Nemzeti Sport, 1935. március (27. évfolyam, 43-64. szám)

1935-03-11 / 50. szám

Iktím, 1988 március 1. Az amatőrforduló nagy meglepetése: a TLK győzelme a BSzKRT felett — Saját tudósítónktól — L­ioaUB— SZERENCSÉS UTE-GYŐZELEM UTE—Testvériség 1:0 (1:0) Megyeri­ út. Bíró: Újvári. UTE: Gulyás I. — Sándor, Bóna I. — Gyárfás, Gulyás I., Kolozsvári — Ungvári, Balázs, Horváth, Róna II. , Salamon. Testvériség: Brinkus — Ankl, Kálózi — Víg, Horváth, Steer — Máté, Nagy, Keresztes, Dingha, Krebsz. Az első esemény Róna II. remek lövése, amely alig csúszik kapu fölé. Majd Krebsz befutása veszélyeztet. Gulyás II. rosszul dobja magát Krebsz lábára s megsérül. Kiviszik. Gulyás II.-t szanatóriumba szállí­tották, ahol kulcscsonttörést állapí­tottak meg. Helyére Balázs állott. Utána Ungvári jó beadása Róna II. elé kerül, aki a labdát a hálóba vág­ja. Nagyon kemény a küzdelem s a bíró nem áll feladata magaslatán. Horváth elől Brinkus csak lábbal tud menteni. Hatalmas az UTE-ostrom, a közönség hangosan tüntet a bíró ellen. Nemsokára Kálózi Gulyás I.-et keményen szereli, mire a bíró kiállít­ja. Ugyanúgy jár Sándor, aki Krebszet faultolja. Szünet után a három csatárral játszó UTE továbbra is kezében labda a oly­aserencsétkn­, hogy a labda a hálóba hull. (4:0). Fézler ZSE: Hatahna a lelkesedés­sel játszó csapatom megérdemelten győzött. . Schveng BSE: Nem a tudás, hanem a szív döntött. DÖNTETLEN A MECCS: MINDKÉT FÉL PANASZKODIK A BÍRÓRA Postás—Pamut 1:1 (1:0) Horthy Miklós­ út (Újpest), Bíró: Tihaméry. 600 néző. Postás: Lendvai — Burián, ▼, Ke­­rényi­ — Kalmár, Gombos, Bokor I. — Várkonyi, Kovács, Héthelyi, Gyar­mati, Bokor II. Pamut: Kovács — Bogdán, Benkó — Balló, Stefkó, Lagler — Gotthenz, Németh, Bozi, Vida III., Kerner. Kezdés után kiegyenlített játék, lassan azonban feljön a Postás és csatársora sorozatos támadásokat vezet. Héthelyi szerzi meg a vezetést (1:0), a Pamut csak Balló kapura­lövésével tud válaszolni. Rengeteg helyzet vész kárba a Postás-csatársor határozatlanságán. Szünet után rög­tön a Pamut támad nagy erővel és leszorítja ellenfelét. Ez még fokozó­dik, mikor a bíró Gombost „be­szállásért” kiállítja. A Postások alig jutnak lélegzethez, annyira meglepi őket ellenfelük harcikedve, a védelem azonban jól állja a nyomást. 32 perc­nyi meddő játék és rengeteg sarok­rúgás után Gotthenznek közelről si­kerül az egyenlítés. (1:1). Ezután a Postás időt húzva döntetlenül ússza meg a mérkőzést. Fried (Pamut): Rémes balszeren­cse üldözte a csapatot a második félidőben, a bíró érthetetlenül érzé­ketlen volt a kezelésekkel szemben. Két tizenegyes járt volna nekünk! Jelen (Postás): Az első félidőt nem jól használták ki a fiúk, a Pamut ellen sosem megy a játék. Gombos kiállítását túl szigorúnak tar­tom. GYENGE JÁTÉKKAL GYŐZÖTT A HAC HAC—I. ker. TVE 1:0 (0:0) Nagyszombat­ utca. Bíró: Vogel R. HAC: Wardák — Kovács, Vajda — Pócs III., Tánczos, Szabó — Savanyó, Tóth II, Drotár, Makovszky, Balatoni. III. ker. TVE: Horváth — Stein­­berg, Pallach — Bauer I., Ágai, Hoske — Bauer I., Sipos, Lencsés II., Lencsés I., Baczakó. A