Nemzeti Sport, 1935. szeptember (27. évfolyam, 172-193. szám)

1935-09-01 / 172. szám

2 KÖZÉPEUROPA KUPA PÁLYÁZ­AT A díjak értéke 2000 pengő A döntő két mérkőzése m­0­T1 (ReküldendS szeptember 7 és délig !) ■ Budapest: Ferencváros—Sparta Prága: Sparta—Ferencváros ............. •••••••••••♦•«•*»•• ——*1.—.—­Pótkérdések (Csak holtverseny Metán vesszük figyelembe.) I. A budapesti meccs félidejének eredménye ........................­­______ 8. A prágai meccs félidejének eredménye •*.............. • ____ '­­no.'_______________________________________________­ _____________ Minden ezak­enyhez használatlan, ép­p filléres bélyeget kell mellékelni, de a bélyeget még a sarkával sem szabad felragasztani. Külföldieknek 10 magyar fillér értékű forgalomban levő szintén használatlan és ép bélye­get kell mellékelniük. — A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. — a——I—— arasszal kerüli el a kaput. Azután Bírónak van egy hazaadása, ami gyengén sikerül, Szabó alig tudja lábbal kirúgni a labdát a­­korner­­vonalról. A 13. percben Wéber rö­vid rúgása Cseht nagy helyzetbe hozza, de a kék-fehér csatár erősen kapu mellé 16. A 114. percben a Phöbus balszárnya szögletet har­col ki, meleg a helyzet a Hungária kapuja előtt, végül is Solti lövése irányt téveszt. Gombkötő szabad­rúgásából újabb meleg helyzet tá­mad a kék-fehérek kapuja előtt, Mándi fejese rövid, de Sebes szé­pen felszabadít. Ezzel a labdával Hadrévi szökne, de Toros most már jobban vigyáz rá. A 19. perc­ben hendsz miatt ítél a bíró sza­badrúgást a Hungária ellen. Solti ravaszul csavar és Titkos II. élesen fejel. Csak néhány centiméterrel su­han el a labda a kapu bal sarka mellett. Szabó nem foghatta volna. Most Hadrévi ugrik ki lesillás­ból, de a kifutó Juhászba lövi a labdát. Utána Müller nagy lövése a felső kapu­fán csattan. izgalmas beadását Cseh a kapu torká­ban „kivédi”. A 20. percben Mándi hibáz, Szabó késik és Egri zavarában szögletre vágja a labdát. Meleg helyzetek adódnak mind a két kapu előtt, de mind a két csatársor gyenge azoknak kihasználásában. A játék fúvója feltűnően romlik. Az akciókba mind a két oldalon sok hiba csúszik bele. A 28. perc­ben a Phöbus szögletet rúg. Ott táncol a labda a Hungária kapu torkában, végül is Szabó, ha nehe­zen is, de megszerzi magának. Cseh helyet cserél Hadrévivel. A 32. percben két izgalmas komerjelenet van Szabó kapuja előtt, szerencse is segít a kék-fehér védőknek. A Phöbus csatársorában Solti—Titkos II.—­Szikor lesz a belső hármas. A 36. percben Cseh éles lövését Juhász vetődve szögletre üti. Mül­ler éles lövésének védéséért Juhász tapsot kap. Sáros kap figyelmez­tetést a levegőben kalim­áló­s lába miatt, amivel könnyen eltalálhatta volna ellenfelét. Müller passza a 40. per­ben lesen találja Cseht és így hiába gurul a hálóba a láb­da, nem számít. A 41. percben egy elhúzódott taccsdobásból Solti kap remekel lábra egy beadást, de kapásból kapu mellé zúgatja a labdát, ki utolsó percek játéka sem alkalmas arra, hogy javítson a második félidőben keltett rossz be­nyomáson. A 45. percben egy ártatlannak látszó beugrásért a bíró Gombkötőt kiállítja, miután korábban már figyelmez­tette. A szabadrúgásból Hadrévi­­hez kerül a labda, aki a félidőnek ezt az utolsó helyzetét sem tudja gólra váltani, mert éles lövése egy arasszal jut a kapu fölé. Szögletarány: 7:3 a Phöbus