Nemzeti Sport, 1936. november (28. évfolyam, 214-234. szám)

1936-11-02 / 214. szám

Nagyon nehezen vívta ki a győ­zelmet a Hungária Hungária—Nemzeti 4:2 (2:2) A Nemzeti igen komoly ellenfél volt, de a szerencse ezúttal ellenfele mellé állt Góllövő: Cseh, Horváth, Molnár, Kardos, Kardos, Csehi Üllői­ út, 2000 néző. Játékvezető: Boronkay Vasárnap, az üllői úti műsor első mérkőzése előtt még gyéren álltak a nézők a pálya fedett pont­jain. A szemetelő őszi eső alapo­san­ elrontotta a magas nézőszám iránt táplált reményeket. Ez a ke­vés néző nem is­ sejtette, hogy a mérkőzés megtartása is veszély­ben forgott. Vasárnap reggelre, ugyanis elromlott a pálya gázveze­téke és így azok az öltözők, ame­lyeket gázzal fűtenek, jéghidegen várták a vetkőzőket. Boronkay játékvezető egy ideig habozott is, hogy nekilásson-e a barátságtalan öltözőben a vetkő- TICVRI­, FUTBALL mm mlCIPŐK legolcsóbban beszerezhetők a sportkörökben elismert pán SPORTGIPŰ- ik­ini ÜZEHILÉL TÚRÁN VI., Podmaniczky­ utca 49 Telefons­­-723-13 résnek, megpróbált előbb kályhá­val fűtött helyiséget keresni. De­­nem­ talált. A Hungária öltözőjé­be mégsem akart bemenni. Végül is győzött a sportszeretet a játék­vezetőben és kiadós nátha veszé­lyével számolva, nekilátott, a vet­­kőzésnek. Elsőnek a Hungária csapata fu­tott a pályára. A gyönyörű, sma­ragdzöld gyepű fö­l­ hiszitikusan ha­tott az­ azúrkék ing és a fehér nadrág. Utánuk a Nemzeti futott ki a pályára, fehér melegítőben, amely alatt vízszintesen csíkozott fekete- FUTBALL jelszere­l­s beszerzése előtt , kérjen árjegyzéket és árajánlatot Macher Rezső .Társától IV. Váci­ utca 37-29 (Piarista gimnázium épületében) fehér ing feszült a játékosokon. Rajtuk fekete nadrág volt. Mind a két összeállítás válto­­­zatlan: Hungária:­­ Szabó­­— Mándi, Biró — Zimonyi, Turay, Dudás — Sas, Müller, Cseh, Kardos, Titkos. Nemzeti: Angyal — Kővágó, Klára — Túri, Balogh, Szalay — Fenyvesi, Bakk, Kisalagi, Mol­nár, Horváth. Mándi és Flóra a kapitány. Nincs sem szél, sem napsütés, mindegy, hogy ki melyik oldalon kezd. A Hungária a városi kaput választja, a Nemzeti kezd. A HUNGÁRIA RENGE­­TEGET TÁMAD, VE­ZET, ÁM A NEMZETI MEGLEPETÉSRE MEG­FORDÍTJA A GÓL­ARÁNYT S A KÉK­FEHÉREKNEK KELL EGYENLÍTENIÜK Szabó fog először a kapusok kö­zül labdát. Azután a Hungária veszi át az irányítást. Az első szép akció a 3. percben Sas lefutása, amelyet nagyszerű beadással zár le. Cseh 10 méterrel a kapu előtt ugrik is, fejelni akar, de nem éri el a labdát. A Nemzeti veszélyes támadással válaszol, Bakk elkésle­­kedi a helyzetet. Újra Sas robog, beadásán Cseh rajta van, de elcsú­szik. Előle szögletre mentenek. Az 5. percben csavarja be kapu elé Sas a szögletrúgást. Pattog a labda lábakon, hátakon, háromszor is felszabadíthatnának a Nemzeti-védők. Angyal is bele­avatkozik egyszer a védésbe, de csak tenyérrel éri el a labdát, ki­­ütése rövid. Csehhez kerül a labda, aki végre fejjel emeli az előre, bukó Angyal fölött a labdát hálóba. A Hungária vezet 1:0-ra. A Hungária van frontban, de túlságosan egyoldalú a játéka, mindent Sasra játszik. A 11. perc­ben kapja Titkos az első labdát. Bead, a bőr Kardosé lesz. Kardos semmi kincsért nem adná le a lab­dát, persze elveszik tőle. Müller lő kapu fölé, majd változatosság okából Fenyvesinek van egy veszé­lyes beadása, amit a jól helyezkedő Mándi