Nemzeti Sport, 1930. április (22. évfolyam, 63-83. szám)

1930-04-22 / 77. szám

10 Két szép győzelem a Testvériség kassai kirándulásának az ered­ménya Testvériség­—Kassai MSE 3:1 (2:0) Testvériség1—Kassai AC 3:1 (2:1) — Tele­fon jelentésünk — Kassa, április 21. Kassának mind a két ünnepnap a Testvériség volt a vendége. A­­két mérkő­zés jó sportot és rekordközönséget ho­zott, illetve vonzott. Eredmények: Testvériség—Kassai MSE 5:1 (2:0). Kora bíráskodása mellett rekordszámú közönség jelenlétében folyt le az érde­kes mérkőzés. A budapesti csapat az első perctől az utolsóig kezében tartotta a meccset. A közönség melegen ünne­pelte a pestieket, akiknek a góljain Ölvédy, Vécsey, Pajor (11-esből.)­ és Tüköri (2) osztozott. A KMSE tisztelet­­gólját Sziklai érte el. Testvériség—Kassai AC 3:1 (2:1), 2000 néző. Bíró: Toporcsák. Az erősebb mérkőzésre a következő összeállítóéban álltak fel a csapatok: Testvériség: Brinkus — Friedrich, Kiss — Marék, Sörösi, Steer — Ölvedy, Vecsey, Tüköri, Pajor, Ottávi. KAC: Brinszky — Dirila, Rosenberg —­ Burtovszky II., Paszternák, Gajdos — Luszlig, Vitéz, Varacskay, Deutsch, Drotár. Zászlócsere előzte meg az első napinál erősebb játékot. Kezdés­ után a Testvéri-,­ség támad és már az első percben­ Söröss révén eredményes is. 1:0. A KAC is ve­szélyes, sőt gólt is ér el. A 23. percben Varacskay bombája talál utat a hálóba. 1:1. Szemmel láthatólag azonban a buda­pestiek erős technikai fölényben vannak és az utolsó percben Ottavi beadásából Vecsey újra megszerzi a vezetést. 2:1. A II. félidőben a KAC is sokat támad a fáradtnak látszó Testvériség ellen, mégis az utóbbi ér el gólt a 37. percben Vecsey révén. 3:1. A Testvériség csapatában Brinkus, Friedrich, Marek, Ölvedy és Vecsey já­téka tetszett, míg a KAC-ból Brinszky, Rosenberg, Brutovszky II., Verecskay és Drotár jeleskedett. Grusetzky Ferenc. A Vasasok mind ak­­ napon győztek Pozsonyban Vasas—Pozsonyi Vasas 8:2 (3:2). Vasas—Ligeti 4:3 (3:0). — Telef­on jelen­tésünk. — Pozsony, április 21. Hús­vét vasárnapján a pozsonyi testvérklub ellen játszottak a buda­pesti Vasasok és Steinfeld bírásko­dása mellett 2000 néző előtt szép játékkal győztek 6:2 (3:2) arány­ban. A csapat a következőképpen állt fel: Pintér — Szemere, Rottl­er — Vági, Burger, Kiss — Brunecker, Tornáci, Egry, Harrer, Stanczl. Az I. félidőben a pozsonyi csapat ke­mény ellenfél volt, szünet után azon­ban kidomborodott a budapestiek nagy iskolázottsága és mintaszerű játéka. Pomázi, Stanczl és Egry lőtte az első félidő budapesti góljait, amiket Tarna ellensúlyozott két gól­lal. Szünet után Egry lőtt, majd fejelt egy gólt, végül Harrer lőtte a hatodikat. Burger a II. félidő 35. percében kézfején megsérült, ki is állt. A kórházban gipszbe tették a kezét. Hétfőn Burger helyett Vági ment a centerhallba, őt Pomázi helyette­sítette, aki helyett Jelűnek játszott a csatársorban. Grünberg bírásko­dása mellett 4:3 (3:0) arányban­győzött a Vasas, ezúttal a Ligeti ellen. "Stanczl, Egry és Jelűnek gól­jaival már 3:0-ra vezetett a Vasas, amikor a Ligeti túl kemény játékba fogott és ezt óvatossá tette a buda­pesti csapatot. Szünet után Mayer III. két gólját Brunecker csak eggyel tudta viszonozni. Ellenben két indo­kolatlan 11-es közül még belő a Li­geti Meidlingere és így áll elő a vég­eredmény. A két nap előmérkőzései: Ligeti— UTE 4:2 (2:1). —Vasas—PTE 6:2 (0:2). .