Nemzeti Sport, 1931. augusztus (23. évfolyam, 146-166. szám)

1931-08-02 / 146. szám

A magyar munkásválogatott német­­országi túrája során Münchenben és Augsburgban győzött, de Drezdában tegnap minimális gólaránnyal kikapott Drezdai munkásválogatott—magyar munkásválogatott 3:2 (2:1) — Telefonjelentésünk —, Drezda, augusztus 1. A magyar munkásválogatott futballcsapat, mely a bécsi mun­kásolimpia után németországi túrára indult, ma Drezdában ját­szott. Előzőleg a héten még két meccset küzdött végig a csapat sikerrel. Kedden Münchenben az ottani munkáskombinált ellen 2:0 (1:0) arányban győzött a magyar csa­pat Palotai két góljával, majd csütörtökön Augsburgban helyi válogatott ellen 6:4 (2:3) volt az eredmény. Itt Makk (3), Palotai, Terényi és Nagy lőtt gólt. A két győzelem vonzotta azt a 20.000 főnyi nézősereget, mely előtt tegnap a magyar munkás­válogatott megmérkőzött a drez­dai munkásválogatottal. A ma­gyar csapat a csatársor gólkép­telensége miatt kikapott, a drez­daiak győztek. Az eredmény 3:2 (2:1) volt. Az első félidőben sokat támad­nak a németek. Neumann és Díjért góljaival 2:0-ra vezetnek szünetig. A második félidőben szinte telje­sen megváltozik a magyar csapat Adandóan m­ támadunk és udva­ros gyönyörű fejes góllal szépít. Sajnos,­nem tudunk kiegyenlíteni, sőt a drezdaiak érnek el gólt Neu­mann révén. A végeredményt Ha­­vas állítja be húszméteres bomba­­szabadrúgásból. A közönség végig melegen ünne­pelte a magyar csapatot, mely iga­zán szépen, technikásan játszott. Általános a vélemény, hogy a dön­tetlen eredmény lett volna reáli­sabb. Jók: Kárpáti, Havas, Makk, Kemény és Palotai Kedden Görlitzben játszik a ma­gyar csapat, onnan pedig a nagy gyárvárosba, Zwickauba utazik meccselni. Csicsáky. hckauduB a a te-i M&si­áci útnak, a eMcnc meccsnek, a középeurópai kupának, x xx 1931—37-es futball­esztendő nek — Saját tudósítónktól. — Hogy a magyar futball szomorú óráit éli, azt tegnap a Hungária indulásánál is tapasztalhattuk. A •Hungária mindig az az egyesület volt, amely a legnagyobb kényelem­mel utaztatta csapatát. Sohsem számított, hogy egy emberrel több, vagy kevesebb utazik-e, kivált­képpen nem, ha olyan egynapos útra indultak, mint tették tegnap, amikor a Ripensia elleni mai mér­ Sállak P 25.-től, viharkabát,hátizsák a készítőnél, Molnár Gyulánál, VII., Károly körút 3/c. Telefon : .I. 321 -02__________ kérésükre a Keleti pályaudvarról elindultak Temesvárra. Esztendők­re visszamenőleg nem emlékszünk olyan esetre, hogy a csapat kondí­ciótrénere, a vörös „Taki” ne utazott volna a csapattal. Ő már úgy a csapathoz tartozik, mint akármelyik játékos. És most itthon maradt, mert a nyomorúságos gaz­dasági viszonyok a Hungáriát sem kerülték ki... Per­sze a játékosok kedélyállapo­tán még nem fogott a mai idők nyo­morúsága. Vígan, jókedvűen érkez­nek az előcsarnokba, ahol a szigorú tréner, az „Ica” várja őket bájos felesége társaságában. Negyed 10 órakor még csak fele van kint a társaságnak, csóválja is rosszalólag fejét Lenkey. — Megmondtam a­ fiúknak, hogy kilencre legyenek itt és tessék, Újvári, Héjas, Kompóti, Mándi és Híres még hiányzik. Hogy Mándi és Kompóti kicsit késik, az érthető, mert hiszen mindketten fiatal há­zasok, akik még nehezen tudnak az asszonyoktól elválni, de Újvári és a Kicsi, de különösen Héjas késése bosszantó. — De Imre az Isten szerelmére csak nem fogja magát ezért fel­izgatni — csitítja urát Lenkeyné, — hiszen még csak negyed van. — Majd adok a Jóskának — lihegi műharaggal