kifejel. A 13. percben újra a Nemzeti jobbszárny rohamoz, már Dudásé a labda, de nagyon rakosgatja egyik lábáról a másik­ra, Fenyvesi beugrik, elveszi tőle s ez a beadás még veszélyesebb. Mándi csak az utolsó pillanatban tudja szögletre fejelni a szintén fejelni akaró Kisalagi előt. A jól becsavart szögletet Szabó öklözi ki. Az előreadott labdával Sas szökne, de Szalay hátulról elka­szálja. Nagy a méltatlankodás a nézőtéren. Az első negyedórában meg­lehetősen sokat csúszkáltak a játékosok a nedves gyepen. Ahhoz képest azonban, hogy a fü­­vetlen talajon most bokáig dagasz­tanák a sarat a játékosok, ez a gyepes talaj egyenesen ideálisnak tekinthető. Csak persze meg kell szokni. Az első negyedóra végén már kevesebb hiba csúszik be a játékba. A 17. percben Fenyvesi szökik és futtában éles lövést küld kapu fölé. A 19. percben újra Fenyvesi a támadó, éles, csavart lövését már-már a léc alól tolja ki Szabó. A bőrt most Kisalagi fejeli, majd Horváth lövi kapura. Alig valami­vel­ ment kapu mellé ez az utolsó lövés. Meleg helyzet volt. Állandóan a Hungária támad többet, a belső hármasban azon­ban túl sok a körömpassz. A 24. percben Titkostól kap jó labdát Cseh, szökik is, már csak a kifutó Angyal van ,vele szemben, lövés helyett azonban ki akarja cselezni a kapust is, ám Angyal beledobja magát a labdába és Cseh „Mátyás” helyzete el­A 26. percben már jó tempóban lő az ugyanígy kiugró Cseh. Most Angyal elvetéssel tolja ki a lab­dát. A 28. percben szöglet van a Nemzeti elen. Sas küldi be, de Kardos „kivédi”. Most váratlan fordulatot vesz a mérkőzés. A szinte levegőben lógó Hun­­gária-gól helyett­­ a Nem­zeti egyenlít. Félpályáról küldött jó labdával szökteti Kisalagi Fenyvesit, aki jó iramban fut el. A Hungária-vé­­delem azt várja, hogy Fenyvesi le fog menni az alapvonal köze­lébe, a ravasz szélső azonban 25 m-re a kapuvonaltól már bead. Labdája átsiklik a hazafelé tartó Hungária-védők között és a befelé húzó Horváth lábára jön. Horváth viszi meg a labdát, nincs aki támadja s a 16-osról ballal ferde lövést küld a kapura. A ka­puból kiindult Szabó vetődik a baloldalra, de csak érinteni tudja kezével az erős labdát, amely föl­felé perdül. Első pillanatban úgy fest, hogy a labda a kapu fölé jut, de aztán hirtelen elveszti erejét és éppen a léc alatt hull a hálóba. 1:1. A gól után Fenyvesinek van ismét jó beadása. Szabó elveszti a labdát és csak Mándi hidegvére ment, a kapufa tövével párosulna. A 34. percben partdobás után Horváth csavarja be a labdát. Balek tisztán fejelhetne, de nem éri el a labdát. Nagy helyzet volt. A Nemzeti tovább rohamoz.­ Túli magas labdája a felső lécről megy ki, azután Biró összecsap Kisala­­gival és a 16-os vonalon fekve marad. A játék a középvonal felé terelődik, de azután Fenyvesi kapja a labdát, hirtelen lefut, Biró még mindig a fejét szorongatva fekszik a füvön, Szabó kirohan és szögletre üti Fenyvesi beadását. A szögletrúgás előtt Bírót ki- 6/ • az úri világ nyúlszőrkalapja Kérje mindenütt támogatják. Helyére Turay hú­zódik hátra, s ő játszik hátvédet, amíg Bíró kötést nem kap a hom­lokára. A 38. percben csavarja be Fenyvesi a szögletrúgást, Szabó ugrik érte és ki is üti, de a labda rövid, Horváth elcsípi, éle­sen beadja és a kapu előtt öt lépésről, Molnárnak szinte ösztönösen felkapott térdéről pattan a labda a jobb sarokba. A