­­ . A biécsei Siemens vendégjátékán 5:0-ra győzött a Kábelgyár és 2:0-ra a Bratislava kombinált csapata ellen. .. Eszégiek veresége Pécset* I?®* S®f.pat w.o8it!éf ® »ena©se, mindkettő meg-Szerezte a S©!e«ii.#eskedo hazaiak ellen e vezetést, tie 0¥O.*ns egyikük sem tudot-f. — Saját tudósítónktól — A Pécs-Baranyát m­ivétjára eszéki csapatok látogatták meg. A helybeliek nagyon könnyelműen vették az ellen­feleket s ez majdnem megbosszulta magát. De — miután a vezetést mind­két vendégcsapat megszerezte — mindkettő ellen tudott egyenlíteni, majd győzni is a helybeli csapat. Pécs=-23ar­atla]/a“S£awija 1Esasék­ 3 s 3 (g s 3} Céltövő: Orajovic, Tender, Taszter, Kautzky. Pécs. (Vasárnap.) nll 60 néző. Bíró: Rosenfeld. Pécs-Baranya: Szülik — Iványi, Krebsz — Palkó, Halas, Foór — Ko­vács, Teszter, Kautzky, Kocsis, Dar­vas­ (Erfinger). Slavija: Pirk — Hrs, Pintar -­­n­anderjer, Fundelic,V­isaljovic II. — Isaljovic I. (Bálint),­­Kristojkovic, Lechner, Dragovic, Andusi. Kölcsönös üdvözlés, zászlócsere után a Pécs-Baranya kezd és mind­járt fölénybe is kerül. Az 5. percben Kőér 20 méteres szabadrúgását Pirk védi. Pécs-Baranya nagy fölényben játszik, de a csatárok elbekázzák a jó helyzeteket. A 18. percben Lechner­re.1.:­pasasával D­ragovic kiugrik és jó lövése pontosan száll a hálóba. A gól után egy kicsit erősít a Pécs- Baranya és két perc múlva már ki is egyenlít. Palkó Kovácsnak ad ki, ő Teszler elé tálal, aki a 11-es környé­kéről félmagas pompás lövéssel egyen­lít. 1:1. Ezután is a Pécs-Baranya támad jobbára, de a csatárok csak messziről lövöldöznek, így nem esik a félidő végéig újabb eredmény. A második félidőben is csaknem végig támad a Pécs-Baranya, a csa­társor azonban könnyelműen veszi a játékot és a Slavija-védelem könnyen rombolja szét a támadásokat. Végre a 35. percben Ettinger passzáva­l Teszler kiszökik és lapos­­ lövéssel megszerzi a vezetést. 2:1. Egy percre rá Kocsis pontos centere az­­eszéki védelemről Kautzky elé pattan és az ő lövéséből beáll a végeredmény. 3:1. A Pécs-Baranyából a közvetlen vé­delem kifogástalanul játszott. A fe­­dezetsorból és­ az egész mezőnyből messze kimagaslott Halas remek já­téka. Palkó is jól játszott, de­ Foór sem volt rossz. A csatársor nem am­bicionálta a játékot és ezzel azután meg is van a magyarázata a kis gól­arányú győzelemnek. Egyedül Tesz­­lernek voltak szép dolgai. A volt jeles újpesti mintha most kezdené bevál­tani azokat a reményeket, amelyeket Újpest várt tőle hiába hosszú ideig Az eszékiek nagy lelkesedéssel ját­szottak, teljesítményük kielégítette a pécsi közönséget. A csapat legjobbja Pintar, rajta kívül Bandek­er. Dra­govic és Andusiél játéka érdemel még dicséretet. A védelme másszí­rsagának és Kautzky leleményességének köszönhető, hogy a váratlanul nagyon szépen játszó eszéki csapat nem győzelemmel hagyta el Pécset. Pécsi támadásokkal indul a játék, de gólhelyzet csak­ a 6. percben akad. Kocsis közelről jó helyzetből fordulás­ból lő élesen kapufára. Általában pé­csi támadások folynak, de egyik sem veszélyes. Nem így az eszéki akciók. A 11. percben Slesics pompásan ug­ratja ki Egert, a gyors szélső fakap­­nél hagyja Palkót s mintegy nyolc méterről nehéz szögből gólba vágja a labdát. 