Nemzeti Sport, 1930. május (22. évfolyam, 84-104. szám)

1930-05-18 / 95. szám

é EGYÉB TEGNAPI EREDMÉNYEK Bank Kupa-mérkőzések Vásárpénztár—Tisztviselő Taka­rék 2:0 (2:0). Kőbányai­ út. Bíró: Lengyel F. A bajnokaspiráns Vásár­pénztár döntő fölényben játszott. Gól­­lövő: Huss és Mahovics. Dicséretesen játszott Sebők, Retkes, a halfsor és Huss (Vásárpénztár), Bányász, Ré­­giusz, Tass, Martincsák és Farkas (Tisztviselő Takarék). IBUSz—PR 3:0 (3:0). Kőbányai­­út. Bíró: Kárpáthy. A nagy lelkese­déssel játszó IBUSz ügyes csatárjá­tékkal biztosan verte gyengén játszó ellenfelét. Gólszerző: Túri, Huth és Micsinek. Túri IBUSz a mezőny leg­jobbja volt. Az IBUSz-nak a csatár­sora, a PR-nak a halfsora játszott tet­szetősen. Csatth-serlegmérkőzések 72. phiv.—Automata központ 4:0 (2:0), Lóverseny-tér. Bíró: Mészá­ros. Marsovszky vezérletével a ragyo­góan játszó 72-es csatársor lelépte lelkesen játszó ellenfelét. Góllövő: Marsovszky (3) és Heinrich. A győz­tes csapatban Marsovszky, Juhász, Illés, Székely és Stiaszny, a vesztesben Szabó tűnt ki. 741—Központi Távirda 1:0 (0:0). A bíró meg nem jelenése miatt barát­ságos Góllövő: Baráth. Jó a 741-ben Járomy és Dömötör, a Távírdában Varga és Hungler I. Cégbajnokság: Pollaek—Telefongyár 2:0 (0:0). Vas Gereben­u. Bíró: Székely. Az első fél­időben is már jobb a Pollaek, mint tar­talékos ellenfele, de a gólok csak szünet után esnek. Az elsőt az első percben Kétes helyzet Az olasz—magyar meccs közben az egyik olasz játékos­­fölta­rtotta a jobb­kezét a bíró felé. Valaki megkérdi: — Hát ez mit pro testál? — Nem,,pro testál! üdvözli a bírót! Mélesz lőtte, míg a másodikat egy perc­cel a befejezés előtt Cziegler. A Pollack legjobbja: Iván és Mélesz, míg a Tele­fongyárban Táncos és Kiss játszott jól. Radiátor.—Hadianyag 2:1 (2:1). Vas Gereben­u. Bíró: Schwarcz. A Radiátor csak nehezen győzte le a szünet után balszerencsével küzdő ellenfelét. Góllö­vő: Hegedűs (2) Radiátor, illetve Né­meth. Csurány (Hadianyag) nem érté­kesített egy 11-est. Kiválóan játszott Dróth, Hegedűs, Seidler és Fülöp Radiá­tor, Kemény, Béres és Riezmayer Hadi­anyag. Titánia—Schuller 2:0 (0:0). Lenke­­nt. Bíró: Fenyves. A Schuller a máso­dik félidő 30. percéig tudja csak gól nél­kül kihúzni az időt, ami a remekül védő Cseh kapus érdeme. Beretvás V., majd Woieznecker gólja után azonban megadja magát a kőbányai együttes. Phöbus—Löwy SC 11:4 (4:2). Tó­ utca. Bíró: Vicsor. A ritkaságszámba menő eredményt a védelmek gyenge és könyö­nyelmű játéka okozta. Különösen a Lőwy védői jártak ebben elöl. A csatár­sorok mindkét oldalon dícséretreméltóan játszottak. Góllövő: Török (3), Seiden (3), Tombor (2), Sztrigán (2) és Ma­­chukt, illetve Prekop (2), Schwarcz és Balogh. Magyar Acél—Egyesült Gép- és Fém SC 1:0 (1:0). Pozsonyi­ út. Bíró: Újvári. Langhairamia mérkőzés, ahol az első fél­időben a Magyar Acél, míg szünet után az Egy­ Gép- és Fém SC a jobb. Góllö­vő: Bogdán. Jó: Vellai I., II. és Schön, illetve Gottreb­fa, Pilhár és Masohán. Müller—Ulrich 1:0 (0:0). Baross­ u. Bíró: Jurcsó. Heves, iramú, helyenként durva mérkőzés. Szünet után a Müller Herbert góljával megérdemelten nyeri a mérkőzést. A győztes csapatban a köz­vetlen védelem, Komenda és Roskopf játszott jól. A veszteseknél csak a véde­lem nyújtott elfogadhatót. Old-boy bajnokság KFC—Kéve SE 2:0 (1:0). Kelenföld.