Nemzeti Sport, 1930. augusztus (22. évfolyam, 148-169. szám)

1930-08-25 / 165. szám

8 Az amatőröknél: Bajnokot vert a startnál az UTE Rosszul kezdi a szezont az országos amatőrbajnok, a Törekvés — Az MMSE pompás belépőjének az MTK az áldozata — A Postásé a rekordgyőzelem a start­nál: öt gólt kapott tőlük a Harminchármas — A BSE rávert az FTC-re, de kapott közben három gólt — Győztek a kerületiek — Elektromos féltucat gólon felül kezdte A többi évadnyitó meccs során akadt, ahol elmaradt a II. félidő, mert szünetben ellopták a labdát — Bőven történtek kiállítások, de még több sem ártott volna, mert a csapatok túl nagy hévvel vetették magukat a bajnoki küzdelmekbe Itt az új szezon, tegnap már küz­döttek pontokért. Egyelőre csak az amatőrök. Jönnek a táblázatok, a gólarány számítások . .. kezdődik az élet­. 1. osztály UTE—Törekvés 3:2 (1:0). Hungáriáját: 3000 néző. Bíró: Majorszky. UTE: Szaffa — Kulcsár, Trojer — Balló, Szalay, Krieshoffer — Várko­­nyi, Mersva, Pataky, Víg IV., Arányi. Törekvés: Kamenetzky — Gergely, Mészáros I. — Készéi, Regős I., Dankó — Nemes, Regős II., Készéi II., Déri, Baráth. Nagy meglepetéssel, bajnokveréssel végződött a mérkőzés, mely szépen indult, szép játékot ígért, egy incidens azonban mindkét csapatot megcson­kította s tönkretette a meccset. Az UTE van frontban a meccs első perceiben, ekkor még mindenki úgy vélte, hogy most lövi el a puskaporát. Merivának hatalmas helyzete van, de Mészáros az üres kapu előtt kornerre ment. Majd Pataky lő nagy felső kapufát. Itt felnyomul a Törekvés, iskolázik, de nincs lövés, Déri sokat forog. A 12. percben Várkonyi lefut, bead, Mersva belövi az UTE gólját laposan a jobb sarokba. 1:0. Nagy megrökönyödés a Törekvés szépszámú drukkerei között. Tíz perc múlva Arányi egy hosszú labda után rohan, a kapus elfogja, Arányi meglehetősen durván támadja a kapust, belerúg, a nagy réssel érkező Mészáros elsodor­ja Arányit, aki megüti. Mészáros visszaüti, a verekedésnek a bíró vet véget, aki mind a kettőt kiállítja. Iz­gatott hangulatban folyik a félidő, melyben a nívó alaposan lecsökken. Az UTE marad, ahogy volt, a Tö­rekvés azonban Dankót hozza hátra bekknek, Készés 1. átmegy balhallnak, Nemes pedig jobbhala lesz. Változa­tos a játék, de az UTE-t már a szél is segíti. A 18. percben Várkonyi maga­san ível veszélytelennek látszó labdát a kapura, felső kapufa, a kapus egy kissé ellazsálja s a lepattanó labdát a résen álló Víg IV. bekotorja. 2:0. Fölényben játszik az UTE. A 32. perc­ben Pataki rövid passzát Meriva for­dulásból ballal bevágja. 3:0. A Törek­vés dicsérete: nem adja még fel. A 37. percben Regős I. hosszú jobboldali lövésébe Baráth beteszi a lábát, itt a szépítés. 3:1. Két perccel a befejezés előtt Trojer 11-est vét, ebből Nemes a Törekvés második gólját szerzi. 