Nemzeti Sport, 1935. május (27. évfolyam, 86-107. szám)

1935-05-02 / 86. szám

2 Szinte orkán'■rősségű szél süvít végig a hungária úti pályán és erő­­sen flimegzavarja a ragyogó napsü­téses máj»« délutánt. Igen gyé­ren megszállott nézőtér jelzi a nap félünnep jellegét. A Hungária öltözőjében az elő­zetes jelentések szerinti csapat vet­kőzik. Lenkey mondja: a Vig IV. a III. kerületben, Odry a Szürketaxiban játszott már a Kupáért, s így csatártartalék­jainkról le kellett mondani. Brüll elnök így szól:­­— Azt a megoldást is válaszhat­­tuk volna, hogy Dudás játszik jobbösszekötőben és Sebes lesz a balhall. Ez az összeállítás azonban logikusabbnak látszik, de ha nem válnék be, akkor is meccs alatt megcsináljuk az előbb jelzett kom­binációt. Kispest öltözőjében nagy szurko­lás folyik, hogy minden játékosuk idejében kiérkezik-e. Újvári be is fut, Rátkairól azonban jön a je­lentés, hogy nem engedték el és így Purczeld lát neki a vetkőzés­­nek. Csak fél három előtt egy perccel jön leleszakadva Szemere, aki csak 2 órakor szabadult el munkahelyéről, egy­ óbudai gyár­ból. A csapatok tehát a következők: Hungária: Újvári — Kis, Biró — Egi­, Sebes, Dudás — Titkos, Müller, Turay, Cseh, Szabó III. Kispest• Gsergő — Szemere, Rozgonyi­­— Havas, Somlai, Pur­­i■zeld — Újvári, Szabó II., Nemes, Székely, Serényi. R­étiek tíz perce után kapushiba megza­varta Kispestet és megnyugtatja a Hungáriát Kispest az erős szél ellen kezdi a játékot és huszáros támadások­kal tör gólra. Nemes remek kiadá­sát elviszi a szél, de taccsdobás után visszakerül a centerhez a labda, aki leállítja és az 1. perc­ben jó lövést ereszt meg, a labda azonban a felső lécről visszapattan. A 3. percben Nemes jól szök­teti Serényit, a szélső nagysze­rűen folytatja az akciót, beadását a center újra gólhelyzetben kapja, azonban mellé, vágja őt Az 5. perc­ben a Hungária is feljön. Müller sokat forgolódik, s végül fölé lő. Azután újra csak a Kispest tá­mad. Somlai szabadrúgását tóvári kiejti és a kapuba tartó labdát csak Bíró tudja visszarúgni. A 10. percben Serényi kézzel te­szi maga elé a labdát, a bíró ezt nem látja, a szélső okosan fut el, s bár üldözik, remekül ad be lapo­san, a labdát a kaputól öt lépés­nyire, tisztán, nagyszerű gólhely­zetben Nemes kapja, de helyezet­­len lövése Újváriban akad meg. A hatalmas széllel játszó Hungá­ria a 12. percben jön fel újra, de mindjárt eredményes is. Titkos beadását Gergő ahelyett, hogy kibok­szolná, magasról lehúzza, Turay rárohan a kapusra, Gergő védekezve lefekszik a földre, köz­ben már nem ura a labdának, Roz­gonyi hiába siet segítségére, a szemfüles Szabó III. meg­előz mindenkit és ő kotorja ki alóla a hálóba a labdát. 1:0-ra vezet a Hungária. Élénk iramban folyik a játék. Néha azonban csak azért mozog­nak olyan gyorsan a játékosok, mert a szél ugyancsak visszi a lab­dát. A 24. percben Szabó II. jó lövése Újváriba megy, majd egy perccel később a kék-fehérek ve­szélyesen támadnak. Bár sokat to­logatnak a 16-oson, végül Cseh Szabó III.-nak adja ki a labdát, aki lövést ereszt meg, s a labda Rozgonyi kinyújtott lábán irányt változtatva a bal alsó sarokba pattan. 2:0. (öngól!) A 26. percben a mindinkább ma­gára találó Hungária ismét pom­pásan támad. Cseh Müllerhez ját­szik, ennek­­ erős lövése felső lécről pat­­tan ki. A 27. percben a kék-fehérek már a harmadik szögletüket érik el. Titkos küldi be a labdát, Müller kapja, kis félkört tesz vele a 16-oson, kettőt cselez és aztán pompásan emeli a beszédó Sza­­,hp III­ elé. I f + -/f A szélső, az éles labdát 10 méterről szinte védhetetlenül fejeli a kapuba. Gergő csak érinteni tudja a labdát. 