Nemzeti Sport, 1930. december (22. évfolyam, 235-256. szám)

1930-12-01 / 235. szám

t-M­ éles lövése a jobb sarok mellett süvít el P. Szabótól Kompóti elveszi a labdát, jól előreadja Vargának, aki Barátkyt szökteti. Barátky túlélőre adja maga elé a labdát, ami Hubáé lesz. Wéber Vargát szökteti, Huba időben fut ki. Kalmár passzát Barátky 25 méterről lövi, Huba fogja. Eddig a Hungária jobban mozog, Újpest mintha meg volna nagyon illetődve. Az első szép passzt Kármán adja, Török beadását elfogja belül a Hungária védelme. Wéber faultját Spitz ellen szabad­rúgás bünteti. Titkos lesállását a ha­tárbíró leinti, a bíró lefújja. A 10. percben Kalmár beugrása miatt van szabadrúgás a Hungária ellen. Spitz kiadását Török küldené be, de Mándi jó tempóban ugrik a labdába. A Hun­gária balszárnyát Dudás szabálytala­nul tartja fel, a szabadrúgást a tizen­hatosról Sebes gurítja Wéberh­ez, a labda visszakerül és Nagy lövi kapu fölé. Kalmár futtában 20 méteres lö­vést ad le kapu fölé. Sólyom és Kár­mán küzd a labdáért, közben Kalmár szereli Avart. Kompóti remekül szerel, utána Vighez kerül a labda, aki Törö­köt küldi előre, de a beadás nehéz helyzetből kapu mögé száll. A 16. percben Titkos hosszú labdára startol, Dudás könnyelműen csinál belőle kor­­nert. Titkos rúgása is könnyelmű, vonal mögött köt ki. A 17. percben Spitz indítja el jól P. Szabót, akit Nagy szerel kornerre, ehhez Újvári csak nehezen jut hozzá, de mégis kiüti. Titkos szökik,, a helyzet kezd meleg lenni, Dudás azonban tarosra szerel. Jó labdán Kalmár és Híres egymásba botlik. Kalmár túlélőre ad labdát Tit­kosnak. Török beadását Sólyom le­tolja, de Kármán rosszul kapja az ötös sarkán, különben nagy helyzet lett volna. Kármán jól kiteszi Tö­rököt, előbb Kompóti ment, majd Só­lyom fejelhetne, de leáll, pedig ez is jó helyzet lett volna. Mándi erősen munkában van most. Sólyom hevesen törtet a kapu felé, de az ívelt labda a kapu mögé esik. A Hungária támadá­sát Titkos szabálytalan beugrása akasztja meg. Nagy a félpályán el­hibáz egy labdát, Spitz jó kilátások­kal startol, elkésve tolja ki azonban a labdát P. Szabónak, akit így orszáj­­ban állít le a bíró sípja. Avar faultja miatt a 25. percben Kompóti szép sza­badrúgást irányít, amit Barátky for­dulásból lő Hubához. A 25. percben Borsányi kornert vét, amit Varga rúg. Huba ki­üti, Híres lövi, Huba most már csak leüti, de Avar kirúgja, Hí­res pedig most már félrelövi. Török szépen megy át Mándin — nagy szó! —, remek beadását Sólyom elrontja, Spitz javíthatna, de ő is hi­­báí. Kalmár—Varga támadást Borsá­­nyi rendszgyanúsan tisztáz, nyomban utána az elfutó Titkost Borsányi faultolja a 16-oson belül, de úgy lát­szik, a bíró azért nem fújta le, mert Titkosnál maradt a labda. Titkostól Vargához, onnan Wé­­berhez kerül a labda, a lövés kapu fölé megy. Meleg helyzet volt ez is. Avar kissé keményen fejti le a lab­dáról Kalmárt és Hirest, a 20 méteres szabadrúgást Hires élesen vágja Hu­bához. Barátky faultja Spitz ellen sza­badrúgást eredményez. A 31. percben parádés Hungá­­ria-támadás jön. Előbb Wéber találja hátba Avart, majd Varga ugyanígy Viget. Közben Hires ugrik ki a labdára, amelyre Huba is veti magát. Huba elvéti az irányt, Hires