Nemzeti Sport, 1936. január (28. évfolyam, 1-21. szám)

1936-01-02 / 1. szám

.2 dal­mas játéka dicsérhető. Titkos mentségére szolgálhat, hogy, gyo­­m­orrontással állt ki. A lisszaboni csapat legjobbja a három, védőjátékos, a jobbfedezet és a középcsatár volt Fodor Henrik dr. Soroksár harmadik portya­­meccsén is győzött Soroksár—Angelly 7:2 (3:0) — Távirati jelentésünk — Saint Jean d’Angelly, jan. 1. Harmadik franciaországi­­ por­­tyamérkőzésünkre szerdán délután került sor a Bordeaux közelében fekvő Saint Jean d’Angellyban. Párisból reggel érkeztünk a mér­kőzés színhelyére. A pálya talaja jobb is lehetett volna, de ez nem volt akadálya annak, hogy iskola-­­ játékkal győzzük le francia ellen­­t­éfelünket. összeállításunk ez volt: Kovács - Vadász, Kállai — Zimonyi, Szenes, Varga — Fritz, Páli, Odry, Kihály, Magayr. Csatársorunk olyan káprázatos átékkal lepi meg a franciákat hogy azok szinte szóhoz sem tud­tak jutni. Védelmünk szikla­­zilárdan áll a lábán. Minden francia próbálkozás isszapattan róluk. Három remek agával 2:0.ra nyerjük a félidőt. Szünet után is nagyszerűű ,íigy a játék. Játékunk igazi pro­­bafranciája a futballnak. Ebben a részben négy góllal terheljük meg a szát6s kapus hálóját. Igaz, hogy közben kicsit köny­­­yelműsködik a védelem és ennek két francia gól az eredménye. Gól­­aink közül a most csatársorban átsző Odry hármat, Magyar ket­­őt Bt*1-4-— -­­rúgott. «■ F­rauviaerseng Bayern München—Racing Strass­­burg 4:2; Németország Hertha BSC— Eimsbüttel Ham­­jurg 3:1; Polizei Chemnitz—Ten­­iis Borussia 6:1; Favorit Halle— Víinerva Berlin 3:2; Arminia Bie­­efeld—SV Höntrop 2:4; Stuttgar­­;er Kickers—I. FC Nürnberg 0:2. Válogatott mérkőzések: Lipcse— 'hemnitz 4:1, Bonn — Koblenz 2:4, Frankfurt—Kassel 7:0. MIKOR JÖN HAZA KÁLLAI? Langfelder Ferenc késő este fel­­hívta Arányi Árpádot és megbízta, hogy az MLSz elnökségénél járjon közbe, hogy Kállainak ne kelljen vasárnap Csepelen játszania, ha­­nem csak keddre kelljen hazaérkez­ne. Ma dönt az MLSz elnöksége z újpestiek kéréséről. ­EGYES HÍREK AUTÓ­K FRANCIA MOTORKERÉKPÁR GP-T 936-ban Comm­inges-ben fogják meg­ártani. Ez a GP igen nagyszabású lsz. A franciák fel akarják venni a z /senyt a nemzetközi hatnapossal... BUGATTIÉK ERŐSEN KÉSZÜLNEK jövő évi versenyekre. A Bugatti­­,már elhatározta, hogy új 1.5 literes résit épít, amely első ízben a Roma­­­i Nagydíjban fog startolni. ANGOL „ISTÁLLÓT" ALAPÍTOTT Eckner és Clarke, a két neves an-1 versenyző. Aston­ Martin gépko­­rukkal fognak a közeljövőben ver­tyezni. HANS STUCK ÚJ KOCSIT KAPOTT A jeles német világrekorder az A to-Uniontól új versenykocsit­ka­­t Ez a speciálisan elkészített 6 rés kocsi új hegyirekordokat lesz arra dönteni. Újpest javuló formában Remek csatár játék­kal terítette két vállra a török bajnokság harmadik helyezettjét Újpest—Galata Szeráj 4:0 (2:0) Kocsis, Kállai, Vin­cze és Balog lőtte az újpesti gólokat — Telef­onj­elentésünk —­­Újpest csapata vasárnap dél­ben érkezett Istanbulba és annak egyik külvárosában, Bey