Nemzeti Sport, 1934. október (26. évfolyam, 192-212. szám)

1934-10-01 / 192. szám

Hétfő, 1934 október 1. adták azt a kérdést, hogy mi lett volna, ha elejétől kezdve így ját­szanak. A zöld-fehéreknél a csatársorban Sárosinak volt néhány egészen nagyszerű akciója. Ilyenkor azt láttuk tőle, amiben ő igazán otthon van: nagyvonalú és praktikus tá­madás-felépítést. Ha eddig még csak 50 százalékos teljesítményt nyújtott, akkor ezt a vasárnapi já­tékát most már 70 százalékosnak lehet minősíteni. A többi csatár kö­zül Toldi volt elemében. Egy-két nagy bombájával ismét rámutatott arra, hogy a válogatottban bérelt a helye. Táncos is odaillene ezzel a játékával , ha magyar állampol­gár lenne. Kovács, a szükségbal­­szélső nagyon is megállta a helyét. Hát még hogyan játszana, ha bal­­összekötőben, az igazi helyén mu­tathatná meg képességeit!? A fedezetsorban Lázár csillog­tatta meg technikáját. Tehette is, mert Béky nem az a gyors szélső, aki faképnél tud hagyni olyan fede­zetet, mint Lázár. Tetszett Móré is. A végén, amikor a Phöbus szoron­gatott, akkor is megállta a helyét, bár a támadásban jobbnak bizo­nyult most is. Bán nem mutatott, különösebbet a neki szokatlan he­lyen. A két hátvéd, amíg nem za­ niTOISZ I felszerelés rUlöftLL legjobb,legocsóbb KÉGLER ISTVÁN futballfelszerelés szaküzletében. VII. Kertész­ u. 42 Tel.: 432-51 Kérjen árjegyzéket vártak, nem is csinált hibát, de mihelyst raj­tuk ütöttek, már jött a „luft” és támadt egy-egy veszélyes helyzet a kapu előtt. Háda nyakára is ráengedték a csatárokat s Háda csak egy jó adag szeren­csének köszönheti, hogy nem ka­pott több gólt, mert bizony sok­szor kiejtett. A Phöbustól többet várt min­denki, igaz, hogy ez ellen a Ferencváros ellen kevés a keresni valója.­­ A két hát­véd gyengesége rítt ki kü­lönösen az újpesti csapatból. Tőrös nincs válogatott formában, Wéber is messze volt tegnap a szokott jó átlagjátékától. Juhász is csinált sok hibát, de a legtöbb gólról nem tehet. A fedezetsor csak erőlködött. Ez a sor már egy kissé öreg. A tá­madások pergőtüzében nagyon lan­kad és sokat kihagy. Sáros bírta a legjobban és Szadovszky csinálta a legtöbb hibát. A csatársorból Solti és P. Szabó tűnt ki. Szikár sokat dolgozott. Szél kifogástalanul vezette a meccset. Ne kísérletezzen! GLADIÁTOR LUXUS­­ az ÖN pengéje! A márka garantálja a kiváló minőséget Ára 20 fillér ♦ Mindenütt kapható Barátságos mérkőzések Ferencváros B)—GSE 1:2 (2:2). Üllői-út. Bíró: Kovács János. A Ferencvárosban több próbajátékos szerepelt és különösen Kertész és Kovács tü­ntette ki magát. Autótaxi verryca—TSC vegyes 2:1 (#:#). Tatai-út. Bíró: Leichter. PMTK vegyes—MATAUT 11:# (5:#). Béke-u. Bíró: Édes. Góllövő: Bekó (5), Gulyás (3), Feszner (2) és Németh. TSC kölyök vegyes-MFTR kölyök ve­gyes 4:2 (0:2). Népsziget MAVAG-USK 8:0­ (4:0). Kőbányai-út Bíró: Berger. A MÁVAG így állt fel: Onszágh — Buff (Marczinek), Réti — Fáczán, Wladovics, Györkös — Stift, Pil­­csik, Ivanics, Pintér, Kunost Gólok: Pil­­osik, Pintér, Ivanics (11-esből), Stift, Ivanics, Pilosik, Pilosik, Ivanics. NSC Ill.