Nemzeti Sport, 1930. szeptember (22. évfolyam, 170-191. szám)

1930-09-01 / 170. szám

2 az olaszok magkapják az első fütty­koncertet. Aknait élesztgetni kell, de egy percnyi szünet után a 13. perc­ben lábra állítja a kis masszázs. Új­pesti balszárny roham után Meazza elől Aknai kifutással kapja el a lab­dát s most az olaszok tíz perce véget ért, Borsányi kitűnően játszva egymás­után dobja előre a csatársort. Az iram egyre erősebb lesz. A 16. percben Avar lő, de gyengén és Degani köny­­nyen véd. Jilasevich lő mellé, aztán Conti szalad el lesállásból, a közönség reklamál is, de hiába, Conti Orsi­­sk­lusban hatalmas bombát küld balról a kapura, de Aknai elvetődve öklével kor­­nerre ment. Hatalmas tapsot kap. A 19. percben Visentin nagyszerű helyzetben tör elő, azután a kiszökő Spitzet vágják fel csúnyán, úgyhogy ő is élesztgetésre szorul. Az újpesti csatársort újabb­­defektus éri, Avar nadrágja elszakad egy összecsapásnál, újat húz föléje, a szabadrúgást emberbe lövi P. Szabó, majd Avar lövését Degani fogja. Most már azért frontba kerül Újpest, sajnos, Sólyom késlekedik a kapu előtt, Meazza kapásból ereszt meg hirte­len lövést, azonban Aknai és az új­pesti védelem tisztáz. Borsányi egy­maga dobja frontba a csapatot. Török szalad, de beadását kornerre védik. A 25. percben Török lapos kornerét Degani kiöklözi. Az olasz ellenkornert Aknai menti s utána Sólyom—Spitz —P. Szabó lábán vándorol szépen a labda előre, a szélső helyzete jó, de a keresztben robogó Allemandi még idejekorán közbe tud lépni. Aknai újabb bravúros védéssel tesz tanúsá­got klasszisáról, majd Vig miatt van szabadrúgás, azt Rivolta szörnyű erő­vel csak hajszálnyira küldi a kapuléc mellé. Még öt perc, Újpest erősít­i a 42. percben Spitz, szenzációs helyzetbe jut, de a hatoson bot­­lik és a védelem közbe tud lépni. Pedig nagyon nagy helyzet volt. Még egy helyzete támad Spitznek, de most is elhalasszák orra elől a labdát. Egy­­egy korner és vége a félidőnek, hat a kornerarány. (A csapatok rohannak be az öltö­zőbe, a csap atá­s egyhangú a panasz a magyarok és olaszok között, hogy kibírhatatlan a meleg. Újpest örül, hogy a második félidőben nem kell ra­p ellen játszania, mert a tűző nap mellett ez a j körül­nény is sokat szá­mít. Az újpesti öltözőben elégedettek az eddigi teljesítménnyel s nagyon fogadkoznak, hogy a második félidő­ben a jó játékhoz eredmény is fog járulni.) Szünet után rögtön jó helyzete van Sólyomnak, állíthatna, de ő kapásból lő s a lövése nem sikerül. Az olaszok hatalmas iramot diktálnak tíz percen át, Meazza egymásután küldi a lövése­ket, de az újpesti gát jól működik. Az olaszok rendszet reklamálnak, de jogtalanul, mert rálőtt labda volt. Aknainak többször egymásután köz­be kell lépni, nagy kavarodásban előbb ő, aztán Kővágó, majd Dudás rúgja ki a labdát­, mind rövid, de va­lahonnan előkerül Török, s ő azután, bár nem szakmája, felszabadítja az újpesti kaput. Most azután Újpest kezdi a rohamokat, s Degani több alkalommal csak nagy szerencsével ment. Komért ér el Új­pest, ezt azonban a taccsbíró téves be­mondására a bíró nem ítéli meg. Szép olasz beadás, Meazza kapufára lő, majd Serrantoni lő veszélyesen, de a résen álló Aknai bravúrosan véd. Ak­nainak újra védenivalója van, véd is, de a 19. percben nem bírja meg­akadályozni az olasz vezető gólt. Spitz lövését fogta az olasz kapus, a kiadást Volentik elhibázta, de hibázta Kővágó­s Dudás is, s a gyors Meazza, mint a villám, tör ki a védők között, elhúz tőlük, a bekkek nem érnek a nyomába . Aknai hiába fut már ki a center elé, a szőke olasz csatár, mint már annyiszor, most is halálbiz­­tosan küldi a labdát a tehetetlen Aknai mellett a hálóba. 