Nemzeti Sport, 1934. november (26. évfolyam, 213-232. szám)

1934-11-04 / 213. szám

Vasárnap, 1934 november 4, scar___________________________________ “Derbi elmélésben és gyakorlatban (Természetesen a Budai „11“ — Ferencváros meccsről van szó) • — Saját tudósítónktól — Roppant óvatosan kell bánni ez­zel a derbivel. Ennek, az egyébként 33 éve folyó mérkőzéssorozatnak sohasem volt derbi-íze. Még nincs derbi múltja, nincs régi derbi-re­ceptje, bevált, kipróblál elő- és utó­hangja, semmi patinája nincs. Ez egy új derbi, s nem egy generál­­reparatúrás, amely alig párszáz ki­lométert futott eddig a futball tör­ténelmében. Itt nem két öreg fut­­ball-király csinázik egymással, hiá­ba hívják a Faragó Lóját futball­­pápának. Itt, akárhogy is forgatjuk a dol­got, valami hiányzik a derbi igazi ízéből. Vagy nem? Mert mi a derbi — elméletben? — A derbi az a kártyaparti, amelyben két egyformán vastag pénztárcájú úr ül le egymással szemben kártyázni. Lényegtelen, hogy az egyik úr vastag pénztár­cájában momentán kevés a pénz, mert ha nincs pénze, van hitele. A pénz — a tudás. A hitel — az dicsőséges múlt, az előkelő név, a tradíció. Ebből is egészen jól meg lehet élni. De melyik kategóriába tegyük a Budai „U”-et? Hitele nincs Ki hitelez ma egy a köztu­datban tisztességes középbirtokos­­nak tartott gentlemannek?) Tu­dás? ... Ki tud itt, ebben a csapat­ban? A Rökk, akit kitettek a Hun­gáriából? A­­Héjjast a Kerületből is. A Sztancsik szürke robotos, a többi még szürkébb. Hol vannak itt a márkák, amelyeknek csengése derbi-hangnemre vall? És hol van itt a derbi-kártyapartihoz méltó edzettség? A nagy játékost jel­lemző fölényes hidegvér. A rutin! Hol van itt a rutin?... A tőke­erősség ! Hol van ? ... Amelyik el­bírja az első negyedórák vérvesz­teségeit, amelyik lehetővé teszi, hogy kivárhassuk a döntő ne­gyedórát. És hol van a ki­­bicek nagy serege, amelyik ott sű­rűsödik a híres poentőr háta mö­gött minden nagy tét előtt. Hol vannak a Budai „11” szurkolói? Akik beszuggerálják a „nagy slá­gert”, meg a „kis slágert”, meg az első gólt és a többi gólt?... Na nem kérem, nem derbi ez a meccs! Ezt mondja egy derbi-tejen fel­nőtt szakértő. Ezzel szemben áll egy másik — nem gyakorlat, kérem, c­sak — má­sik elmélet. Amelyik azt mondja, hogy a derbi szempontjából a Fra­di derbi-jogosultsága nem vitás. Ez rendben van. A Budai „11” viszont hetek óta jól játszik. Sőt nagysze­rűen játszik. Annyira jól játszik, hogy sokakat a legkevésbbé sem lepne meg, ha a Ferencvárost le­győzné. De sőt, egyesek szerint az volna a meglepetés, ha a Fradi győzne. Mindezek alapján ez a má­sik elmélet azt állítja, hogy — min­den más elgondolással szemben — derbinek tekinthető az a mérkőzés is, amelyen a legkevesebb pontot vesztett csapat áll szemben a­­ legjobb csapattal. (Nem a legjobb nevekből álló csapattal, hanem csak egyszerűen, szürkén és szerényen: a legjobb csapattal...) Ez az elmélet a túloldali elmélet. * A gyakorlat... ? Tessék megnézni vasárnap dél­után. Mert