Nemzeti Sport, 1933. május (25. évfolyam, 86-107. szám)

1933-05-01 / 86. szám

2 Bármilyen sportágban egészség az első. Ha iszik könnyen lehet győző! a végeredmény döntetlen lesz, ben­ne volnék. Matz igazgató rávágja: — És ha a játék is szép lesz, mi is benne vagyunk. Nem is tudták még akkor, hogy milyen nagy próféták. Meisl adja még ki az utolsó utasításokat: — Nausch, vigyázz a Mockra, Braun is. Mock mind a kettőre. A bírák öltözőjében Tóth Pista segít Barlassiná­k, aki pontosan elmondja olaszul, hogy milyen támogatást kér a határbíráktól, Bacsótól és Gerőtől. Majdnem tíz perc hiányzik még a kijelölt öt órából, amikor meg­szólal a bíró hívó sípja és kivonul a pályára a két csapat. Kínt a pályán már a kora délutáni órákban zsú­folódott a tömeg. Tavaszi színek, sok piros. Nagy meleg (az első igazi meleg tavaszi nap) ... Főleg az osztrákok színesek, a Springer­­szobor két oldalán már ekkor lo­bog a piros-fehér-piros zászlók erdeje egy-egy osztrák kézilabda­dugónál. Amíg a fiatalok játszanak, „megtelik a ház”, annyira, hogy az FTC-klubház előtt már-már élet- ORAJAVITAS^fe munkadija . . . P Ja? Üveg vagy mutató 40 fill. Pót- * lando alkatrészeket legolcsób­­ban számítjuk. Egy évi jótállás. flHRHiM Törhetetlen óraüveg megvárható GÁRDOS órás, Múzeum-körút 2. száma veszélyes lesz a tolongás. Beszorul a tömegbe egy csomó ülőjegyes is, akiket azután a rendőrök a keríté­sen át emelnek át a „szabad leve­gőre”. A rendőrség a helyzet ma­gaslatán áll: a kapu mögötti fél­körbe „belógott” állóhelyeseket szigorúan megrazziázza és vissza­telepíti a helyükre. Javában folyik még az előmér­­kőzés, amikor tovagyűrűző éljen­zés jelzi, hogy jönnek az osztrákok. A­­ salakon vonul az öltöző felé a már­ beöltözött, felöltőbe burkolt osztrák gárda, a többiek előtt tíz­lépéssel halad Meisl Hugó, mint a Wundermannschaft Napóleonja, mint egy hadvezér, aki jön, lát — és győzni akar. A második kiadású Konrád II. berúgja a MILL döntetlent jelentő 11-esét, vége az előmeccsnek és — még csak háromnegyed 5. (Miért kellett lezavarni a pályáról szegény kézilabdásokat?) 4 óra 50 perckor megjelenik a magyar csapat, élén Barátkyval. (Mi ez? Máskor mindig előre en­gedik a vendégeket.) A piros­­fehér-zöld mezű magyarok után vá­rni kell egy kicsit az osztrákok­ra. Végre jönnek­­fehér ing, fe­kete nadrág, a kapus, Platzer ve­zeti őket, rajta kék ing feszül). Érdekes, hogy az osztrák csapat nagyobb tapsot kap, mint a ma­gyar. Jön Barlassina, az olasz biró, határbiráival, Bacsó Lászlóval és Gerő Ferenccel s a fényképészek most abbahagyják a csapatok fény­képezését, most a bírákat s a két kapitányt, Rainert és Korányit veszik célba. Rainer a szerencsés, ő választ, némi szellővel és nappal házban. A magyar csapat felállás előtt a klubház elé vonul és kézfeltar­tással tiszteleg a klubház erkélyén elhelyezkedett előkelőségek előtt. Három kapufa ellentzen egy gól I. félidő A csapatok felállnak: Ausztria: Platzer — Rainer, Sesta — Braun, Mock, Nausch — Ostermann, Wesselik, Lindelar, Schall, Horváth. Magyarország: Szabó — Korá­nyi, Biró — Barátky, Sárosi, Lá­zár —■ Markos, Cseh, Teleki, Eőry, Titkos. A fekete kiskabátba, fekete nad­rágba és kivágott ingbe öltözött Barlassina sípol. Indul, Teleki rúg először a labdába, amely kikerül balra, már táma­dunk is és az óvatos Rainer már a 10. másodpercben hazaadja a lab­dát. Aztán taccs, Sárosi előre küldi a labdát, az osztrákok újra taccsra szerelnek. Teleki jó labdát ad Csehnek, de Nausch szabálytalanul tör rá: szabadrúgás a javunkra. Nem tudjuk használni. Közben hangzik a „Huj haj hajrá” s foly­tatásképpen Rainer Eőryt faul­tolja. LábraKapunk: szögletrúgás A 2. percben a magyar csapat nagy lendülettel jön előre. Titkos viszi a labdát, de beadás után Te­lekitől elszedik. Majd Cseh és Markos játszik össze, Markost tá­madják, de csak szögletre tudják szerelni. Markos küldi be szöglet­ről a labdát, Platzer leüti, majd felpattanás után egészen magához kaparintja a bőrt. Lázár tör előre, sokáig viszi a labdát, az osztrákok csak csinnal tudják szerelni. Egyelőre az osztrák térfélben folyik a játék. Már az 5. perc felé közeledik a mutató, amikor végre az osztrákok is támadnak. Sindelar szökteti Horváthot. Szabó kifut a lab­dáért, meg is fogja, de Horváth ráugrik. Baj azonban nincs. Az 5. percben Titkos igyekszik, de Rai­ner a vonalhoz közel dicséretre méltóan szépen szerelt. A 6. perc­ben Sárosihoz került egy vissza­pattant labda, megcélozza, de most meg Sestáról jön vissza a bőr. Támadunk, támadunk, nagyon V­IW ! Tenisz nadrág .........................................................P 6.80 Tenisz pullover, tiszta gyapjú, különféle klub­színekkel .........................................................P 7.26 Tenisz ing, rövid ujjal P 3.60 Tenisz cipő, közép méret ........ P 3. — Tenisz zokni ...................................P 0.38 Evezős nadrág és trikó, tréningruhák, valamint az összes sportfelsze­relési cikkek legjobban és legolcsóbban beszerezhetők Gutmann J. és Tsa cég sportosztályában VII., Rákóczi­ út 16. * És juszt is... Bekiabálják Cseh II.-nek: — Ne forogj, Matyi! Előre! Matyi nem fogadja meg a taná­csot. Mire az előbbi hang dühösen mondja: — Ez a Cseh II. olyan, mint­ a föld! __ 7 7 7 — És mégis forog! sokat támadunk. A honi közönség már kezd reménykedni, az első kapufát markos ifiül Még a 6. percben vagyunk, ami­kor Teleki szépen adja ki a labdát Markosnak. Markos jó lendületben kapja (Egy hang: Markos jó az elején, ez jó jel, végig jó lesz ...) megvágja. Bum, kapufa. A viszapattanó labda Titkosé, beadja Csehnek, az leteszi maga elé, de lövéshez már nem jut, a labda kisodródik Markoshoz, Mar­kos újr célozna, de Nausch szereli. Újabb magyar támadás. (Az K!!B¥E9Ai 1 szabályos sportbőrből 12, 1 B2S88.fi. tg, 1j szeletes P 18.—, 11.80, 13.80, legjobb kivitelű P 15.—. Belső gumi P 1.80, cipő P 11.—. Azonnal szállítja SZABÓ IMRE sportfelszerelési üzeme, Turkeve, első sóhaj, de sokat viszik azt a labdát. Mindig emberbe kell üt­közni ...