1:0. Az olaszok között óriási a lelkese­dés, a játékosok a pályán és a nézők a tribünön egymást csókolják, a svájc védelem erélyesen szerel, az olaszok tizenegyest reklamálnak, de ered­ménytelenül. Vége a rendes játék­időnek, bár a kornerarány 9:7 Újpest, ja­vára, ez nem elég az üdvösséghez, hosz­­asabbítani kell. A megh­osszabbítás: eg­yszer 10 perc -1­­7 perc Már erősen szürkül, s ezért jófor­mán pihenő nélkül adja meg a bíró a jelt a hosszabbításra. Az első ak­ció: Visentin elől Aknai kifutással ment. Utána azonban teljes lesz az újpesti fölény, Spitsbe csúnyán bele­mennek a bekkek, úgy hogy elterül. Már ez is izgatja a kedélyeket, de a 3. percben tökéletesen kitör a botrány. Borsányi lövésszerűen bead, Spitz beugrik fejelésre, de egyszerre ug­rik­­a kapus is. A labda korner felé perdül, Spitz megint végigzuhan a földön és Degani hirtelen lehajol mellé és formálisan boxolni kezdi Spitz arcát és fejét. Spitz tehetet­lenül fekszik a földön,­­ ez a felhá­borító durvaság hatalmas tüntetésre, füttykoncertre kényszeríti a tribünt. Általános a felháborodás, s a bíró, aki mindent látott, ki is küldi a pályáról Deganit. De a dolog ezzel még nincs elintézve. Az olasz kapust hevesen pfujjolja a közönség, mire ő a pálya szélén neki­­ugrik a hozzá legközelebb álló néző­nek, azt is arcba bokszolja. Ez teljessé teszi a közönség felháborodását s csak a rendőrség és társai beavatkozása menti meg a súlyosabb ütlegektől. A vérmes olasz játékost úgy kell levon­szolni a pályáról. A közönség fütyül, de aztán hamar tapsolni kezd, mert a magyarok támadnak. Degani helyére Visentin állt a kapuba, s Avar lövését meglepő ügyesen, de őrült szerencsével is hárítja. A sötét­ség most már kimondott s leple alatt egészen vad játék alakul ki. Borsányi és Conti összecsap, mind a kettő sérü­lést szimulál, de amikor a labda arrafelé tart, mind a kettő hirtelen felugrik. A közönségnek ez őrülten tetszik. Az újpesti balszárnynak van még hatalmas helyzete, de a balsze­rencse nem tágít most sem az újpesti csatársor mellől. Fordulnak és kezdődik a meghosz­­szabbítás második félideje. Tovább is Újpest támad, Avar kivágja a labdát P. Szabó­nak, a szélső bekanyarodik, s három olasz védőjátékos felett bevágja a labdát az Ambrosiana kapujába. Hatalmas taps fo­gadja a gólt, a bíró azonban ért­hetetlenül nem adja meg a gólt. Óriási a felzúdulás, de minden hiába. Újabb helyzet a kétségbeesett újpesti rohamok dacára sincs s a sötétség most már jóformán teljesen lehetet­lenné teszi a játékot, mire a bíró a 7. percben lefújja a mérkőzést. Nyolc perccel korábban. ÍRUSZTADŐRE SAJTI­L 53 éve VILÁGHÍRŰ 2. › ^niili lOmlBliilllBii < TÖLTÖ-TOUAK < szakszerű ‚ javító­‚ helye­­ff Üllői­ út 2. frt Kalvin-tér sarok TURCSÁNYI aw^*p»c«'r, Hétfő, 1930 szeptember L BÉRAUTÓ elegáns magánjellegű városi és vidéki utakra minden időben rendelhetőtn OLCSÓBB MINT A TAXI ? AUT. 865-76. cs