Nemzeti Sport, 1937. március (29. évfolyam, 42-61. szám)

1937-03-01 / 42. szám

21mU Hétfő, 1937 március 1. rugdosó Hungária gondoskodik. Duda­s kap legnagyobb tapsot bombájáért. Turay parkos bombája is tetszik. Általában sok a gyenge lövés még egy kapura is. Közben elhangzik egy rosszmájú megjegyzés: — Az Újpest, biztosan arra vár, hogy felszáradjon, a pálya talaja. A Hungária dacol a kabalával és még le is fényképezteti magát. A mérkőzés előtt!!! Az Újpest, csak nyolc perccel később érkezik, élén Futóval, aki a pálya közepén körbe állítja a csapatot s úgy üdvözlik a közön­séget. Sebes és Futó , két kapitány. Futó választja a Duna felőli kaput. Széllel és nappal hátban. A ked­vező talajú térfél is az Újpest­­csatársornak jutott. Újpest: Hári — Futó, Joós — Seres, Szűcs, Szalay — Kocsis, Vincze, Kállai, Zsengellér, Tóth. Hungária: Szabó — Kis, Bíró — Sebes, Turay, Dudás — Sas, Mül­­ler, Cseh, Kardos, Titkos. Az L félidő Kiegyenlített játék, valamivel több Újpest-helyzet, de az utolsó percek majdnem a Hungáriának hoznak sikert Cseh indítja el a labdát, a Hungária - csatársor támadását a Futó páros lábbal beugrással sze­­'** teli. A szabadrúgást Turay gyen­­­gén íveli Hárihoz. A következő kék-fehér támadást Seres haza­adással szereli. A 2. percben vezeti Újpest az első támadást. Bíró hibáz, Dudás felszabadító rúgásába Zsengellér beletalpal és a labda kapu fölé vágódik a csatár lábáról. Változa­tosan folyik a játék. Kardos szö­kik meg a balszélen, de beadását Szűcs elfogja. Sas fut le szépen, beadását mentik, de a Hungária újabb rohamát a hátrahúzódó Zsengellér csak faulttal tudja szerelni. A Hungária jól támad, a folya­matos kombinációt csak Szűcs bír­ja megakasztani. Zsengellér hosz­­szan szökteti Tóthot, de Kiss ha­zaadással tisztáz. Müller gyengén lő. A Hungária támad, Újpest. Tóth révén próbál támadni, de a csatár lesben áll. Az első komoly támadást az Újpest vezeti a 8. percben. Vincze labdáját Kocsis me­­­­redeken gurítja előre és a pompásan befutó Kállai fordulásból élesen lő a jobb alsó sarokra, de Szabó gyors belevetéssel kiöklözi a labdát. Dudás faultol, Kocsis szabadrú­gását, Zsengellér fejéről kerül a kapu mellé. Turay kézzel lök a 10. percben. Zsengellér 22 méteres szabadrú­gását Szabó jól helyezkedve bizto­san fogja el. Kocsis és Zsengellér céltalanul előrevágott labdája okoz bosszúságot az újpestieknek. Pél­dájukat Vincze is követi. Az első tíz perc végén az Újpest támad. A­­12. percben Kocsis beadását Sebes ügyetlenül Tóth elé toppolja, a csatár remek helyzetéből­­ a külső hálóra lő. (Sokan már gólt kiáltottak...) A Hungária közel tízperces el­­lanyhulása után csak a 15. perc­ben kerül újra frontba és Sas be­adását ekkor Hári csak második érintésre tudja megfogni. A kö­vetkező percben a Hungária-jobb­­szárny szép kombinációját Futó csak szögletre bírja menteni. Az újabb Hungária-roham során Se­bes vetődése®, önfeláldozó fejeséért kap tapsot. Most a Hungária os­tromol, de az Újpest nagyon ke­ményen védekezik. Az Újpest a 17. percben tör előre, Kocsis beadása Bíróról pat­tan szögletre. A szöglet utáni ka­varodás nagyon meleg. Zsengellér lövése emberről pattan ki, Tóth lövését pedig a kapus helyett Kiss vágja ki a Hungária­kapu bal sarkából. Rögtön ezután Tóth ível át a