0:1. Válasza) Darvas lő egészen közelről mellé, majd a legközelebbi komoly akció meghozza az egyenlítést. Kovács passzát Kautzky előkelően stoppolja, egy fordulattal tisztára játsza magát s pontosan vágja a lab­dát a balsarokba. 1:1. Schulz kapu fölé lő, Kautzky szabadrúgását Fan­­csovics elvetéssel fogja, majd Kautzky éles fejesét Nittinger a gólvonalon állva fejeli vissza. Az utolsó percben nagy kavarodás a pécsi kapu­ előtt, de a lövések emberbe akadnak. Második félidőre a Pécs-Baranya változtat az összeállításon, Bors és Foór helyére.Iványi, illetve Teszler áll s Darvas és Kocsis is helyet cserél. A játék azonban most sem megy, úgy­­annyira, hogy a közönség még pfujozza is saját csapatát. A­ győzel­met­ jelentő gólt a 39. percben Kocsis beadásából Kautzky lőtte fordulásból, P 7.nek­­­i­ volt. 2:1. A meccs végén nagy, de eredménytelen pécsi fölény. A pécsi csapatban Krebsz, Palkó, Kocsis és Kautzky játszott jól, míg az eszékieknél a balszárny, Nittinger, de főleg Opravics. Fécs»Barac­­ya—Chratij­ansky (Eszék} 2 s S (á. I) Góllövő: Eger, Kautzky, Kautzky. Pécs. Hétfő, 1500 néző. Bíró: Rosenfeld. Pécs-Baranya: Jandala — Bors (Iványi), Krebsz — Palkó, Halas Foór (Teszler) —■ Kovács, Erdélyi, Kautzky, Kocsis, Darvas. Gradjansky: Faneovies — Zdrazil, Nittinger — Polc, Vrabec, Opravics — Schulz, Novosel, Matosovics, Slo­­sics, Eger. A pécsi legénység az egész meccs alatt nagyon gyengén játszott s csak Kedd, 1930 április 22. 5 Rsaa Bawmssteau«r»fti^.i*iai ­£isp©si Belgrádiban első slap nagy­­nehűsen kivsrekedi© a döntetlent, má­­sodnap­­vereséget szenvedett Saját tudósítónktól — Kispest Belgrádiján játszott az ünnepek alatt, nem sok sikerrel A Beogradski már két góllal vezetett ellene, de a piros-feketék még meg­menthették valahogy a vérzett fejsze nyelét, a Jugozlavia ellen­ pedig a má­sodik félidőben teljesen összeroppant a csapat. Távirataink így szólnak kedvett. A Havasközi—Magyar bal­­szárny gyenge napot fogott ki. A mérkőzésen jelen volt a magyar követ és a belgrádi követségünk min­den tagja. A követség titkára, vitéz Borbély különben az egész napot a kispestiekkel töltötte. Az előmérkőzés eredménye: Jugo­slávia—Hajduk 4:2 (0:1). Beogs»adski—Kssjm&sí- 3s3 C2:3| Vasárnap 8000 néző előtt vontott ki a belgrádi pályára Kispest is, a közön­ség melegen ünnepelte a magyar csa­patot. Zászlócsere után Joksics síp­jelére indul meg a játék. A kispestiek nehezen kapnak lábra s az első fél­időben szél és nap ellen is küzdeniük kell. Már a 3. percben lefut a BSK balszélsője, ennek a lövését Dénes még kiüti, ám a jobbszélső a kiütött labdát mégis hálóba tudja pöckölni. 