Nemzeti Sport, 1936. november (28. évfolyam, 214-234. szám)

1936-11-02 / 214. szám

4 Oi pengős S­avi részeidre K­A Utunk IradtpnH éve* lakással bíró írt cm Mohnak 1 Kitűnő divatos m férfiöltöny - p 42." I elegáns kiváló minő­ségű átmeneti ▼, m #­ télikabát - p *18.­Nan vilanUk egén finom férfi 8118 nyer és ka­b­átokban (Arányosan emelkedő részlettel) Outit Konfektióraktár Bufaepost, VL Királyon. 32. n. •06 emelet Alapítva 1893 évben Kemény tör ki, pompásan viszi be a labdát, beadja, az Jászberényi felé gurul, aki elől Szemere szög­letre ment. Kemény küldi be a labdát, Gergő ugrik utána, nekiesik a kapufá­­nk, megüti magát és­ a földre zuhan. A bíró azonban nem állítja meg a játékot- A labda Gergő kiütése nyomán kifelé száll. Jászberényi kapja, a kapunak háttal állva visz­nahúzza, Toldi kapja, nyomban toppol és lő. A labda keresztben a balsarok felé tart. Rozgonyi kézzel megakasztja, a bíró sípol s utána Tátrai már hiába rúgja a hálóba a labdát. 11-eshez kell felállni. A kispesti játékosok hevesen reklamálnak azért, mert Gergő az egész akció alatt a földön feküdt,­­ de hiába. A 10. percben Sárosi áll neki a labdának s laposan a jobb alsó sarokba helyezi. 1:0-ra vezet a Fe­­rencváros. A játék nagy iramban folyik to­vább. A Ferencváros támad töb­bet. Előbb Jászberényi, majd Tol­di szökteti Táncost nagyszerűen, mindkét akcióból Jászberényi fölé lő. A második után egy kis ször­nyülködés is volt, mert a közép­­csatár nagyszerű helyzetben volt. Csak be kellett volna gurítania a labdát. A Kispest csak helyenként jut szóhoz. Két támadását les miatt megállítja a játékvezető s a közön­ség egy része emiatt tüntet. A 17. GYENESszűcs SZALON szőrmekülönlegességei legjóbbak, legol­csóbbak. Legújabb párisi modellek sze­rint készülnek Budapest, IV. Hajó­ utca 1 Telefon. 1­807-67 percben Táncos jól cselez, a jobb­­szélen lefut, egészen a kapu elé kanyarodik be, oda tálal­ja a behú­zódó Kemény elé a labdát, Kemény a jobbsarokra irányítja a lövést, Gergő éppenhogy ki tudja ütni, a bőr Toldihoz kerül, Toldi azonban a 16-os tájáról alaposan fölé lő. A 19. percben újra rohamoz a Fradi. Táncos magas beadására Jászberényi és Gergő ugrik, a fe­jelni akaró középcsatár elől Gergő kiöklözi a labdát. A labda a 16-oson­ túl álló Toldi elé pattan, az összekötő jobb belsővel kapásból az üres kapuba íveli a labdát, a kétségbeesetten hátrafelé táncoló Gergő feje fölött. 2:0. A Ferencváros sokkal otthono­sabban mozog a csúszós füvön. Sorra vezeti a támadásokat, d­e a lövések emberbe, vagy kapu mellé mennek. Kispest csak a 25. perc­ben jut szóhoz, de Serényi be­adásnak szánt labdája magasan fölé­­száll. A 27. percben ismét tá­mad a Kispest, de a lőni készülő Nemes elől Lázár, bár nehezen, de elfejeli a labdát. Kispest most be­lejött, több támadást vezet, de csak a 16-osig jut el. A 28. percben Havas majdnem szögletre szerel, a vonalon azonban még elcsípi a lab­dát, kifelé hozza, éppen ki akarja rúgni, amikor az ellenkező oldalról átfutó Tátrai beleugrik Havas mi­­pásra lendült lábába. A