csak akkor válik el, hogy nem volt-e derbi, vagy­­ mégis derbi volt. A fentieket figyelembe véve a papír­forma kétgólos zöld-fehér győzelem­re mutat. A másik oldalon a Phöbus és a Bocskai egyformán döntetlenül játszott a Kispesttel — 3:3, 2:2 —, a Phöbus megverte a Budait, a Bocs­kai csak döntetlenül meccselt — 3:1, 3:3 —, míg az Attila ellen a Phöbus játszott döntetlenül s a Bocskai győ­zött — 2:2, 8:0. Egy kissé tehát a Bocskai felé billen a mérleg nyelve. Külföldön is szerepel ma két csapatunk. A Kispest Csehszlovákiában, míg az Újpest Svájcban, Genfben mécs­esei. Budafok váci mérkőzése a legérdekesebb a II. ligában. A vezető csapatok közül a budafokiak állnak legközelebb­­ahhoz, hogy pontot veszítsenek, bár nem való­színű, hogy veszítenek is. A Nem­zetinek a Budatétényt, az Erzsé- BOCSKAI—PHOBUS Debrecen, negyed I. Bíró: Majorszky. Bocskai: Alberti — Vágó, Janzsó — Békési, Palotás, Szanisaló — Markos, Vince, Tefesd, Návay, Hevesi. Phöbus: Déri — Wéber, Törös I. — Szádovszky, Sáros (Fabriczy), Péter — Béky, Szikár, Solti, P. Szabó, Tárnok (Tőrös II.) Válogatott mérkőzés BLASZ IFJ. VÁL.—KI SOK VÁL. Latorca­ utca, negyed 1. Bíró: Szeidler. BLASz: Havas — Radics, Bédy I. — Schlachta, Selmeczy, Faragó — Schwartz, Klötzl IV., Ribényi, Turay II. , Klein I. KISOK: Müller — Vígh, Göm­­öri — Ötvös, Ghéczy, Papp — Nagy, Kiss, Fekete, Bencze, Krecsmasik. II. liga Váci Remény—Budafok, Vác. H3. Stern T. Nagytétény—Millenáris, Nagyté­tény, fél . 3.­ Bélés. Erzsébet—Drogisták, Erzsébet-n., H3. Aschner. Nemzeti—Budatétény, Üllői-út, negyed 1. Simonyi. Csepel—Vás FC, Csepel, negyed 3. Boronkay.­­k AMATŐRBAJNOKSÁG I. osztály Pártos-csoport: MTK—Cs. M.OVE, Hungária-út, negyed 3 Weisz F. — BMTE—WSC, Budafok, negyed 3. Topscher. — Köb. AC—FTC, Tap­­lódi-út, negyed 3. Hirschler. — MÁ­­VAG—FVSK, Kôbányai-út, negyed 3. Tihaméry. — Elektromos—Törekvés, Latorca-u., negyed . 3. Klein Á. — MAFC—BMTE, Bertalan-u., negyed 3. Gellért. • ■ ■' V­Bíró-csoport.: UTE—BSE, Megyeri­­út, negyed 3. Hertzka. — Pamut— URAK, Horthy M.-út (Újpest), M3. Klug. — III. ker- TVE—TLK, Nagy­szombat-utca, negyed­ 8. Koós. —, ZSE—Turul TE, öv-utca, negyed 3. Arányi. — Testvériség—HAC, Ame-­ rikai-út, negyed 3. Vogel R. — Pos­tás—BSzKRT, Lóverseny-tér, negyed 3. Bartók. II. osztály Kárpáti-csoport: PTESC—,33' FC, Pasaréti-út, negyed 3. Himmler. — KSC—I. ker. SC,, Kispest, negyed 1. Jarkovitz. —• Gránit—CsTK, Kispest, negyed 3. Orosz I. — Félten^^-SzÁC,, Budafoki-út, negyed 3. Berkes. — KTC—BTC, Ceglédi-út, negyed­­3.­­Kann. — SzFC—Hungária, Miklós-, telep, negyed 3. Bergida. — KSSE— Kelenföld, Halom-utca, negyed 3. Fülöp. Stobbe-csoport: Vasas—MÁV­ Előre. Béke-utca, négy. 3. Hantics.­ — RTK —BVSC, Rákosszentmihály, negyed 3. Gébért. — MFTR—PSC, Horthy Miklós-út (Újpest), negyed T. Rin­, ger. — Pannónia—VL ker. FC, Váci­­út, negyed 3. Sessler. — B. Testvé­riség—BRSC, Vörösvári-út, negyed 3. Nóth. — BLK—UTSE, Gyön­gyösi-út, negyed 3. Zimmermann.