javára. a küzdelem, hol az egyik, hol a má­sik kapu forog veszélyben. A 24. percben Titkos labdáját Cseh hat méterről Juhász hasába lövi. Azután Szabó juthat hálás szerephez, Dudás gyertyáját kiboxolja, azután Solti elől öklözi el meleg helyzetben a labdát. Majd­ gurítva küldi hal­jai elé a hozzá jutott labdákat. A 83. percben Müller bombája alig valamivel a kapu mellé surran. A 39. perciben Béky lefutását nagy lövéssel fejezi be, de a labda azonban célt téveszt. Hullámzó játék tölti ki az utolsó öt percet. Csehnek minden igye­kezete ellenére sem sikerül egyet­len kapuralövése sem. SZÜNET A Hungáriában Spéci Hadrévit és Sebest oktatja. A centert eré­lyesebb kitörésre, a centerhalfot pedig a driblizések elhagyására ta­nítja. Brün elnök jókedvűen üd­vözli a fiúkat, majd átmegy a Phöbus Öltözőbe. A kéksárgáknál Barna elnök és Bányai osztogatja a jótanácsokat. Szikért figyelmeztetik, hogy ne menjen annyira Solti nyakára. Zu­hany és lemosás után indulnak ki a játékosok. Kihagyott helyzetek sora A második félidő első negyedórá­ja meglehetősen érdektelen játék­kal telik el. A 2. percben Mándi Solti elől szögletre ment, azután Müller fejel kapu fölé, majd Tit­kos II. lő kapu mellé. A 10. perc­ben Titkos a legszabályosabban kirúgta Juhász keze közül a labdát, a bíró sípjából azonban már kicsú­szott a fütty, amikor Titkos a ka­pus felé emelte a lábát, Solti lő kapu fölé, majd Titkos éles, lapos lövését Juhász szépen fogja. Az egyik oldalon Péter, a másikon Du­dás vét kornett. A 18. percben Hadrévi a jobbszélen fut le. NYILATKOZATOK: A Hungária öltözőben Schaffer mérsékelten dorgáló hangját halla­ni. A játékosok néma csendben öl­tözködnek. Schaffer nyilatkozik: — Az első negyedórában jól ment a játék, aztán volt még két nagy helyzetünk és egyszerre le­tört a csapat. Sok gyakorlat, szor­galom kel még, hogy úgy menjen végig, mint az első negyedórában. Kisfalvi dr.: A csapat az első húsz percben játszott jól. Balszár­nyunk azonban formán kívül van. Mándi: Nem tudom, mi történt, hogy 20 perc elteltével így vissza­estünk elől. A Phöbus öltözőben Gombkötő kap egy kis fejmosást, azután így nyilatkoznak a vezetők: Barna Sándor elnök: A Hungá­ria megérdemelten győzött, de szi­lárd meggyőződésem, hogy a Phö­­busnak pár hét múlva mér sokkal jobban fog menni. Bányai Lajos edző: Váratlanul a csatársor mondta fel a szolgálatot, míg a közvetlen védelem az első 10 perctől eltekintve kifogástalan volt, különösen Tőrös játéka érde­mel dicséretet. Solti: Az első félidő végén meg­húzódott a lábam. Nem bírtam. ás?a Vasárnap, 1935 szeptember 1. Csak a védelmek! A játék úgy indult, hogy már mindenki azt hitte, hogy a Hun­gária csatársor megtalálta bomba­formáját.. Hamar kiderült, hogy ez csak optikai csalódás. A Phelem­­védelem kezdeti zavarát szerencsé­sen használta ki a kék-fehér csa­társor, de amikor a kék-sárga vé­delem újra megtalálta lelki egyen­súlyát, a Hungária csatársora már nem tudta megtalálni ennek a nem is olyan nagyvonalú, de szolid vé­dekezésnek az ellenszerét. Mind a két csapatban csak a védelmek tüntették ki magukat. A csatár­sorok kevés elismerést arattak. Eleinte feltűnően elhanyagolta mind a két csatársor a szélsőit, azután pedig a Hungária belsős cselezésbe, pepecselésbe fullasztot­tak minden akciót, a Phöbus csa­tárai pedig elkapkodták a legjobb helyzeteket is. A Hungária