játékvezető nyomban szabadrúgást ítél, de mert Havas a földön maradt, oda is szalad élénk fütyörézés közben. Havas nagy fájdalmak közt elnyúl­va fekszik­ a földön, nem tud fel­kelni, ki kell vinni. A gyúró ölbe­veszi s úgy viszi az öltözőbe. Olajkár húzódik hátra a he­lyére. A 10 emberrel játszó kispestiek ellen újra feljön a Ferencváros, de a kitörő Toldi kézzel löki Sze­merét. Azután a 32. percben Tán­cos vesz jó rajtot, a vonalról adja be a labdát, de a játékvezető fü­tyül, mert szerinte már kinn volt a bőr. Tévedés.­­ A TÍZ FŐRE OLVADT KISPEST MEGLEPŐ JÓL HARCOL A 35. percben Kispest támad, Szabó n. 35 méterről magasan lő, Kutasi ahelyett, hogy lekapná a labdát, kiöklözi balra. Az öklözés rövid, utánaszalad, a labdának, újra beleöklöz. A labda most Kelemen elé esik, a szélső egypár lépést viszi a labdát, azután éles lövést ereszt meg . a lapos labda a kapuba visz­­szafelé tartó és vetődő Ku­tas­ kezét érintve a jobb­ sarokban köt ki. 2:1. Tíz emberrel! A gólra a zöld-fehérek két szöglettel válaszolnak. A 38. perc­ben Táncos pompás, ivelt labdát küld befelé, Jászberényi és Toldi felé száll a labda. Jászberényi hiába ugrik érte, Toldi kapja, fejel, de csak felfelé és azután a lefelé eső labdát újra fejeli. A labda most már a kapuból kissé kijött. Gergő fölött ívelten a bal felső sarokba hull. Remek fejesgól. 3:1. Utána újabb szögletet ér el a Fradi s berúgás után Táncos lövése a lécről pattan ki A 43. percben megszűnik a Ferencváros fölénye. Sárositól elveszik a lab­dát, utána buzgón keresi az ollót. Déri remekül szökteti a fél­vonalon álló, teljesen szaba­don hagyott Serényit. Serényi pompás rajtot vesz, nagy­szerűen fut, a Ferencváros védel­me beadást vár és inkább Kele­menre helyezkedik. Serényi ezt látja, jól kanyarodik be s 18 mé­terről ballábas lapos lövést ereszt meg. A labda az elbámészkodó és későn vetődő Ku­tasi mellett a bal alsó sarokban köt ki. 3:2. Utána újra Kispest támad és Serényi majdnem újabb gólt ér el. A felső kapufáról pattan vissza fejese. SZÜNETBEN óriási az izgalom, mert az öltözők­ben és a folyosón most terjed el az a hír, hogy Havas lába el­törött. A kispestieiket emiatt más öltözőbe teszik és ott éles szavak keretében kelnek ki a játékvezető ellen, akinek szerintük le kellett volna fújnia a játékot, amikor Gergő a 11-es előtt a földön feküdt s aki­nek szerintük Tátrait ki kellett volna állítana. A ferencvárosiak is lehangol­tak, de vitéz Kemenessy hangoz­tatja, hogy mind a két játékos egyszerre akart a labdába rúgni. A II. FÉLIDŐBEN NEM LEHET MÁR KÉTES A JÁTÉK SORSA Már a második percben gólt ér el a Ferencváros a 10 emberrel játszó Kispest ellen, Rozgonyi faul­tot s a játékvezető szabadrúgást ítél a zöld-fehérek javára. Hámori átrúgja a labdát Lázárnak. Lázár fejek fölött Keményhez emeli a bőrt, a szélső futtában maga elé teszi, kissé befelé jön, azután remekül adja kapu elé a labdát. Jászberényi előreugorva pom­­pás fejessel továbbítja ka­pura s a labda félmagasan, a kapus kezét érintve jut a há­lóba. 4:2. Majd Tátrai