má­sik oldalra és Kocsis fejese Vin­czéről pattan a kapu aszte. Vincze „kivédte". A 20. percben a Hungária csat­ta­nás választ ad. Cseh ugrik ki s a­ vetődő Hári csak üggyel-bajjal tudja leszedni a labdát a­ csatár lábáról. A cselezgető Kardost Se­res gáncsolja 18 méterre az új­pesti kaputól. Turay szabadrúgása a sorfalban álló Joós fejéről jobbra pattan, Lais beadja és Joós köny­­nyelműségéből a Hungária szögle­tet szerez. Joós ugyanis átlépte a labdát és az a meglepett Háriról­ ­ . Furban­cipök legolcsóbb kiárusítása (280 pár 36—46 szájáig) BHMfilm ISTUfui |gSsPv sportüzletében W - VIII. József-körút 41. i ff V­­k Tel.: 1—461—W. L W—M,—go- (József-utca sarokház.) Kérjen árjegyzéket! szögletre pattant. A félidő köze­pén ellanyhul az iram. Sok a hiba az adogatásokban. Nagyon egyforma a két csa­pat, ismerik is egymást és a játék főleg a mezőnyben folyik. A 25. percben Kocsis beadása lövő­helyzetbe juttatja Zsengédért, de Turay legjobbkor lép be a lövésbe és a la­bda szögletre pattan. Tóth újabb szögletet csikar ki Sebestől. Tóth berúgását Szabó kiüti, a jól helyezkedő Zsengellér kapásból lő, de a bomba kapu fölé vágódik. A védelmek mindkét oldalon na­gyon biztosak. A Hungária tarta­­lékhátvédje, Ries nagyon jó be­nyomást kelt. Futó és Titkos összecsap, sza­badrúgás az Újpest ellen. Dudás szabadrúgását Szalay hárítja. Se­bes újra előrevágja a labdát, Cseh kapásból akarja lőni, de lyukat vág, a .Javított kiadás’’, gurulós lövés, amelyet Hári könnyen fog. Titkos lövése Müller elé pattan emberről, de a jobbcsszekötő les­ben áll, Biró felvágja Kocsist. A szabadrúgás után­ Szűcs először emberbe lő, a visszapattanó lab­dát is ő durrantja nagy erővel kapu fölé. Szücs mindenütt! Most Cseh remek egyéni táma­dást vezet a jobb­ összekötő helyén, futtából lő, a jóképű bomba azon­ban elkerüli a kaput. Nem baj, így is tapsot kap! Dudás elgán­csolja Kocsist, aki estében meg­rúgja a Hungária fedezetét. Sza­badrúgás az Újpest ellen. (Ez a játékvezető első ítélete, amellyel vitába lehet szállni.) A 35. percben Kocsis és Dudás­­összecsapásából szögletre pattan a labda. Dudás tiltakozik az íté­let ellen. A szögletet hárítja a Hungária védelme. Most az Új­pest erős támadásokat vezet Ko­csis a 16-os sarka tájékáról hatal­mas lövést ereszt meg. Szabó ökléről a labda kapu fölé vágódik. Szalay pompás labdát ad Tóth­­nak, ennek lövésszerű beadása a lábak között csúszik át a túlsó oldalra. Zsengellér és Kállai Csak egy gondolattal maradt le a re- egy vém Merni- kávét IV. kever®!* nagyon h'adót SzFC-pálya Szombathely Március 1-én, hétfőn délután háromnegyed 3 órakor Haladás-Budafok Nemzed bajnoki mérkőzés • FUTBALL cikkek beszerzése előtt kérje új árjegyzékünket SCHMIDT SZIGETI SZÉL sportszaküzzető Bdapest V., Szemely Bök u 16. A pesti Margithidfő mellett mek labdáról. Szép Kocsis—Vincze támadásból az eleső Turay kézzel érinti a labdát. 