védelme nem állott 100 százalékos terhelés alatt. Cél­talansága azonban csak papíron mutatkozik tündöklő erénynek, valóságban hézagok mutatkoztak ezen a hármason is! Mándi nagy, ahol észről van szó. Még mindig a legjobb hátvédje a Hungáriának. Biró csak ott csillog, ahol testi adottságokat lehet felvonultatni. Szabó ezúttal megbízható is volt. A fedezetsorban végig Egri muta­tott legtöbbet. Dudásnak ezúttal a szerelés ment kevésbé. Sebes agilis volt, így is eltűnt néha percekre. A csatársorban Müller, Hadrévi és Titkos nyújtott félig meddig elfo­gadható játékot. Csehnek ritka rossz napja volt. Sas gyenge. A Phobusian is a védelem volt a legjobb a csapatrész. Tőrös nem csak okosan játszott, hanem nagy­szerűen rúgott is. Wéber néha megzavarodott, de gyorsasága ki­segítette. Juhász néhány remek vé­déssel igazolta tudását. A gólokról nem tehet. A fedezetkor legjobb embere Péter volt. Szerelései is sokszor sikerülnek, a legjobb lab­dákat is tőle kapta a csatársor. Sáros valahogyan nem találta a helyét a centerhallban. Feltűnően elkerülte a labda. Gombkötő ezút­tal a v­­iekezésre fektette a fősúlyt. A csatársorban Titkos II. volt a legszorgalmasabb. Soltit a legki­sebb ellenhatás is megzavarja. Szi­kár nagy munkát végzett kevés eredménnyel. Béky remén kívül van. P. Szabó kevés labdát kapott és így nem tudott eléggé veszélyes lenni. Viczenik jól kezében tartotta a mérkőzést. Alig követett el hibát. AZ NB állása! 1. Hungária 2 2 — — 5c 0 4 2. Kispest 2 2 — — 8i 5 4 8. Újpest 1 1------- 2: 0 2 4. Ferencváros 1 1 — — 1Oi 8 2 6. Szeged 1 1 — — 1: 1 2 8. 1II. ker. Ff) i i _ _ Sí S 2 7. Soroksár I 1 — — 5! 4 2 8. Bocskai 1­­—- 1 Sí 3 — 9. Phobus 2 — - 2 4: 7 «*-10. Törekvés 1 - - 1 S: B — 11. SBTC 1 — - 1 1: 3 *-12. Budafok 1--------1 3:10 — 18. Ném­et 1 S •*«- 8 1:­ 0 -14. Budai „11“ 1 — — 1 Oi 3 — ütött ki Ufrisieu. — Csak rémes f­él­reértéseket. Szerkesz­tő úr, A lila-fehérek Miéé makacskodó Volt centere okozta a fél­reértést. Azt hitte a vezetősége, hogy az újpesti „konkurr­éneid” akarta megszerezni és emiatt vona­kodik más megoldásba belemenni a volt center. Már nagyon feszült volt a két újpesti ligacsapat között a viszony, amikor a kék-sárgák ve­zetőjének nyilatkozata elsimította a viharsó felületet. —­ Már megint rém­képeket látott Tere­ —­ Mi volt az a nyilatkozat? —• „Csak nem őrültünk meg még egy harminc éves játékost szerződtetni” — szólt a megnyug­tató kijelentés. * A kétcsöves 722-es Orlbft rádió nagy, színváltó síkskálával, elektromán,alkáta hangszóróval, veszteségmentes teker­­vek­kel, veszteségmentes hullfimcsapdával, rövidhullámú jéeszel van ellátva, Mayer személyében új ember kerül a Vérhalom tizenegyébe. A ZSE komoly feladat elé akarja állí­tani a bajk­ok UTE-t. A zuglóiak legjobb összeállításukban állnak ki tehát a mér­­kőzésre. Splüdler *- Deli II., Ferm­ezy — G Minimum, Vali, Gáspár IT.­­ Geri, Gábor II, Fekecs III., Ferenes II., Né­meth. A KFC nem tudott teljes csapatával­­ rajthoz állni. Vasárnap azonban már Rudas & Potigrácz is elfoglalja, helyét az együttesben. Őszi típpitajnokság 1935 1935 szeptember 8. «|­T ______________ (Beküldendő szeptember 7-én délit!) | (A­rmillac helye!) Kherf „swmy L Ferencváros —Sparta (KK döntő Badaréiban) ........ « NEMZETI BAJNOKSÁG 1 Kispest—Phöbus .................................................... i » #. Hungária—SBTC ............................... .........