szép lövését Ger­gő kiüti. Utána erősen esik a játék ní­vója, az eső viszont eláll. Az egyik oldalon Korányi levegőt rúg, Kelemen lövése mellé száll. A túlsó o­ldalon Jászberényi fölé fejel. A 15. percben gyászszü­net­­tel áldoznak Dénes emlékének. A szünet után a Ferencváros támad. Keménytől Tátraihoz száll a labda, az összekötő kb. 22 m-nyire ma a­ kaputól, éles, lapos lövést ereszt meg, a labda nyílegyenesen megy a kapura, Rozgonyi a földre esve bele akar fejelni, de nem éri el s a labda Gergő kezét érintve jut a balsarokba. 5:2. Utána ismét a Ferencváros tá­mad, de Kemény lesállása miatt a játékvezető a partjelző intésére megállítja a játékot Toldi más véleményen van, átszalad a túlsó oldali partjelzőhöz, vitatkozni AAn fingn’ úri­ és speciális a AD­II sportstabfis is,Budapest. I (8ll'*W MMCK­-W 44 I.; 13-20-8/ ff w B1 Nemzeti Színházzal szembeni­­­rendű átmeneti és téli­ _ _ _ kabátok, öltönyök két infl _ szén próbával m. selyem IU0- re dolgozva................tMB 100.­gorso kezd, de a játékvezető utasítására a helyére megy. Hosszú ideig csak lesállások tarkítják a játékot. A 20. percben Korányi össze­fut Olajkárral, megsérül, kiáll. Egy perc múlva visszajön a bal­szélsőnek. Tátrai megy a helyére, Toldi lesz a jobb- és kemény a balösszekötő. Percekig eseményte­len a játék. A 27. percben Kis­pest szögletet ér el, majd a 30. percben Szabó II. 20 m-es szabad­rúgásnak készül neki, de gyilkos bombája fölészáll. Az utolsó ne­gyedórában csak néhány akció, így: Szabó II. nagy lövése, a Fe­rencváros szögletrúgása és az, hogy Kelemen kézzel földre rántja az őt beérő Tátrait , je­lent egy kis élénkséget. A 38. percben a játékvezető nem látja, hogy a partjelző lesállást integet a Kispest támadása közben, a labda hátrakerül Szabó II-höz, ez megvágja s Kutasi csak nehezen védi szögletre. A 40. percben gól váltja fel az unalmat. Táncos bejátszik kö­zépre, kemény szalad a labdára, toppolja, maga elé teszi s nyolc méterről védhetetlenül ragasztja be a hálóba. 6:2. Már a 45. percben járunk, sőt túl is jutottunk, de a játékvezető hosszabbít az 1 perc szünet miatt. A Ferencváros támad és amikor a Fradi nem szab jó ruhákat, én akkor is szabok SZAMEL GYULA úriszabó, IX. ker., Viola -utcáé* Tfixo* tó-utca sarok pompás akcióval közelíti meg a kispesti kaput. Lábról-lábra száll a labda, a 16-oson Toldi élesen áttolja Keménynek, s Kemény 10 méterről, kapás­­ból a jobb alsó sarokba céloz be. 7:2. Szögletarány 6:2 (4:0) a Fe­rencváros javára. NYILATKOZATOK: Springer Ferenc dr.: Az elmúlt héttel szemben lényegesen jobban játszott a csapat s ez a Hungária elleni mérkőzés előtt nagyon ör­vendetes tény. Blum Zoltán: Javuló játék. Pataki Mihály: Nem volt nagy játék, 10 ember ellen játszottunk, de az eredményesség így is dicsé­retet érdemel. Sárosi György: Soha nem vol­tam ilyen jó kondícióban, nagy­szerűen érzem magam, ez a mér­kőzés is jót tett. Mayer Béla: A magyar futball­­sport szégyene, hogy ilyen játék­vezetőink vannak! — ezt így kérem megírni.