Nemzeti Sport, 1932. június (24. évfolyam, 106-126. szám)

1932-06-01 / 106. szám

2 A Nemzeti Sport t­pversenye 1932 június 1. Ferencv.—Hungária♦ Új­pest—Bocskai• Kispest—Budai 11 N­emzeti—Attila v# Vasas—Somogy• • • • • • • • Postás—LSE• Vác FC—Soroksár Törekvés—FTC REAC—SzAK TSC—ETO A pályázó neve . »1 1 • • «•••••■* » • » A pályázó lakása . ■» » * 'Csak szombat délig a szer­kesztőségbe beérkező szelvé­nyeket veszünk figyelembe, is belecsücsül a vízbe, a közönség nevet. A bíró tévesen fütyül, fel­dobja a labdát, utána Laky haza­ad a kornerre. Szabadrúgás sza­badítja fel a Ferencvárost s már a 10. percben Biri vetődik Táncos lövésére, mely Kohut centere után veszélyezteti a kaput. Bíró is kéz­zel kap a félmagas labdáért, de Kohányi nem lát rendszet, mert a bekk aligha érte a labdát. Sá­rosi lövésébe Toldi sem tudja be­letenni a fejét s így mellé száll a labda. Fenyvesi fut, Korányi löki s Beretvás szabadrúgását Fenyvesi kapásból küldi ka­pura. Háda fölé üti a labdát, Győry azonban már előbb be­futott s les miatt rúg Ko­rányi. Toldi fould­ja után Beretvásnak a tócsa közepéből kell rúgnia, de jól irányítja így is a labdát. A Takács—Táncos lefutás szép, a beadást Beretvás fejeli ki. A 17. percben Kohut-korner után rúg fölé Lázár, a másik kapunál pe­dig Fenyvesi szabadrúgását fejeli kapu mellé Hajós. Turay Táncost futtatja, a beadás jó ívben száll Toldi elé, de a fejest most Biri kiüti. Lutz kijátsza Sárosit s Fenyvesi több szép támadást ve­zet egymásután. A 70. percben Háda csak merész vetődéssel csíszi el előle a labdát. A kerületi nyo­másra ismét a Ferencváros kap lábra. Toldi labdája vízbe fül, de ott terem Kohut, befelé húz s jobbal kapu fölé bombáz. Táncos kornere után Sárosi lövését védi Biri, de továbbra is támad a Fe­rencváros. A 28. percben Laky befelé tart, majd hirte­len átível balra . Toldi fe­jese szakasztott úgy viszi a kapufa tövénél a hálóba a labdát, mint az első gólnál. (2:0). Takácsot kétszer csípi lesen a jól figyelő bíró, majd Fenyvesi lefu­tása után Győry igen kedvező helyzetet hagy ki. A 34. percben Takács balra ívelt labdája Toldi fejéről alig kerüli el a kaput. A Ferencváros sorozatos támadásai nyomán Turay lövését nehezen menti a védelem, majd meg Lu­­tzon esik át a center, ami tizen­egyes gyanús eset. A bíró azon­ban szabályosnak látta a bal­ mozdulatát. Az eső most már elállt. Sőt a nap is kivigyorog Takács szép akciókat indít el, de a kerület is újra lendületbe jön, mert Lutz küzdőképessége újra, meg újra frontba dobja a csatársort. gyúrt, Takács lábára emeli a lab­dát, aki kapu fölé továbbítja. A kerületiek támadása kornert hoz. A Ferencváros két sarokrúgással felel rá. Toldi faultja után Lutz— Fenyvesi—Győry roham száguld végig, Takács I. szerel, de Korányi kornerre rúg. Toldi szabadítja fel a kaput, Kohut azonban lesre fut A Takács—Turay—Táncos tám­a­dás végén Biri rohan ki s taccsra rúgja a labdát. A 12. percben Ko­hut kornert rúg, amit Biri üt ki s máris Dömötör rohan, hogy a ke­resztező Korányi tudja csak sze­relni. Táncos átmegy