Nem­zeti vezet 2:1-re! A Hungária még mindig nem eszmél és a gól utáni támadásai rendre elpo­rlanak. A 41. percben ESŐKABÁT HALLÓNK AGÁT, HÁGLAK legolcsóbb a, készítőnél MARTON ÉS SZÁSZ BÁLVÁNY­U 3 A címre ügyeim E hirdetés felmutatója cégünk­nél 5°/o árengedményben részesül SZÜNETBEN Biró áll az érdeklődés középpont­jában a kék-fehérek kabinjában. Seidner dr. mondja: — Összefejelésnél felrepedt a balszemhéja. Ő még nem is tudja. Ideiglenes kötést tettünk rá, meccs után majd bevarrjuk. A Nemzeti öltözőjében nagy az öröm. — És még ránk mondják, hogy szerencsések vagyunk... — így célozgatnak­­a kimaradt helyze­teikre. A nézőtéren a következő véle­mény adja vissza leghűbben a hangulatot. — Ezt a mérkőzést megnyer­heti 6:2-re is akár a Hungária, akár a Nemzeti. A II. FÉLIDŐBEN NÉMI SZERENCSE SE­­GÍTSÉGÉVEL FELÜL­­KEREKEDIK A HUN­GÁRIA A Hungária nagy lendülettel veti magát a játékba a második félidő elején. Mindjárt a 2. perc­ben van egy 20 m-es szabadrúgás a Nemzeti ellen, amit Turay a sorfal fölött a kapu fölé bombáz. Azután a Nemzeti is feljön, újra nyílt lesz a játék. A Hungária csatársorának centiméterekre ki­számított passzait rendszerint a fürgelábú Nemzeti-védők csípik el. Aztán már hiába bosszankod­nak a hungarista belsők. Az 5. per­cben a­ kiugró Kardos kerül tiszta helyzetbe, lábáról azonban érthetetlenül oldalra pattan a labda. Tíz lépéssel a kapu előtt volt. A 8. percben Fenyvesinek van egy lapos lövése, amit a bal­kapufa tövénél fog meg Szabó. A Hungária csatársora alaposan próbára teszi a kék-fehér tábor idegeit. Finomkodnak, cselezget­nek, lepattan a lábukról a legjobb labda, rosszul lőnek. Titkost tel­jesen elhanyagolják. A Nemzeti támadásait Turay és Mándi teszi ártalmatlaná. Majd Turay pró­bál lőni, azután Dudás megy elő­re a csatársorba, de hiába gurítja Kardos elé a labdát. A balössze­kötő lövése félremegy, ugyanúgy, mint amint Müller lövése torony­magasan a kapu fölé jutott. Most Hungária-fölény alakul ki, de még csak helyzetet sem tudnak kidolgozni a kék-fehér csatárok. A 14. percben Turayt fellökik, hiába potestál, sőt, még a Hun­gária ellen ítél szabadrúgást a játékvezető. Még mindig döntetlen a játék, egyre nő az izgalom Már az egyik partdobás fölött is veszekszenek a játékosok, végül kiderül, hogy a Hungária­­ rúg szabadon. Mire Kardos felemeli a lábát, akkorra már elállják a pályát és lövése emberbe megy. A 18. percben Turay leteríti Bakkot. A szabad­rúgást Dudás fejeli vissza és a hirtelen kialakult Hungária-táma­dásból Cseh lövése jut Angyal ka­puja mellé. A kapukirúgásból Cseh szerzi meg a labdát és Kar­dost indítja el vele. Kardos még 30 méternyire van a kaputól s az elkényez­tetett Nemzeti-védelem teljes nyugalommal várja az akció kialakulást. Ekkor azonban Kardos hirtelen megvágja ballal a labdát, amely a kapura tart. Nem látszik veszé­lyesnek az ügy, hiszen Angyal a­­ lövés irányában áll, nem is kell neki még csak egy lépést sem ten­nie, nyugodtan letérdel s így várja Kardos labdáját. Első pillanatban úgy fest, hogy kön­­­nyen fogja is azt. A nedves labda azonban kicsúszik a kapus kezéből és a jobboldali kapufára tízedik. Innen azonban nem is a kapuba pattan, hanem vissza a földön térdelő, ijedt kapushoz. Angyal kap is a labda után, de melléfog és most már lassan a vonal mögé csava­­rodik a kapus mögött a labda , gól! 