mély talajon meglepően jól kezd a kerület. Lencsés I. beadását Wur­dák kiejti, de Kovács kézzel ment. A mezőnyben egyenrangú ellenfelek küzdenek. Balatoni nagy lövését védi a kapufa, Lencsés kiugrását pedig Kovács menti. Mezőnyjátékkal telik el a félidő. Szünet után Sípos kapufát lő. Tizenötperces Kerület-fölény után feljön a HAC: Savanyú beadását Tóth II. Balatoni elé játsza, aki la­posan a hálóba lő. (1:0). A HAC-ot fellelkesíti az eredmény és némi fölénybe kerül, de a Vívók védelme a helyén van. Tóth tisztán elfut, de Sternberg ment. Balatoni lövését Horváth védi. Az utolsó percben menthetné a kerület az egyik pon­tot: Baczakót a büntetőn belül fel­vágják, de Sípos 11-esét Wurdák kivédi. A HAC gyengén játszott a csak szerencsével győzött. A közvetlen védelem, Tóth II. és Drotár emel­hető ki. A kerület lelkesen játszott és csak balszerencséjének tudható be, hogy nem vette el az egyik pontot a bajnokjelölt HAC-tól. Pécs, a HAC intézője: Irreális pályán győzött a nagyobb szív. Lennerth, a III. ker. intézője: Voltunk olyan jók, mint a HAC. ELAKADT A VILLAMOS A BÉKEUTCAI SÁRBAN... TLK—BSzKRT 3:1 (3:0) Béke­ utca. Bíró: Kovács. TLK: Németh — Neumann, Ug­­róczky — Kovács, Simcsó, Makovnik — Nagy, Trautmann, Érti, Vass, Já­­ger I. BSzKRT: Régi — Belcsik, Vadász — Váradi, Őri, Király — Báder, Szal­­ler, Koronczai, Berecz, Stein. A TLK erősen kezd és Nagy be­adásából Trautmann már az 5. perc­ben bevágja az első gólt (1:0). A BSzKRT a mély talajon sehogysem talál magára, viszont a 15. percben T­rautmann húszméteres szabadrú­gása a hálóba talál (2:0). A megin- A II. FÉLIDŐBEN HENGERELT A TÖREKVÉS Törekvés—Fér. Vasutas 6:1 (1:1) Bihari­ út. Bíró: Wéber. Törekvés: Szebenyi — Farkas, Regős I. — Szűcs, Készéi I., Dezssó — Nemes, Regős II, Készéi II, Ferenczi, Gere, Fér. Vasutas: Pintér — Hollósi, Várszegi — Honti, Darula, Vörös — Szaniszló, Jancsi, Füzesi, Hőrits, Várkonyi. Mély talajon kezd a Fer. Vasutas. A 7. percben Regős I. erősen ad haza, Szebenyi kifut, üres a kapu, de Füzesi mellé lő. A 9. percben Nemes beadását Hollósi kézzel üti ki a kapu­ból, de a bíró nem látja. A 20. perc­ben Regős II. egy méterről a kapus­ba lövi a bőrt, majd egy percre rá megszerzi a vezetést. 1:0. A Törek­vés szinte egy kapura játszik, mégis a Fer, Vasutas ér el gólt. Várkonyi centerezését Szaniszló befejeli. 1:1. Szünet után nagy lendülettel támad az FVSE. Herits bombáját a kapufa menti. A 14. percben Nemes sarok­rúgása nyomán nagy tumultus támad az FVSK-kapu előtt, Ferenczi azon­ban így is talál rést a kapuba: 2:1. A 21. percben Várszegi kézzel üt el egy labdát. A 11-est Készéi II. érté­kesíti, 3:1. A 28. percben Készéi II. Pintér hibájából ér el gólt. 4:1. A 36. percben Keszei a félpályáról szökik meg és egyedül beviszi a labdát. 