pont a kornervonalon el­csípi a labdát és beadja. Barátky siet, hogy az üres kaput elérje, fejel és az éles fejes nyomán a labda éppen a jobboldali léc irányába tart, amikor a visszajövő Huba rá­veti magát és birtokába veszi. Nagy helyzet volt. Avar sántítva, kerül ki belőle. A labda rosszra megy, kicserélik. A feldobásnál Kármán SÍFELSZERELÉS, ruftáxRi legolcsóbban NYUMASZIM GÉZII Nagymező­ u. 50. - Rákóczi­ út 45. - IV. Harisközi kapja a labdát és négyszeres fejessel viszi ki a tömegből, a hátulról ráfutó Hires azonban elveszi tőle, Hirest el­faultolják. A szabadrúgást félpályáról Titkos kapja, Hires viszi tovább, Bor­sányi újra hendsz-gyanúsan szerel. Most hullámzó játék következik ve­szélytelen akciókkal egészen a 38. per­cig, amikor Török dolgoz ki jó hely­zetet Sólyomnak. Közben azonban Kármán löki Mándit, szabadrúgás fel­szabadít. A 40. percben Avar küldi Spitzet, ez P. Szabót előre. Nagy akaszt, de újra P. Szabóhoz kerül a labda, majd Törökön és Mándin ke­resztül kornerre. Kornerarány 2:2! Török rúgja, Sólyom kapu mellé jut­tatja. Varga beadására Dudás és Kal­már egyszerre fejel, a labda félre­megy. Mándi most mindent szeret. A 42. percben az újpesti jobbszárny ak­cióját Avar fejezi be kapu fölé kül­dött bombával. A 43. percben Kalmár lő ballal, túl magas ez is. Az utolsó percben Török kétszer is beadja a lab­dát, Kármán nagyon rajta van a lab­dán, de Újvári egy gondolattal gyor­sabb. Nagy újpesti helyzet volt. Ezzel vége is a félidőnek.­­A Hungáriánál a 11-eseket rekla­málják. A vezérkar elégedetten álla­pítja meg, hogy a csapat jobb játékot mutat, mint az Újpest. A lila-fehérek öltözőjében Bányai sajnálkozik, hogy ilyen idegesek a fiúk. Langfelder súgva mondja: „Ez tartalékos csapat. Köves lába rossz. Volentik 39 fokos lázban fekszik otthon. Avar akár­­hogyam is igyekszik, mégsem center­­holt”. A kimaradt helyzetekre egy­formán panaszkodik mind a két csa­pat.­ öngóltól potyagósig csupa vi­tára alkalmas gól esik .Izgalmas és változatos a II. félidő Most a Hungária kezd és a jobb­szárnyon nyomul előre. Kalmár lövése emberbe megy, a pattanó labdát Wé­ber jól küldi Híreshez, de ez tisztán állva is ellenfélhez passzol. Spitz emel egy labdát kapu fölé, majd Borsányi remekel ismét. A Hungária belső triója vezet támadást, Kalmár lövése Huba zsákmánya. A 2. percben Sólyom jó labdát ad ki P. Szabónak, aki előtt tiszta az út, de a lövés keresztben ki­megy. Varga veszélyes akcióját Avar parírozza. Borsányi sokat segít befelé. Most folyton változik a játék képe. A 6. percben Borsányi Avarhoz tolja a lab­dát, aki két remek testcsellel át­megy a Hungária védőin és remek bombáját Újvári csak bravúros elvetéssel tudja ki­tolni kornerre. P. Szabó befelé gurítja a kornert Víg­­h­ez, aki lő — Újváriba. A 7. percben Borsányi—P. Szabó—Spitz vonalán jön a labda Sólyomhoz, akinek rosszul jön lábra, felemeli. Sólyom fejjel teszi ki P. Szabót, akit Mándi szeret. A frontba jövő Újpestet hangos tempó­zással biztatja közönsége. A 10. perc­ben Kalmár—Titkos—Híres-akcióból Barátkyhoz kerül a labda, aki elhamar­kodva gurítja azt Hubához. Helyzet volt! Nagy felvágja a futó P. Szabót, akit azonban egy jó korty a szíverősí­tőből talpraállít. A