3:2. Nagy izgalom, de a hátralevő két percben nem változik az eredmény. Az UTE-ban a halfsor volt nagy, különösen Szalay, aki a mezőny leg­jobb emberének bizonyult. De min­denki megfelelt és szívvel játszott. A Törekvést letörte Mészáros ki­állítása, különben is alig van össze­dolgozva a csapat s kondícionális hi­bák is vannak. Majorszky sokat habo­zott. NMSE—MTK 2:0 (0:0). Lóversenytér. Bíró: Barna B. •NMSE: Dobos — Karci, Fonyó — Androvits, Vranovits, Illyés — Kátra, Császár, Schubert, Simon, Güttler. MTK: Mayer — Kállai, Kovács — Kormos, Iványi, Pyber — Szőke, Kecskeméthy, Dóczi, Semsei, Váradi. A mérkőzés előtt az NMSE selyem­zászlóval kedveskedik ellenfelének. A széllel játszó NMSE lendül támadás­ba, majd a kitörő Semseit faultolják, de a bíró sípja néma. A népjólétiek idegesen mozognak eleinte, de hamar leküzdik a kezdeti elfogódottságot. A 14. percben Simon nagy helyzetben az égbe lövi a labdát. Váradi két íz­ben ront, a lövésre lendülő Semsei elől pedig Androvits ment az utolsó pilla­natban. Androvits­ szabadrúgás kerüli el a kaput, Pyber lövése pedig Dobos zsákmánya lesz. Szünet után az MTK-ban Pyber és Kecskeméthy helyet cserél. A 3. perc­ben a büntetőn belül Karch kezére esik a labda, 11-es, Pyber mellé he­lyezi a penaltyt. Öt percre rá hátra beadását Schubert átengedi Simon­nak, aki tíz méterről védhetetlenül lövi a hálóba a labdát. 1:0. A gólra heves támadásokkal felelnek a kék-fe­hérek, de kapu előtt csődöt mond a csatárok tudománya. Pyber elől Karch szabadít fel s máris rohan a népjóléti balszárny. Gürtler elhúz Ko­vács mellett és a 16-os sarkáról le­adott csavart­abdája a meglepett Mayer mellett hálót ér. 2:0. Az MTK most már fejveszetten küzd, az NMSE pedig az eredmény tartására törekszik. A népjólétiek nem várt győzelmü­ket pompás halfsoruknak köszönhetik, ahol különösen Androvits produkált átlagon felüli teljesítményt. A közvet­len védelemben Dobos fix pont, a csa­társor nem sokat mutatott. Az MTK halfsora szünet után tel­jesen visszaesett, Kormost észre sem lehetett venni. Szőke beállításával örökre blamálta magát a szövetségi kapitány. Elől csak Dóczi érték. A vé­delem nem állt biztosan a lábán. MTK II.—NMSE II. 3:0. Az NMSE nem állt ki a második félidőre. B. Vasutas ifj.—MTK ifj. 3:2 (1:1). Rostás—dá -tu.oiu tz:uj. Lóversenytér. Bíró: Komár. Postás: Kristóf — Szabó, Fábián, — Kalmár, Vánkos, Bodrogi — Kéh­­ner, Kertész, Dobos, Mátéffy, Horgos. 33 FC: Raffai — Szenczy, Hegyi — Gara, Zloch, Krammer — Mihaj­­lovits, Szabó II., Szabó I., Major, Katona. Nagy elánnal kezd a Postás s Raf­­fainak már az első percben akad védenivalója. A budaiak Zloch ré­vén kerülnek frontba, két kornert érnek el, de egyik sem hoz ered­ményt. A 13. percben Kertész passzá­­val Dobos kiugrik s nagy flegmával a hálóba lövi az első gólt. 1:0. A­ Postás csatársor elemében van. Láb­­ról-lábra megy a labda, végül Má­­téffyhez kerül, aki az ellenkező sa­rokba küldi. 2:0. A 30. percben Hegyi megrúgja Kertészt, mir­e a bíró le­­küldi. Szabó II. megy hátra bekknek. A zöld-fehérek állandó támadásban vannak. Horgos elfut, bombáját Raf­­fai szépen kiüti, de Mátéffy mellé vág. Fordulás után állandó védekezésre szorulnak a tíz emberrel játszó bu­daiak. A nagy Postás-ostromot csak elvétve szakítja meg egy-két 33-as támadás. Szabó II. nagy lyukat rúg, Dobos elfut mellette és közelről a hálóba ragaszt. 3:0. Nincs megállás. Mátéffy elé perdül a labda s az ösz­­szekötő nem hibás. 3:0. Dobos labdáját Kertész kapja, ám kiszalad a labda, de Szenczy mégis fellöki a csatárt. 11-es. Bodrogi lö­vése védhetetlenül süvít a hálóba. 