18 méteres szabad­rúgás. Kocsist nem akarják been­gedni a Hungária,védők a sorfalba. A játékvezető tesz igazságot. Vincze szabadrúgása kapu mellé megy. Elül a kezdődő izgalom. A 38. percben az Újpest-fölényre nagy Hungária-helyzet követke­zik. Cseh hosszan kiugratja Kar­dost, a közeledő labdára Hári messze kifut kapujából. De a még talajon lelassuló labdát csaknem együtt éri el a labdára futó Kardossal. A kapus a csatárnak rúgja a labdát, akiről az élesen, véd­­hetetlennek látszó módon pattan — az üres kapu mellé. Utána Kállai ugrana ki, ha­­ Biró nem tartaná vissza egy kis „kézimunkával”. Most hol az egyik, hol a másik csatársor támad. Kocsisnak ve­szélyes beadását jól fogja Szabó. Ez a sorsa Vincze 25 méteres lövésének is. A 44. percben Tit­kos átmegy Seresen és oldalról, ha sokat ígérő helyzetből csú­nyán félrevágja a labdát. Az Új­pest térfelében ér véget a félidő. A Hungária nyugodt és bízik, Újpest panaszkodik Szünetben a Hungária öltözőjében nyugodt a hangulat. Általános a játékosok körében a megállapítás: jó a meccs. Cseh Matyi Ka­rdosnak mondja: — Pista, csak nyugodtan. Kardos legyint a kezével: — Sohasem voltam nyugodtabb. Schaffer azt kéri a játékosoktól, hogy pontosabban adogassák egy­másnak a labdát. Szabó Tóni ezt mondja: — Hál Istennek, a szerencse ma mellettem van, Kisnek gratulálnak jó játékáért és biztatják, hogy csak így tovább. Az újpesti öltöző ajtaját nyomban Az Újpest kezdi a második fél­időt, de rögtön a Hungária tá­mad, balszárnya révén. Titkos kapja a labdát, hirtelen laposan a hatosra adja előre, ahol Cseh lesíző helyzetben kap­ja a labdát és mielőtt a mö­götte levő újpestiek bele­­avatkozhatnának, laposan a jobb alsó sarokba vágja. 1:0-ra vezet a Hungária. A Hungáriának nagy lendüle­tet ad a gól. Müller bombáját Hári csak üggyel-bajjal védi ki. A 3. percben Sebes egy össze­csapás után vérző orral kiáll. Turay leszereli Vinczét, Vincze azonban utána fut és hátulról csúnyán elvágja. Turay elterül a földön és őt is ki kell vinni. Most kilenc emberrel játszik a Hungária. Müller és Cseh húzó­dik hátra a fedezetsorba. Szalay szabadrúgását Zsengellér jó helyzetben elhibázza. A 6. perc­ben Sebes visszatér, leragasztott orral. A Hungária közönsége hevesen tüntet és a tüntetés viharossá fokozó­dik, amikor Seres csúnyán el­vágja a szökni akaró Titkost. Sértegetések özöne zúdul az Újpest felé a nézőtérről. A 7. percben Turay is visszatér és újra teljes csapattal játszik a Hungária. Az Újpest hevesen küzd az egyenlítésért és szögletet ér el, de a Hungária védelme jól áll a lábán. Cseh most élénken műkö­dik és a Cseh—Müller támadás végén a 13. percben Müller nagy lövése csak kevéssel kerüli el az újpesti bal felső sarkot. Az Újpest nagyon szorít, ám a Hungária védők mindig a leg­jobb helyen állnak. Az Újpestben most Zsengellér a középcsatár és Kállai az összekötő. Az Újpest így nagyobb erővel tá­mad, de a Hungária védelem így is kemény dió a számára. Titkos a 16. percben szögletet szerez Futóval szemben. Nem lesz belőle semmi. Az újpesti csatárok és a Hungária védői most nagy harcot vívnak. A Tóth—Kállai kettős a ~~~ OLYMPIsi csónakház és weekendtelepet — Nép­sziget — vegye figyelembe. Új és használt csónakok raktáron, é érdeklő­­dés tel.: 11-71-13 és 21-37-23 szögletzászló táján kiharcolja a labdát, Kállai bead, a labda el­száll a a Biró—Vincze-pár fö­lött. Kocsis teljesen tisztán kap­ja, megállítja és félmagas lövése olyan erős, hogy Szabó kezét elsodorja és be­zúdul a hálóba. 