­ Baj van!... A 7. percben a könnyelmű Bírót faképnél hagyják, Ostermann fut a labdával, a túlsó oldalról Barátky kétségbeesetten vágtat át, Oster­mann beadja a bőrt, szerencsére Barátky elé, így aztán elmúlik a veszély. (Az első meleg pillanat volt.) Ez igen! A 8. percben az első remek, mintaszerű akció fut. Teleki pompásan ad ki Markosnak, az máris küldi be a labdát és a be­húzódott Titkos az ötösről ka­pásból lő, de balszerencsénkre pont Platzerbe. Az akció azonban nagyszerű volt: hangzik a taps, az elismerés. A túlsó oldalon újra Ostermann igyekszik, belebotlik Bíróba, csinn, a bíró sípol, Ostermann kezet nyújt Bírónak. A raásotlik Kapufa Cseh érdeme A 10. percben Telekinél a labda, ismét Markosnak oszt, Markos jól küldi be s Teleki kapásból lő, de ez a mi balszerencsénk, most meg Sestában akad meg a bőr. A visz­­szapattant labda azonban még mindig jó, Cseh maga elé teszi, megcélozza. Újabb balszerencse: kapufa. Megint visszapattan, most Titkos fut rá, de az ő lövése újra csak visszapattan a közben tömö­rült osztrákokról. Biró megrúgja Síndelart, sza­badrúgás ellenünk. Sesta nagy erő­vel vágja meg a 11. percben, de a WEEllENDRE Sátor (4 személyre) ........ P 16 80 Gyékény (pro­móter) .. .. .. „ ..86 Szőnyeg „ ........................ ..SS Takaró ............................................ . 2.08 Matrac (3 db) ...................................... 8.60 FISCKOFF ÉS REICKEBAKK stinyen- és linoleumámn­a,­­ V., Lipót-kliniz 19. labda a kifutó Szabóé. Közben a tribün megelégedett: — Szép tíz perc volt, csak így tovább... Szabó almumozik A 14. percben Schall viszi a lab­dát. Sárosit elhagyják, Wesselik kapja a bőrt s nem tétováz úgy, mint a magyar csatárok, máris le . Szabó csak kiütéssel tud menteni. A labda balra pattant, Horváth elé, beküldi Ostermannak, az újra lő, Szabó azonban újra csak kiüt. .. (Taps... Mázli­t hallani. Más vélemény: Szabó jó!!!) Szabadrúgás csellel... A 16. percben Sesta ejti Telekit, a bíró fúj, noha a labda Telekinél maradt. Szabadrúgás: Cseh fut rá, de átlépi s a háta mögül előbukkanó Barátky már lövi is, de a bőr visz­­szap­attan, balra ki Titkoshoz és Eőryhez. Titkos beküldi, de Platzer védi Cseh fejesét. Föllény, fölény, fölény... Mint a tribün mondja: — Őrült fölény... Az eredmény azonban: nulla. Viszik a labdát, aztán elvesztik, amíg a pepecselő Teleki kiadná, már hárman vannak rajta, Eőry erőtlen s Cseh is sokat helyez. A 17. percben Cseh lövését Platzer védi. Egy perccel később Sindelar lesben áll, a bíró elengedi, a labdát Ostermann kapja, beadja, de bent Sindelar lök, szabálytalanul. A 20. percben újra Sindelar tör előre, most Schallnak oszt, az futtában lő s Szabó vetődve szögletre tol. Wesselik fejeli fölé a szögletrúgást (Arány: 1:1). A szögletrúgást azonban gyorsan visszaadjuk. Tit­kos jól küld be a szögletről, de Pla­tzer szépen húz le. Jönnek az osztrákok. Korányi hazaad Szabónak. A közönség nevet. A derbi jut eszébe. A 21. percben Teleki végre Tit­kosnak is ad, a legjobb magyar csa­tár jól meg is vágja a labdát, mely a túlsó oldalon csak hajszálnyira fut mellé. Platzer hiába vetődött. Most hosszú mezőnyjáték követ­kezik. Az iram egészen ellanyhult, Eőry