­ Bíró: Bakonyi. Góllövő: Papp és Jagicza.­ A KFC-ből 4, a Kévé-ből egy játékost, a bíró kiállított. A befejezés előtt 141 perccel a bíró lefújta a mérkőzést, mi­vel a Kéve-játékosok testi épségét nem­ látta biztosítva. 33 FC—­CsTK 2:1 (1:1). Nagyszom­­bat-u. Bíró: Kunos. Bakonyi szerzi meg a vezetést a 33 FC-nek, amit Micsinai egyenlít. Szünet után ismét Bakonyi a gólszerző. Micsinai egy 11-est nem ér­tékesített. Jók a 33 FC-ben Bosnyáko­­vics, Bakonyi, Polán és Weh dr., a CsTK- ban Micsinai, Wesser, Sallai és Pola­­csek. BSE—Valéria SC 4:3 (1:2). Valéria­­pálya. Bíró: Braun M. Heves iramú, változatos mérkőzés. Jelinek két góljára Novotny válaszol a félidőben. Fordulási után Tóth egyenlítő gólja után Pacherl újból a Valériának szerzi meg a veze­­­tést, de Novotny­­két szép gólja a győ­zelmet jelentette. Barátságos mérkőzések Weisz Manfréd gyár tiszta.—Pest­erzsébet városi tisztv. 2:0 (1:0). Bíró: Kovács. Az egész játéka alatt a csepeliek voltak fölényben. Góllövő: Wágner és Adler I. Jók Borodján, Benkó, Lengyel, Wágner, Adler I., il­letve Bereczky, Grünfel­d, Basky, Schuch. Tőzsdés FC—Sertésbizományi 3:0 (2:0). Bíró: Schlosser. Góllövő: Viktorin, Fuchs és Simon. Sportérmek, plakettek és zsobrok, serlegek, Bombac­­jelvények legolcsóbban Budapest. HAT ' * * 1 Budapest, Morzsányinál sasv. »»-■—**■# iml (Vasárnap, 1930 májut 11. Előmeccs, előhangulat és előmozgás mára, az utolsóelőtti alkalomra — Saját tudósítónktól — Ezt a fordulót úgy hívják, hogy utolsóelőtti forduló. Itt még minden eldőlhet. Bajnok­ság, kiesés egyaránt. A veszélyes zó­na ezen a két utolsó fordulón akarja szanálni magát. Hja, ezek a rendet­len csapatok. Egész szezonban nem gyűjtötték a pontokat, az utolsó percre hagyták és persze most kap­kodnak. — Azért nem kell kétségbeesni! — mondta valaki tegnap délután egy Nemzeti-drukkernek. — Mert mi az a kiesés? Egy évi második liga. Egy évi pihenés, új levegő, üdülés. Válto­zatosság. És egy év múlva úgyis visszajönnek. Szegény második liga . . . Szombati kedélyes meccs A szombati meccs a legkedélye­sebb valami a világon. A tribün ilyenkor tömve van játékosokkal, ve­zetőkkel, akik másnap már szintén „dolgoznak”, vagy elszórva drukkol­nak, de az ilyen szombati meccs ösz­­szegyűjti őket, ez olyan kis előmoz­gás másnapra. A III. ker.a Nemzeti meccsen is kint volt mindenki. Azt is hozzá le­het tenni, hogy nemcsak időtöltés­ből, mert bizony ez nemcsak a kieső­ket és nemcsak a Hungáriát érde­kelte. Hanem az Újpestet is. Mint Langfelder mondotta utána: — Hogy fog most játszani elle­nünk holnap a Somogy, ha meg­tudja, hogy a Nemzeti pontot szer­zett! Lefekvéssel