Oglu­ban szállt meg. Az újpesti fiúk szer­dán délután pihenten, nagyszerű kondícióban állottak ki a Galata Szeráj, a török bajnokság harma­dik helyezettje ellen. A mérkőzés­ről alábbi telefonjelentésünk szá­mol be:­ Bey Oglu, január 1. Végre örvendetes hírt jelenthe­tek: Nagyszerű játékkal, 6000 néző előtt, Soubhi bíráskodása mellett győztük le a legjobb török csapa­tok egyikét, a már Magyarorszá­gon is szerepelt Galata Szerájt. Eredetileg úgy volt, hogy a Pera nevű, főleg görögökből álló csapat ellen játszuk első mérkőzésünket, itt azonban megérkezésünk után közölték velünk, hogy megváltoztatták az eredeti tervet és első ellenfelünkül a Galata Szeráj csapatát jelölték ki. Nekünk ter­mészetesen ez ellen nem volt semmi kifogásunk, bár tudtuk, de szünetig már nem alakul ki igazi gólhelyzet. Fordulás után még szebben játszik a csapat. A közönség valósággal ámuldozik és elfelejt saját csapatának szur­kolni. Sokszor perceken át viharzik a taps és az éljenzés egy-egy szép akciónk nyomán. De mit ér a szép játék, ha dugó nem lesz belőle. Ez pedig megint kissé nehezen születik meg. Igaz, hogy a török védelem a csapat legjobb része. A két erélyes török hátvéddel csatáraink nem igen akarnak közelharcba bocsát­kozni , ezért az első 25 perc meddő. A 25. percben a félvonal tájékán jó akció indul el. Szűcs hosszú labdáját elcsípi Vincié, Kállaival adogat. A 16-os tájékán még nem igen gondoltuk, hogy gól lesz az akcióból. Ám itt a török hátvéd rosszul avatkozik bele a támadás­ba. Vincze meglép mellette. A kapus is elméláz és nem fut ki­­ így ."­Min­t jelentem meg azt, hogy istan­­buli műsorunk egész másképpen alakult, mint azt erdetileg hit­tük. Szombaton újra a Galata Szeráj ellen játszunk, reváns­­meccset, vasárnap pedig nem ki­sebb ellenfelünk lesz, mint a­­ török válogatott! Sérült, nincs! Langfelder Ferenc. Vincze, Kátai, Balog, Kocsis. Egészen elsőrangúan játszik a csapat mindjárt a mérkőzés elején. Szebbnél szebb akciók gördülnek végig a pályán a török kapu felé. Különösen három belső csatárunk­nak megy nagyon a játék. Raffi­­nált adogatásukkal szinte meg­szédítik a török fedezeteket. A török közvetlen védelem azonban nem ijedős. Kemény, sőt helyenkint durva játékuk kissé megfélemlíti a kapu előtt csatárainkat, úgyhogy a nagy fölény góljakban nehezen jut kifejezésre. Csak a 12. percben esik az első dugó: Vincze Pusztait küldi előre. Pusztai kitűnően fut el, beadásai jól ível Kállai felé, de őt lefedezik, s Kállai erre Baloghoz adja át a­­ labdát. Balognak sem nyílik jó alkalma a lövésre, de észreveszi,­­ hogy a nagy lendülettel érkező Kocsis előtt szabad az út. Hozzát tolja át a labdát és Kocsis mintegy 10 méterről védhetetlenül bombáz a háló­ba. 1:0. Fölényünk tovább tart. Védel­münk minden török próbálkozást visszautasít. Csatársorunk pedig egyre támad. A második negyed­órában Kállai holtbiztos gólhely­zetet hagy ki. Balog is utánozza a középcsatárt. Holtbiztos helyzetben hibáz. Majd a 25. perc körül Balog Vinczét ugratná ki. Vincze szökik is. A kapus kifut, de Vincze az üres kapu fölé emeli a labdát. Ez már határozottan balszerencse. .. se, p­ercben azonban mégis­­ sikerül ú­jabb gólhoz jutnunk. Három belsőnk úgy adogat egy­másnak pár másodpercen át, hogy török játékos jóformán hozzá sem tud érni a labdáihoz. A labdát le­hozzák egészen a kapu szájához, ahol Kállai a tehetetlenné vált kapus mellett bombalövéssel behelyezi. 