Ica. De már jön is Héjas. Kicsit meg­­ijedtnek látszik, mikor illedelmesen köszön és mondja: — Ne tessék haragudni... — Biztosan az ágy nem engedte, mi, Jóska? — üti el tréfával az „esetet” Lenkeyné. — Menj csak Jóska, majd az úton megkapod a magadét — megint csak színlelve a haragot küldi a vonathoz Lenkey a „Csikó­centert”. Kompóti is befut, Újvári alig valamivel később, de Híres és Mán­di már csak a vonathoz ér ki, úgy­szintén Kisfalvy doktor fővezér is, akinek mentségére szolgál, hogy a szépítőt vette igénybe, tehát már legalább negyedórával előbb érke­zett. Itt tudjuk meg, hogy a következő lesz az összeállítás: Újvári — Nagy, Mándi — Kompóti, Kalmár, Sebes — Titkos, Cseh II., Héjas, Ba­­rátky, Híres. Tartalék Wéber. Tehát egy pon­ton változott az összeállítás: Nagy játszik Kocsis helyett. Mint megtudtuk, a rangsorban má­sodik vezér óhajára történt a vál­tozás. Ő szorgalmazta annak idején Nagy megszerzését, akárcsak mos­tani szereplését. Pedig a hírek sze­rint Kocsis igen nagy formában van. Egyébként a vonaton is a leg­nagyszerűbb a hangulat. A fiúkat még az sem hangolja le, hogy ölből kell ebédelniök a libacombot s hogy a prémiumot is leszállították. — Ifjah, a gazdasági viszonyok! — állapítja meg Weisz Ági. A vonatvezető füttye már el­hangzik, amikor szaladva jön Má­­riássy dr. szövetségi kapitány, aki a válogatás szempontjából kíváncsi a kék-fehérek temesvári játékára. •­ IV., Kossuth Lajos­ utca 6 Egyenruhák és polgári öltönyök. Tisztek és kar­­paszományosok szabályszerűen felszereltetnek. Nagy Kálmán Nagy választék angol szövetekben! l/ftegéck&zís Touzsi/ácm — Telefon jelentésünk — Temesvár, aug. 1. Pontosan félhatkor érkezett meg a Hungária csapata Temesvárra. Az állomáson a Ripensia teljes vezérkara várta a budapesti csapa­tot, sőt Lázár Cornél dr. és Balázs Dénes rövid beszédben köszöntötte i.­ a vndégeket. Az állomásról az - wuucu’-vig Kellemes nyaralás FONYÓDON a Lajos-lak penzióban Árnyas erdőben 30 modern szoba, komforttal berendezve. Minden este Kóczé muzsikál. Tánc. Saját homokstrand. Csónakok!Spor­­telep! Napi penzió főszezonban 6-7 pengőig. Utóidényben nagy árkedvezmény érdeklődők százainak sorfala előtt vonult el a Hungária és sietve igyekezett szállására, a Metropol­­ba, ahol megfürödtek a játékosok, korán vacsoráztak, majd rövid séta után aludni tértek. A Ripensia a mérkőzésre a követ­kező csapatot jelölte: Zombory — Szoksári, Bürger — Hrehus, Rasinszky, Csolak Eske* Dohai, Schwartz, Sem­ler, Lakatos. A meccset az aradi Matuz vezeti. Az esélyeket illetőleg kérdést in­téztem mind a pesti, mind a temes­vári vezetőkhöz s a következő vá­laszokat kaptam: Kisfalvi dr.: Szép, erős iramú játékot várok. Nem lesz könnyű dol­gunk, mert a Ripensiát elsőrangú csapatnak tartom. Máriássy dr.: Vigyáznunk kell, mert nagyon nehéz mérkőzés lesz és bajos megtippelni a győztest. A Ri­pensia előbbre van kondíció dolgá­ban, a kiforrottabb technikai tudás viszont a Hungáriánál nagyobb. A tempóbírás fogja eldönteni a meccset. A Hungáriának minden­esetre nagyon bele kell feküdni, már csak azért is, m­ert itt mutat­hatja meg, hogy a WAC elleni kupa­­meccseken mit remélhet. Balázs mérnök: Győzni fogunk, mert kondícióban előbbre vagyunk, mint a Hungária. A fiúknak külön is megmondtam , bár erre semmi szükség hogy a lehető leg­nagyobb óvatossággal játszanak és vigyázzanak a nagy feladatok meg­oldása előtt álló Hungária-játéko­­sokra. Kertész N­., a Ripensia trénere: Ila kifutja a Ripensia a formát, megnyerjük