—Diadal B) 4:2 (3:1). Góllövő: Tajthy (2) és Volentik (2), illetve Farkas L (2). AZ­­API ITATOTT 1896 NAGY KALMAH EGYENRUHÁZATI INTÉZETE ÉS POLGÁRI SZABÓSÁGA BUDAPES­T, IV. KOSSUTH LAJOS-UG (SAJÁT HÁZ) TELEFON: 836—59 KEDVEZŐ FIZETÉSI FELTÉT­ELEK MELLETt eiöhyös íREM Uszít POLGÁRI ÉS EGYENRUHÁT 1. félidő Újpest többet támad, de a Hungária - Cseh - szem­fülesebb — Szűcs fejese hajszál híján meghozza a kiegyenlítést Elsőnek a Hungária fut ki, újra az azzuri­ ingben, fehér nadrágban. Újpest a fakult lila ingben és szin­tén fehér nadrágban jelenik meg. A csapatok nyomában rögtön Hertzka bíró jön ki, hamar leját­szódik a helyválasztás művelete is. Sternberg és Mándi a két kapi­tány. Sternberg találja el, hogy a pénz hogyan esik és így a Hungária játszik az első félidőben a szembesülő nap ellen. A fotográfusok Hári kapuja mellett foglaltak helyet. Vájjon jó szimatjuk lesz-e? Hungária: Szabó I. — Mándi, Biró — Egri, Sebes, Dudás — Sas, Cseh, Kardos, Titkos, Szabó III. Újpest: Hári — Steinberg, Joós — Seres, Szűcs, Szalay — Tamás­­sy, Pusztai, Szaniszló, Kocsis, Déri. Kardos indítja el a labdát, Sza­lay azonban szereli az első akciót. Az újpesti közönség hangos hajrá­val buzdítja csapatát. A taccsvonal mentén folyik a játék egy ideig, a Hungária jobbszárnya élénk. Bíró rövid kirúgását Pusztai a félvonal mögött elfogja, nehezen előretolja Szaniczlónak, aki Tamássyt szök­teti, a beadá­st azonban Biró kife­jeli. Nyomban újra rohamoz Új­pest és a 2. percben a kék-fehér bekkek bizonytalankodnak. Biró hazagurít. Szabó fel akarja venni a labdát, megzavarják, elveszti és az üres háló felé futó Pusz­tai lábáról centiméterekkel a kapufa mellé gurul a labda. Újpesti fölény alakul ki, de Mándi nagyszerűen zavarja meg a nem egészen pontos kombináció­kat. Déri jól cselez befelé, hosszan akarja szöktetni Kocsist a szélen, de Szabó kifutva elfogja a labdát. Sebes Csehehez passzol, de ennek rövid labdáját Sternberg kivágja.­ Az újpesti balszárny támad most, Mándi megzavarja Dérit. Válaszul Szabó III. heves rohama az újpesti védők sorait bontja meg. Végül is taccsra megy a labda. Titkos nem jut lövéshez, elszedik előle a lab­dát. Szaniszló átöleli Sebest, sza­badrúgás jár érte. Sok a hiba a játékban. Déri jól fut el, beadása Kocsisé, de a csatár elől Mándi a lövés pillanatában rúgja el a lab­dát. Cseh átmegy Szűcsön és remek labdát ad ki Sasnak. A jobbszélső jól el is fut, de beadása a felső hálóra esik. Seres Pusztainak ad, a csatár gyenge passzát Mándi hátraadás- Gal szereli. Majd Déri lövése puf­fan Szabó Tóni mellén. Javul az iram. Szaniszló pompás labdát tesz Déri elé, a beadás átsuhan a védők előtt, Pusztai lövése azonban in­kább csak passz és a védők résen vannak. Joós pompás csukafejessel tisztáz egy nehéz helyzetet és most már egyre szebb lesz a játék. Sternberg sikerét Joós javítja, Cseh fut le pompásan a jobbszélen és kiverekszi a Hungária■ első kor­­nerét a 12. percben. Ezt csak küzdelmes harc után tud­ja ártalmatlanná tenni az újpesti védelem. Máris Déri futna, de les­ben áll és megállítja a bíró sípja. Tüntet az újpesti közönség, pedig a bíró jól ítélt. Szűcs faultja miatt szabadrúgás. Cseh pompásan dol­gozza ki a labdát, kitolja Sasnak, a szélső beadása jól száll, de Szabó III. fejesében nincs erő. Egri lő a csatárok helyett, jó 30 méterről, de nem találja el a kaput. Sas beadá­sát a 15. percben Steinberg vágja ki, azután Egri ugrik bele túl eré­lyesen Szalayba. A