2:0. Fölényünk változatlanul nagy, jött de védelmünk egészen biztosan rombol. Majd újra előre lendül a támadósorunk’ 06 inkább csak­ iskolázik A^P11 61011 n€m nagyon erőlködnek a csatárok. Már csak öt perc van hátra­ amikor e­gy hátulról jövő « kaP,,tól mintegy 25 méterig álló Baloghoz kerül. Balog nem időzik, hanem hirtelen nagy erővel meg­szúrja^ a bőrt. A váratlan erős, megszűrt labda a meglepődött kapus ml"*^ bevágódik a hálóba. 4:0 Örvendetes volt a csapat játéka Határozottan nagyon szépen, stílusosan játszott az együttes. A csatársor nem az ellenfél hibáit épített és nem abból akart meg­élni. Szép, folyamatos, ötletekben gazdag támadásokkal igyekezett bevenni az ellenfél kapuját. Külö­nösen a három belső remeken Jdli­­oá,­­pontos átadásokkal, cselekkel, helycserékkel szédítették a török védőket s ha a kapu dalt nem vigyáztak volna annyira ma­gukra, ha egy kicsit bárokba* szálltak volna szembe a kissé *di­ erélyesen játszó hátvédekkel, ak­­kor sokkal nagyobb lett volna a gólarány, örvendetes, hogy Vitt P­ezének és Kocsisnak már semmi baja. Teljesen egészséges mind a kettő. A fedezetsornak a védekezéssel nem sok dolga volt. Jóformán az egész idő alatt második támadó vonalat alkotott és tömte csatá­rainkat a jobbnál-jobb labdákkal. Közvetlen védelmünk hibátlan volt Futónak már nem sok kell, hogy­­régi válogatott,a farmiját visszaszerezze. Tavasszal egésit biztosan a régi lesz. A Galata Szerájt nem kell be­mutatnom, hiszen már Magyaror­szágon is szerepelt. Hogy ide­haza milyen veszélyes csapat, arra nézve elég, ha annyit mon­dok, hogy nemrégiben a Szeged FC-t megverte és Szegeden is nagyon nehéz elenfélnek bizo­nyult Racing—Moszkvai vál. 2:1 (1:1) — Távirati jelentésünk — Pak­s, január 1. Az oroszok várva várt nagy ven­dégjátéka ma zajlott le. A moszk­vai válogatott nem vallott szé­gyent, csak egy góllal kapott ki. Az első félidő 1:1 arányú döntet­len volt, végeredményben 2:1-re győzött a Racing. A parisiak mind a két gólját a center Couard, míg a moszkvaiak dugóját Valesin lőt­te. A mérkőzésen 35.000 néző volt. m **”**,,» S CO­»Csütörtök, 1936 január 2. Osztrák csapatok külföldön Lugano: WSC—FC Lugano 4:4 (3:2). Rennes: Vienna—Stade­ Rennais 5:2 (3:1). Málta: Admira—Hadsereg váloga­tott 10:1 (6:0). Charleville: Libertás—FC Charle­­ville 1:1 (0:0). (Jegyzet: Elég gyenge ered­mények! Az FC Lugano a svájci Nemzeti Bajnokságban 11-ik, a Stade Rennais a francia I. ligában 11-ik, az FC Charleville a francia II. ligában a 17-ik helyen áll.) Ausztria ifiSv­í­­v Barátságos mérkőzések Bécs­ben: Sc­hwarczweiss — Internazio­nale 3:2 (1:1). — FAC-Bundes­­bahn 