­­­Stoftmach Béla: Ha nincs ez a szerencsétlen baleset, a­kkor más az eredmény. Vásárhelyi László dr.: Meg­érdemelt győzelem. A Ferencváros ellen nincs panaszunk. NEM VITÁS, hogy a Ferencváros megérdemli a győzelmet. A gólarányról azonban már lehet vitatkozni. A zöld-fehé­rek támadásai a játék elején gör­dültek legjobban és legszebben, akkor, amikor a Kispest még 11 emberrel játszott. Ekkor úgy fes­tett, hogy a zöld-fehérek nagy gól­­különbséggel győznek, holott a nagy gólkülönbségű győzelmet első­sorban más­ok idézte elő. A játék elején a zöld-fehérek alig-alig tudták gólig érlelni rengeteg táma­dásukat, mert a támadósor játéká­ba sok hiba csúszott s a gólok csak akkor kezdték záporozni, amikor a kispestiek mindjobban elfáradtak. Kispest Havas kiválása után hősiesen küzdött, 10 emberrel két gólt ért el, de a hősies játék percről percre fogyasztotta a 10 kispesti legény erejét. A végén összeroppantak. A Ferencváros a multheti játék­kal szervben javulást mutatott, de valóban elsőrangú játékot csak ke­vés ember produkált: elsősorban Lázár, aztán Polgár és némi jó­akarattal mondhatjuk, hogy Toldi, Táncos és Korányi is. Kutasi na­gyon messze maradt szegedi for­májától, helyenként rossz taktikus­nak bizonyult, labdát ejtett ki (igaz, hogy a labda nedves volt),s bizonytalankodott. Sárosi az I. fél-­ időben keveset találkozott a labda-­­ va­ 1. szünet után kitűnt, hogy mi­lyen jó kondícióban van. Kár hogy labda biztonsága még mindig nem bizonyult a réginek, ezért, a belső játékot erőltette. Hámori jobb, mint Laky, elsősorban passzolás­­ban. Hamarosan újra játékba jöhet Elől Kemény jobb volt, mint leg­utóbb Farkas, de régi formájától nagyon messze van. A Jászberényi —Tátrai párral nincs minden rendben. Nem tudják tartani a labdát, a közelharcoktól Jászberényi gyakran megretten. Tátrai viszont gyakran oktalanul erőlteti. A lövés egyiküknek sem ment. Kispest keményen harcolt, majd amikor tíz emberre leolvadt, di­cséretre méltó hősiességgel küz­dött. A csapat legjobbja Szabó //. Fáradhatatlan. Eől-hátul ott lát­tuk. A csatárok közül Déri tűnt ki. Nagyszerűen épít. Székely, a másik építő ezúttal hiányzott s helyettese Olajkár, nem csatár. A szélsők csak helyenkint tüntették ki magukat s Nemes sem tudott magára találni. A hátvédek kemé­nyen, de sportszerűen játszottak Gergő nem igen tehet a gólokról Iváncsics ismét mérlegelő má-Im­ába esett és a­ mérlegelésből ma­gas iskolát nyújtott, olyannyira, hogy sokszor bee is zavarodott. m­áfi­­umHétfő, 1936 november 2. A­ jobb csatársor döntött Phőbus-Elektromos 5:3 (4:0) Az Elektromos csak a második félidőben talált magára Góllövő: Turay N­., Turay N­., Péter, P. Szabó (11-esből), Szendrődi, Szendrődi, Kolozsvári (1­1-esből), Béky Berlini­ utca, 500 néző. Játékvezető: Hertzka Bizony alaposan elriasztotta a közönséget az elkeseredetten hulló eső. Alig néhányszáz néző lézeng a berlini utcai pálya körül, amikor pontosan félháromkor kivonulnak a csapatok. (Az öltözőkben semmi különös nem történik. Mind a két fél az előre jelzett tizeneggyel készülődik.) A