17. perc, 1:1. Továbbra is támad az Újpest. A 20. percben Cseh felhozza a Hungáriát, de Sas elhamarkodva messziről kapu mellé lő. Szűcs 30 méterről lövöldöz, de rosszul cé­loz. Újpest támad, de lanyhuló iramban. Szűcs az újpesti csa­pat pillére. A 25. percben nagyon erős támadást vezet az újpesti jobb szárny. Szabó kiütötte a labdát és a kavarodás­ból Zsengellértől csak nagy nehe­­zen tudja elvenni a labdát a Hung­gária védelem. A 2. félidő Szörnyű iramot diktál az Újpest — a Hungária mi ideát ment és a haj­rát az övéi bírják jobban! Futball­Futó-Túra-Haferli-CIPÓ legolcsóbban beszerezhető a sportkörökben elismert TURfu­­S | VI, Podmaniczky-u. 49 Tel: 12-23*53 6500 pengős pályázat! TWWSZI TlPPBUJHOKSflG 1987 A szelvénynek 1937 méretűi 6-án, szombaton HT ________­____ délután 3 óráig szerkesztőségünkbe kell érkeznie! IV* {a kereszt helye) " NEMZETI BAJNOKSÁG ( 1. Budafok—Újpest • *.» •«•••••••••••••••»#0••••••«••••• • •••••• •• a-anaM­V——­• - l­­. Elektromos—Ferencváro* ................... • • #4»4*4*»»S4*»»t*4*MI» • --- I 3. Bndal—Bocskai ................................................................. —-—5.---------- 4. Szeged—Nemzeti ............. .............•---------­1. Hungária—III. ker. FC ................................................................. ..............-----------4. Philens—Haladás ................................................................................ .............5----------1. Hollandia—Svájc (Amsterdamban) ......................................... —------*-----------8. Pamnt—Goldberger (Bp. amatőr I. o.) .......... .................. ——-----------­Pótverzeny: (Csak mérkőzés elmaradás, vagy holtverseny esetén kerülnek számításba. Holtverseny esetén sorrendben vesszük figyelembe a pótmérkőzéseket, mind­addig, amíg a holtverseny el nem dől.) 1. West Bromwich Athlon—Arsenal (Angol Kupa középdöntő) —--—*----------2. Tottenham Hotsp.—Pt. North End (Angol Kupa, középdöntő) ---------------------3. Szürketasi—Nagytétény (Profiliga) ............................................. —-----*—----­A pályázó neve:_________________________________________________________ Címe: _________________________________________ Ne felejtsük el a bélyeget mellékelni. (Minden szelvényhez 10 fillér.) A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. Aki öt szelvénynél többet küld, tartozik minden szelvény bal felső sarkába keresztet tenni! lezárják, mihelyt beérkezik a csapat. Az általános véleményt a következő nyilatkozatok tükrözik hűen vissza: Langfelder Ferenc: Megérdemel­tük volna a vezetést. Úgy látszik Biró helyettesíti Mándit. A félidő végén tiszta 11-es volt, amikor kéz­zel rántotta le Kállait. Jánosy Béla: Két góllal reálisan vezethetnénk, az el nem vitatható 11-estől eltekintve is. A folyosón mondja Kis Zoltán társelnök. Nagyon szép volt a játék az első félidőben. Borsányi megjegyzi: Azért a Hungária nem megy a szomszédba egy kis szerencséért. A játékvezető öltözőjében Újvári a következőket mondja:­­ Bíró és Kállai összecsapott, egyszerre estek le a földre, ilyes­miért nem lehet 11-est adni. Muráti Lili*, Somlay Artúr vendégjátéka Tarnay Em­il rendezésében a Veréz Hörös Színpadon László Miklós VERJ SZAMUR! című darabjában Főszereplők Gárdonyi, Peti, László, Mihályi, Fenyő. Ezt megelőzi a nagy kabaréműisor Salamon, Rajna Alice, Herendi Manci és a nagy társulat felléptével Rendező: Kőváry Gyula Tel.: 1—263—54 ———■—————■—Kezdete: 1 órakor