közönség azonban feltűnő csende­sen fogadja az olasz gólt. Újpestet felrázza az eredmény és mindent el­söprő lendülettel támad. Avar jó helyzetbe kerül, de a bíró tévesen les­állás címén megállítja az újpesti gól­zsákot. Az olaszok most szórványo­san támadnak, nem valami veszélye­sen. — Még húsz perc! — bömböl ki a pályára egy bús magyar bariton. Úgy látszik, használ is ez az útba­igazítás, mert egy percen belül meg­van a ki­­egyenlítés. A 26. percben baloldali akció után Sólyom kapja a labdát, ő to­vább játssza Avarnak, a jobbösz­­szekötő még pár lépést tesz s utá­na laposan gólba vágja a labdát. 1:1. A közönség rokonszenve a magya­rok iránt most nyilatkozik meg, óriási taps üdvözli a magyar sikert. Újpest technikai fölénye most még jobban, mindent elsöprő módon ki­domborodik. Újpest kezében tartja most a meccset, az olaszok kétségbe­esetten védekeznek, nyolc, sőt időn­ként kilenc ember van hátul, s elől, a félvonal táján csak Meazza leselke­dik, szélsői társaságában. Újpest ostromol, de a milánói védelem mellett va­lami hihetetlen szerencse áll s a támadások befejezésével Újpest mindig adós marad. Borsányi hazárd módon ad haza, de Aknai résen áll. Az újpesti­­fölényt több korner jelzi, az olaszok­ csak lefutásokkal hallat­nak magukról, Avart a hatoson állít­ják meg, Borsányi kétszer egymás­után jól lő kapura, de Degani min­den alkalommal, sokszor szerencsé­vel, menteni tud. Veszélyesen len­dülnek előre az olaszok, a magyar Újpest technikai­­elsőbbségét az olasz csapat csak lelkes, de kíméletlenségbe csapó védekezéssel tudta ellensúlyozni A berni gyep fojtó levegőt lehelt, amikor a csapatok a pályára léptek. A közönség kabátlevetve foglalta el helyét s álmos arccal fogadta a nap ragyogását. A játék azonban hamaro­san tovaűzött minden álmot, minden unalmat. A két csapat olyan iramba, olyan hatalmas küzdelembe csapott, hogy minden idegszálat megmozga­tott a kíváncsiság, az érdeklődés va­rázsa. Ilyen küzdelemben nem igen van része a berni közönségnek, de azért hamarosan beletalálta magát szerepébe. Minden szép pillanatot tapssal tüntetett ki, majd minden hi­bát, amit a játékos vagy a bíró elkö­vetett, füttyel, nemtetszésének külön­böző jeleivel kísért. örömmel kell megállapítanunk, hogy Újpestnek a taps jutott s egyet­len egyszer sem adott alkalmat arra, hogy a berni közönség ellene tüntessen. Nemcsak az a fölény okozta ezt, ami­vel a csapat az ellenfél egy-egy perió­dusától eltekintve, a játékot végig­­küzdötte, hanem az a sportszerű vi­selkedés is, amit Svájcban minden sportolótól elvárnak. Az óriási iramban hamarosan ki­ütközött az újpestiek nagyobb techni­kai készsége. A magyar játékosok is­kolázottsága jobb, tudása mélyebb, kiforrottabb. Ezek a tulajdonságok faen férfi Dr. Morisson szőrtelenítővel megy a strandra fölényt váltottak ki, de ez a technikai fölény nem tudott eredményessé vál­ni. Két oka volt ennek. Az egyik az, hogy Újpest belső csatárai nem vol­tak elég erélyesek az Ambrosiana ka­puja előtt. A másik ok pedig az, hogy az olaszok védekezésük eszközei közé az erélyességet, sőt az erőszakosságot is besorozták ezen a mérkőzésen. Ez BÁR 4UMCSÖ­­ ÚJPEST, 4. @1E5I33ZLaE2a3E» Visszatérítjük a rádió előfizetési díját! ! ! Olvassa el a szép- ® ^ temberi rádiónyugtát! ^ TUNCSORIM TUNGSRAM