pályán kis ünnepség zajlik le a bajnoki meccsen először találkozó két csapat közt. A Phöbus részéről Barkza Sándor elnök üdvözli a vendégeket: megemlékezik arról, hogy most 20 éve együtt játszott a magyar tiszti válogatottban vitéz Ginzely Dénes főtanácsossal, az Elektromos jelenlegi főtitkárával. Arra kérte a játékosokat, hogy ezt a mérkőzést is olyan sportszellem hassa át, mint a 20 év előttit. Az Elektromos részéről Szilvás­i Dezső főtanácsos szakosztályi elnök köszö­ni meg az üdvözlést Zászlót cserél­nek és kezdenek. Phöbus: Csikós — Wéber, Fekete — Gombkötő. Megyeri, Titkos II. — Béky, Szikár, Péter, Turay II., P. Szabó. Elektromos: Gulyás — Levente, Kocsis — Pázmándy, Lengyel, Mell- Charik —­­ Orczifalvi, G. Tóth. Szendrődi, Kolozsvári, Buzássy. A PHÖBUS MINDEN JÓ ALKALMAT KIHASZNÁL, AZ ELEKTROMOS SEM­MIT A zöldinges Phöbus kezdi a játé­kot. (A Phöbus lévén a házigazda, neki kellett az egyező kék-sárga színekre való tekintettel más színű mezt felvennie.) Kolozsvárt adja le az első lövést, veszélyesen csusz­kál a labda, de Csikós biztosan fog­ja el. Az eső állandóan esik, a pá­lya lucskos. A fű és a tócsák kom­binációja alaposan próbára teszi a játékosok „állóképességét”. Főleg az Elektromosnak szokatlan a talaj­ A 6. percben Buzássy veszélyes, de Csikós merészen a lábára veti ma­gát és ment. Az első tíz percben általában nem sok esemény adódott. Béky beadását Péter kapásból próbálja kapura irányítani és bár erőtlen a lövés, Gulyás csak gyors vetődés­sel tud menteni. A 12. percben váratlanul jön az első Phöbus-gól: Szikár kiadását Béky jól íveli középre, a labda Pé­ter fején elcsúszik, de a befelé futó Turay a síkos pályán is irányt tud változtatni s pompás mozdu­lattal kapásból a már kifelé in­dult Gulyás mellett a jobb alsó sarokba csúsztat. Remekül sikerült tövét, jó kíz mé­terről. 1:0. Az Elektromos a mezőnyben egyenrangú, de csatársora kevés­bé veszélyes, mint a Phöbusé. Bu­zássy beadásából Szendrődi majd­nem gólt fejel, de Titkos legjobbkor ugrik közbe. A 17. percben megint a Phöbus-jobbszárny vezet táma­dást Béky lapos beadása a lábak között egészen Péterig csúszik, ez balra játszik és a teljesen szabadon hagyott Tu­ray IT.-nek most állítani is van ideje. Gulyás tehetetlen a­ jobb sarokba szóló erős lövéssel szemben, 2:0. Hajszálon múlik Turay mesterhár­masa, Béky beadását kapásból csak egy gondolattal helyezi kapu mellé. A játék tovább is változatosan fo­lyik, de gólt most is csak a Phöbus lő. A 26. percben P. Szabó remek csellel hagyja faképnél Pázmándyt. Magas beadását Gulyás kiejti és Péter kapásból helyezi gólba a lefelé eső labdát. 3:0. Most lanyhul az eddig sem túl élénk iram. A legfontosabb esemény: P. Szabi mezt­ cserél A 87. percben éri el az első szögletet az Elektro­ uwso* Wt­txtuonix ^jjj^ HAJAS FERENC # ANCOL FRANCIA ÚRI ÉS NŐlSZABÓSÁa VtiOttflJTOO* tJbnobbcn , wretrnvt nRtm nu ANCOL FRANCIA ÚRI ÉS NŐlSZABÓS­a Budapest, VI. Andrássy­ út 36 • Telefon: 1-229-79 Hitelképes egyéneknek megfelelő fizetési kedvezményt nyújtok