Nemzeti Sport, 1932. február (24. évfolyam, 23-42. szám)

1932-02-01 / 23. szám

nce. Is íly a csúszkálás, sőt Barátky olyan hosszasan csúszik, hogy a korlátnak is neki repül. A nagy csúszkálás következménye az, hogy Gelben­­egger sarokrúgást (1:1) ér el, de ugyanő a 2. percben mellé is küldi a labdát. Az első viharos akció­t kapufa Táncos kapja most a labdát, ■’ügyesen tolja be, Kalmár és Avar is szaladna rá, végül Avar engedi Kalmert, a center kitör, nehéz szögből lő a kapura és a jól célzott labda kapu­fáról pattan le. Hires sem akar Táncos mögött ma­radni, ő is használható labdát küld be, Toldi már ugrik is a levegőbe, Ivetten fejeli, veszélyes a helyzet, Franzl ki is ejti a labdát. Szerencséjére nincs ott senki a mieink közül, azonban a bécsi ka­­pus nagy buzgalmában így is kor­­nerre (2:1) sodorja a labdát. Tá­madunk, ez a fő és ez tetszik is a közönségnek, úgyhogy elhallatszik egy-egy halk. . — Hajrá magyarok! Ide nyomában máris ott a meg­jegyzés: ■— Nem lehet hajrázni ilyen tó­csás pályán. — Mi az, hogy tócsás? „Zaf­tos”... Ez­ a kifejezés aztán hamar meg­tetszik másoknak is. — „Legzaftosabb’’ a Barátky — hallani s tényleg a Hungária játé­kosáról csak úgy csöpög a sáros lé. Közben a pályán sorra adódnak humoros jelenetek. Most éppen a magyar kapu felé tart a labda. Három, osztrák és Dudás van körülötte köralakban, egyik sem tudja, hogy megáll-e, vagy tovább megy-e a labda s így történik, hogy mind a négyen nem a labda felé szaladunk, hanem a labdától el! De nagy gól lett volna! A 9. percben remek helyzet kí­nálkozik Franzl kapuja előtt, Avar a sáros pályán azonban nem tud olyan gyors lenni. Késik s így a 7—8 lépésről küldött lövése kor­­nerre jut, mert közben már az osztrák védők befutottak. — Száraz pályán de nagy gól lett volna — kész a közönség .ítélete A kornért (3:1) Híres elrontja. Magasan mögé küldi. Utána rögtön a WSC jön fel, sorra futnak az osztrák támadások, ám de Mándi jól kanalaz. Nem jön zavarba s ha más út nincs, taccsra vagdossa a lábát. Mindamellett m­égis úgy látszik, hogy érik az osztrák gól. Ám védelmünk olykor szerencsével párosulva mégis vissza tudja ver­ni a támadásokat. A 13. percben felszabadul a kombináltak kapuja. Avar kerül jó helyzetbe, ámde ront. A következő percben nagy derült­séget kelt az, hogy Franzl egészen a taccsvona­lig szalad, de ott sem rúgja taccsra a labdát, hanem fe­dezet módjára passzolja előre. A 15. percben végre lövést is látunk. Toldi a 16-osról célozgat s labdája alig megy mellé. Ámde veszély van a másik oldalon is. Gelbenegger el­fut az olykor fölényeskedő Lázár mellett, egyedül van, beadása he­lyett azonban a vonalról hatalmasan fölé lő A 16. perc ismét szép kombinált támadást hoz. Táncos jeleskedik, beadása használható s Kalmár ágaskodik is Fejese elég jó, oly annyira, hogy Franzl ki is ejti a labdát, amelyet a védelem gyorsan kirúg. Nem messzire. A tíz lépés­nyire tisztán álló Avar elé. Az új­pesti gólzsák jól megszűrje a lab­dát, de lövése csak mellé surran. Utána újra védelmünknek akad munkája. Különösen az okoz sok­szor zavart, hogy a labda félúton megáll, mintha csak pihenni akarna a sár­ban. Kombinált­ fölény Lassan-lassan nagyobb fölénybe kerül a kombinált csapat, ámde Kal­már átadása után Avar emberbe lövi a labdát, majd a 22. percben Táncos játsza magát tisztára, de lövése fölé jut. Toldi lövése a leg­egészségesebb. Mintegy 10 méter­ről jön, de Franzl is legény a tal­pán s „mellre szívja". A játékosok legtöbbje most már ugyancsak sá­ros. Különösen Kalmár és Barátky. Most újra csak Toldi az, aki bom­báz a kapura. Franzl már vetődne is, fél­úton azonban megáll, csu­pán azért, mert a labda is három lépésnyire a kaputól elakadt. Ismét