­­— P. Törekvés—Főv. TKör, Szt. László­­tér, negyed 3. Stern S. ül. osztály Oprée-csoport: NTC—BTK, Gyön­gy­ösi-út, negyed 1. Kovács D. — P. Remény—IMFOE, Pestújhely, 2. Grosz III. — MSG—ZAC, Szent László-tér, gt 1, Weintraub. — PMTK—RAFC, URAK-p., negyed 1. Sellei. — VI. ker. SC—UMTE, Váci-út, negyed Szántó G. — Autótaxi­—Compactor, Szőnyi-út, negyed 3. Rotter. Malaky-csoport: KAOE—REAC, Sorok­sári-út, negyed 3. Blau. — SAC—NJTC, Soroksár, negyed 3. Nemetz. — SzRTC—KFC, Rendessy­­telep, negyed 3. Körber. — KTK— Hálókocsi, Gyöngyösi-út, negyed 3. Glück­ B. — FSE—Drasche, Forinyák­­utca, negyed 3. Bóna P. . Springer-csoport: Ganz—KASC, Simor-utca, 10. Lengyel K. — GSE— Vérhalom, Budafoki-út (GSE-p.), negyed 3. Tunibold. —UFC—KAC, Vörösvári-út, 12. Gonda. — Spárta— BIK, Pasar­ti-út, negyed 1. Ehren­­thal. — BBFC—LTE, Kelenföld, negyed 3. Rozmann. IV. osztály Első csoport: BMTE—Uránia, Rá­kospalota, negyed 3. Erdős G. — Bp. Egyetértés—LTK, negyed 1. Pál­­falvy. — T. Előre—ULK, Tatai-út, negyed 3. Deutsch A. — UVASC— Juta, URAK-pálya, negyed 3. Gere. Második csoport: ETSC—OSOS, Erzsébet-utca, negyed 11. Potecz. — ETC—K. Törekvés, Erzsébet-utca, negyed 1. Váradi. — P. Iparos—K. Húsos, Horthy Miklós-út (Pesterzsé­bet), negyed 3. Szikszay. — Szondy —DGSE, Wekerletelep, negyed 3. Licht. — Szemeretelep—ISzNSE, Sze­­meretelep, negyed 3. Hochfelder. — MPSF—P. Juta, Gsenel (MOVE-p.), negyed 3. Horváth H. J. Harmadik csoport: Siketek—Dro­gist­ák, Fehér-út, negyed 3. Koeh. — 1. Kitartás—Az Rst, Gyáli-út, négy. 3. Lax. — MÉMOSz—X. ker. FC, Gyömrői-út, negyed 1. Bőbrpnsyő — X. ker. Remény—MIE, Báloth-utca, fél lf, Kiss. — VII. kerületi Amatőr,-IX. .ker. FC, Simor-utca, 8. Orosz II.. . r" Negyedik csoport: Sz. Juventus— B. Felsőváros, Faágaréti út, negyed Il. László J..— Kalaposok—M. Testi!, Ceglédi-út,­­negyed 1. Égető. — NŐC —B&C, Nyáli-út, negyed L.Goldmahn. — É?dC­ Sz—Kelestvölgy, Kelenvölgy, féll.ToM. ,.. . . — ' - ■ V.~osztály ' ' '■­­ Első csoport: . Bp. Egyetértég— Uránia, Rákospalota, fél .9. Molnár. — UVASC—Juta,. URAK-p., negyed 9. Popper. . , -V Második csoport: Elektromos—Tu­­rul TE, Latot­ca-utca, kisKádár IRI —■ MFIR—Diadal, N^)’S Liget, fél':’ 9. Lővry M. ' ' j ''C' Harmadik csoport: Aut/Stasi— Compad­or,. Szőnyi-út, negyed 1. Kléber. — TLK—LTO, Békospatak, 11. Kocher. — Postás—BTK, Lóver­­sen­ytér, negyed . 11 Kiss­ M. Ernő. Negyedik csoport: Remény—RAFC, Pestújhely, 12. Honáth L. -- MTOE —HAC, Rákosfalva,. 10. Irányi P. ötödik csoport: MTK—BVG,­­Cip­­rus-u.,­ fél 11. — Kőbi, AÖ-rKÁTC, Maglódi-út, negyed 1. Verő., — MÁ­­VAG—BSEKRt, Kőbányai-út, negyed 1. Kanyar. — KFC—Az Est, Háro­n­­utca, negyed 1. Fenyő E. Hatodik csoport.: KSSF—K. Haso?, Ujhegyi-út, 11. Szöllőfgy. —• KSC—• WSC, Kispest, 10. Horváth dr.­ — SzFC—K. Törekvés, negyed 1. Bla­­schek. — Hálókocsi—MÉMOSz, Ren­­dessy-telep, negyed 1. G­esizm. — SzRTC—Szerkeretelep, Reddessy-t­e­­lep, negyed 11. Stark T. Hetedik csoport: KTC—Valéria, Ceglédi-út, háromnegyed .11. Steiner F. — Ganz—FTC, Simor-utca, 2. If.