6:1 (2:1). — Libertás vegyes —Lavan 4:4 (3:2). Anglia meglepetés! Kikapott a vezető és az évadban odahaza még pontot nem vesztett Sunderland — az utolsó helye­zettől — Távirati jelentésünk — London, január 1. Néhány elmaradt ligam­eccset játszottak le újév napján. Az első h helyen álló és hét tiszta ponttal vezető Sunderland nagy meglepe­tésre Af*h°n kikapott az utolsó he­­lyen álló A­­ston Villától. Részletes eredmények: Sunderland--Aston V­illa, Blackburn RoV°rs-Breatfoard 1­.°k Bolton Retror*“P°rteTModth 4:0, Grimsby 7^-^nchester City 2:0, Middlesbr0v^h~BTeeUen NE 3:1. Olaszor 8*^ Sampierdarena—1 uv®®*1 Napoli—Bari 2:1. c,rt Alessandria 1:4. Geno^* 3:1. Triestina—Rovigno ,:1’ Soroksár hátvédje János bácsi „lemondott** • •« — Saját tudósítónktól —» János bácsi tíz éven keresztül vezetgetett egy kisegyesületet. A csapatot nélküle s viszont őt a csa­pat nélkül el sem lehetett képzelni. Tíz éven keresztül hóban-fagyban kint volt a csapat valamennyi mér­kőzésén. Most — mintha elvágták volna. Az utóbbi két mérkőzésen hiányzott. Eleinte nem tudták megérteni az okát. Végül annyi ki­­szivárgott, hogy lemondott Legutóbb a szövetségben talál­koztunk vele. Egy kis személyi tartozása volt. Ezt rendezte. Meg­kérdeztük: — Mi az igazság abból, hogy visszavonult — Sajnos, igaz,­tja „sajnos”, akkor itt nem le­het olyan nagy baj — gondoljuk — és tovább faggatjuk:­­ — Miért mondott le? — Én nem mondtam le. — No-no, hát akkor mi történt?. — Lemondattak. — Kicsoda? — A feleségem... az egész csa­lád. Érdeklődésünkre mesélni kezd: CSAMBAI* a Slavia nagyhírű, pozsonyi szárma­­zású sokszoros csehszlovák váloga­tott középfedezete nem újította meg szerződését a prágai egyesülettel. Egy ideig az a hír volt elterjedve a kitűnő játékosról, hogy visszaszerző­dik Pozsonyba, régi egyesületéhez, a Bratislavához. Most ezt a hírt is cá­­folják: Csambal Zsinbe az FC Bafá­hoz szerződik. — KILENCEDIK PORTYAMÉR­­KŐZÉSÜNK IS RENDBEN VAN, — újságolta nekünk tegnap este Preiss­­mann Lajos, a Hungária aleln­öke. — Csak nem arról a Portugáliát mérkőzésről van szó, amelyiket az MLSz nem akart engedélyezni. — De igen, arról. Január 6-án. Hétfőn játszok Aveirában. Ez egy kicsi helység. Lisszabontól talán kilométernyire van. Nagyon kellett ez a kilencedik meccs, ezzel legalább a portya anyagi mérlege javall egy kicsit. is most egy lepedőt vettem utuca ta­valy nem tudott a csapatom első mérkőzésére kiállni. Nem volt nad­rágjuk. Pénzük sem volt, nekem sem. Éppen nem dolgoztam. Titok­ban elvettem a leányom stafirung­­jából három lepedőt. Szabó va­gyok, ebből csináltam csapatomnak nadrágokat. Később aztán pótol­tam és újat vettem az elhasznált lepedők helyébe. Itt történt a baj. Anyagjáról megismerték, hogy nem a régiek. Mást nem tehettem, el kellett mondanom őszintén a dol­got. A következmény már ismere­­tes. Feleségem nagy „tüzet” csi­nált és lemondatott... — Egy kicsit várok — mondja most már csillogó szemekkel —, míg otthon megnyugszanak. Ta­vasszal újból ott leszek K. L.