Nemzeti Sport, 1930. július (22. évfolyam, 126-147. szám)

1930-07-14 / 135. szám

4 ellenfelénél s hogy a győzelmet mégis megszerezte, azt nagyrészben a sze­rencse javára írhatja. A DVTK főleg a második félidő közepén ostromolt igen sokat s ekkor okvetlenül leg­alább is kiegyenlíthetett volna, ha a balszerencse nem pártolt oly erősen melléje. A győztes csapat kimagaslóan legjobb embere a fiatal Dracskó volt. Általában a védelem megállta a he­lyét az egy Czakó kivételével. A halt­­sorban Tasi kielégítőt nyújtott, szél­ső­ társai azonban hamar kifulladtak a széles pályán. Különösen Bujáki maradt sokkal adós. A csatársorban Riskó és Fajankovics nyújtotta a leg­többet. A többiek eléggé kiestek a játékból. Fóris még rukkolt sokat, s a gól is az ő érdeme. A diósgyőrieknél a csatársor tetszett leginkább. Sokkal egységesebb, mint a MÁV tá­madó kvintetje. Különösen a két szél­ső tüntette ki magát gyakran, de a belsők is dicséretet érdemelnek. A halfsorban Baroch jó, de társai úgy jártak, mint a MÁV szélső hal­jai, kifulladtak. A védelem megállta a helyét, különösen Czanik, bár a MÁV csatársor nem állította nagy feladat elé ezt a triót. Bajnoki, mérkőzés II. osztály Kárpáti-csoport. A Vasas—Kőbányai AC meccs meg­rendezéséről (Budafok) nem gondosko­dót a pályaválasztó Vasas s így nem játszottak a csapatok. Ifjúsági döntők III. osztály A negyedik helyért: Féltén—VI. ker. FC 1:0 (1:0). URAK- pálya. Bíró: Rákóczi. Féltén: Rusznyák — Demján, Petz — Molnár, Mente, Némethy — Holdasi, Kapitány, Ecker, Printz, Beller. — VI. ker. PC: Plathy — Goldstein, Tóbiás — Kálkonyi, Rein II., Nyiri — Czetz, Rein I., Galányi, Gáspár, László. Nívótlan mérkőzés, a szerencsésebb csapat győzelmével. Gól­lövő: Ecker. Kapitányt, Bék­ért (Feltén), Galányit és Plathit VI. ker. FC a bíró kiállította. Ezek után: 4. VSE 2 2 — — 12: 1 4 5. Féltén 2 1 — 1­2: 5 2 6. VI. ker. FC 2-------2 0:8 — A 3. Vasutas a 1­. osztályú ifjúsági bajnok B. Vasutas—I. ker. SC 2:1 (0:1). URAK-pálya. Bíró: Koch. B. Vas­utas: Schantz — Kukucska, Lőrin­­czi — Őrsy, Szőllősi, Csandal — Sallai, Bellák, Leiner, Udvardi, Da­rázs. — I. ker. SC: Linczmayer — Bau­er, Banai — Szabó, Hajdú, Gabir — Dvoracsek, Kiss, Králl, Szilágyi, Förster. A nagyobb fizi­kummal rendelkező vasutasokkal szemben nem bírtak a jobb techni­kájú kerületiek. Az első félidőben az I. ker. vezet Dvoracsek góljával. Szünet után a B. Vasutas felnyo­mul. A győzelmet Csandal és Ud­­vardi fejes gólja jelenti. A II. osztályú ifjúsági bajnokság végső helyezése: Bajnok: B. Vas­utas, 2. I. ker. SC, 3. HAC, 4. TTE. EL IZZADUSI teljesen meggyógyít a 20 évnél régibb idő óta kitű­nően bevált Molnár-féle SUDORAN Ára P 1.50 A testbőrt puhává, rugékonnyá teszi/ bőr kemény­e­­dés képződést megakadályoz, ezért általánosan hasz­nálják a sokat gyalogosok és sportolók télen is. Kapható patikákban és drogériákban, valamint a pénz előre való beküldése ellenében a készítőnél Molnár J.