5:1. A 38. percben Regős II. kapásból gyönyörű gólt lő. 6:1. Mészáros Törekvés: Ilyen rossz talajon nagy teljesítmény volt ez a győzelem. Góliáth FVSK: A Törekvés jó volt. Mi nem bírtuk végig a nehéz talajt. Bíró-csoport 1. HAC IS 11 — 2 89:12 22 2. UTE 13 10 1 2 39:20 21 3. BSzKRT 13 8 — 5 26:20 16 4. Pamut 13 6 3 4 22:14 15 5. Turul TE 13 7 1 5 26:23 15 6. TLK 13 6 2 5 20:19 14 7. Postás 13 6 1 6 23:19 13 8. URAK 13 5 2 6 31:34 12 9. ZSE 13 3 3 7 24:29 9 10. Testvériség 13 3 1 9 26:47 7 11. III.k.TVE 13 2 2 9 14:30 6 12. BSE 13 2 2 9 15:38 6 50 Fuman­cipo so sötétvörös krómbórbot P M&n lUslai spoptcipoüzem VI, Podmaniczky­ u. 49. Tel. 223-53 tartja a játék irányítását de ered­ményt a kemény Testvériség-védelem miatt nem ér el. Kelecsényi UTE: Meghendikepelve szerencsésen győztünk. Kozmássi Testvériség: öt tartalék­kal álltunk fel. Az UTE határozottan jobb. Az eredmény igazságos. A JÓ FORMÁBAN LÉVŐ ZSE-NEK A BSE SEM JELENTETT AKADÁLYT ZSE—BSE 4:0 (1:0) öv­ utca. Bíró: Himmler. ZSE: Spindler — Deli II, Winter —■ Ádám, Vati, Gáspár II. — Geri, Gárdos, Halmai III., Fekecs III., Fekecs II. BSE: Bástyái — Füstös, Suhai — Surányi, Lengyel, Pista­i— Solt II., Kis, Dorogi, Vermes, Kozma. 10 emberrel kezd a BSE. Soroza­tos ZSE-támadások után a 14. perc­ben Fekecs III. 20 méterről várat­lanul lő, Bástyái az előtte állóktól nem látja a bőrt és a védhető lövés a balsarokban köt ki. (1:0). A 21. percben Solt II.-vel kiegészül a BSE. Most fölénybe is kerül, csatársora azonban gólképtelen. A 32. percben . Kozma jól gurít be a kiugró kapus mellett, a védelem kézzel-lábbal véd, a bíró sípja t­éma! Szünet után a 10. percben a BSE- kapu előtt pattog a labda, a védelem lyukat rúg és Fekecs III. a hálóba lő. (2:0). A 19. percben Geri ad jó labdát Fekecs III.-nak és az össze­kötő a harmadik dugót lövi. (3:0). A BSE nem adja fel a harcot, tovább ostromol, de nincs szerencséje. A 40. percben Fekecs II. elfut, Bástyás elébe szalad, bele is üt a lövésbe, de Rombasiker! „ Kirömtanya “ nagy bohózatrevű Rott, Solti, Radó felléptével KOMEDIStBAH Spssdf dúló BSzKRT-támadások a TLK vé­delmét nem tudják megingatni. A 32. percben Régi, a BSzKRT kapusa a nagy iramban érkező Érti elé dobja magát és közben olyan súlyos fejsé­rülést szenved, hogy a mentők viszik el. A helyére beálló Király hibájából Érti révén 3:0 lesz az eredmény. A második félidőben sokat támad a BSzKRT, de a TLK védelem min­dent elhárít. A 27. percben Koron­­czainak sikerül szépítenie az eredmé­nyen. (3:1) A 30. percben Neumann szabadrúgása jelent eseményt, mely hajszálra a kapu mellett süvít el. Et­től kezdve eldurvul a játék és a mér­kőzés izzó hangulatban ér véget. Dróth, a TLK intézője: Tartalékos csapattal nehéz, de megérdemelt győ­zelem ! Gallovich, a BSzKRT edzője: Hyen bíróval, ilyen talajon, kapus nélkül nem lehet győzni!... RÉGI RIVÁLISOK HARCA Turul TE—URAK 4:3 (2:3) Gyöngyösk­út. Bíró: Égner. Turul TE: Budai — Vági, Kucsera I. — Fűzi II., Himmer, Stanzl — Szécsényi, Tauzin I, Fűzi IV, Szalai II. , Eller. URAK: Németh — Kraller, Vajda — Nagy, Oberhauser, Gerencsér — Bocsák, Kármán II, Jeney II., Szűcs, Oláh. Végig hevesiramú szép mérkőzést vívott a két jóképessogű csapat. Az URAK volt a technikásabb, míg a Turul szívós játé­kával érdemelte meg a minimális győzelmet. Az URAK kezd, de már a 4. percben Tauzin I. kapu előtti