viharos derültség. Táncos szökne, de az előzmények után ezúttal már hárman is rajta van­nak. Nem sokkal­ később azonban Táncos mégis használható labdát tud beküldeni Kalmárnak. A center átadja Avarnak, kis zavar támad a kapu előtt, Franzl rutinosan ide-oda ugrál s­­közben Avar lö­vése megakad a sárban. Nincs szerencséje a kombinált csapatnak! A 25. percben újra Avar jár elől, túl elől is van s hirtelen hátraadja Kalmárnak a labdát. Nagy a helyzet, de a fölé­­lövés is nagy. Táncos jeleskedik újra, remekül küldi be a labdát, Toldi azonban el­véti a fejéről hátrafelé csúszik , nem a kapu felé. A 27. perc nagyobb eseményt jelent. Először megy labda Almai kapujára, de az sem veszélyes. Most belejöttek újra az osztrákok. Mándi azonban buz­gón szerel taccsra. Sároei miatt Kellinger szabadrúgást küld. Spona kapja a labdát, lövi is, de Aknai könnyen vád. Pewny is jeleskedik, fejessel veszélyeztet, hogy aztán komért (3:2) is hozzon az osztrák támadás. Hamar felszabadul a kombi­náltak kapuja, de a túlsó oldalon Híres egymás­után többször ront. Ezzel szemben Táncos Korért (4:2) erőszakol ki. Sarokrúgás után Kalmár pompásan küldi útnak Hírest, de a „Kicsi” ismét rosszul „biciklizik”. Elesik a legjobb helyzetben. A 37. percben Aknai kapujánál Spona szabadrúgást felé küld, majd Pirlwein közeli lövését Aknai védi, sőt Pirlwein távoli lövése is a kombinált csapat kapusának zsákmánya. Huszáros lendülettel ismét a „kékek” kerülnek frontba s Toldi a 41. percben huszonöt mé­terről lő mellé. Nem sokkal később Toldi ismét lő, de most sem siker­rel. A közönség azonban nem ha­ragszik. Sőt dícsér: — Toldi legalább lő! — mondo­gatják.­ Három osztrák komor Az utolsó percekben az osztrákok kerülnek fölénybe. Mándi befelé passzol. Rosszul. Korner (4:3) lesz a móka vége, sőt újabb sarok­rúgást (4:4) is elérnek az osztrá­kok, majd amikor a bíró már jelez­né a félidőt, megint kornerre (4:5) megy a labda, de erre a sarok­rúgásra már nem kerül a sor. Mánál helyett Kővágó, Barátky helyett Turay A szünet alatt hangosak az öltözők a panaszoktól: szörnyű ez a sor, el­nyel minden finomságot. A magyar öltözőkben Máriássy dr. a cseréket intézi el. ■ Mándi helyére Kővágó kerül, Baráth­yt Turay váltja fel. Turay előbb próbál szabadulni a half­olástól, ami nem nagyon kenyere, de a parancs a parancs. Ujváry ugorhatna b­e még Aknai helyére, de a szövetségi kapitány ezt a cserét nem­ tartja szükségesnek. Az osztrákoknál ez a téma nem aktuális, hiszen csak tizenegyen van­nak. Igaz, hogy Kannhauser Edi, az edző, teljes felszerelésben van, hogy ha szükség esetén be kellene ugrania valaki helyett, készenlétben legyen. MINDEN ÚRNŐ, minden színésznő valódi Morissonfej-jel távolítja el felesleges hajszálait, mert a l Morisson-fej használata egyszerű, olcsó, kényelmes és megbízható. wmmmn k II. félidőben: Táncos három pompás beadásából és három belső belövi a maga egy­­egy gólját Kivonulás­kor a közön­ség megle­petten fo­gadja azt, hogy Turay fedezetet játszik. Azonnal támad a kombinált csapat. Egy ideig meddőek a táma­dások, sőt az 5. percben a WSC sarokrúgást (4:6) ér el. A labdát berúgás után fölé fejelik. Utána a mieink futnak le, de Purtz nagy igyekezettel felszabadít. A közön­ség közé vágja a labdát. Ugyan­csak szétrebben a nézősereg. A labda alaposan sáros ugyanis. Újabb nekigyűrkőzés, újabb kom­binált támadás s ez is kornert (5:6) hoz. Táncos Toldi elé küldi be, aki alig valamivel kapu mellé vágja. Az osztrák csatárok is tud­nak kombinálni s jó akciójukat Gelbenegger tisztán állva, éppen csakhogy fölé lövi. Spona még job­ban jeleskedik, Kővágó mellett el­megy, tisztán áll a labdával, Ak­nai azonban jó érzékkel fut ki, rá­veti magát a lábára s a labda