-né . Borzsok 4. (Vas m.) :1 darab egyszerre való rendelésénél bérmentes szállítás. I Schlosser-jutalomjátékok Ferencváros—Budai „11” 6:2 (3:0). Sárkány­ utca, 1500 néző. Bíró: Hege­dűs. Ferencváros: Angyal — Tőrös, Ko­rányi — Fuhrmann, Lyka II., Ber­­kessy — Táncos, Takács II., Turay, Toldi, Kohut. Budai „11“: Lantos — Oláh, Wéber — Kárpáti II., Kárpáti I. (Sáros), Kovácsy — Schmidt, Stancsik, Em­ber, Sáros, Lyka I., Schuszter. A futballisták összetartására, egy­más megbecsülésére igen szép fényt vető meleg ünnepség­ előzte meg a mérkőzést, amelyre Schlosser Imre rekorder válogatottunk jutalomjáté­kául állt ki a két kitűnő együttes. A pálya közepén félkörben felálló játékosok előtt előbb Reznicsek Imre, a Kispesti Athlétikai Club elnöke üd­vözölte Schlosser Imrét, majd a Fe­rencváros nevében Hédit Ernő, a Bu­dai „11“ részéről pedig Barna Sándor, Schlosser Imre meghatott hangon mondott köszönetet a Kispesti Athlé­­ n Futballfelszerelés vásárlása előtt kérjen külön árajánlatot a Székács Sporthásztói fi­ zikai Clubnak, hogy ezt a jutalomjá­tékot neki, mint a csapat trénerének megrendezte. Majd az összes játéko­sokkal kezet fogva, könnyes szemmel mondott köszönetet a Ferencváros­nak és a Budai „11“ legénységének is, hogy jutalomjátéka sikere érdekében kiállnak egymás ellen. A­­mérkőzés ezután az ünnepséghez méltóan folyt le és akik kirándultak a messze Sárkány­ utcai pályára, azok nem bánták meg. A Ferencvá­ros a Szlávia ellen játszó csapatából csak Takács 1-et és Óbecseit pihen­tette, akiket azonban Tőrös és Lyka II. (illetve Fuhrmann) nagyon jól he­lyettesített. A Budaiak is kompletten állottak fel, egyedül a vidéken tar­tózkodó Löwy hiányzott a csapatból. A Ferencváros csaknem állandó fö­lény mellett sorozatos remek akciók­kal, kombinációkkal, trükkökkel, valódi iskolajátékkal gyönyörködtette a kö­zönséget. A zöld-fehérek támadás­­sorozatait azonban gyakran szakítot­ták meg a fürge és ügyes budai játé­kosok mindig veszélyes akciói, úgy, hogy valóban szemet-lelket gyönyör­ködtető játékban, volt a közönségnek része. A Ferencváros—Slavia szom­bati, kemény, emberre menő küzdel­me után valóban jólesett egy ilyen, csak a futball szépségeit kidomborító ■mérkőzést látni. A zöld-fehérek kezdenek. Sorozatos ferencvárosi támadások után a 7. percben Turay remek egyéni akcióval átmegy az egész védelmen, a befutó Takács II. elé tolja a labdát, aki köz­vetlen közelről bevágja. 1:0! Két perccel később Turay hatalmas bom­bája Oláhról visszapattan és Toldi védhetetlenül vágja a jobb sarokba a labdát. 2:0! A budaiak is veszélyez­tetnek és Angyal kétszer imponáló biztonsággal véd. A Ferencváros ál­landó támadásban van, de részben túl sokat „iskolázik” a kapu előtt, részben pedig a budaiak védelme — élén Oláhval és Lantossal — nagysze­rűen védekezik úgy, hogy csak a 38. percben esik a következő gól. A ki­ugró Takács II.-t Kárpáti II. faulttal akasztja meg az 5-ös sarkánál és a megítélt 11-est Táncos védhetetlenül lövi a jobb­­ sarokba. 3:0! Szünetig már csak kornerek­­esnek mindkét ol­dalon, de az eredmény nem változik. Szünet után hasonló a játék­ képe, míg végre a 13. percben Toldi bombá­ja a jobbsarokban akad meg. 4:0! A 20. percben Ember közeli lövését An­gyal kornerre üti fel, ebből újabb kor­­ner lesz de ez sem hoz eredményt. A Frencváros több kornert ér el most egymásután, így a 35. percbnn is, ami­kor Toldi bombáját tolja kornerre Lantos és Kőkút, sarokrúgását Turay remek ballábas lövéssel küldi a hálóba. 