szabadrúgást Víg irányítja, Spitz sarokra helyezi, Új­vári csak nehezen tudja kornerre men­teni. Ebből Török toronymagasat lő. Hírest Huba jó tempóérzékkel teszi veszélytelenné. A 14. percben Újpest megszerzi a vezetést: Újpest jobbszárnya támad és Wéber Kálmán feje körül kaszál a lábával. Szabadrúgás veszélyes játék miatt az oldalsó 16-osról. Török áll a labdá­nak, amely a kapu közelébe helyez­kedő Avar fejéről ível Wéberhez. Bár Újvári ott áll egy lépésre Wéber mö­gött és simán foghatná a labdát, Wé­­bert elkapja a láz, belefejel a lab­dába, amely szerencsétlenül hátraper­dül és a hálóba megy. 1:0. A Hungária nagy vervvel rohamoz. A 15. percben már meg is van az egyenlítés: Kompóti magasan ívelt labdát küld az újpesti 16-os tájékára, ahol Bor­sányi rúgja túl röviden a tisztán álló Híreshez, aki még be is tudja állítani a labdát és remekbeszabott lövéssel küldi a felső jobb sarokba. 1:1. A Hungária erősíti az iramot, az újpesti védelem tele van munkával. A 22. percben Wéber a pálya közepén robinzonáddal véd egy jó kiadást. A szabadrúgás Törököt tisztán találja, Mándi kihagy, de Sólyom emberbe lő. Közben Barátky sérül, előbb azon­ban a Hungária még kornert rúg. Csak azután viszik ki Barátkyt. A 23. percben esik a meccs egyetlen csúnya faultja, Nagy beleugrik Só­lyomba, de őt kell kivinni. A Hungária most 9 emberrel játszik, Újpest azonban nem tudja a szituá­ciót kihasználni. A 25. percben visz­­szajön Nagy, a 27.-ben Barátky. A 28. percben a Hungária ke­rül vezetésbe. Borsányi faulttal akasztja Titkost. A szabadrúgás a taccsvonal mentéről száll Sebes lábáról Titkoshoz, akinek éles beadása elsuhan az újpesti kapu előtt, egy betett lábról Vargához pat­tan, aki öt méterről a meglepődő Huba mellett kapásból beteszi. 1:2. Újpest kornerrel felel, ami Kármán beugrása miatt eredménytelen. A 31. percben Újpest támad, de Kompóti köhögés, rekedtségnél használton valódi Réthy-féle Pemetefű-cukorkát remekül helyezkedik. Avar ment egy nehéz helyzetet, majd újabb újpesti korner következik, amit Török szépen irányít, Avar kapura fejeli, Mándi kifejeli. Most, a 36. percben következik az egyenlítő akció­sorozat. Borsányi a félpályán szereli Tit­kost. A szerelést a taccsbíró nem tartja tisztának és meglengeti zászló­ját. A bíró azonban nem fütyül és jelzi, hogy „Tovább!” A Hungária mégis leáll, mire Borsányi magas ív­ben előrevágja a labdát, amely Sólyom fejéről balra száll és a befutó P. Szabó a lesálló Hungária-védelem mel­lett kapásból taposan belövi. 2:2. Nyomban utána P. Szabó 30 méterről lő, Újvári levegőben úszva fogja. A 38. percben még egy nagy helyzete van P. Szabónak, de Mándiba rúgja a labdát, ahonnan kornerre pattan. A korner után Spitz lövését Újvári majdnem a vonal mögött fogja. Most a Hungária nagyon akar, de Újpest még jobban vigyáz. Közben a 42. perc­ben Kármán remek 20 méteres bom­bája kerül centiméterrel a léc fölé. 2 | miYö­ mímzi | é szakszerű | | javító- • /Cmr L |­ifterya ‡ | M­­ÜHOZ-úf 2. | | f/J Kalvin-tér satofc | Iturcsányi Iliin IM III ■ 11 n I IMI Ml Ilii MII IIHIIHiilWB>fl[rilllilT|IBrTninT5l| Szesit nétas lábsésfürdő Hétfő, 1930 december 1. tüI k­jííí 111 II III II MINDEN KÉSZÜLÉKBE CSAK TŰZ BÁRIUMCSÖVET AJÁNLOK *