róla kornerre (5:7) megy. De máris újra a kombinált csapat támad. Híres beadását Kalmár felhőfejes­­szerűen küldi kapura, ám de a lab­da túl magas és mellé is megy. Kal­már hatalmasat ugrott. Nagy az igyekezet, nagy a gólratörés, len­dület van a magyar csapatban. Táncos kap labdát, remekül küldi be, különösen azért, mert most már ő játszik a pálya száraz felén. Avar felé száll a labda, az újpesti gólzsák ugrik, fejel s a labda kapufáról pattan vissza, ott van azonban Kalmár is, aki Franzl mellett két lépésről sodorja hálóba. Nagy az öröm, hiszen az első gól sokáig vá­ratott ma­gára. Ha­mar elcsen­desednek a kedélyek, mert a leve­gőben van már a második is. Gól után ugyan Dudásnak Pulweint kornerre (5:8) kell szerelnie, sarokrúgás után zavar is támad a magyar kapu előtt, de aztán szabadrúgással újra a kombinált csapat jön fel. Hires küldi a szabadrúgást, Avar céloz­gat kapura, de a labda itt is kor­nerre (6:8) pattan. Táncos küldi be, ámde Franzl nagyon ügyesen védi a ferencvárosi szélső veszé­lyes és magas labdáját. A követ­kező támadásnál újra mindenki­­gólt sejt. Kalmár tör ki, még egy lépést tesz, aztán még egyet ás még egyet. Mind tisztább a helyzete, a legbiztosabb gól, Franzl az ellenkező sarokra szá­mítja a lövést, már-már szinte összeverődnek a tenyerek, amikor Kalmár 2—3 lépésről laposan mellé lövi a labdát. A következő pilla­natban ismét támadunk. Ezúttal Sárosi küldi előre Kalmárt, a cen­ter azonban orszájban áll. A bíró sípol, Kalmár azonban még két lépést megy a labdával s hálóba lövi. A gól természetesen érvény­telen. ’ hol'C­­ity,­­Ví­­ródl­k, sík,­­ mindenféle kerékpárok, varrógépek. Ajak és faszni'tak bé­­szállított Árban. Kiadás: Tétel, csere. Mik­kele­­né-. élesítőn. Javn és 24 óra alatt. Er­enfeld tanszerésznél. Vill., Dobozi-utca 7-n. Telefon­­hívó .1OMdt 11-52. Vívófelszerelések leg­jobban és legolcsóbban Wischer Jtez­so és Társa cégnél, Budapest, IV., Váci-utca 28. Tel.: A. 804-47 és VI., Kodmanbvíny-utca 45. Tel.: A. 207-04 szerezhetess be. Arley.ék Ifincy Is btrman,de. Ez már érvényes... A 20. percben járunk, amikor újra Táncosnál kezd veszélyes lenni az akció. A szélső beadása ismét pél­daszerű, Avar és Kalmár is rajta van. Kalmár elcsúszik, de Avar zavartalanul viszi tovább a labdát s pontosan a jobb sarokba süvítteti. Franzl beszedte. Gól után Tu­ray hibáz, lát­szólag kedvet­lenül játszik a neki szokatlan poszton s akad­nak olyanok, akik bekiabál­nak: — Turay, menj öltözködni! A szélsőfedezetet játszó center mellett elmennek az osztrákok és sarokrúgáshoz (6:9) jutnak. Nem tudják értékesíteni. Közben Gel­­benegger Lázár mellett utat talál. A balfedezet azonban utána veti magát, de az osztrák szélsőn Aknai is rajta van már. Mind a hárman összeszaladnak, esnek, de a labda szerencsénkre nem a kapuba, ha­nem mellé megy . Kővágónak van ideje kivágni a mezőnybe. S máris újra a kombinált csapat jár elől. A 27. percben ismét Táncos beadása veszélyes. A kapu előtt kis zavar keletkezik. Toldi nagyon jó helyzetben várja a labdát, eléje is ke­rül. Ballal megtolja, majd alig három lépésnyire a ka­putól orrheggyel megszúrja. Dumier ugyan kétségbeeset­ten beleveti magát, de már későn, a labda csak érinti őt. Gól. Gól után Új­­ra csak a kom­bináltak len­dülnek előre Avar jól teszi ki Toldit, az kapásból mész­­szíve mellé lő. Táncos igyeke­­zete még min­­dig nem lohadt le. A 30. percben Mahallal Csan össze és kornert (7:9) ér el. Nem sokkal később a közönség úgy lát­­ja, hogy Táncos újabb kornert ér el, de a bíró mást ítél s emiatt egy kis tüntetés kerekedik a bíró ellen. Most az osztrákok szabadrúgás­­sal jönnek fel. Dumser áll a lab­dának, Aknai azonban rávezesse, szépen véd. Újra a