Birón, de a centere nem sikerül. A következő támadásnál Biró kornerre rúg. Hajós szabadítja fel a kaput s a labda kigurulna, de Takács I. menti a taccsot. Dömötör elé akasztja a labdát s a szélső elro­han. Takács I. utána fut, sőt eléje kerül majdnem s a lö­vés pillanatában oldalról be­nyúl a csatár elé. A labda kapu felé tart, a szélső el­esik, a bíró meg — helytele­nül — tizenegyest ítél. Ma­gyar rúgja a labdát a 15. percben, de a rúgás gyenge s­zába vetődve kivédi. A mezőnyjátékban ismét Lutz tű­nik ki, míg a 19. percben nagy­szerű támadás hozza a Ferencvá­ros harmadik gólját. Turay félma­gas labdáját Takács II. mesterien továbbítja levegőből Táncos elé, aki pompás hely­zetben rohan a kapura. Hiába üldözik, mert előnye behoz­hatatlan s jól sikerült, lapos lövéssel a vetődő Biri mö­gött a jobb kapufa tövét ta­lálja el s onnan a labda a hálóba perdül. (3:0). Kezdés után Zilahyt ismét tévesen fújja le a bíró hendsz miatt s a center ugyancsak dühös, sőt sport­szerűtlenül elüti a labdát. A Turay-Táncos támadás után a centerezett labdát Biri öklözi, Ko­hut lövése pedig kornerre pattan. Takács szép fejesét Biri fogja s rúgása után Győry harcol két vé­dővel. A bíró szabálytalanságot lát s szabadrúgást ad a 23. perc­ben. Beretvás rúgja kapu felé a labdát, mely kapu mellé tart. Háda azonban hatalmas ve­tődéssel érte ugrik, de sze­rencsétlenül éri és karjáról a hálóba pattan a gól. (3:1). Igen változatosan megy a játék s a kerületi halfsor derekasan tartja magát. Fenyvesi lefutása kornert hoz s alig hárít a védelem, már Dömötör fut, akit Takács I. nehe­zen szerel. Kohut kornere jelzi a játék változását. A 36. percben a szép kerületi roham viszonzásaképpen Tán­cos fut el, Takács II. elé teszi a labdát, aki a kijövő Biribe emeli tovább. A labda lepattan a kapusról, de a vé­delem tisztázza a zűrzavart. Toldit lökik azonban, akinek sza­badrúgása fölé viszi a labdát. A kirúgás nyomán Győry—Dömötör —Győry roham fut végig s Győry előtt pompás helyzet nyílik, a csa­tárt azonban nagy lendülete túl­viszi a sárba ragadó labdán s oda a biztos helyzet. A 41. percben nyilvánvaló ofszájdhelyzetből fut el Kohut, de a lövés Biribe akad. A Ferencváros lendületes hajrá­ba kezd s a kapura törő Turay Beretvás kinyújtott lábán esik ke­resztül. A bíró gáncsnak minősíti a dolgot, tizenegyest ad. Toldi erős rúgása Birinek viszi a labdát a 43. percben. A labda visszapattan, Toldi újra rúgja, de a földről felugró Biriről pattan ki megint a labda , most már hárul a veszély. Válto­zatos játékkal telik el az utolsó két perc, len talaj ellenére is igen élvezetes volt a játék. A Kerületen látszott, hogy komolyan készült a mérkő­zésre. Popper Béla: A Kerület az egyetlen csapat pillanatnyilag, amely méltó ellenfele tudott lenni a Ferencvárosnak. Komor Ödön: Nagyon meg va­gyok elégedve a csapattal. Hogy nem tudtunk győzni, az nem szé­gyen, de a játék dicséretére válik a csapatnak. A mérkőzésben első sorban a futball győ­zelmét kell látnunk, amely a két pompás legénységben legyőzte az idő kellemetlenkedését. Ezzel