3:0! A 30. percben Müller tálal szé­pen most Titkos elé, s a szélső lö­­­vése csak centiméterekkel megy a­­ léc mellé. Utána Cseh is megereszt­­ egy jó lövést. A hátralévő percek-­­­ben különösebb esemény nem adó­ó­dik. Mind a két csapat vezet több­­ gyors támadást. A kispesti Sza­­­­bó II. veszélyes helyzetbe is kerül, de lövésében nincs semmi erő. A HUNGÁRIA ÖLTÖZŐJÉBEN is a háromgólos vezetés ellenére sem honol teljes megelégedettség. A csatárokat buzdítják frissebb já­tékra. Lenkey vigasztalja őket, igaz, hogy szél ellen játszanak a második félidőben, de szél ellen könnyebb vezetni a labdát. Mutternek külön udvara van, a műsterpadon fekszik, kicsit fáj­lalja a lábát. Titkos ápolja. Brüll Alfréd félrehívja Lenkeyt és rö­vid megbeszélést tart vele. A kispestieknél nagy az elkesere­dés. „Állandóan a mi támadásaink a veszélyesebbek — mondják — és nem sikerül semmi”. Rozgonyi mentegetődzik, azt mondja, hogy taccsra akarta vágni a labdát, de a szél miatt hibázott ekkorát. Se­rényi mondja, hogy ha egy gólt rúgnak, már megzavarják a Hun­gáriát. — Lőni, lőni! — ez minden szaktanács eleje és vége. A szél segítségével Kispest feljött, két gólt rúg, majd kitör a botrány A Hungária Turayt hátravonja centerhallba, míg Sebes balössze­kötőt, Cseh pedig centert játszik. Hamar kitűnik azonban az, hogy Sebes inkább a negyedik fe­dezet szerepét tölti be most, amikor a Hungáriának az erős szél ellen kell játszania. A 4. percben Müller ke­rül jó helyzetbe, lő is és a labda Gergő kezéről szögletre pattan. A 6. percben a sokat támadó Kispest szabadrúgáshoz jut. Szabó II. áll neki, ott a sorfal előtte, Szabó nagy bombát akar megereszteni, de rosszul találja a labdát, földbe rúg, utána ő sántít, a labda pedig a feeslé" megy. Majd egy Hungária támadás közben Rozgonyi alacso­nyan fejel a labdába, a felső fogsorára rúgást kap, kitámolyog, két percig kint van, azután kendővel a szájában játszik tovább. A 10. percben Kispest támad, Kiss hatalmas lyukat rúg, Serényi ezáltal nagyszerű helyzetbe kerül, biztos gólnak látszik a szélső lö­vése, a kifutó Újváriban azonban megakad és a kapusról szögletre pattan a labda. Ami késik, az nem múlik! A 15. percben Nemes szök­teti Serényit, s most már sokkal jobb a szélső beadása, Szabói­, öt méterről hálóba is fejelt. 3:1! Három perccel később Nemes újra szökteti Serényit, a szélső be­felé kanyarodik a labdával, Újvári kifut rá, mire Serényi ügyesen a fedezetlen Nemes elé ját­szik, aki az üres hálóba lő. 3:2! Most nagy izgalmak következ­nek. Botrány Pressz­es sé­rülése, a le­stéri fújás és a bírósértegetés körül félbeszakítással A Hungária 16-osán Nemes és Egri egyszerre ugrik a labdáért. A két játékos összeütközik, közben­­ Egri védőmozdulatként két kezét­­ maga elé tartva úgy látszik, mint-­­ ha ellökné magától Nemest, aki a­­ földre is esik. Estében Egri meg is­­ rúgja a kispesti csatárt, tarkóján. A kivédett kispesti támadás után nyomban Szabó III. lendül tá­madásba és a bíró kivárja, amíg ezt a támadást a kispestiek lesze­relik. A pálya közepére kerülvén a labda, Boronkay lefújja a játékot és odasiet a 16-oson belül fekvő Nemeshez. . Serényi közben már kézzel-láb­­bal hadonászik a bíró felé. Nemest kiviszik, Serényit pedig kiállítja a bíró. A közönség tüntet Boronkay ellen, aki a félpályán feldobja a labdát, de előzőleg kérdez valamit a határbírótól. A közönség zajos kórusban tüntet, hülyézi a játék­vezetőt. Boronkay erre lefújja a játékot, a salakpályán rendőrtisz­tekkel és vezetőkkel tárgyal. Köz­ben a vörös Takács megy a szócső­vel az állóhelye felé, de amikor meglátják, még nagyobb a tünte­tés. Erre három rendőrtiszt veze­tésével mintegy 10 rendőr vonul át a pályán, megállnak az állóhely közönség előtt, amely erre üteme­sen buzdítani kezd: hajrá Kispest! A játék természetesen áll, Se­rényi az öltözőbe tart és azt mondja: — Csak annyit mondtam: bíró úr, miért nem fújja le, ott fekszik a Nemes! Amikor a rendőrtisztek