Nemzeti Sport, 1935. május (27. évfolyam, 86-107. szám)

1935-05-02 / 86. szám

Csütörtök, 1036 május 2. SvenT Siker a hivatásban t , hogy a közönség utólag mit kia­bált, az előírásoknak megfelelően lefújtam a mérkőzést. Mit mondanak az ellenfelek Ezalatt Kispest csapata már vetkőzik, míg a Hungária játéko­sai várakoznak. Ők csak 10 perc múlva kapnak utasítást a vetkő­­zésre. Közben a következő nyilat­kozatokat kapjuk. Meyer Béla: Botrányos volt a bíráskodás. Boronkaynak nem lett volna szabad vállalni a meccset. Révész Miklós dr.: Ha a bíró nem állítja ki Serényit, tovább folyik a mérkőzés, megnyerjük a meccset. Lenkey Imre: Irreális a játék. Ebben a szélviharban tisztára a véletlen döntötte volna el a mécs­esét. Serényi újra hangoztatja, hogy csak azt kérdezte a bírótól, hogy miért nem fújta le az akciót. Fodor dr­tól kérdeztük meg, hogy mit mond erre az esetre a szabály: — Semmi különöset. Ha az egyes­bíró úgy találja majd, hogy a fék­ Ez is mai probléma, mely miatt Bokán kétségbeesnek. KORONA legyőzi a fáradtságot és kedély­­depressziót, önbizalmat és erőt ad. Gyógyszertárban kapható, beszakításban egyik csapat sem hibás, akkor a mérkőzést újra kell játszani. Szerintem újra is fogják játszani. Közén az egyik padon ott fek­szik Nemes, aki csak nehezen tér magához, de végül kitűnik, hogy mégsincs komolyabb baja. Kispest nem volt gyengébb, csak az első félidőben feltűnő gólképtelen Sok szokatlan körülmény ját­szott közre, hogy a formák ne mu­tatkozzanak tisztán. Az óriási szél egymagában is irreálissá tette a játékot, később azonban ezen­kívül­­ akadt zavaró momen­tum bőven. Az első félidőben Kispest sokkal egységesebb együt­tesnek mutatkozott, s valóban csak a nehéz magyar csatárbetegség, a lövőkészség hiánya akadályozta meg őket abban, hogy legalább is döntetlennel forduljanak. A kispesti csatársor ötletesen és lendületesen támadott, erősen for­szírozta a szélsőkre való játékot, az utolsó pillanatban azonban a végső befejezéssel mindig baj volt. A Hungária játékán látni le­hetett, hogy nem váltak be az új kísérletezések. Turay már elszokott a csatár já­téktól, hátul Sebes nem tudott jó helyettese lenni. A Hungária csa­társor meglehetősen szétbomlott és a háromgólos vezetés ellenére sem mutatott a csapat fölényt. A má­sodik félidőben a Kispest alaposan kihasználta a szelét, mely különö­sen segítette az ő térölelő játéku­kat. Jósolni mindig hálátlan dolog, de a második félidőbeli kép alap­ján úgy látszott, hogy ha a le­­fúvás közbe nem jön, a Kispest­nek sikerül az egyenlítés is. A Hungária védelme igen jó fel­­frissítést kapott Kiss személyében. Kiss energikus életteljes bekk­já­­tékot mutatott be, nagyszerűen sze­relt és jól helyezkedett. Biró dara­bosabb és halványabb volt. Ujváry­­nak néhány pompás momentuma volt, egy-két nagyszerű öklözést mutatott be az első félidőben, szü­net után azonban egészen elhibá­zott tempójú kifutásai voltak. A fedezetsor a kezdő összeállí­tásban nem vált be. Egri volt a sor legjob tagja.