hálálta meg a közönség sze­­retetét és kitartó lelkesedését, amely valósággal hősies volt ebben a záporos, esőáztatta időben. Hogy ez megtörténhetett, annak elsősor­ban az FTC-pálya kitűnő talaja volt az előidézője. Hiszen ennyi eső, ilyen kiadós zuhogás után alig akad még egy pálya, amelyen eny­­nyire reális mérkőzést lehessen játszani. A víz gyors elvezetése, a talaj gyors száradása a második félidőben már lényegesen jobb ta­lajviszonyokat teremtett. Nem lehet természetesen azt mondani, hogy kifogástalan volt ez a talaj. Különösen az első fél­időben, amikor még zuhogott az eső, komoly nehézségeket okozott a két csapatnak. Éppen az azonban a csapatok érdeme, hogy alkalmaz­kodni tudtak a körülményekhez. Mind­ a kettő igyekezett erős, emelt labdákkal játszani, ami szép küzdelmet, nyílt játékot eredmé­­ny­ezett. Ebben azután oroszlánrésze van a kerületi halfsornak, amely Lutzzal az élén, ver­senyre kelt a Ferencváros híres triójával. Lutz volt a legjobb half a pályán, mert hatalmas munkabírása teljes egészében érvényesült. De Beret­­vást is sorra teremtette az Isten s így a két half valósággal tömte a csatársorát, amikor kibontakozha­tott. Magyar már elmaradt ezen a téren társaitól. A tizenegyes rú­gása rossz gondolat volt. A Laky— Sárosi—Lázár sorból csak Lázár tudott annyira alkalmazkodni a sorhoz, mint Lutz, vagy Beretvás. Sárosi kissé kényelmes volt, Laky túlságosan körülményesen igyeke­zett megoldani helyzeteit. A legszebben játszó csapat­rész a Ferencváros jobb­szárnya volt. Táncos fényes formában játszott s élvezetes dolgokat produkált Ta­kács II. is. A kapu előtt azonban nem volt sikere, mert nem igen kapott megfelelő támogatást. Tu­­rayról ismét bebizonyosodott, hogy sorban nem tud irányítani. Hol sokáig cipeli a labdát, hol az ellen­fél helyzetét ítéli meg rosszul, hol meg passzai tévesztenek célt. Toldi fejeseivel tűnt ki, de jó hasznát vette a csapat a védekezésben is. Kohut egy-két lövésével vétette észre magát. A védelemben Korá­nyi az első félidőben igen jól ját­­­szott, de a másodikban sokat hibá­zott. Takács 1. egyetlen nagy hi­bát csinált, ahogy Háda is. A kerület többi csapatrésze nem volt olyan jó, mi­nt a halfsor. A védelem még csak megállta a he­lyét, de a csatársorból már csak Fenyvesi emelkedett ki. Kohányi nagyon jó játékve­zetőnek bizonyult. A szó igazi értelmében csak ve­zette a játékot. Voltak hibái — egy-két hendsz, egy-két lesállás téves megítélése —, de döntéseit határozottan hozza, felfogása pe­dig nem egyoldalú. A bajnokság állása Hátralévő ellenfelek: Ferencváros: Budai „11“, Újpest: Bocskai, Somogy. III. ker.: Bocskai. Bocskai: Újpest, III. ker. Budai „11”: Kispest, Ferencváros. Somogy: Vasas, Újpest. Attila: Nemzeti, Vasas. Nemzeti: Vasas, Attila, Kispest. Vasas: Nemzeti, Somogy, Attila. Kispest: Budai „11”, Nemzeti: 1. Ferencváros 2. Hungária 3. Újpest 4. III. ker. FC 5. Bocskai 6. Budai „11" 7. Somogy 8. Attila 9. Nemzeti 10. Kispest 11. Vasas 12. Sabaria* * A Sabaria törlését javasolja 21 21 ------ 102:17 42 (—) 22 