlenné tenni a mécs­esét. Góllövő: Weisz, illetve Tauzin I. Csabai Vérhalom kiállítva. — Turul TE ifj.—Vérhalom ifj. 2:1 (1:0). A második csapatok mérkőzését a Vérhalom le­mondta. Egyetértés—BTK 2:1 (0:0). Pozso­nyi­ út. Bíró: Borsos. Egyetértés: Sulák — Blázs, Rosenauer, — Szabó, Zboz­­novics, Mázló — Barna, Nagy, Dobó, Petykó,­ Kovács. — BTK: Steták — Michelberger, Eszlinger — Ihász, Ko­­menda,­ Flinta — Pfeil, Eibenstein, Pé­ter, Hüttler, Németh. Az első félidőben változatos küzdelem folyik. Szünet után az­­ Egyetértés felnyomul és Barna révén megszerzi a vezetést. Nem sokkal később azonban Hüttler egyenlít, majd fokozott iramban Kovács a győztes gólt is megszerzi. Kitűnt az Egyetértésből Kovács, Barna, Zboznovics és Blázs, a BTK-ból Németh, Eszlinger és Ihász. BTK II.—Egyetértés II. 5:4 (5:1). — BTK ifj.—Egyetértés ifj. 4:1 (1:1). Nyomdász—RUAC 2:2 (2:1). Lehel­­utca. Bíró: Barna. Nyomdász: Weisz — Tanács, Hemmer I. — Virág I., Czirnek, Korompatics — Pista I., Krukár, Hemmer II., Virág­ II., Bacsai. — RUAC: Reiter — Adorján, Manglitz — Kristóf, Krebbsz I— Platki — Tímár, Rieisch, Oberhauser, Lakatos, Knapek. Erős küzdelmet vívott a két hazai csa­pat. Az eredmény fedi a játék képét. Góllövő: Hemmer I. (11-esből) és Kru­kár, illetve Oberhauser és Lakatos. — RUAC ifj.—Nyomdász ifj. 2:1 (1:0). UTE—I. ker. SC: 4:4 (3:1). Kelen­föld". Bíró: Jaskovitz. UTE: Szádeczky — Brumbauer, Louis II. —­­Banikovits, Hasslach, Sprieszl — Gerstenbrein, Rokken, Greguska, Jáger, Kuszka. — I. ker. SC: Wágner — Molnár, Ticska — Stadmüller IV., II., Kocsis II. — Szant­­ner, Rácz, Galambos, Krén, Kluger. Az első félidőben a pompásan játszó OTE szép előnyhöz jut, de helycsere után az I. ker. hatalmas finise megingatja az eddig biztos védelmet és ez egyenlítést eredményez. Góllövő: Greguska, Rok­ken (3) OTE, illetve Galambos (2), Kluger, Krén I. ker. SC. Jók az OTE-ban Louis II., Sprieszl, Kuszka, az ellenfél­nél Stadmüller II., Galambos, Kluger I. kér. SC kiállítva. — I. kér. SC ifj.— UTE ifj. 3:2 (2:0). — I. kér. komb.— PATO komb. 4:3 (1:1). Barátságos. RTK—TLK 2:1 (1:1). Szőnyi­ út. Bí­ró : vitéz Karsay. RTK: Schrank — Straba, Gorszki — Salgó, Schaffer II., Tarr — Menieh, Zsin, Rima, Kiss, Páhn. — TLK: Németh — Neumann II., Ug­­róczki I. — Papp, Nagy I., Markó — Nagy II., D Dróth, Zeisel, Stahl, Sc­hmiedt. A TLK érdemtelenül szenvedte el ve­reségét. Az első félidőben a terézváro­siak jobbak voltak ellenfelüknél. Gól­lövő ekkor Dróth TLK, illetve Schaffer II. RTK (11-esből). Szülhet után a győz­tes gólt Kiss rúgta. Markó és Papp TLK kiállítva. — RTK II.—TLK II. 3:0 (2:0). — TLK ifj.—RTK ifj. 3:0 (1:0). KFC—UMTE 3:1 (1:0). Szent László­­tér. Bíró: Halász. KFC: Kincses — Ré­vész, Kiss — Kunt, Juhász, Papp I. — Szajlai, Papp II., Görög, Pirityi, Nagy. — UMTE: Orosz — Csábi, Paulik — Völgyi, Iván, Szabó — Bárány, Szabó, Vörös, Ábrahám, Pál. Végig hevesira­mú mérkőzés, amelyet a kelenföldi csa­pat megérdemelten nyert meg­. Az UMTE technikai fogyatékosságait dur­vasággal igyekezett pótolni. Góllövők: Szajlai (2) és Pirityi KFC, illetve Vö­rös UMTE. Az a­mat­őr okra él: 28 1 0-ra győzött a Folyamőrség és más szenzációk Tenniszütők húrozását és javítását legjobbanM­ACHER REZSŐ ÉS TÁRSA cég, Budapest, VI., Podmaniczky­ u. 45. végzi. Tel.: Aut. 297-04 Árjegyzék ingyen és bérmentve Hétfő, 1929 szeptember 2. II. osztály Kárpáti-csoport NMSE—BRSC 3:1 (2:0). Rákosfalva. Bíró: Sallay I. NMSE: Dobos II. — Po­­korny, Fonyó — Divis, Vranovits, Fe­hér — Sárközy, Gudenus Kr., Schuber, Császár, Simon. — BRSC: Riezmayer — Brunner, Steigerwald — Riezmayer II., Hochstein II., Gugyella — Suga IV., Klötzl V., Bachmann, Mayer, Ké­­ménczy. Elkeseredett küzdelmet vívott a rákosi együttes a feljavult NMSE el­len. A meccset az NMSE némi szeren­csével bár, de megérdemelten nyerte. Sallay bíró gyeng­esége és Schlosser Im­rének, az NMSE trénerének nem indo­kolt beavatkozása majdnem botrányba fullasztotta a mérkőzést. A gólokat Császár (2) és Schuber NMSE, illetve Klötzl V. BRSC rúgta. Jók: Pokorny, Fonyó, Vranovits, Császár és Gudenus NMSE, Hochstein II., Suga IV. és Ma­yer BRSC. — BRSC II—NMSE II. 8:0 (4:0).­­ Ganz—B. Vasutas 4:1 (1:0). Simor­­utca. Bíró: Himmler. Ganz, Nagy I. — Horváth I., Bodzsony — Horváth II..