szórakozott a tribün A lefekvés . . . Erről humorizáltak legtöbbet a tribünön. Egy-egy gyenge mozdulat valamelyik óbudai részéről ... —• már kész volt a legenda, így például az első gólnál, mikor Fehér beszedte azt a hosszú szabad­rúgást. — Lefekvés! — ordított valaki. —­­Fehér lefeküdt! — De hogy mondhat ilyet, kérem? — volt a fölháborodás. — Hát nem látta, hogy Fehér le­feküdt? Direkt hasra . . . Többen védték Fehért, hogy a labda irányt változtatott. — Lett volna ideje még az új irányban is kifogni. — Mi az, hogy lett volna? Közben még cigarettára is gyújthatott volna! Egyenlít a kerület. — Mi az? Műsoron kívüli szám?! •— kötődtek. A Nemzeti megszerzi a vezetést. — Jól van, Fehér! — hangzik is­mét a tribünön. Mikor a Nemzeti tizenegyest vé­tett, valaki fölkiáltott: — Ezt a sportszerűtlenséget! Le­fekszik a Nemzeti! Holics retten°tesen drukkol a taccsvonal mellett, de Óbuda vezető­­gét lő. Fejcsóválások: • — Na, most Fehér jelenése kö­vetkezik! Egy perc múlva valóban rezeg az óbudai háló, de semmi baj, hendszgól volt. Többeknek feltűnt, hogy Schiller milyen agilis. Valaki így magyarázta: — őneki nem volt szabad lefeküd­nie, Ő az inspekcióé. S mikor vége volt a meccsnek, va­laki még megeresztett egy kiszólást: — Keljetek föl, kerületiek! Vége a meccsnek­! A meccs közben nagyon szép meccs volt, de hát a tribünnek kell valamivel szórakozni!..­. Mennyi gólt rúg Újpest Langfeldertől megkérdezzük: — No? Mennyi gólt rúgunk holnap? Patyi gondolkozik: — Hogy mennyi gólt rúgunk? Hát a többesszámban nem vagyok azért biztos. — Hogy-hogy? — Lehet, hogy mind a hármat Avar rúgja. Rémes kívánság A Nemzeti közönsége nem volt meg­elégedve a bíróval. Pedig Széli jó volt és mégis ilyet kiáltottak be neki: — Menjen inkább zongorázni! Valaki fejcsóválva hallgatja, majd megszólal: — Hogy lehet ilyen borzalmasat kí­vánni neki? — Miért lenne borzalmas neki a zongorázás? — Neki nem, de a többi bírónak. Vidék! Egy drukker panaszkodik: — Rémes, majdnem minden meccs vidéken van. Debrecenben, Miskolcon, Pécsett, Újpesten ... —­ No, Újpest nincs olyan messze. — Ez a legrémesebb. Mert ha mesz­­szebb lenne, akkor nem mennék ki! Kamarás, az MTK fedezetjáté­kosa, akit porcleválással megoperál­tak, rendbejött. MAGYAR SPORTÚJSÁGÍRÓK KÖRE Meghívó­ a Magyar Sportújságírók Körének Club-kávéház, V., Lipót­ körút 16., dél­előtt 10 órakor tartandó tisztújító közgyűlésére. A közgyűlés tárgysorozata: 1. Elnöki megnyitó. 2.­­Titkári jelentés. 3. Pénztáros jelentése. 4. Számvizsgálók jelentése. 5. A jövő évi költségvetés elfoga­dása. 6. Felmentvény megadása. 