5:0! A 38. percben Korányi valamivel a 16-oson belül faultolja Embert, a megítélt 11.-est Ember lövi és éles lab­dája jobblécről pattan a hálóba. 5:1! Két perccel később nagy védelmi hi­bából Ember újabb gólt lő a jobb­sarokba. 5:2! A 43. percben Lantos Turay bombáját kornerre tolja és Ko­hut sarokrúgását Berkes­sy befejeli. 6:2! Teljes sötéségben ér véget a meccs. A Ferencváros védelmében Korányi magaslott ki, de Tőrös is meglepő jó volt. Igen jól játszott a centerhall posztján Luka II., de kedvvel ját­szot Fuhrmann és Berkessy is. A csa­társorban Toldi és Turay volt a két legjobb ember. A négyheti pihenő után tréning nél­kül kiálló, mégis nagy lelkesedéssel és fürgén mozgó budaiaknál a véde­lemben hatalmas munkát végző Oláh és Lantos, elől pedig Stancsik és Em­ber mozgott a legjobban. Az előmérkőzésen az FTC a Kispesti amatőr válo­gatott ellen 1:0 (1:0) arányban győzött, Lengyel bíráskodása mellett. A csapatok így álltak fel: FTC: Bolyikovszky — Bertalan, Deák II. — Seflin, Kovács, Szedlacsik II. (Lengyel) — Huber, Schuber, Greinecker, Mihajlovits, John. Kispesti amatőrválogatott: Erhardt (KAC) — Szebehelyi (SzNSE), Laki III. (KAC) — Borbély (SzAC), Jó­­zsa (K. MOVE), Balog (KAC) — Nászay (K. MOVE), Jánosi (KAC), Almássy (K. MOVE), Klein (KAC), Grünwald (KAC). Az FTC végig fölényben volt, de a jól működő kispesti közvetlen véde­lemmel szemben gólképtelen belső csa­tárai csak egy gólt tudtak szerezni Greinecker révén, akinek lövése Sze­­behelyiről pattant a hálóba az első félidő 35. percében. Jók voltak az FTC-ben Deák II., Huber, Schuber és Jón, a­ kispestiek­nél a közvetlen védelem, valamint Balog, Nászay és Jánosi. Mindkét mérkőzés győztesei tizen­egy-tizenegy ezüst­érmet kaptak a 20 éves jubileumát ünneplő KAC-tól, Schlosser Imre pedig a klub jubileumi plakettjét. 3SSSS 1 Hidegkuthy-vándordíj Pestszentlőrinc—Kispest 5:1 (0:1). Állami­ telep. Bíró: Nemetz. Pestszentlőrinc: Bodnár — Frank, Nagy — Kristofomi, Torkos, Magyar III. — Búza, Rozenberg, Paksi, Be­­dő, Huszár. — Kispest: Darvas — Faji, Győri — Gregor, Winkler, Czunyi — Keresztes, Matyó, Sőtér, Kletzli, Jurácska.­­ Szépszámú kö­zönség előtt játszotta le a két csa­pat a döntő fontosságú mérkőzését. Az egységesebb csatársorral rendel­kező pestszentlőrinciek megérde­melt győzelmet arattak. Az első fél­időben még Kispest szépen tartja magát, sőt vezetéshez is jut, de szü­net után teljesen összeroppan. A győztes csapat egy 11-est kihagyott. Góllövő: Paksi (2), Huszár (2) és Rozenberg, illetve Sőtér. Kitűnt a győztes csapatból Búza, Huszár, Paksi és Torkos, míg a vesztesből Darvas, Faji, Győri és Sőtér. Wekerletelep—Pesterzsébet 1:0 (1:0). Állami­ telep. Bíró: Gébért. Wekerletelep: Hői — Erlich, Czel­­ler — Szilvási, Szolcsánszki, Povecz — Mátéfi, Buchhalter, Ipscher, Sza­bó II., Hornyik. — Pesterzsébet: Takács — Csillár, Láng — Riedl, Szabó, Tóth II. — Szakács I., Kiss, Tóth, Hencz, Gumolka. — Unal­mas, alacsony nívójú, gyenge mér­kőzés. A Wekerletelep csak szeren­csével győzött. A valamivel jobb Pesterzsébet a minimális vereséget a kapu előtt tehetetlen csatársorék­ nak köszönheti. A mérkőzés egyet­­­­len gólja az­­első félidő 10. perce­ Hétfő, 1930 július 14. ben esett Hornyik közeli lövéséből. A győztes csapatból Mátéfi, Buch­halter és Hornyik, míg a vesztesből Csillái és Láng nyújtott elfogad­ható játékot. 