5:0. Közel a befejezéshez Szenczy durván lerúgja Kéhnert, a bíró őt is kiállítja. A hátralevő időben már nincs különösebb esemény. A Postás abszolút fölényben volt az alaposan meggyengült 33 FC-vel szemben. A védelem nem csinált hi­bát, a halfsor is új volt a pályán. A budaiaknál Zsoch volt végig meg­bízható. Szenczy teljesítményének ér­tékéből sokat levon kíméletlen durva faultja, ami miatt előreláthatóan is­mét hosszabb pihenőre kényszerül. Postás ifj. — 33. FC ifj. 2:0 (0:0). 33 FC II. — Postás II. 2:1 (0:1). BSE—FTC 5:3 (1:1). Üllői­ út. Bíró: Szeli. BSE: Rastyovánszky — Szűcs I., Füstös — Ellbogen, Prell, Kunos III. — Mikes, Kiss, Szűcs II., Cseh II., Kozma. FTC: Bolykovszky — Deák, Kovács —­ Schubert, Lehner, Szedla­­csik II. — Huber, Greinecker, Dem­ján, Obsitos, Kemény. A két csapat találkozása a már a múltból megszo­kott túlfűtött hangulatban folyt le. A BSE csapatának kényelmes, erőtlen játékával szemben az FTC fiataljai nagyobb lendülettel és akarással küz­döttek. Kár, hogy a közönség folyto­nosan és oktalanul zajong. Már az első percben Huber pompás beadását Dem­ján jó helyzetből az égbe lövi. Nem sokkal későbben Gseh II. átmegy 5 emberen, de befejezésül a kapusnak gurít. A játék változatos, BSE túl­kombinált támadásai közel sem olyan veszélyesek, mint az FTC rohamai a bizonytalan védelemmel szemben. Hu­ber lefut, nagyszerű beadására ketten startolnak, Domján és Szűcs­­., de az előbbinek sikerül a labdát megrúgni, ami fals­osan a hálóba jut (0:1). Kiss kapufát lő. Huber jó beadása Domjánt találja tisztán, aki a nagy ziccert azonban fölé lövi. A befejezés percében Cseh II. kitör, Kovács kornerre ment előle. A kornert Kozma jól irányítja, a labda Szűcs II. fejéről kapufának vágódik, a beugró Kisó elöl Deák a saját ka­pujába „ment” (1:1). Fordulás után Prell szökteti Koz­mát, akinek beadását Szűcs II. fölé vágja. Lassan kidomborodik a BSE fölénye. A 10. percben Mises—Kiss­­-Szűcs II. a labda útja és az utóbbi hatalmas gólt lő (2:1). Kemény sérül­ten kiáll, de egy perc múlva visszajön. A 22. percben Szűcs II. és Cseh II. összjátékából Cseh II. kiugrik, de csú­nyán felvágják a 16-on belül. A 11-est Kiss beteszi (3:1). Nem sokkal későb­ben Szűcs II. lövése jut a sarokba (0:1). Obsitos szép lövését Rastyo­vánszky gyönyörűen menti. A 37. percben Kiss kiugrik a védők között, de a kifutó kapus Kozma elé üti a lab­dát , berúgni már nem nehéz (5:1). Az FTC még mindig nem adja föl a harcot. Hubert jó beadását Obsitos kö­zelről beteszi. Végül az utolsóelőtti percben Kemény faultolásáért meg­adott 11-est Obsitos rúgja. A lövést a BSE kapusa kiüti, amit aztán a csa­tár végleg behelyez (5:3). A győztes csapatban Rastyovánszky, Szűcs I., Prell és részben a csatársor elégített ki. Az FTC-ből Bolykovszky, Deák, Léhener, Obsitos, de különösen Hu­ber érdemel dicséretet. BSE—ifj.—FTC ifj. 3:3 (3:0). III. ker. TVE—BTC 1:0 (0:0). Fehér­ út. Bíró: Salgó. 