—,----------4. Soroksár—Budai „ti.*" ..........s.s.sHitkktkWMoltMUállé •1 • 5. Budafok—Bocskai ................ ....................mi *•—**—*-——— *. Törekvés-Nemzeti ........................................ ------------------­NYUGAT I. oszt. (Minden héten más kerület, alosztály kerül sorra!) 7. ETO (Győr)—Tatabányai SC ............................................. —-—*---------8. Soproni FAC—Szomb. MÁV .............................. —- 1 9. Veszprémi TC—Perutz (Pápa) ............................ —-■—■*---------— 8 10. Admira—Austria (osztrák bajnokság)............. —------11| Tartalék mérkőzések: (Csak mérkőzés el,maradék folytán és holtverseny esetében számítnak.) I­I. Millenáris—Zugló (Profiliga) ..................................... ...........*---------f 3. MPSC­UBAK (Bp. amatűr l. oszt.)......................... ........—•.......z- p 3. MA VAG—Elektromos (Bp. amatűr l. oszt.) ............... ....................... H A pályázó neve:......._______________................................................... . Ifi a Bocskai — Sajót tudósítónktól — Szombat délután negyed 5-kor Budapestre érkezett a Bocskai csa­pata. A pályaudvaron az újonnan szerződtetett Volentikkal Herzog Edvinnel és Mittelmann M­isával az élen egész kis különítmény fogadta a debrecenieket,-­akik rögtön autóba ültek és kihajtottak a Hungária— Phöbus mérkőzésre. Sziles Hugó társelnökkel beszélgettünk a csapat­ról. — A következő játékosok érkeztek •— mondotta Szilas elnök : Varga, Vágó, Janzsó, Palotás, Gyulai, Békési, Dóczé, Markos, Orong, Teleki, Szécsi, Hajdú. Takács már itt van Pesten péntek óta. Az összeállításról Mittelmann a következőket közölte velünk: — Két problémánk van, ki legyen a centerhalf és a, hatóeszékötös Dön­tés talán csak délben lesz. Csütörtökön, 5-én játszák le a Sorok­­sár—Budai „11" bajnoki meccset is, mert Soroksár is olasz portyára megy — Saját tudósítónktól 8-án került volna Sor a Sorok­sár—Budai „II” bajnoki mérkő­zésre. Közben azonban Soroksár­nak sikerült négy mérkőzésből álló olasz portyára szert tennie , így a meccset előbbre hozták. Csütörtökön, azaz 5-öst játszák le Soroksárott. (Az Újpest X III. ke­rület is ezen a napon lesz. Szerk.) A Soroksár 8-án Vicenzában, 12-én Velencében és 15-én Trieszt­ben játszik. Negyedik meccsének helye még bizonytalan. Erre 18-án kerül sor. 15-én azért játsz­hat portyameccset a Soroksár, mert ezen a napon a Ferencváros­sal kellene játszania, viszont a Ferencváros ugyanekkor játsza Prágában a Spartával kiúsödik KK döntőmeccsét. A.P. Törekvés még mindig tartalékos gárdával tud csak kiállni, miután Siba é­s Gulyás vidékén tartózkodik, Czvifcota pedig beteg. A Fűv. TKör összeállítás*! Várflóczi — Juhász, Zurián — Händel, Kaiser, Ju* 'jász III. — Miksa, Ilkrech, Bálit, Giz­­dáreka II., Juhász II. A VAC határsorában Kalmár kap he­lyet vasárnap ott. A BLI- Jól k­ému­latkozó­ fsápítjával veszi fel a küzdelmet a BVSzK ellen is: Tóth — Jeráblek, Lukács, NI. — Ötvös, Gug, Plathy — Viola, Relsch, Zuber, Pavlinka, Lukács I. A ZITE új összetételű csatársora a kö­­vetkező lesz a BMIK éllen: Mogyorósi, Csandal, Jeney, Stanzl, Tassi. A Csabai AK nem szere­dtet hivatásos edzőt. A csapattal Hrabovszky János, a klub volt régi játékosa foglalkozik majd. KIADATÁSOK ZÖNE Minden szelvényhez használatlan, ép 