már másodszor fekszik alá. Jönnek az osztrákok, Sindelar— Horváth—Sindelar. Szerencsére Sindelar csak érinteni tudja a be­adást. Leálltak a mieink ? Sindelar tör előre, de Biró sze­reli, aztán Sárosi vág a mezőnybe. Mi van a magyar csapattal? Egé­szen erőtlenül mozog, esetlenek, botlanak a belsők... Markos foly­ton ront. Eőry jó labdát kap Sáro­­sitól, de lassan adja ki Titkosnak­ oda a helyzet. Majd jönnek az osztrákok s Bíró Ostermann elől egészen lövésszerűen adja haza a labdát. (Nana! ...) Újra jönnek az osztrákok s csak a jól helyez­kedő Barátky tartja fel őket. Teleki cifrázza bent a középen, majd amikor vég­re jól adja ki, akkor az egyre romló Markos packázza el. (Az első méltatlankodó moraj hangzik fel.) A 33. percben Markos végre jól ad be, de Eőry fölé fejel, magasan. Barátky is hazaad. Majd a túlsó oldalon Cseh jól cselez, de aztán nagyon megvágja a labdát — túl­­szalad. A Kúrán beh­arangozási gól —­ Itt a gól! — kiabálnak a Sí. percben, amikor Schall egészen szabadon fut a kapu felé, Szabó habozik, de aztán kiugrik, a lövést felüti, majd amikor a labda leesne, A legjobb helyemben készül. — Olcsó árak. Beringer István MJMMiI­(Baross-kávéházzal szemben) Telefon: 461-00­0SS® elkapja. Nagy taps ... Meg is újul a taps. Ez aztán a Hugó Szabó még a taps hatása alatt van, amikor Sindelar jól szökteti Ostermannt. A szélső nem sokat teketóriázik. Ráfüt a labdára s ___ 20 méter­ül dSPfa, *81* meg­iti w­at W lásda‘ A jobb sa­rokba szalad. 1:0. (35. perc. Pon­tosan.) A Kispest felé eső félkörben a Springer-szobor körül felemel­kedik az osztrák embertöm­eg. Ujjong. Lengetik a­­.zászlóikat. A magyar közönség értelmetlen és hallgat. Potya gól! Kapus­hiba! — hallani. Megint jönnek az osztrákok és jól adogatnak. Biró fogná Oster­mannt, de nem tudja, Szabó kifu­tóban van, egy kis szerencsével övé a labda, de mindketten esnek. Kissufa, He osztrák... A 37. percben egészen jobbra szalad ki Wesselik. Beadja a lab­dát s Schall máris lövi. A száját tátogató védelmünk mellett, kapu­fáról pattan vissza a labda. Majd, a túlsó oldalon Titkos és Markos vagdossa egymásnak a labdát. Sá­rosi lő fölé, hogy aztán Titkos lőj­­jön messze mellé. Most süt ki a nap, várjon kinek? Cseh újra kapufa­ talál Vége felé közeledik a félidő, amikor a 43. percben Teleki Cseh­nek ad, aki 20 méterről aztán meg is vágja! Megint balszerencsénk rosszul P­TLy U­­M sé kint sír1' á110 Szabó­­.wifíjr­otvwtw. mellett a Férfi sport ing,­­kötött, minden y színben_________­. pengő Fresco vagy oxford ing Q-98 3.90, 3.40 ----------L pengő Panama q.90 apacs ing______u pengő Pouplin ing, gyönyörű minták 5.88, 6.50, 7.50 „ U pengő Férfi háló­ ing n.90 jó minőség ____U pengő Férfi rövid go alsónadrág „„ 6t fillér lepper rövid 4.78 alsónadrág.............1 pengő Divat nyakkendő no műselyem crep de —N­H chinből, mintás „ fillér Tempó Textil áruház VII., Rákóczi­ út 38. Hétfő, 1933 május 1. 1 ^ ^ CSAK A V­AJJ11 ^TÖKÉLETES TUNGSRAM IZZÓLÁMPÁVAL ELLÁTOTT CSILLÁRT VEGYÜK MEG. A TUNGSRAM-MŰVEK FELELŐSSÉGET VÁLLALNAK AZ IZZÓLÁMPA MINŐSÉGÉÉRT.