­- Zeitler. — FSE—Hungária,­­ Fori­­nyák-u., Hl.­Kertész K. —J. Kitar­tás—Fér. Kaszinó, Gyáli-út, HU. Rosskopf. — VII. ker. Amatőr—■ NJTC, Zágrábi-út, fél 11. Klein M. Nyolcadik csoport: ETC—EMTK, Erzsébet-u., M9. Biehner. — P. Ipa­ros—DGSE, Horthy Miklós-út (Pest­erzsébet), negyed 1. Orbán. — P. Vasas—Cs. MOVE, GubaCsi-út, négy. 3. Papp. — CsTK—P. Juta, Csepel, Hl. Seligmann. — P. Rákóczi—P. Attila, Gubacsi-út,­ 12. Dr­abos. Kilencedik csoport: BRFC—LTE, Kelenföld, fél 9. Lovas, A-rt GSE— Vérhalotti, Budafoki-út (GSE-p.),­12. Weisz G. Tizedik csoport: MAFC—Késen­völgy, Bertalan-utca, 12. Tükörg. — Féltén—Kelenföld, Budafoki-út (Fel­­ten-p.), negyed 11. Szeiden H. B Két meccs — közel a döntetlenhez November 4 eredetileg szabadnap volt az I. ligában. Két bajnoki mér­kőzés azonban mégis kerül erre a­­napra. Egy elmaradt és egy előre­hozott. A szeptember 16-ról elmaradt Bocskai—Phöbus mérkőzés és a december 9-ről, illetve most már 2-ról előrehozott Ferencváros—Budai találkozó. Ma­ délutánig egyelőre ez a hely­zet a bajnokságban: 1. Hungária 8 5 2 1 27:9 12 (4) 2. Ferencváros 7 5 1 1 24:12 11 (3) 3. Kispest 7 3 3 1 17:13 9 (5) 4 Újpest 7 2 1 1175 * (6) 5. Bocskai 6 2 4 1 18:7 8 (4) 6. Budai „11" 7 3 2 2 21:12 8 (6) 7. Szeged 7 3 1 3 11:12 7 (7) 8. Phöbus 8 2 2 2 13:18 8 (6) 9. Attila 7 3 1 4 9:24 5 (9) 10. Ill. ker. FC 7 1 2 4 9:14 4 (10) 11. Soroksár 7 1 2 4 8:18 4 (10)­­ 12. Somogy 8 1 3 6 9:39 3 (14) Eléri-e azt a Budai, amit még sohasem ért el ? A Budai „11” még sohasem győz­te le a Ferencvárost. Csupán egy­szer tudott pontot elvenni a zöld­­fehérektől, pedig már 16-szor ját­szottak egymással. És a Budai „11” most arra készül, amit még nem ért el a Ferencvárossal szemben. Tavasszal 4:0 volt az eredmény s a .N Nemzeti Sport” ezt írta cím­ben: „Sárosi játéka nem lendített a­ Ferencvároson, sőt rontott.” — Sárosi hosszabb pihenő után „szállt be” s a Ferencvárosnak az volt a szerencséje, hogy a Budai „11” is nagyon gyengén játszott. De most jó a Budai csapat, viszont a Fe­rencváros formája még mindig nem kielégítő. Várjon mit hoz a mérkőzés? Csaknem olyan bizony­talan az eredménye, mint egy „vérbeli” derbié. Jóslatunk: 1:1. A Phöbusnak még nem termett babér a Bocskaival szemben Kétszer játszott egymással baj­noki mérkőzést a Phöbus és a Bocs­kai. Mind a két meccs a Bocskai­nak hozott sikert. Ma találkoznak harmadszor. Ennek a harmadik mérkőzésnek éppen olyan bizony­talan a kivétele, mint a Ferencvá­ros—Budai találkozóé. A Phöbus látszólag feljövőben van, míg a Bocskai formája nagyon ingadozó, sőt annál több, hiszen a debrece­niek idén még csak a Somogy és az Attila ellen vágták ki a rezet. Más csapatot még nem tudtak le­győzni, igaz viszont az is, hogy ez idén csak ők nem vesztettek még bajnoki meccset az I. ligában. A mérkőzés Debercenben lesz s ez fél győzelmet jelent a Bocskai­nak, ha most azt is hozzávesszük, hogy a Bocskai gyászos szereplé­sek után (Szürketaxi 2:3­) min­dig ki szokta