111. ker. TVE: Zach — Heskó, Paulich — Beretvás IV., Nagy, And­­reovits — Schweller, Dinnyés, Beret­vás V., Göttler, Stettinger. BTC: Erlich — Orbán, Rádai — Németh, Czeglédi, Turcsányi — Höll, Illés, Schrőder, Füleki, Torna. Élénk iramú mérkőzés, amelyet a kerület halfsora és csonka csatársora nagyszerű játékával nyer meg. A BTC kezdi a játékot és már az első percben kornert ér el, amelyet Torna jól helyezve rúg, azonban a ke­rület védelme tisztáz. A BTC még há­rom kornert ér el, eredménytelenül. Változatos mezőnyjáték következik. • A 20. percben Füleki szép­­ lövését Zach nagyszerűen védi. A III. kér. rohamoz a Götter—Stettinger szárny révén, ám eredménytelenül. Az utolsó percekben Illés 6 méterről a kapusnak lövi a labdát. Szünet után a kerületiek nagy fö­lénybe kerülnek. A 2. percben Schweller beadásából Stettinger meg­szerzi a vezetést, illetve a győzelmet. Nem sokkal később a BTC kapuja előtt Orbán és Göttler összecsap, Göttler a földön marad és súlyosnak látszó sérüléssel kiviszik a pályáról. A később kijövő mentők — miután tö­rést nem állapítottak meg — csak első­segélyben részesítették. Ezután a III. kerület tíz emberrel játszik tovább, mégis állandó fölény­ben van. Schweller és Beretvás IV. bombája egymásután megy kapu mellé. A 30. percben Illés kapufája az esemény. A 40. percben Beretvás V. lövését Erlich kiejti, a szemfüles Stettinger jó helyzetben mellé lő. A győztes csapatban a már említett halfsoron kívül Zach, Schwelber, Ding­­nyés és Beretvás V. emelkedett ki. Göttler rutinja nagyszerűen érvénye­sült. A BTC csapatában a közvetlen védelmen kívül Turcsányi, HöH, Illés és Torna volt jó. BTC ifj.—III. ker. TVE ifj. 3:0 (3:0). Turul TE—BUSAC 3:1 (2:1). Gyön­gyösi­ út. Bíró: Kohányi. Turul TE: Bu­dai — Kucsera, Bezdovits — Tauzin II., Buda, Szabó — Tauzin I., Varga, Barna, Trc, Eller. — RUAC: Müller — Zuber, Adorján — Kristóf, Ötvös, Plachky, Timár, Reisch, Krepsz, Lakatos, Knapek. A technikásabb Turul TE csak erős küz­delem árán győzte le a lelkesen küzdő RUAC-ot. A mérkőzés Turul TE-fö­­lénnyel kezdődik. A 10. percben a bíró tizenegyest ítél a RUAC ellen, amelyet Buda értékesít. Lassan lábra kap a RUAC és a 32. percben kiegyenlít La­katos góljával. A 44. percben Müller RUAC kiejti a labdát, amelyet Barna (Turul TE) a hálóba helyez. Szünet után állandóan, a Turul TE támad. A 24. percben Eller komerét Tauzin I. befe­jeli. A Turul TE-ből Barna, Buda, Tau­zin I., a RUAC-ból Timár, Lakatos emelkedett ki. — Turul TE II.—RUAC II. 2:1 (0:1). KFC—Nyomdász 3:1 (1:1). Kelen­föld. Bíró, Vicenik. KFC: Varga I. — Varga-Papp, Kiss — Juhász, Lieber, Varga II.­ — Csurgó, Katona, Szajlai, Bednarik, Veres. — Nyomdász: Weisz — Wolfinger, Hemmer — Hanti, Czir­­nek, Szabó I. — Szetei, Pista II., Szabó I3_ Hife,­­Brázsinszky. Mindkét Csapat 1. Postás 1 1---------5:0 2 2.NMSE 1 1------------2:0 2 3. III. ker. TVE 1 1--------1:0 2 4. BSE 1 1---------5: 3 2 5. UTE 1 1---------3: 2 2 6-9. BEAC -----------------------------6-9. BSzKRT --------------------­-------6-9. Fer. Vasutas-----------------------­-------­6 1jB. URAK -----------------------­-------­1­0. Törekvés 1--------1 2:3 — 11. FTC 1.--------------1 °' 1 — 12. BTC 1------------1 0: 1 — 13. MTK 1------------1­0: * — 14. „33” FC 1------------1 0: 5 — II. osztály Stobbe-csoport 1. Elektromos 1 1-------7:0 2 2. UTE 1 1-----------5:0 2 3-5. UTE 1 1-----------3:1 2 3-5. KFC 1 1-----------3:1 2 3-5. PSC 1 1-----------3:1 2 6. BTK 1 1------------5:3 2 7-8.1. ker. SC 1 — 1 — 1:1 1 7-8. ZSE 1— 1— 1— 1 9. UMTE 1------1 3:5 — 10-12. Nyomdász 1------1 1:3 — 10-12. RUAC 1------1 1:3 — 10-12. Vasas 1------1 1:3 — 13. RTK 1------1 0:5 — 14. TLK 1------1 0:7 — figyeniÉsics Morzsányinál ESS. Hétfő, 1930 augusztus 26.