vissza­érkeznek az állóhely tribün elől és már mindenki azt várja, hogy újra megindul a játék, Bo­ronkay hitteln lefújja a mécs­esét, s a csapatoktól, játékosoktól kö­vetve levonul a pályáról. A bíró öltözőjébe Kisfalvy dr. megy be, nyomatékosan kéri a mérkőzés folytatására, miután Meskó Arisz­tid ügyeletes rendőrkapitány ga­rantálta a rend fenntartását. Bo­ronkay bíró azonban kijelentette, hogy ő a mérkőzést lefújta, an­nak folytatását már a szabályok sem engedik me. Boronkay magyará­zata Ezután Boroknay bíró a követ­kezőket mondotta: — A két játékos összefejelt. Egri akciójában semmi szabályta­lanság sem lévén, nem fújhattam le a játékot. De nem állíthattam meg a játékot Nemes sérülése miatt sem, mert hiszen a Hungá­ria támadásba jött. Mihelyt a tá­madást visszaverték, s a mezőny­be került vissza a labda, lefújtam a játékot és odamentem a földön fekvő Nemeshez. Ekkor jött oda Serényi és azt mondotta nekem: „így nem lehet bíráskodni!” Ezért kiállítottam. Miután az álló­hely közönsége ütemesen hülyéz­­ni kezdett, megkértem Kisfalvy doktort, hogy hírdettesse ki, hogyha a sértések nem szűnnek meg, ki fogom üríttetni a nézőte­ret. Közben megjelent a pályán Meskó Arisztid rendőrkapitány úr is, aki azonban kérésemre kije­­lentette, hogy a pályát kiüríteni nincs módjában, mert egy máso­dik mérkőzés is szerepel a műso­ron. Én erre függetlenül attól. Félbeszakadt a Hungária— Kispest meccs Boronkay bíró lefújta a meccset, mert a Nemes sérülése utáni izgalomban sérteget­ték, és a pálya kiürítését nem ígérhették meg neki Hungária—Kispest 3:2 (3:0) félbeszakítva Az I. félidőben a szél által támogatott Hungáriának minden sikerült, a Kispest­nek semmi . Szünet után Kispest végre megmutat­hatta, hogy méltó ellenfél Góllövő: Szabó III., Rozgonyi (öngól), Szabó III., Nemes, Nemes MTK-pálya, bíró Boronkay, 2000 néző ShmmrT Csütörtök, 1935 május 2. Ezzel a szelvénnyel új verseny kezdődik! (A III. HAVI VERSENY ELSŐ SZELVÉNYE) Tavaszi flunam­oksii 035 I (Hatféle verseny! F6 - HAVI - MEGBÍZHATÓSÁGI - HETI - REKORD — TELITALÁLAT — Az utolsó három agy szelvénnyel se megnyerheti.) 1935 május 5. XI­­I (Beküldendő várna 4-én délig!) Harmadik kari varaeay L­­­ilisz- Budai „U“ (V.­­ I. liga)........................ ..............J_______ *• HL ker. FC—Ferencváros (▼. I. I. liga) a Hungária-útonl . •______ S. Somogy- Szeged (V. 5. I. liga) _______­______ 4. Ujpest—Soroksár (V. 5. I. liga) . . . _______________ *• Kispest—Phobas (V. t. I. liga) , a , _______________ 7. Attila—Bocskai (V. *. I liga) . , , _______L‘___ 7. Budafok—Nemsetl (T. S. I. liga) . , _______!_______ 8. Nyugat—Dél (V. 3. Szombathely, Szt. Korona Kupa) , , ______________ 5. Közép—Kelet (V. 5. Szolnok, Sz t. K. Kupa) ,,,,,,_______1.______ 1­. Délnyugat-Észak (V. S. Pécs, Szt. K. Kupa) -----------­----------­Tartalékmér­k­őzésekk (Csak abban az esetben számítanak, ha a felső tíz közöl valamelyik el­marad.) 1. URAK—UTE (V. 5. Bp. am. I. oszt.)......................... , , —-------*----------2. Drogisták—Vasas (V. 5. II. liga) —-------------------- 3. Postás—HAC (V. S. Bp. am. I. oezt.) 11, _______7_______ A pályázó neve:........................................................................................................................ Címe: _______________________________________________________________________ _ _ Minden szelvényhez használatlan, ép 10 filléres bélyeget kell mellékelni- BB |-"de a bélyeget még a sarkáva' sem szabad felragasztani Külföldieknek 10 foNP­ismagyar fillér értékű forgalomban levő szintén használatlan és ép bélyeget is kell mellé­keln­iök. 1j — A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. — Figyelmeztetés! A Somogy—Szeged FC mérkőzés pályaválasz­tói jogát a Somogy eladta s így a mérkőzés Szegeden kerül sorra.