1. Pestsztlőrinc 3 3-------15:6 6 2. Kispest 3 2— 1 5:7 4 3. Csepel 3 1 1 1 8:5 3 4. Wekerletelep 4 112 9:13 3 5. Pesterzsébet 3 — — 3 1:7 — Ifjúsági díj: Pestszentlő­rinc—Kispest 9:0 (1:0). Pestsztlőrinc. Bíró: Mandl. Biztos győzelem. Góllövő: Kovács (5), Borsos (3) és Pákozdi. P­esterzsébet—W­ekerletelep 4:1 (2:0). Pestszentlőrinc. Bíró: Kriss. Igazságos eredmény. Góllövő: Jazo­­vicki (2), Tompa és Zatlacki, illetve Ősz. Az ifjúságiaknál: 1. Pestsztlőrinc 3 3 ------- 24:1­6 2. Pesterzsébet 3 3-------6:2­6 3. Kispest 3 1 — 2 4:12 2 4. Wekerletelep 4 1 — 3 6:15 2 5. Csepel* 3-------3­0:10 — * A Pesterzsébet—Csepel mécs­esét az előlálló javára írtuk. MOVE-döntők II. osztály Az első helyért: BAC—NMSE 4:1 (3:0). Wekerletelep. Bíró: Horváth III. BAC: Szvetlcsák — Weigang, Verden — Matusek, Futó, Petz — Bill I., Pyber, Hinterstein, Hajkó, Jakab. — NMSE: Jahinek — Karch, Puskás — Bekisa, Mády, Ta­­mássy, Sógor, Szabó IV., Wimmerth, dr. Miróczki, Novák. Nagy meglepetés. A hatalmas lelkesedéssel és jól játszó bu­daiak megérdemelten győzték le a tar­talékosan kiálló népjólétieket. Az első félidőben félórai eredménytelen támadá­sok után, negyedóra alatt három gólt lő a BAC. Ezeket Hinterstein (2) és Bill J. szerzi meg. Szünet után Pyber góljára dr. Miróczki eredményes. A BAC legjobb része a halfsor volt, melyen kí­vül Weigang, Bill I. és, Hinterstein ját­szott kielégíően. Az NMSE-ben dr. Mi­róczki, Mády és Puskás játéka érdemel dicséretet. 1. NMSE 3 2 — 1 7:5 4 2. BAC 4 2 — 2 8:8 4 3. Szt. László 3 1 — 2­4:6­2 A negyedik helyért FKSC—PATO 2:1 (1:0). Wekerlete­­lep. Bíró, Sándor. [FKSC: Fekete — Varga, Lukács — Hadrava, Schreiber, Schőnewolf — Lehócz, Gáspár, Ninisz, Schaffer, Kálin. — PATO: Bregovics — Kruppauer II., Gulái — Orbán, Hiel, Bottlik — Gutsch, Wiesznecker I— Gráf, Bachmann, Jakobszen. Nehéz győzelem. izomerősítők, tornaszerek KERTÉSZ Tódor fia WESZELY István Rt. Váci­ utca­i Árjegyzék ingyen Az első félidő hullámzó játékában Krap­­pausz II. PATO a 16-oson belül kézzel érinti a labdát s a büntetőt Schaffer ér­tékesíti. Szünet után a 25. percben ki­szökésből Gáspár góljával már 2:0-ra vezet az FKSC, mikor Schönewolf FKSC rendszer vét a kaputól tíz méter­re és penaltyból Gráf gólt szerez. Grá­fot PATO a bíró tiszteletlenségért kiál­lította. Az FKSC legjobbja Schreiber, Kálin és Varga, míg a PATO-ban Gre­­govics, Hiel és Jakobszen játszott jól. 4. FKSC 3 3--------10:4 6 5. EFC 3 2 — 1 11: 5 4 6. PATO 4-------4 6:18 — Csehszlovákia Karlsbad: Teplitzer FK—KFC 6:0 (1:0). Jugoszlávia Országos bajnoki döntőmérkőzések: Belgrád: Jugoslavia—Bácska 6:0 (3:0). Eszék: HASK—Slavia 2:2 (1:2). Zágráb: Concordia—Illyria 6:0 (2:0). Az újpestiek kedd délig maradnak Nógrádverőcén. A pályaudvarról az Im­­periál-szállóba megy a csapat, ott masz­­százst vesz s onnan megy ki a pályára.