kombináltak kerülnek fölénybe, most azonban már lát­szik a játékon, hogy több gól alig­­ha esik. Fáradtak a játékosok. Az osztrákok kísérleteznek még egy­szer a 40. percben, Dudás azonban kornerre (7:10) szerel. A 41. perc­ben Táncos nekilendül. Pompás labdát kap, szabad az út s fél,­pályától kezdve mint a nyíl röpül Franzl kapuja felé, száraz talajon be is szaladt voln a kapuba, most azonban Avarnak tolja a labdát és az újpesti gól­zsák nagy lövését Franzl lendület­tel védi. A 42. percben ismét sok helyzet adódik a kombinált csapat csatárai előtt. Avar kapásból jól meg is vágja a labdát, ámde Franzl felnyúlva kornerre (8:10) véd. Majd meg Avar fejese Franzlé, hogy aztán Pillwein és Spona is megpróbálkozzék még a 44. perc­ben. A mérkőzés befejezése előtt egy pillanattal ismét Táncos indul neki s ki tudja, mi lett volna a le­futásból, ha a bíró sípja meg nem­ állította volna. NYILATKOZATOK Mariássy:... a csatár­sor ebben az összeállí­tásban eredményes is lesz... Mariássy Lajos dr. szövetségi ka­pitány: Ila kritikát akarnék mon­dani a játékról, ebben elsősorban a talajra kell gondolnom. Ez a talaj, pedig egyenesen gyilkosa a szép já­téknak. Meg kellett elégedni tehát azzal, hogy még így is­ volt néhány igazán szép akció és ha a többi rendre elakadt a sorban, ezt nem le­het a játékosok rovására írni. A csa­társor egysége már egész szépen ki­alakult és úgy látszik, hogy ebben az összeállításban eredményes is lesz. Száraz talajon sokkal több gólt rúgtunk volna, igaz, hogy kaptunk volna is egyet-kettőt a II. félidőben. Sárosi szokott nagy formáját ját­szotta ki. Lázár gyakran feljött igazi nívójára, gyakran elmerült azonban techn­ikázásába, ami pedig ilyen ta­lajon lehetetlen játékmód. A hátvé­dek kielégítettek, Aknai jó. A WSC szép stílussal játszott, más talajon eredményesebb is lett volna. Vég­eredményben örülök a mérkőzésnek, mert két vasárnap játékát is pótolta és így jelentős szolgálatot tett a csapat formábahozásának. Alul fagyott volt még és fokozato­san engedett fel, ahogyan felülről ti­porták a fiúk a sarat. Percről-percre rosszabb volt a talaj. Azt azonban lehetett látni, hogy a fiúk csak itt dumáldnak a jó kondíciótól. .szép játék lett volna száraz tahi®« Több gól is esett volna. Aknai, kapus. Az ilyen pályát le­hetne pokolnak nevezni. Csak » “■ félidőben volt két-három veszélyes helyzetem, de egyikből sem lett baj. Sárosi, középfedezet: Egyszer^“ nem lehetett lépni a pályán. Mi i­s tudta az ember húzni a lábát a sár­ból, akkor már régen elment a lábos. Vagy pedig ott ragadt meg, ahol ** ember nem is sejthette. De azért nem vagyunk fáradtak! »Mám vagyunk fárad­tak!« — mondja Sárosi Maros Oszkár, Újpest alelnöke: Nagyon meg vagyok elégedve, főként azért, mert megúsztuk deficit nélkül. , Bánya­ Lajos, Újpest edzője: Nagy kár, hogy teljesen rossz volt a talaj. Hétfő, 1932 február 1. Az osztrák­ vezérek elégedettek Kestner, a WSC elnöke, désemet kell kinyilatkoztatnom csa­patom minden tagja előtt, szépen tartották­­magukat, hiszen ellenfél végre is egy nemzeti vaj0® tett csapat volt. Persze a talaj--’ ilyen talajon nagyon nehéz vitel­le­zni. Ennek ellenére szép és n. ■ volt a mérkőzés. A magyar csapa Kalmár, Táncos és Híres játéka a szett legjobban. Kannhauser Edl, a WSC cd*®/’ Folyamatos és változatos volt 3 -1 ték végig, pedig a talaj igazán tetlen volt. A bíróval nagyon voltunk elégedve. A magyar csap­ban nekem Lázár, Mándi és­­ játéka tetszett leginkább. A lest erősen üldözte a balszerencs kapuralö­véseknél. Nagyon áru TUNGSRAM [IS 495! ÁRNY.­RÁCSÓ NAGY­FREKVENCIA te 495] detektor és ELLEN­ÁLLÁSOS erősítő KIS* frekvencia erősítő vk£'§£ UJ VÁLTÓÁRAMÚ HÁLÓZATI erőcsövek R£gi készülékének Uj erőt aanAá