kavarodásból eredményes. (1:0). A 6. percben szép támadást vezet az URAK Oláh be­adását Jeney Szűcs elé tálalja, aki előírásszerűen juttatja a hálóba a labdát. (1:1). A 8. percben Jeney lö­vését Budai lef­ej­ti és Kármán lő gólt. (1:2). A 12. percben Stanzl rosszul találja el a bőrt, amely saját kapu­jába perdül. (1:3). A 18. percben Kraller elengedi Ellert, kinek beadá­sába Vajda lyukat rúg és Fűzi IV. eredményes. (2:3). Szünet után a Turul erősen támad, Szalai lövését Németh kiejti, Fűzi IV. jó helyzetben mellé lő. Oláh lövését a kapufa menti. Majd Szalai lövése pattan le a kapufáról, de a vissza­pattanó labdát Tauzin belövi a 29. percben. (3:3). Oberhauser kezel, de a bíró sípja néma. Égner egyik ítéletével nem értenek egyet, többen berontanak a pályára s rendőrnek kell rendet csinálni. Majd Vajda felső karral fogja le a labdát, amiért viszont Égner sí­pat ítél. A bün­tetőt Szécsényi értékesíti. (4:3). Hanser Turul: Csapatom javuló formát árult el és bízom, hogy meg­felelő helyen végzünk a bajnokság­ban. Kulcsár URAK: Úgy látszik, hogy a civilek berohanása befolyással volt a bíráskodásra. Pártos-csoport 1. Törekvés 12 10 1 1 48:13 21 2. Elektromos 12 10 1 2 27:17 20 3. VSC 13 7 4 2 18:17 18 4. MAFC 13 7 2 4 27:26 16 5. FTC 12 5 3 4 34:22 13 6. MTK 13 5 2 6 21:16 12 7. Köb. AC 13 5 2 6 22:27 12 8. MA­VAG 13 5 1 7 29:28 11 9. BMTK 13 4 2 7 25:26 10 10. BMTE 13 3 4 6 22:31 10 11. FVSE 13 2 4 7 17:41 8 12. Cs. MOVE 12­ 11115:41 1 7 BkI Ok se n fo# csertődül I li HEZOLITE-RAPID § arcápoló gyorsbo­| b | rotvakrémben, mert | Ibi l ii'-A víz-, szappan- és H | i 1 ecset nélkül 1 perc H \ GYORSBOROTVAKRÉM / alatt tökélete­ g| ps % . / sen megborotvál- li \ ^holczvaktvAn / hozni és eltűnik az ír arcbőr száraz fel- 1| kapartsága. Próbadoboz 24 fillér nagy tubus 88 fill., óriási tubus 2 P­M Kapható minden szaküzletben és a készítőnél ! Dr. HOLCZER |­I vegyész illatszertárában, Budapest, VL, Teréz-körút 8. szám ||| — Nagyon gyenge volt amit láttam, csak a Szeged csapata játszott úgy, ahogyan ma futballt játszani kell, mondta Orth Gyuri a Hungáriá­idon vasárnap délután — Saját tudósítónktól — Nagy az izgalom a Hungária— III. kerület meccsen, a Kerület ve­zeti, mindenki izgul. Dietz dr. szö­vetségi kapitány páholyába jön most Orth és csendes beszélgetésbe kezd vele. — Igen nagy hibának tartom, hogy a magyar csapatokban mind a három fedezet nagyon elöl tar­­tózkodik. Az én csapatomban az a szélsőbalf, amelyiknek oldalán a támadás folyik, segít ugyan a tá­madásban, de akkor a hátvédje rögtön az ellenfél szélsőjére áll. A középfedezet a centerre vigyáz, a másik szélsőbalt aztán a másik szélsőt fogja. Tekintettel arra, hogy az olaszok csak három csa­tárral játszanak, így az ellenfél csatársorának mind a három em­berét lefedeztük. — Mondja, Gyuri, melyik csapat tetszett leginkább a szombaton és vasárnap látott négy csapat közül? — kérdi Dietz kapitány. — A Szeged csapat játsza azt a futballt, amelyik ma a célravezető és a legmegfelelőbb. A közvetlen védelem. Gyur­cső, Somogyi, a center és a jobbösszekötő is jó