vágni a rezet, akkor úgy hisszük­, hogy a „fél­ győzelem” kiegészül „teljes győzelemmé”. Jóslatunk: 2:1 a Bocskai ja­vára. Érdekes, hogy a Budai „11” csak az Attila ellen ért el jobb eredményt, mint a Ferencváros — 5:1, 1:3 —, míg a Hungária — 1:1, 3:2 —, Kispest — 2:3, 3:1 —, Phöbus — 1:3, 6:1 — ellen a Ferencváros szerepelt jobban. A Somogyot mindkettő verte. A Bu­dai jobban, 6:0, illetve 7:3 volt az eredmény,­. . TTT '— egyformán 3:1 arányban győzte le. Budapest legolcsóbb *, legmodernebb Gyógyintézete DR GLÜCK SZANATÓRIUM VI, Seucnis-irtca 4 [fl.tJráHMJli Ht­rJMlj Belgyógyászat, Sebészet, Szülészet, legmodernebb szívvizsgáló (Electrocardiografia)otth­ni osztá­lyok: Asthma gyógyító Sebészeti, plasztikai, Kozmetikai­ Sport és baleseti osztály beinek a Drogistákat kell könnyen vernie. Csepel legyőzheti a Vác FC-t, míg a Millenáris könnyen pontot veszthet Nagytétényben. Döntő fontosságú mérkőzések sorakoznak az amatőr­­fronton. A vezető Törekvésnek a második helyen álló Elektromost saját otthonában kell legyőznie, ha élen akar maradni A 3-ik és 4-ik helyen álló, azaz az EMTK és a MAFC is egymással viaskodik. Itt nyílt a mérkőzés. A WTSC Budafok­ról hozhat haza pontot, az FTC pe­dig Kőbányáról, míg a Csepeli MOVE-nak az MTK-pályáró­­l az FVSK-nak a MÁVAG-pályáról va­lószínűleg vereséggel kell hazatér­nie. A Bíró-csoportban a vezető Pa­mut ellen az URAK intéz ostro­mot, de kevés eséllyel, mert a Pa­mut játszik otthon Nagy csatának ígérkezik a Postás—­BSzKRT és az UTE—BSE meccs. Az előbbi nyílt, az utóbbin az UTE győzelme a va­lószínűbb. A többi mérkőzés szin­tén nyílt. Részletes műsor PROFIBAJNOKSÁG: I. liga FERENCVÁROS—BUDAI „11” Üllői­ út, ne­gyed S. Bíró: Martonossy (Dél). Ferencváros: Háda — Polgár, Korányi — Laky, Móré, Lázár (Bán) — Táncos, Bán (Lázár), Székely, Toldi, Kovács. Budai „11”: Budai — Szilágyi, Fekete — Magda, Megyeri, Schuster — Rökk, Sztancsik, Héjjas, Lyka I., Pozsonyi. KÉSZ ÉS NYERS. ASZORMKÁBUK ÁLLANDÓ RAKTÁRI , '■ SAJAI MŰHELY GYEHES SZŰCS (MVk) Peáciti urtdtluk ! IV. HAJÓ-UTCA­I SZERVITA-TÉR SAROK TELEFON: 84-2­51 A Honfitk­é­vcs a Párában fMegeöTfl! fe Szabó helyén Újvárival ,egyébként féltés csapatával áll ki Pozsonyban a Bratisla­­va ellen. Újvári — Mándi, Bíró­­— Kár­páti II., Taraj, Dudás — Sas. Cseh, Odry. Szabó III., Titkom A fcékfahéz napedieie — Cseh és Titkos kivételével, akik. Pá­rából parenesen Pozsonyba utaztak — ma reggel­ indul útnak és még vasárnap este a­­ mérkőzés után azonnal h­tss. is jön. . Horváti József ér. Szövetségi bíró an­nak közlését kérte, hogy e J. Kitestás— IX. ker. FC mérkőzés végén nem' 11-est, hanem csak szabadrúgést ítélt­ a IX. ker. F­C ellen, aminek végerhajtására termé­szetesen nem lehet a lejárt játékidőt meghosszabbítani. Újból megkérdeztük, az eset szemtartóit, köztük Nagy Marcollt, az MLSz pénztárosát is, akik határozot­tan kitartanak amellett, hogy a bíró 11-est ítélt és nem szabadrúgást, tehát kötelessége lett volna a 11-est időn túl is végieh­ajtatni.