­­Sebes sokkal jobban érvényesült a második félidőben, amikor ugyan hasonlóan halfot játszott, de keve­sebb felelősséggel. Dudás még min­dig nem talált magára, de vasárnap óta feltétlenül javult már valamit. A csatársor az első félidőben meglehetősen szétesett. Turay el­szokott már a center posztjától, nem találta a helyét sem az irányí­tásban, sem a közelharcban. A csatársor lelke ekkor Mül­­ler volt, aki páratlan techni­kával játszotta tisztára part­nereit s tálalta eléjük a jobb­nál jobb helyzeteket. Egy zúgó kapufája mutatta, hogy a lövés is kezd menni neki. Titkos teljesen idegenül érzi magát a jobbszélen, nem neki való hely. Cseh valamivel élénkebben moz­gott, mint vasárnap, gyakran hú­zódott hátra s sokszor a kapu előtt is mentett. Szabó III. lendülete sokszor csillogott, általában meg­felelt. A kispesti csatársor felsorakoz­tatta azokat az erényeket, ame­lyek stílusának a magvát teszik. Két jó formában levő szélső áll ennek a stílusnak elsősorban a rendelkezésére. Különösen Serényi van kiváló formában, gyönyörű gyors elfutásai, pon­tos beadásai rengeteg helyzetet teremtettek, nem rajta múlik, hogy az első félidőben nem esett kispesti gól. Újvárira sem lehet panasz, ez az energikus A ferencvárosi öltözőben az elő­­meccs botránya a fő beszédtéma. — Csuda kis­zri volt — mondja Laki a gyúrópadon. — Tisztán láttam, hogy Egri leteríti Nemest, a bíró is látta, mert hiszen min­denkinek látni kellett, de gyorsan elfordult. A szél a másik téma. Ezt a tak­tikát beszélik meg a fiúk egymás­közt: — Szél ellen laposan adogatni a labdát, széllel hátban hosszú lab­dákkal dolgozni s lőni, lőni... Újpest már teljesen készen van, amikor belépünk hozzájuk, de vár­nak a Ferencvárosra, addig nem mennek ki. Szűcs fején hatalmas géz­turbán díszeleg, a balszeme egészen be van dagadva, a szem­golyót alig lehet látni. — Négy öltést kivettek ma dél­után — újságolja a centerhalf — egy még bentmaradt, de engedélyt kaptam a játékra. Vincze tréfálkozik: — Lám, még a széltől is óvnak engem, nem engednek játszani. A csapatok így állnak fel: Ferencváros: Kutasi — Polgár, Korányi — Laki, Sárosi, Lázár — Táncos, Kiss, Móré, Toldi, Ke­mény.. Újpest: Hári — Steinberg, Joós — Seres, Szűcs, Szalay — Tamássy, Pusztai, Avar, Balog, Kocsis. Aztán mégis csak Újpest csa­pata vonul ki először. A Hindu lándzsásként turbánnal felszerelt Szűcs külön tapsot kap. Pár perc múlva feltűnik csíkos zöld mezében a Ferenciváros is. A Ferencváros si­ma labdáival közelíti meg Újpest kapuját és kétszer is ered­ményes Az Újpest választja a nappal hátban levő kaput. A szél irányát nem lehet pontosan meghatározni, változik az ereje és iránya is, de a Ferencvárost most sohasem segíti. Oldal-, vagy hátszél az Újpestnek jobbszélső sok akció részese volt. Nemes kitűnően irányított. Újra, meg újra dobta harcba a két szélsőjét, de lövőkészsége hal­ványabb volt ezen a meccsen. A két összekötő hűségesen húzó­dott hátra. A halfsorban Somlai érdeme, hogy Kispest támadásban tudott maradni. Tértölelő centerhalfjátékot mu­tatott. Ebben a két szélsőball, különösen Havas jól segítette. Jól rombolt a két bekk is, bár helyezkedésben néha primitív hibákat követtek el. Gergő ne­hezen szabadul meg a labdától, ami a mai világban már nagy hátrány. Boronkay bíró igyekezett pontosan betartani a szabályokat, BT-döntvényeket, gondosan ügyelt arra, hogy a taccsdobások szabályosan hajtassa­nak végre, csupán néhány lényeges Az első ferencvárosi megmozdulást Szűcs veri vissza, de hamarosan újra felnyomul a Fradi és a bal­oldalra átkerült labdát Kemény re­mek lövéssel csúsztatja hajszálnyi­ra kapu fölé. Az L­ Újpest kerül most frontba, de előbb Kocsist állítják lesre a ferencvárosi hátvédek, majd az 5. percben ugyancsak Ko­csis beadása okoz komoly zavart a ferencvárosi