16 3 3 62:24 35 (91 20 15 3­ 2 56:25 33 : (7) 21 11 28 37:42 24 (18) 2­1 10 3 7 35:40 23 (17) 20 8 2 10 29:39 18 (22) 20 7 2 11 22:45 16 (24) 20 5 4 11 20:35 14 (26) 1 9 5 2 12 23:45 12 (26) 20 3 5 12 25:53 11 (29) 19 3 2 14 80:62 8 (30) 22 3 2 17 17:31 — (36) fenti eredményének az intézőbizottság. Eösv­ecsy gól, egy-egy kihagyott tizenegyes Alig indul újra a játék, Beret­­vás löki Toldit s Turay szabadrú­gása elkerüli a kaput. Táncos cen­terét Toldi feje elől Biri öklözi el, majd Zilahyt tévesen fújja le a bíró. Az 5. percben Takács Tán­cost szökteti, a szélső kijátszó Ma­ Megjegyzések a két öltözőből Mailinger Béla: Kétségtelen, hogy jó talajon szebb lett volna a játék, amellyel azonban így is meg lehetünk elégedve. A III. ker FC helyt állott és komoly küzdelemre szorította a csapatot. Klement Sándor: A kellemet­ £,*'«**» flP load A Hungária egy ponton változtat a Kupa dön­tőre múlt heti össze­állításán — Saját tudósítónktól — A Hungária vezérkara a Kis­pest ellen elért 5 :1-es arányú győ­zelemmel megelégedett, de nem így a mutatott játékkal. Ennek ellenére az eddigiek szerint a Fe­rencváros elleni Magyar Kupa döntőre összeállításán csupán egy ponton kíván változtatni: Kocsis elfoglalja helyét a hátvédsorban és Rebró helyén Wéber fog szere­pelni. Természetesen ehhez a vál­tozáshoz elsősorban az szükséges, hogy Kocsis teljesen rendben le­gyen. A Csatth-serlegért tegnap délután a lóverseny téli pályán két mérkőzést játszottak: Központi távirda—Bp. „62” 2:0 (0:0). Bíró: Mandl. A távir­­dászok csapata e győzelme után már a serleg idei védőjének te­kinthető. A győzelem kemény küzdelemben született meg. Gól­lövő: Kerényi és Bogári. Jó: Varga, Kovács, Hungler I., illet­ve Tatai, Zólyomi és Balog. Bp. „70”—Keleti mozgóp. 2:2 (1:1). Bíró: Jaczievics. Az egyenlő erőt képviselő két csapat erős meccset vívott. Góllövő: Varga, Hlubányi, illetve Jenei és Tóth. Mindkét részről a csatárok jeleskedtek. A Ferencváros 100. gólja lát­ható azon a fényképfelvételün­kön, amelyet a mai napon elhe­lyeztünk fényképkirakatunkba (Teréz­ körút és Podmaniczky­­utca sarok, postaépület). Ugyan­csak közszemlére tettünk ki még 2 felvételt, amelyek közül az egyik egy kornerjelenetet ábrá­zol, míg a másik Táncos gólját örökíti meg. Kolozsvár nagy meg­lepetése : a várad! Crisana le­győzte az Universita­­teát A Ripensia győzött Gyulafehérvárt — Tele­fon jelentésünk — Kolozsvár, május 31. A bajnokság dönt® mérkőzései során ma d. U. találkozott a kolozs­vári bajnok universita­­tea a nagyváradi baj­nok Crisanával, amely pénteken a szatmári Olympia legyőzésével kvalifikálta magát a további küzdelemre. A mérkőzés nagy megle­petésre a váradi csapat 2:1 (1:0) arányú győzelmét hozta. Ez az eredmény nem felel meg a játék képének, mert az „U“ játszott fölényben, amit a 13:2-es kornerarány is bizonyít. Azonban a ha­talmas zápor nyomán felázott pályán az „U" tudásbeli fölénye nem érvényesült s a Crisana szerencsés gólokkal nyert. Amellett kapusa, Pü­llök egy U-est­­ ki­védett, egy másiknál pedig a kapufa