a mérkőzést. G. S. Csak az amatőrök részesülnek annak a belügyminisz­teri rendeletnek az áldásaiban, amely most jelent meg s amely utasítja a városokat. Hogy „az amatőr labdarugó mérkőzésen után szedett vigalmi adó tételeit vegyék revízió­ba s igyekezzenek azt oly módon megállapítani,­ hogy az az érdekelt egyesületek által elvisel­­hető legyen”. Ez a rendelet is vívmány, de tel­jes gyakorlati értéke csak akkor volna, ha minden sportversenyre, tehát a profimérkőzésekre­­is ki­terjesztené a belügyminiszter en­nek a jóindulatú lépésének érvén­­nyességét. Amíg ez a kiterjesztés késik, nem tudunk gratulálni az MLSz-nek, pláne, ha az amatőrök­nek tett engedmény a profik aspirációinak teljes elbukása árán jött létre, amire a rendelet szöve­gezése alapján gyanakodnunk kell. Ez esetben pedig az MLSz nem tarthat igényt gratulációra. Újra bizonytalan, hogy mikor ismétlik meg a Dréhr-serleg Miijét —­ Saját tudósítónktól — Ismeretes, hogy a Dréhr-serleg idei döntőmérkőzésében Középma­­gyarország és Budapest csapata döntetlenül mérkőzött, egymással, a meccset tehát meg kell ismételni. A BLASz és a KALASz között már többízben folyt tárgyalás a máso­dik meccs terminusára vonatkozó­lag s nem rég meg is egyeztek ok­tóber 4-ében. Ezen a napon azonban nem játszhatják le a mérkőzést, mert október 4-én kerül sorra Budapest­­en a Magyarország amatőr válo­gatott—Románia válogatott mérkő­zés. A felek között most új tárgya­lások indultak meg, de megegyezés még nem jött létre. Félidőben 3:0-ra vezetett, a második félidő közepén 3:4-re vesztésre állt, végül mégis­­ győzött a Bocskai Ungvárott Bocskai—SK Russ (Ungvár) 5:4 (3:0) — Telefonjelentésünk — Ungvár, augusztus 1. Nagy érdeklődés mellett, több mint ezerfőnyi közönség előtt folyt le a Bocs­kai és az SK Russ miai mérkőzése. A debreceni csapat legjobb tizen­egyével állt ki, csak Vincéé helyett szerepelt Gyur­cső. A mérkőzésen vé­gig szép játék s erős küzdelem folyt. A Bocskai fölényesen kezdett s már az 5. percben Teleki révén ve­zetéshez jutott, sőt a 8. percben már a második gólt is belőtte. Utá­na hosszabb mezőnyjáték követke­zett, majd ismét a debreceniek ke­rekedtek felül s a 39. percben Gyur­­csó 3:0-ra emelte a Bocskai előnyét. Szünet után a Russ nagy lelkese­déssel feküdt a küzdelembe s ennek hamarosan meg is volt az eredmé­nye. A 20. percben Krizs, a 24. perc­ben Baldin, majd a 28. percben Ba­csó lőtt gólt s máris 3:3-ra válto­­zott az eredmény. A Russ továbbra is támadásban maradt s nagy­­meg­lepetésre a 33. percben Baldin ve­zetéshez juttatta csapatát. 3:4. Ez már felrázta a debrecenieket s ala­posan beszorították az ungváriakat. A 39. percben Mátéffy kiegyenlí­tett, majd a 43. percben Teleki a győzelmet jelentő gólt is bevágta, pedig ezt megelőzőleg a bíró Mar­kost kiállította. A Bocskai csapatában nagyszer­­­rűen játszott Moóré, Gyurcsó, Tele­ki és Moharos. A Russ legjobbja Skirják, Boksai, Tóth és Poncsik. A bírói tisztet Mark­ó dr., a Russ egyik vezetőségi tagja töttötte be. A Bocskai holnap, vasárnap az UTE-val játszik. Sz. Gy. L. Pető továbbra is Kaposvárott marad A kaposváriak biztosra veszik, hogy Jakubeval is sikerül barát­ságosan megegyezni — Telefonjelentésünk — Kaposvár, aug. 1. A Somogy körében kínos feltűnést keltet a Sporthirlap mai számában megjelent az a cikk, mely a Somogy­­gyal, főleg Jakube-val foglalkozik és hírül adja, hogy Jakube semilyen körülmények között sem hajlandó is­mét a Somogyhoz szerződni. A cikk tudósítást közöl egy állító­lagos