játékos. A kerület is jól játszik, csak miért tartják oly sokáig ma­guknál a labdát a fiúk? Feltűnő a sok rossz passz. Számoljuk csak (és elkezd számolni:) Egy, kettő, három, tessék, 15 passzt számoltam most és abból csak kettő volt jó — Pech, pech! — mondja Dietz doktor. — Nézze, Doktor úr, az nem pech, hogy valaki állandóan rosszul passzol. Most Cseh indítja el jó passza! Titkost A szélső lefut, centerez és a centerét Cseh a gólba vágja, mi­re Orth azonnal magyaráz: — Végre egy jó passz és máris kész a gát Kardossal nincs megelégedve, folyton nógatja, sürgeti, így: — Add már a labdát! Mit drib­lizel?! Az én időmben csak akkor volt dribli, ha másképpen nem le­hetett leadni a labdát. Ezen a két napon azt figyeltem meg, hogy a játékosok nem helyezkednek, nem mutatnak utat annak a játékos­nak, akinél a labda. Nincs finesz a játékban, mindenki tudja előre, hogy hová fog menni a labda. Idegesen rágja a szivarját, gyak­­ran hangosan közbeszól és látszik az arcán, hogy sehogy sincs meg­elégedve a látottakkal. Csendesen mondja Dietz dr.-nak: — Doktor úr! Nem sok jót lát­tam és azt kell tapasztalnom, hogy az olaszok jobbak nálunk. Na de, eleget beszéltem, már, megyek, ne­hogy valaki megharagudjon — és elbúcsúzik. Sokan néznek utána és az egyik Hungária szurkoló csendesen utána szól. — Gyuri, álljon be a csapatba. Még ma is szívesebben látjuk, mint Kardost és Kist együttvéve. KÖNNYEN NYERT AZ MTK MTK—BMTK 4:0 (1:0) Hungária-út, Bíró, Weintraub. MTK: Szuhai — Péter, Konrád — Bondár, Hűvös, Balog — Bihari, Halas, Szendrő, Semsei, Dorogi. EMTK: Turschl — Frész, Ham­burger — Kontra, Nagy, Zimmer­­m­ann — Kovács M., Keresztes, Varga, Schuck, Kovács V. Az első félidőben a csúszós tala­jon változatos a játék, mindkét csa­pat sok helyzetet hagy ki. Némi EMTK-fölény alakul ki, de a 83. percben mégis az MTK ér el gólt: Semsei szökteti Szendrőt, Frész el­csúszik s a kifutó kapus mellett Szendrő belövi a labdát. 1:0. Szünet után az MTK állandó fölényben játszik. A 13. percben a kitörő Semseit a 16-oson belül el­vágják, de a bíró a 16-osról rúgat. Dorogi innen is a lécek közé talál. 2:0. A 25. percben Dorogi beadására Turschi rosszul fut ki. Bihari be­lövi. 3:0. Tíz perc múlva Semsei nagy lesről indul . így lövi a negye­dik dugót. 4:0. Egy perc múlva Bihari szabályos gólt lő, ezt azonban a bíró érthetetlenül nem oldja meg. Frischer Károly MTK: A bírót is le kellett győzni. Bánkuti Gábor EMTK: Száraz talajon két gól előnyt adtunk volna ennek az MTK-nak. CSEPELEN IS NYERT A WSC WSC—Cs. MOVE 2:1 (2:1) Csepel. Bíró: Klug. VSC: Simonics — Horváth II, Császár — Babocsai, ősz, Kovács II. — Szatmári, Dezső, Tóth, Baranyai, Hell II. Cs. MOVE: Gál — Tóth I., Ver­­sitz — Légó, Jovanovics, Majovszky — Tóth II., Horváth, Medgyes, Hor­váth I., Polákovics. A csepeli­­csapat kezdi a játékot és már az első percben sarokrúgást ér el. A WSC ellentámadását Gál me­rész belevetéssel tisztázza. A 10. percben Versity könnyelműen el­engedi Tóthot, aki a kapust is kicse­lezve megszerzi a vezetést. (1:0). A WSC most igen sportszerűtlenül