szabadrúgás sgvil 3 Izgalmas küzdelemben a Hungária csak szerencsével mentett meg egy pontot A kék-fehérek haltsora katasztrofálisan összeroppant a II. félidőben Hungária—Újpest Isi (1:0) A második félidőben szinte szakadatlanul Újpest támadott Góllövő: Cseh, Szaniszló Megyeriül, 10.000 néző. Bíró: Hertz­ka A második derbi­­ szabályos derbieredményt hozott: döntetlent, még hozzá a gólarány is emlékez­tet a közelmúlt szabvány­eredmé­nyeihez. A játék most nem volt olyan szép, mint a múlt héten, de harc, elszánt küzdelem volt bőven. S annyiban is derbi volt, hogy a közönség az utolsó percig sem tud­hatta, mi lesz a végeredmény, vé­gig ki kellett tartania. AZ UTOLSÓ PILLA­NATBAN JÁVOR LE­MOND, KOCSIS A BALÖSSZEKÖTŐ Újpestnél már a huszadik va­riánsnál tart a csatársor. Most a változatosság okáért Jávor jelen­tette be, hogy a lába nincs rend­ben. A húzódása még tart és nem vállalhatja a játékot. Erre a veze­tőség gyors és merész húzással be­tette balösszekötőbe Kocsist. Ko­csis ugyan szombat reggelre to­rokgyulladással megbetegedett, erős láza is volt, de ezt lenyomták az orvosságok és Kocsis vasárnap dél­ben jelentkezett: ha kell, játszik Csodálatosan derűs a hangulat az újpesti öltözőben. Valami akasz­­zófahumor-féle lebeg a levegőben. — Itt már nagyobb baj nem tör­ténhet! Mindenki arra gondol, hogy ha meccs előtt ennyi a baj, akkor ma­gán a meccsen nem történhet már újabb „szerencsétlenség”. A folyosón Aschner elnökkel ta­lálkozunk . — Megyek a kórházba — mond­ja savanyú mosollyal s benyit az öltözőbe. BRÜLL ELNÖK NYÍLTNAK TARTJA A MÉRKŐZÉST A Hungária jó hangulatban vet­kőzik, illetve öltözik. Brüll elnök éppen a szokásos látogatásból tér vissza, amit az újpestieknél tett. A BÖK e heti rajzára terelődik a szó. Mindenki nagyszerűnek találja, csak Brüll elnök szólal meg némi rezignációval: — Ha én még úgy tudnék mász­ni! ... Mikor a mérkőzésre tereljük a szót, Brüll kijelenti: — Everybody’s game! (Mind­egyik csapat nyerhet!) A NÉZŐTÉREN közel 10.000 ember van már. Tu­­rayt is ott látni a tribünöm. Itt van­nak a válogatók is, Dietz dr. és Minder. Újpestet hozza fel, de Déri a kor­­nerzászlótól az órát bombázza. Se­res kemény harcban megszerzett labdával Szaniszlót szökteti, de Biró elsodorja, sőt karral le is fog­ja a centert, Szaniszló lövi 30 méterről a szabadrúgást. Szépen ível a lövése, de a bal felső sarok mellett kimegy. Sebes „szökteti" Szaniszlót, a ki­adást azonban Tamássy nem tudja visszaküldeni. Titkos is ront, Déri is. Titkosnak nincs egy jó meg­mozdulása. Dérit taccsra szerelik. Ebből Cseh szökik, át is megy há­rom emberen, de Joóson elakad. A Hungária-védelemben Mándi na­gyon él. A 21. percben páratlanul he­ves ostrom alakul ki Szabó kapuja előtt. Pusztai kiugrik, Tamássy előre­adott labdájával. A beadást Déri lövi közelről, Szabó kezéből kipat­tan az erős labda. Utána Kocsis majd Szaniszló, végül Tamássy éles lövése vágódik emberbe és csak egy csomó izgalom után tisztázó­dik a helyzet. A 22. percben Biró faultja miatt szabadrúgást ítél a bíró 20 méterről. A szabadrúgást Mándi parírozza, Biró rosszul ta­lál egy labdát, korner lesz belőle. Dudás fejeli ki. Seres jó labdáját Kocsis állítja, ahelyett hogy fordu­lásból lőne. El is szedik tőle. Állandóan a Hungária