csütörtök esti értekezletről is, melyen — a cikk szerint — bejelen­tették a játékosoknak az általános fizetéscsökkentést. A Somogy vezétől annak megálla­pítását kérik tőlünk, hogy csütörtökön semmiféle értekezlet nem volt s így magától megdőlnek mindazok az állí­tások, melyeket ehhez az értekezlethez fűztek. A Jakube-ügy sem olyan veszélyes, mint ahogy a cikk feltünteti. Tény az, hogy Jakube még nem írta alá új szerződését, de ennek nem az az oka, hogy a jeles center nem akar Kaposvárott maradni. Mindenki bi­zonyosra veszi, hogy a napokban meg tud egyezni a vezetőség Jakubéval. Hasonló a helyzet Péterrel, Joóssal és Galambossal is. A legörvendetesebb újság azonban az, hogy Petővel, a csapat trénerével a mai nap folyamán meg­egyezett a Somogy s Pető aláírta az új szerződést. Ez a körülmény általános örömet keltett Kaposvárott. Az itthon levő játékosok vasárnap Hétfőn dől el: Jönnek-e a spanyolok vagy sem — Saját tudósítónktól — A középspanyol válogatott buda­pesti vendégszereplése már biztosí­tottnak látszik, csak a spanyolok tú­rájának többi állomása bizonytalan még. Folynak a tárgyalások, de a tegnapi nap folyamán semmit sem haladtak előre, részint a spanyolok drága volta, részint valutás ne­hézségek miatt. Hétfő az utolsó ter­minus, amikor a túra rendezőinek nyilatkozni kell, mehet-e a dolog, vagy sem és ekkorra okvetlenül tiszta képünk lesz az őszi szezon nagyszerű bevezetőjének szánt spa­nyol vendégszereplés sorsáról. Turcsány nem szerző­dött le a Bocskaihoz — T­ele­fon jelentésünk — Debrecen, augusztus 1. Most kaptam a hírt a Bocskai vezetőitől, hogy az utolsó pillanat­ban felborultak a BTC Turcsány­­jával folytatott szerződtetési tár­gyalások, mert a játékos utólagosan olyan, igényekkel lépett fel, melye­ket teljesíteni nem lehetett. Tur­csány már el is hagyta Debrecent. T. L. úr Fenti híradásunk a BTC körében nagy örömet fog okozni, hiszen így Turcsány ma résztveh.A­z minden bizonyos részt is vesz a III. ker. I VE elleni sorsdöntő mérkőzésen. ­jí Isoc­rom­­jf fotócikkek­­ tréningmérkőzésen vesznek részt. El­lenfél a KRSC csapata. A Somogy soraiban szerepelni fog Szilárd László, a KPAC jeles balbekkje is, kivel a vezetőség előrehaladott tár­gyalásban áll. Szerződtetése majd­nem bizonyosra vehető. KijuLFÍSUMI EREDMÉNYEK Munkács: MSE—Kassai Törekvés 4:1 (3:1). A CsAF MLSz bajnokság harmadik helyére került az MSE ez­zel a szép győzelemmel. Halpert Vil­mos (Ungvár) jól vezette a nehéz mérkőzést. — SK Rusj—UMTE 1:1 (1:1). Barátságos. Bíró: Rotmann. — Nagykaposi TE—Gálszécsi AC 1:0 (1:0). Bíró: Mikolajcsik. Szolyva: Union Sport Club—Be­regszászi MSE 2:0 (1:0). Bíró: Birts­­baum. Munkács: Beregszászi MSE—Duci­­novics SC 3:1 (2:0). — Munkácsi Húsos—SK Slovan 1:1 (0:0). Bíró: Srail. Huszt: Tisztviselők SC—SK Mar­maros 1:0 (0:0). Ilosva: Bilkei FC—Ilosvai kombi­nált 3:2 (2:0). Bielek, a bécsi WAC sok éven át volt centerhallja Svájcba szerződik trénernek. Franciaországban a futballszövet­­ségnek is jól megy. A francia szövet­ség most adta ki az elmúlt futbad­­esztendőről jelentését, melynek anya­gi része az irigykedéssel tölthet el bennünket. A válogatott mérkőzések nem kevesebb, mint 1.519.742 frank, a bajnoki és kupameccsek 473 ezer frank bevételt jelentettek. A szövet­ség tiszta vagyona: 702.022 frank. Kárpáti, a Somogy minden poszton használható jeles játékosa súlyos köszvényben megbetegedett s jelen­leg a kaposvári kórházban fekszik. Orvosi vélemény szerint az őszi sze­zonban aligha futballozhat.