kapu előtt. A kifutó Kutasi kiejti a labdát és csak nagy nehezen kaparintja meg újra Pusztai elől. Kiss jó helyzetből magasan kapu fölé lő, majd Ta­mássy támadását szereli Lázár kornerra. A sarokrúgás eredmény­telen. Avar 40 méterről lő félma­­gasam alig kapu mellé, a 10. perc­ben pedig a bal kapufa mellől emeli be a labdát a vonalra, de Pusztai elkésik és oda a jó hely­zet. A Ferencváros most lapos lab­dákkal igyekszik felnyomulni és két-három húzás sikerül is. A 11. percben egy ilyen akciót Toldinak a kapufa mellett elsüvítő jobblábas bombája fejez be. A 12. percben Kiss és Laki együttes erővel fut­tatja Táncost, akit az átfutó Stern­berg kornerre szerel. A jó sarok­rúgást Sárosi emberbe lövi. A Ferencváros most nagyon szé­pen játszik, Sárosi parádés dolgo­kat csinál. A bíró tévesen fújja le les címén Mórét, majd Avar hosz­­szú lövése ad munkát Kutasinak. A szél ellen nehezen lehet játszani, de széllel sem könnyű. Avar ki­adását Kocsié fejéről viszi taccsra a szél. Remek ferencvárosi akció: Sá­rosi kapásból szökteti Táncost, az lyukra adja Toldinak, de a balösz­­szekötőnek nem jön lábra a labda és a sarokkal hátraadott bőrbe Kiss rúg nagyot. Kapu mellé. A ferencvárosi halfsor fölényesen játszik. Sárosi és Lázár remek dol­­gokat csinál. A 18. percben Lázár szökteti Keményt, akit Sternberg partra szerel. A bedobásból Tó­di ível a bal sarok irányába, befut a labdára Kiss, de Hári elboxolja előle a labdát. Táncos jön most sorra, de lövése embert talál. Avar hosszú labdájával Tamássy mozzanatnál csúsztak be hibák íté­letébe. Több oj száj­ból elnézett s többek közt érthetetlenül nem vette észre a botrányt kirobbantó faultot, melynek pedig közelében állt. Ezzel szemben meg kell állapí­tani, hogy a közönség egy részének fegyelmezettebb módon kellene vi­selkednie még a téves bírói ítéle­tekkel szemben is, fut el, beadását Polgár fejeli ki, majd Pusztai lő kapu mellé. A 21. percben Avar a félpályán alig túl­ról a jobbösszekötő helyéről vág ki balszélre egy labdát, de azt a szél annyira becsavarja, hogy Kutasi alig tudja kornerre védeni. Kocsis kornerét Polgár menti. Most a széltől határozottan tá­mogatott Újpest van fölényben. Polgár szabarúgása hozza fel a Fe­rencvárost, Szűcs próbál felszaba­dítani, de tőle Lázárhoz pattan a labda. Lázár Toldihoz ad, ő rövi­den Mórénak passzol, Sternberg szabadítana, de rúgása Lázárról újra visszapattan, így pattog a labda kétszer, háromszor is néhány négyzetméternyi területen, amikor Toldinak jól jön lábra és a 16-oson állva jobbal úgy meg­vágja, hogy az a hiába vetődő Hori kezét érve, a bal oldal­­hálóban köt ki. Gyönyörű fél­magas bomba volt. 1:0-ra ve­zet a 23. percben a Ferenc­város. Továbbra is a Ferencváros tá­mad, de senki sem gondol a gólra, amikor a Táncostól Sárosihoz ke­rül a labda. A tisztán álló Sárosi hirtelen és váratlanul ballal úgy meg­vágja a bőrt, hogy az aka­dálytalanul suhan a bal ka­pufa mellett a hálóba. 