10 filléres bélyeget kell mellékelni, é­ de a bélyeget még a sarkával sem szabad felragasztani. Killfürteknek 10 a magyar fillér értékű forgalomban levő szintén használatlan és a bélyeget­t kell mellékelniük. — A beküldő Aláveti magát a pályázati feltételeknek. -érkezett simabaton a sietségbe. Meg­jött Velentik (Bocskai), Enyik (Erzsé­bet), Kardos (Hungária),Os (Zugló VII. ker. FG), Kosztelnik-Kál (Zugló VII. ker. FG és még egy efstó külföldről hazaérkezett játékos kiadása. FIGYELMEZTETÉS: A Soroksár—Budai „11” mérkőzésre nem kell tippelni, mert a meccset csütörtökre hozták előre. Az előrehozott mérkőzés helyére az 1. számú tartalékme® lép elő. TARTALÉK NLKÜL, TIZENEGY EMERREL UTAZOTT EK­ A OROKSAR^ A Calgó­fJánkini játszózoroksár szom- ' hat délután fél 5 órakor t kobusszal in­» dult el Budapestről. Irdes Igazgato. Negyed? edtű és Köb Sénsi elnökségi tag kíséretében a köv­et.ő 11 játékos kelt útra: Kovács, Vad­, Dudás, Sipőcz, Szenes, Varga, Fodor,Takács II., Odry, Horváth, Magyar. Hó­ tartalékot miért nem visznek magukki ftzt Érdes igaz­gató így mégyarástai — Összesen 12 játékunk van, ds TI 1­­ • K­ámor.Mi most nem smíthatunk s így tartalék nélkül valunk kénytelenek utazni. Koh bárét nagyon rakodó nyilatkoza­tot ad­otti — öt, hat góllá! tinink — ffl&rtdot­a —, mert most nsgyi jo­g csapat. Bár anyagilag állnánk ott jól, A SLAVIA KI AKAR BÚJNI A KONRÁD ILLMÁNNAL KÖTÖTT EDZŐ SZERZŐDÉS AIL Prágiaugusztus 29. Baj van Komi Kálmán szer­ződésével. A szerdés voltaképpen csak a jövő év i­du­sának végén jár le, a Slavia vezetősége azon­ban augusztus végéig szabadsá­­golta a magya edzőt. Egyben olyasfélét is tidoztak a gravia vezetői, hogy a hatósé­gók nem fogják meghosabbítani Konrád munkavállalási egedélyét. Konrád persze nem enedi magát kisem­­­mizni, amikor ezében van a sza­­bályos, havi 400 Ca­­köfottát biz­­tosító szerződé. A KOPASZ Ül mENTÉSR *L KÖVETELI , RÍISZVÉTELT AZ OMPIifí Hatvan oldalas vaskos füzet a KÖLAS* ll,S4—95. évről síid jelentése, amit Vaghy Kálmán fűütfér kfezitett el gondos munkával. A kLaS* ő*e. a „pastvidékl kor illett" ezelőtt.15 évvel alakult­­beg ás így a KözépHlátyáfőfSZSgl álSílipt meg voltaképpen mos­t­mnen a negyedszázados fennállását. A jelentés részletesen be­számol a sportban elért eredményekről, határozott hangon követeli a manyís amatőr válogatott csapat kiküldését berlini elh­ilpidra. A jelennés foglalkozik az alszövetség­­nek a sajtóval való viszonyával i­s ás­szén a helyen a következőiket, mondj.i: „A vidék régi kipróbált szó»,pólója és aj­ szövetségünk régi barátja a Nemzet- Sport. Miként a múltban, fitty ebben a évben is megragadott minden alkalma* amellyel a magyar Sport érdekét szó­lálhatta s­ magyaros nyíltsággal ostoro­zott, vagy dicsért, amint azt k­­értek vagy a határozatok kívánták. A bajban lévő magyar futball felsíkítása érdeké­ben ideákat vetett fel, ankétokat hívott egybe és állandóan napirenden tartott, azokat a problémákat, amelyek a zöld papírlapról a fehér asztalok vitájává vándorolt és felrázta azokat, akik még m­a is a múlt emlékein merengve álmo­doztak a régi iskolák nagyságán és a régi nagy játékosok tudásán. Felébresz­tette a magyar szakembereket abból a közönyből, amellyel a sültgalambot vár­ták és utakat mutatott nekik, irányt szabott nekik, minden ellentmondás mel­lett is, a fejlődés fu­ utjar­a.''