7. Új elnökség és tisztikar válasz­tása. 8 Esetleges indítványok. Az elnökség. ­ Készpénzáron kedvező fizetési feltételek A honvédelmi miniszter vezetése alatt megkezdte munkásságát, a tíz év min­den küzdelmén, dicsőségén át nap­jainkig, amikor már a MOVE­LL a magyar labdarúgósportnak egyik fő­erőssége és támasza lett. A nagy tetszéssel fogadott főtitkári ■jelentés után dr. Vadász József társ­elnök leplezte le a Liga nemrég el­­húnyt ügyvezető alelnökének, Hasz­­mann Jánosnak arcképét és tartott felette emlékbes­zédet. Jeny Rudolf jelenlegi ügyvezető alelnök olvasta fel az üdvözlő táviratok hosszú sorát azután. Majd a Liga jubileumi dísz­plakettjeinek és emlékérmeinek ki­osztására került a sor, amelyekben elsősorban a Liga megalapítói és je­lenlegi vezetői, valamint a társszö­­vetségek részesültek. A díszplakettek­ben részesültek sorába tartozott még a MOVE­LL ügyeit mindig meleg szeretettel felkaroló Nemzeti Sport is. A díszplaketteket kapottak és a társszövetségek képviselőinek üdvözlő beszédei után — melyek folyamán a Nemzeti Sport munkatársa is köszö­netet mondott és üdvözölte a jubiláló Ligát — a MOVE­LL egyesületetek hosszú sora nyújtotta át egyesületi zászlaját, miközben a Liga munkás­ságát lelkes szavakkal ecsetelő felszó­lalásokat zúgó tapsokkal üdvözölte az egybegyűlt közönség. Végül Zsarnóczay János szívesbe markoló és mindenkit magával ragadó szavakkal tett hitvallást a magyar igazság mellett és fogadta meg, hogy a MOVE IL ezen az úton halad to­vábbra is. Szavai végeztével felzúgott az egybegyűltek ajkán a Himnusz zengve hirdette, hogy a MOVE IL tagjai egyek szívben, érzésben és a magyar sportért való áldozatukban. A közgyűlést követő több száz te­rítékes díszbanketten a legmelegebb hangulatban folytatódott az ünneplés. Ezen a liga illusztris elnökén, Zsar­nóczay Jánoson és agilis titkárán Bandy Jenőn kívül főleg a kitűnő főtitkárt, Lengyel Károlyt ünnepeltk a szónokok, aki ezúttal ülte meg ér­demekben hús sportműködésének húsz­éves jubileumát. A bankettet a haj­nali órákig tartó műsoros el­zárta be. A MOVE LL megmutatta az el­múlt tíz év alatt, hogy életerős, egészséges szervezet! — mondta Zsarnóczay János, a MOVE LL tegnap esti jubileumi díszközgyűlésén Ünnepélyes díszközgyűlés és azt követőleg díszbankett keretében ünne­pelte tegnap a MOVE Labdarúgó Liga fennállásának 10 éves jubi­leumát. A MOVE székházának dísztermét zsúfolásig megtöltő előkelő közönség soraiban ott láttuk a honvédelmi mi­nisztérium képviselőjén kívül csak­nem az összes társszövetségek képvi­selőit, valamint a magyar sport szá­mos vezető egyéniségét. A lélekemelő ünnepség a nemzeti Hiszekegy elmondásával kezdődött, majd Zsarnóczay János, a MOVE LL elnöke tartotta meg a megnyitó beszé­det, amelyben szárnyaló szavakkal emlékezett meg a MOVE LL elmúlt 10 évi munkásságáról. A liga büszkén tekint vissza, mert ez alatt a tíz év alatt megmutatta, hogy egészséges és erős szervezet. Zsarnóczay elnök javaslatára a kormányzót, a miniszterelnököt, a honvédelmi és kultuszminisztert, az OTT-t, valamint a MOVE volt és je­lenlegi vezéreit táviratilag üdvözöl­ték. Ezután Lengyel Károly főtitkár tartotta meg jubileumi jelentését a Liga elmúlt tíz évéről, kezdve attól, amikor a MOVE és MOVE LI meg­alapítója, Gömbös Gyula jelenlegi J Gramofon, rádió és minden más hangszer legnagyobb raktár REMÉNYINÉL Budapest, VI. Királyi u. 58 80 |