tér­felén folyik most a játék. Szabadrúgás (Szűcs faultja miatt) hozza fel a Hungáriát. Biró sza­badrúgását ugyan kifejelik, de Cseh elfogja a labdát és 20 méte­res éles lövése csak gondolatokkal csúszik a kapufa mellett. Cseji— Sas támadást Joós hátraadással szerel. A 26. percben Cseh remekül adja ki a labdát Sas­nak. Steinberg és Hári egymástól várja a beavatkozást és végül a hátvéd alig tud szögletre menteni. Sas irányítja jól a komert. A csa­vart labda átszáll a fejek fölött egészen Szabó III-ig, ő középre fe­jeli, Kardos további fejese Han­nak megy, de a hirtelen rövid lab­da lepattan a kapusról és a kapu előtti kavarodásban Cseh közelről ballal a hálóba helyezi a labdát. Villámgyors jelenet, mindez egy pillanat volt. A Hungária vezet 1:0-ra. Tovább is a kék-fehérek ma­radnak támadásban. Titkos­­ki­adása Seresen irányt változtat, így is Szabó III. kapja, a beadás azon­ban erőtlen és a lila védelem tisz­tázni tudja a kritikus helyzetet. Szaniszló finom kiadását Mándi csak taccsra tudja menteni. Villámsebesen vándorol át a labda Újpest térfelébe. Stemberg Orion rádió főbb előnyeit Átvilágított állom­ásnévskála. Hullámhas**: \ % határ 200—1700 m, tehát ludepest II. véta­\ 1 tér* il oltalmas. Változtatható: 5 fokozahí A 3 antennacsatolás, légszigetelés és forgókon­slu­­­enz­átor. Vesztesém­­entes beépített hullám-V\\ I csapda. Modern, b­egynyelves hangszóró. Minden Orion rádiókereskedőnél kapható, csak minden energiájának bedobá­sával tudja szerelni a Hungária balszélsőjét. Cseh kiugratja Kar­dost, aki azonban lassan tör ka­pura és a bekkek könnyen meg­akasztják. A Hungária most fölénybe kerül, jobb technikája révén. A 32. perc­ben Titkos pompásan kiteszi Szabó III.-t, akinek félmagas bombáját Hóri kiejti. Cseh fejese gyertyában száll az üres kapu előtt, Hóri kiüti a labdát, de rövi­den és Sas lövésébe az utolsó pillanatban lép bele Joós. Újabb korner, de ezt könnyen kirúgják. Kardost gáncsolja Szűcs, Sebes szabadrúgása 30 méterről messze elkerüli a kaput. Most az újpesti csatársor átmegy támadásba, de nincs az ötösben -­i az egészséget védeni! SENATOR CELOFILTER leszűri a dohányfüst káros alkatrészeit, semmi összműködés. Úgy látszik, a kritikától megijedt az újpesti csa­társor, mert a 35. percben a lila jobbszárny jól vezeti le a labdát, majd Tamássy ügyesen ugrasztja ki Pusztait, aki tiszta helyzetből magasan kapu fölé bombáz. Kocsis túl soká vezeti a labdát, még a sa­ját térfelében van, mikor Sebes kézzel eltolja. A szabadrúgást Sza­­niczló átemeli Mándin, azután kiugrasztja Pusztait, aki a magasról leeső labdát kapás­ból küldi a bal alsó sarokra, de Szabó a gólvonal előtt el­csípi a nem túl erős lövést. Most hevesen rohamoz Újpest. Dudás és Biró csak kornerre tud menteni. Ebből a másik oldalon lesz újabb korner. Ezt Titkos rúgja ki. Pusztai lövése emberbe pattan. A saját térfeléből Titkos viszi ki re­mek rohammal a labdát. Felébred benne a régi virtus és a balszélen tör előre. Labdáját Szabó III. kapja, hátra játszik Dudásnak, aki Cseh elé passzol, de a csatár nem éri el a túl előre adott labdát. Fokozódik az izgalom és élénkebb lesz a hangulat. Újpest csatársora mindjobban meg- Túra-, sport- és finál vadász Mr­­II erős, dupla talppal | e p12*1 g wiin ftsttBi.*: |