27. perc: Hóri hiába dobta ma­gát. 2 :0-ra vezet a Ferenc­város! Megint csak ferencvárosi táma­dást kell feljegyezni. Móré—Tán­cos—Kiss akció után Toldi lő, de a ballábas lövés kevésbé sikerül és Hóri felszedi a labdát. A Ferencváros igen jól játszik. Szépen csúsznak a lapos passzok és a halfsor beszorítja az Újpestet. Kemény pompás beadását Táncos nem találja jól, de így is alig megy a labda kapu mellé. Sárosi egészen hidegre teszi Avart és remek lab­dákkal futtatja Táncost. Komoly és szép ferencvárosi támadások után az Újpest egy 30 méteres sza­badrúgással veszélyeztet. — Itt a gól! — hangzik a fel­kiáltás, de a szél kapu fölé viszi Avar bombáját. A 39. percben szép támadás után nagy a kavarodás az újpesti kapu előtt. Több komoly helyzet után Toldi faultja szabadít fel. Az Új­pest szorít az utolsó percekben, szeretné a szelet kihasználni. Taccs­­dobásokkal közelíti meg a zöld­fehér kaput, végre Kocsis beadása Lakiról kipattan a vonalon. A bíró azonban kaparúgást ítél, hiába til­takozik Avar. Avar próbál szökni az utolsó percben, de Polgár le­futja és szereli. A szünet A Ferencváros öltözőjében meg­kérdezzük Sárosit, hogy mit mon­dott a bírónak a félidő vége felé. — Csak arra kértem, hogy fi­gyelje Balog talpalásait. A játékosok körében általános a panasz, hogy az Újpest túlságosan­­ „szurkálósan” játszik. Az Újpestben Arányi a B-közép közönségére panaszkodik: — Felhúzzák a fiainkat! Harit kérdezzük a két gólról: — Az elsőnél tenyérrel értem a labdát, ha kis szerencsém van, kapu fölé tudom tolni. A második­nál Sternberg eltakarta előlem Sárosit, de őszintén megmondva nem is számítottam rá, hogy ilyen messziről lőni fog. Majd Jánosy biztatja a fiúkat: • Ami nekik sikerült szél ellen, nektek is sikerülhet, Újpest úgy kezd, hogy mindent helyre­­hoz, de nincs méltó folytatás .. • Az első perelyen már az Újpest rohan szél ellen, úgy látszik, va­lóban meg akarja ismételni a Fe­rencváros szél elleni játékát. Seres futtatja Tamássyt, akit Lázár hiába próbál fogni és mikor m­ár átment rajta, a kornerzászlótól pár méterre gánccsal a­kasztja. A szabadrúgást Tamássy gyönyö­rűen íveli a kapu elé. Polgár feje fölött átsuhan a labda. Balog azonban jó időben ugrik és a homlokkal irá­nyított fejes a jobbkapufa alsó sarkáról a hálóba pat­­tan. 2:1! A Ferencváros támad most, Hári kiejti Toldi hosszú lövését, de a hozzápattanó labdát Táncos kapu fölé emeli. Az 5. percben Ba­log és Sárosi ütközik össze. Sárosi rosszul esik, a térdét fájlalja és csak nehezen tud talpra állni. A 7. percben ferencvárosi támadás Sternberg rossz hazaadásából kor­nert hoz. A kornert biztosan hárítja az újpesti védelem. A 10. percben Sárosi passzát Toldi villámgyors lapos lövéssel küldi kapu mellé. Most kezd lendületbe jönni a Fe­­rencváros. Kiss—Táncos—Móré— Toldi akció után Keménynek van lövőhelyzete, de lövése emberbe megy. Újabb ferencvárosi támadás kornert hoz, ezt Sternberg fejeli taccsra. Egy meg nem adott 11-es és Avar kiállí­tása nyomán itt is fenyeget a botrány öt fejen át száll most a labda Kisshez, aki hasonlóképp fejjel küldi kapu fölé. Veszélyes újpesti támadás kerekedik Pusztai kiugrá­sából, de a szélső elől Lázár kor­nerre ment. Utána Balog Szűcstől, hátulról ka­pott labdát vág kapásból ka­pura és Kutasi csak nehezen véd. Adolphe Menjou, George Raft Frances Drake KuldkiSl0paTMnt Hímje CHÜLITfl (Riói éjszakák) Premier ma a RADIUSBAN fiz első féldőben a Ferencváros szál ellen is igen jól futballozott, szünet után Ulpest nagyobb ellenállást fejtett ki, ekkor rohamosan zuhant a láták níllára Ferencváros— Újpest 2:1 (2:0) időnkint tűskenyny­­ánk folyt - Három remek gól, azután sok csapkodás - Újpest kilenc emberrel fe­jezte be a játékot, mert a bíró a vart ás Kocsist liszteletfenság miatt kiállította Gól­lövő: Toldi,Sárosi, Balog Hungária-út, 4000 néző. Bíró: Szél László 3