se­gítette ki. Az első gól a 16. percben esett úgy, hogy egy rosszul hátraadott labdát Bo­­natiu, a Crisana jobbösszekö­tője elfog és belő. A másodikat a szünet utáni 12. percben védelmi hibából Máthé szerzi s az „U“ erőfeszítése csak egy gólt hoz: a 16. percben Sepi lövi a 16-os sarkából. A mérkőzés végén a Crisana védelme elszántan küzd és tartja a győzelmet. Bíró: Seliceanu. A Crisana ezek után a­­ marosvásárhelyi Muressel találkozik. A Ripensia Gyulafehérvárt játszott s az Unirea ellen 5:1 (1:1) arányban győ­zött. A csapatban játszott Bindea, a kolozsvári Románia jobbszélsője is és gólt is lőtt. Dress. óv a Bajai Turul. A BTSE meg­óvta a Mohácsi TE-vel 1:0 arányban elvesztett mérkőzését. Bírói téve­désre alapozzák az óvást a bajaiak. A meccsen — a BTSE szerint — egy akciónál az MTK egyik hátvédje kézzel érintete a­ labdát, de azért az bement a hálóba s a bíró nem adta meg a gólt, hanem 1I-est ítélt. (A II-est a BTSE félrelőtte.) Az óvás tárgyalása elé nagy érdeklődéssel tekintenek az érdekelt egyesületek. Szerda, 1932 június 1. Olimpiai pályázat V. Az 1932. évi los angelesi olimpia alábbi versenyszámai­ra a következő versenyzőket (csapatokat) tipelem győztes­nek: Kardvívás csapatverseny: 100 méteres női úszás: Súly­dobász Szabad stílusú birkózás (légsúly): 1500 méteres síkfutás: 100 méteres úszás: A pályázó neve: Pontos címe: Két hír Gyuláról. A Gyulai TE öt tartalékkal játszott a Bobn SC ellen, s így igen hízelgő a csapatra, hogy a csabaiak csak az utolsó negyed­órában tudták a győzelmet kihar­colni.­­ A GyAC megóvja a Cs. MÁV-val szemben elvesztett mérkő­zését, mert bár a játék két ízben is percekre állt (először Mester sérü­lése miatt, majd a labda eltűnése miatt), a bíró nem hosszabbította meg a játékidőt. Ladányi (Beim SC bokaoperáción ment keresztül. Most már felépült s vasárnap, hosszabb szünet után is­mét szerepel a GyTE ellen, de nem régi helyén, a fedezetsor jobbolda­lán, hanem a csatársor jobbszélén. Szigeti bevonult Kertész elárvult helyére s a teljes sor így alakult: Ladányi, Szigeti, Szaniszló, Engel­­hardt, Sípos. Lemondott a nyugati BT elnöksége. A nyugati BT tanácsa szombaton este ülést tartott, mely bővelkedett izgalmakban. A bíróküldő bizottság ellen bizalmatlansági indítványt ter­jesztett elő a tanács egyik tagja, de később az indítványt visszavonta s a tanács 9:1 arányban bizalmat szava­zott a bizottságnak. Ezután csapott be a bomba. A bizottság tagjai, név­­szerint Szűcs Aladár elnök, Fuchs János alelnök, Eosenberger Ferenc alelnök és Torek József előadó egy­másután jelentették be, hogy tiszt­ségükről lemondanak. Mindnyájan rögtön el is hagyták az ülést. Utólag derült ki, hogy azért mondtak le, mert az egyetlen ellenzéki szavaza­tot az elnökség egyik tagja adta le. A tanács ezután Erdélyi József alel­­nököt és Bőhm József tanácstagot bízta meg a bíróküldéssel. FTC-pálya______A Móló út Vasárnap, június 5 én, délután 5 órakor-­ Ferencváros -Hungária Magyar Kupa döntő mérkőzés Előtte 3 órakor Postás-Salgótarjáni SE Corinthián-díj döntő mérkőzés