1:0. Továbbra is a jugoszláv csapat támad többet és a 20. percben a BSK balösszekötője orszájci­ állásban lő, Dénes, bár előbb fogja a labdát, mégis hálóba ejti. 2:0. Most már a kispestiek is lábra kapnak egy kissé ás a 30. percben Paczolay beru­g­ja az első góljukat. 2:1. A 44.. percben Ha­vaskörinek nyílna alkalma újabb gólt rúgni, de bombája fölé surran. Kispesti rohammal­ indul a szünet utáni játék, de Fürstner labdája fölé megy. Gólt a szerencsésebb BSE ér el, amelynek a balszélsője a 6. percben tíz méterről küld eredményes lövést. 3:1. Mindenki elkönyveli már a BSE győzelmét, amikor a kispestiek finis­be kezdenek. A 21. percben formás tá­madás során Havasközi balra tolja a labdát és a befutó Magyar tizenhat méterről védhetetlenül bombáz a sa­rokba. 3:2. A bíró most akcióba lép és a 28. percben nem adja meg Paczolay gólját, még­pedig­­ Fürstner passzív orszájúja miatt. A kispestiek azonban nem csüggednek és amikor a bíró a 40. percben szabadrúgást ítél, Raix jól megvágja a labdát, míg Fürstner a kapus előtt táncol, az nem látja a labdát és kész a gól. 3:3. Kispest­­finissel zárul a játék is. A belgrádiak csapatában a jobb­szárny jelent klasszist, míg a kispes­tiek átlagos játékot produkáltak. Jobban játszottak, mint a Nemzeti, de rosszabbul, mint a Hungária ellen. A védelemben Rozgonyi, a fedezet­sorban Raix, míg elől Fürstner jeles- Jugoslavia - Kispest 4:1 (2-0) A vasárnapi erős mérkőzés fára­dalmaival a lábában vonult ki he­tym csapatunk komplett összeálltásban második itteni meccsére. Az ellenfél most a Jugoslavia Volt. A szabadkai André füttyjelére indul a játék. Csa­patunk nagyszerűen kezd s rögtön a belgrádi kapu előtt folyik a játék,­­gólhelyzet is akad, de a belsők ronta­nak. Kispest utána sem engedi ki ke­zéből a játék irányítását s bár a kö­vetkező percekben már a belgrádiak is indítanak több­­formás támadást, a kispesti fölény letagadhatatlan, így tart ez körülbelül a huszonötödik percig, anélkül azonban, hogy gólt ér­nénk el. Innen azonban egyre jobban esik vissza a csapat s nem jön várat­lanul a belgrádiak vezető gólja. A 1­0. percben esik a második szerb gól, formás akcióból. 2:0. A második félidőben ismét jól kezd Kispest, de most is eredménytelen, a csatársor. Különösen Havasközi font el sok helyzetet. A 25. percben esik a Jugoslavia harmadik gólja, a bíró se­gítésével. Rozgonyi kezére egészen közelről rálövik a labdát s a bíró ü­­cst diktál ellenünk. Hiába tiltako­zunk, a helybeliek lövik s 3:0-ra ve­zetnek. Kispest most már kapkod s így történik meg, hogy a rossz napot kifogó Dénes a 30. percben újabb gólt enged a hálóba. Most már csak a tiszteletgólra törünk s ezt hamarosan Oéass vívófelszerelések legnagyobb választékban M­A­C­H­E­R REZSŐ ÉS TAKSÁNÁL Budapest, VL, Podmaniczky­ utca 46. Árjegyzéket ingyen és bérmentve ÉS HA­RABI­ szövete, hozza el s­a­­­ját­­át érdekében! Elsö-jj rendű szabómunka,bel-föl városi ízlés, mérték! szerint készítek Ön-É­nek öltönyt 65 pengő-­­ért, - Koch Americani Tailor IV. ker. Piaris-S­ta-utca 5. sz. (Piaris-ig­ták épületében) a Vá-I­ci-utca sarkától az­ első szabókirakat. i