3:2-re vezet a Hun­gária. Gól után újra kiegyenlítettebb lesz a játék. Cseh lő még egy gólt, de sokkal a lefújás után. (Cseh ugyanis lesről indult.) A Nemzeti is veszélyes közbe-közbe, leginkább a gyors Fenyvesi révén. A Hun­ akkumulátorok Vili, Víg­ utca 31 Telefon 1-442-81 góljában már a védelem is trü­k­­köz. A 33. percben végre megint gól­helyzetet hoz össze a Hungária. Dudás—Kardos—Cseh-akció után Müller a kifutó Angyalba helyezi a labdát. Azután szögletek jelzik a Hungária felülkerekedését, köz­ben azonban a 35. percben a Nem­zetinek is van nagy helyzete. A Mándin is keresztülmenő Nem­­zeti-balszárny akciójából Horváth beadását Fenyvesi tisztán kapja 10 lépésre a kapu­ előtt, de kapu mellé helyezi. Most Müller szök­teti Titkost, aki elől Túli szöglete vágja a labdát. Titkos a 36. perc­ben küldi be a szögletrúgást, ame­lyet Flóra szép ívben kifejel. Sza­lay még kijebb rúgja a labdát, amely azonban most Dudáshoz kerül. A szöglet utáni tömörülés még tart a kapu előtt, amikor Dudás éles passza megtalálja az utat a védők közt romlik. . *G­rol­esmann ghfiszwet - kittunk tessétek, fárcsátuk és kicsikben a P. G. Sz. és a Társadalombiztosítási Alkalmazot­tak Segítőegyesületének szerződéses szállítója Budapest, V. Deák Ferenc­ tér 1 A HETI REKORD- ÉS TELI­TALÁL­AT-VERSENYBEN SZELVÉNNYEL IS NYERNI LEHET EGY oroszi síppiam­ousig A szelvény beküldendő: 1936 november 7-én délig! 1 NB X. FORDULÓ 1. Újpest—Er.-So................................................................. 2. Hungária—Ferencváros, végső eredmény ........... 3. Hungária—Ferencváros, I. félidő eredménye ...... 4. Budafok—Nemzeti ....................................................... 5. Kispest—Bocskai ......................................... 6. Szeged—Phöbus ........................................................ 7. Elektromos—Budai ...................................... 8. Salgót. BTC—Szfirketaxi (profiliga) ....................... 9. Tótkomlós­ TC—Orosházi TK (Dél, Csaba, I. o.) 10. Svájc—Ausztria (Európa Kupa, Zürichben) .......... 1936 XII. Pótverseny: (Ezek csak mérkőzés elmaradás, vagy holtverseny esetén kerülnek számí­tásba. Holtverseny esetén sorrendben vesszük figyelembe őket, mindaddig, amíg a holtverseny el nem dől.) 1. MPSC—HAC (Bp. amatőr I. oszt.) 2. Bécs—Belgrád (Bécsben) ................. 3. Ki lövi az örök rangadón az első gólt ................................. ............. (Csak az egyesület megjelölése - 3 pont, játékos megjelölése — 5 pont.) A pályázó neve:. Címe: Ne felejtsük el a bélyeget mellékelni. (Minden szelvényhez 10 fillér.) A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. ­*«Mzer, mHétfő, 1936 november 2. minden erőlködés nélkül, szinte játszva egyenlít a Hungária. Sas viszi a labdát, de mintha meg­unná a vezetést, még jóval a 16-os előtt bead. A labda átível Kardos elé, egy kicsit a kapu felé is közeledik. A könnyedén befutó balösszekötő mintha passzolni akarna, úgy teszi oda jobb lábát a labdához, külső lisztjéről azonban éle­sen pattan a labda a kapura és a bal alsó sarokban köt ki. Angyalt nagyon meglepte a lö­vés, nyilván nem számított rá. 2:2. A Nemzeti újra támad, Feny­vesi révén szögletet is ér el. A 43. percben Fenyvesi csavarja be ezt a szögletrúgást, Szabó majd­nem megint Horváth lábára üti. A Hungária támadása közben ér véget a félidő.